Nárast cien vo výrobe sa zmierňuje, poľnohospodári dokonca registrujú pokles
Nárast cien v priemyselnej výrobe a v stavebníctve sa postupne zmierňuje a v poľnohospodárstve je dokonca výrazne nižší ako pred rokom. Značný je najmä pokles výrobných cien rastlinných výrobkov.

Zdroj: Freepik
Aké sú ceny výrobcov pre domáci trh
Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v auguste 2023 medziročne vyššie o 6 %, no medzimesačne klesli o 0,3 %. Podľa údajov Štatistického úradu SR spomedzi 16 sledovaných odvetví priemyslu medziročne klesli v 6 z nich.
Celkový výsledok ovplyvňoval najmä pretrvávajúci výrazný rast cien v dodávke elektriny a plynu o 20,6 %, aj pri nich však došlo k zmierneniu rastu. Tuzemská priemyselná výroba zaznamenala medziročný pokles tretí mesiac za sebou, v auguste tohto roku o 1,1 %.
Najvýraznejšie sa prejavil pokles cien v produkcii kovov a kovových konštrukcií o 10,5 %, v spracovaní ropných produktov o 19 % a vo výrobe chemikálií a chemických produktov o 19,1 %. V súhrne za osem mesiacov roka 2023 tuzemské výrobné ceny v priemysle vzrástli o 19,3 %.
Ceny výrobcov na export stúpli o viac ako 5 %
Ceny priemyselných výrobcov na export boli medziročne nižšie o 0,4 %, no medzimesačne vzrástli o 0,3 %. V súhrne za osem mesiacov roka 2023 boli ceny priemyselných výrobcov pre export vyššie ako pred rokom o 5,4 %.
Klesá najmä cena rastlinných výrobkov
V auguste tohto roku boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 19,6 %. Stalo sa tak v dôsledku výrazného poklesu cien rastlinných výrobkov o 26,7 %. Ceny živočíšnych výrobkov rástli už iba jednociferne o 9,8 %.
Z rastlinných výrobkov klesli ceny obilnín o 40,7 % a ceny olejnatých semien a plodov o 37,5 %. Naopak, zvýšili sa ceny zemiakov o 43,1 % a ceny zeleniny, ovocia, orechov a korenín o 22 %. Zo živočíšnych výrobkov vzrástli ceny slepačích konzumných vajec o 41,6 % a ceny jatočných ošípaných o 24,1 %. Od začiatku roka klesli ceny poľnohospodárskych výrobkov v priemere o 2,4 %.
Ako sa vyvíjajú ceny v stavebníctve
Ceny stavebných prác v auguste tohto roku medziročne vzrástli o 9,3 %, no oproti predchádzajúcemu mesiacu klesli o 0,2 %. V súhrne za osem mesiacov roka 2023 boli ceny stavebných prác medziročne vyššie o 13,4 %.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Štyri banky od nového roka zvyšujú ceny za niektoré svoje služby
- 2.Námestie slobody zmení tvár, Banská Bystrica už pozná víťaza súťaže (foto)
- 3.Ťažba bitcoinu prispieva k tvorbe skleníkového efektu a vedie ku globálnemu otepľovaniu
- 4.Ktoré poisťovne poistia nehnuteľnosti aj v záplavových oblastiach?
- 5.Fitch reaguje na zhoršenie stavu verejných financií Slovenska znížením ratingu na A-