NBS: Domácnosti aj firmy zostávajú schopné splácať úvery
Najnovšia správa o finančnej stabilite Národnej banky Slovenska sa nesie v duchu mierneho optimizmu. Poukazuje najmä na znižujúcu sa infláciu a klesajúce úrokové sadzby, a to všetko v kontexte s tým, že slovenské domácnosti aj firmy uplynulé dva náročné roky prežili v „relatívne dobrom zdraví“.
Foto: Shutterstock
Nižšia inflácia aj úroky
„Prinášame dve dobré správy. Z pohľadu finančnej stability sa na Slovensku zmiernili viaceré riziká. Inflačný nárast cien sa zmiernil a klesať začali aj úrokové sadzby úverov. Registrujeme dokonca náznaky ekonomického oživenia, ktoré sú viditeľné najmä na hypotekárnom trhu a na trhu s nehnuteľnosťami,“ povedal člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska Vladimír Dvořáček.
Dobrou správou je tiež, že náročné obdobie uplynulých rokov v dobrom finančnom zdraví prekonala väčšina dlžníkov. Napriek inflačnej neistote totiž počet dlžníkov nestúpol, naopak, v súčasnosti sa nachádza na mimoriadne priaznivej úrovni.
Poukázal na skutočnosť, že problémy sa v súčasnosti vyskytujú len v sektore komerčných nehnuteľností. Ani tu však nestúpa počet nesplácaných úverov, skôr sa zvyšuje počet upravených splátkových kalendárov.
Pozor na zdravie verejných financií
Za kľúčovú tému, ktorá je dôležitá pre celú slovenskú ekonomiku označil udržateľnosť verejných financií, na ktorú NBS opakovane poukazovala aj v minulosti. „Bol prijatý konsolidačný balíček, ktorý bude mať aj negatívne efekty – poklesne ziskovosť podnikov a bude mať aj mierny vplyv na domácnosti. No ani on by nemal spôsobiť výrazný nárast nesplácania úverov,“ pokračuje V. Dvořáček.
Podľa riaditeľa odboru finančnej stability NBS Mareka Ličáka však naša centrálna banka vníma schválenie konsolidačného balíčka pozitívne, pretože od neho očakáva zabezpečenie finančnej stability na Slovensku. „Vždy sme hovorili, pozor na zdravie verejných financií. Zároveň neočakávame, že tento balíček zasiahne domácnosti či podniky tak, aby nemohli splácať úvery,“ vysvetľuje odborník.
Čo nás čaká v nasledujúcom roku?
Vývoj v roku 2025 je podľa NBS zatiaľ nejasný. Počítajú s priebežným zvýšením inflácie, ktoré by však už nemalo byť dramatické. Zároveň sledujú vývoj ekonomickej situácie v krajinách eurozóny, najmä Nemecka, ktoré je naším najväčším obchodným partnerom. „Všímame si aj svetovú geopolitiku. Akékoľvek narušenie dodávateľských reťazcov by mohlo pôsobiť negatívne aj na ekonomiku Slovenska,“ pokračuje M. Ličák.
Banky aj poisťovne zostávajú silné
Národná banka Slovenska tiež poukázala na stabilitu bankového aj poistného trhu na Slovensku. „Banky si napriek zavedeniu bankovej dane a odvodu stále zachovávajú ziskovosť. V bankách rastie aj kapitálová primeranosť a likvidita, pričom oba ukazovatele sa nachádzajú blízko svojich historických maxím. Odolnosť bankového sektora na Slovensku je tak veľmi vysoká,“ vysvetľuje V. Dvořáček.
Podľa jeho slov ziskovosť bánk pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu v tomto roku síce v porovnaní s minulým klesla o 8 %, no stále patrí k najvyšším vôbec. Likvidnú pozíciu bánk by nemalo ohroziť ani prípadné spustenie digitálneho eura v blízkej budúcnosti. Napriek tomu NBS zatiaľ neplánuje uvoľniť nastavenie svojej makroprudenciálnej politiky. Najskôr tak urobí v roku 2025 alebo 2026.
Podobne priaznivý vývoj pretrváva aj v oblasti poisťovníctva, kde ziskovosť dokonca narastá, a to aj napriek tomu, že v oblasti životného poistenia by si poisťovne vedeli predstaviť aj vyšší rast, a neživotné poistenie rastie najmä kvôli vysokej inflácii, no celková situácia v sektore je pozitívna.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2025
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Seniori, bankový účet pre dôchodcov môžete mať aj zadarmo
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 4.Ako v roku 2025 vyťažiť čo najviac z daňového bonusu na dieťa
- 5.Opatrovateľské príspevky sú vyššie a po prvý raz v plnej sume