Nedostatok čipov stojí automotive len v posledných dvoch rokoch 100 miliárd eur
Hlavnou obeťou globálnej krízy v oblasti polovodičov je automobilový priemysel. Analytici poisťovne pohľadávok Allianz Trade odhadujú, že to bude Európu len počas minulého a tohto roku stáť približne 100 miliárd eur.

Foto: Shutterstock
Výpadok 18 miliónov vozidiel
Výrobcovia automobilov a dodávatelia automobilového priemyslu, ktorí sa na začiatku pandémie koronavírusu pripravovali na ťažké časy, reagovali výrazným znížením zásob a objednávok polovodičov. „Dopyt po automobiloch sa však v druhej polovici roku 2020 obnovil rýchlejšie, ako sa očakávalo. Predstavitelia tohto odvetvia rýchlo zistili, že výrobcovia čipov presunuli svoje výrobné kapacity na iné trhy s rastúcim dopytom, ako sú počítače a dátové centrá, pričom pre automobilový sektor ponechali len malú kapacitu,“ hovorí riaditeľ Allianz Trade na Slovensku Peter Mucina.
Podľa jeho slov takmer dva roky po prvých signáloch nedostatku polovodičov zostáva výroba áut hlboko pod úrovňou z roku 2019, pričom globálny nedostatok čipov do automobilov spôsobil kumulatívny výpadok 18 miliónov vozidiel na celom svete. Situácia je horšia v Európe, kde na rozdiel od Číny alebo Severnej Ameriky klesla výroba vozidiel v roku 2021 na bezprecedentné minimum 13 miliónov vozidiel.
Lokálna výroba čipov je kľúčová
Po náznakoch zlepšenia koncom roka 2021 a v prvom štvrťroku 2022 sa oživenie výroby opäť pribrzdilo napätím v dodávateľských reťazcoch, ktoré bolo spôsobené lockdownom v širšom regióne čínskeho Šanghaja a ruskou vojenskou inváziou na Ukrajinu.
„Hoci sú základné príčiny nižšej produkcie áut na celom svete spoločné pre všetky regióny, pozorujeme výrazný rozptyl v regionálnej výkonnosti. Ak porovnáme registrácie automobilov s kapacitami výroby polovodičov na regionálnej úrovni, pozorujeme značnú koreláciu, ktorá ukazuje, aká dôležitá je lokálna výroba čipov pre odolnosť automobilovej výroby,“ konštatuje ďalej odborník.
Autá potrebujú čoraz viac polovodičov
Zraniteľnosť európskych automobiliek je nepríjemnejšia o to viac, že výroba väčšiny automobilových čipov sa spolieha na dobre zavedené výrobné technológie. Výpočtové alebo pamäťové čipy nachádzajúce sa v smartfónoch a počítačoch využívajú najmodernejšie výrobné technológie – takzvané uzly – ktoré sa nachádzajú iba na Taiwane a v Južnej Kórei. Automobilové čipy sa na rozdiel od nich spoliehajú na vyspelé uzly predstavené v 90. rokoch a na začiatku 21. storočia.
Z analýzy Allianz Trade, ktorá porovnáva produkciu v rokoch 2021 a 2022 s úrovňou v roku 2019, vyplýva, že už v roku 2021 došlo v Európskej únii k strate viac ako 50 miliárd eur, čo zodpovedá 0,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) regiónu. Za predpokladu, že sa európska výroba v roku 2022 zníži o ďalšie 1 %, mohlo by dôjsť k strate ďalších 47 miliárd eur, čo predstavuje celkovo 98 miliárd eur. Najvýraznejšiemu tlaku a následným stratám čelí Nemecko s kumulovanou stratou v rokoch 2021 a 2022 vo výške 47,5 miliardy eur.
Z dlhodobého hľadiska budú európske dodávateľské reťazce naďalej ohrozené, keďže polovodiče sa stanú všadeprítomnými. Navyše za posledných 10 rokov sa hodnota polovodičového obsahu na jedno auto celosvetovo zdvojnásobila na viac ako 600 dolárov. Vzhľadom na európsky mix (bezpečnejšie, prepojenejšie a ekologickejšie ako priemerné auto) je hodnota polovodičov pre európske auto s najväčšou pravdepodobnosťou ešte vyššia.
Na čo všetko sa využívajú polovodiče v automobiloch
- Na konektivitu – čipov zabezpečujú prepojenie vozidla na smartfón vodiča alebo aj samotného výrobcu.
- Na zvýšenie bezpečnosti – prostredníctvom pohybových senzorov.
- Na elektrifikáciu – elektromobily majú dvakrát viac polovodičov ako autá so spaľovacím motorom.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Rok 2023 patrí k najškodovejším rokom v histórii Slovenska, najviac škôd vzniká v júli
- 2.Toto sú najlepšie akcie na európskom trhu
- 3.Banky predstavujú klientom nové lákadlá. Zaplatia za založenie účtu, odpustia mesačné poplatky
- 4.NBS: Životné náklady pre jednočlennú domácnosť vlani narástli z 335 na 395 eur
- 5.Financial Report zisťuje spokojnosť klientov s finančnými inštitúciami