Hľadaj

Najvyššie príjmy v slovenskom futbale dosiahol v roku 2017 ŠK Slovan Bratislava, hospodáril však so stratou

Ekonomika Poslať

Najvyššia slovenská futbalová liga má v porovnaní s najlepšími svetovými ligami obrovské rezervy, no aj slovenské kluby dokážu ročne vygenerovať príjmy na úrovni desiatok miliónov eur. Z pohľadu výnosov bol v roku 2017 najsilnejším klubom ŠK Slovan Bratislava, najnižšie sa ocitol FC ViOn Zlaté Moravce. Vyplýva to z prvého rebríčka Futbalovej finančnej ligy (FFL), ktorý zostavila spoločnosť Deloitte na základe oficiálnych údajov klubov.

image

Foto: Shutterstock

Najvyššie príjmy dosiahli „belasí“

Viac ako polovicu celkových výnosov všetkých prvoligových klubov vygenerovali tri najsilnejšie organizácie. „Celkové výnosy všetkých porovnávaných klubov v rebríčku dosiahli za finančný rok 2017 viac ako 42 miliónov eur. To pri 12 hodnotených tímoch predstavuje priemerný výnos 3,5 milióna eur na klub. Tri kluby Slovan Bratislava, MŠK Žilina a AS Trenčín, spolu dosiahli cez 23 miliónov eur, čo je viac ako polovica výnosov všetkých porovnávaných klubov. Aby sa klub umiestnil v prvej päťke Futbalovej finančnej ligy, musel vygenerovať výnosy aspoň vo výške 4 milióny eur,“ upozorňuje spoločnosť Deloitte.

 

Slovenská Fortuna liga je z pohľadu výnosov až 30. najvýkonnejšou súťažou v Európe. Ukazujú to údaje za finančný rok 2016, ktoré zverejnila Únia európskych futbalových zväzov (UEFA) v správe The European Club Footbaling Landscape. Najvyššia slovenská súťaž v tom roku dosiahla príjmy 30 miliónov eur. 

Najvyššie príjmy vykazuje anglická Premier League, jej príjmy sa v roku 2017 vyšplhali na 4,888 miliardy eur. Na druhom mieste sa umiestnila nemecká Bundesliga s príjmami vo výške 2,693 miliardy eur, na treťom mieste je najvyššia španielska futbalová liga s príjmami na úrovni 2,526 miliardy eur. Hranicu dvoch miliárd tesne prekonala aj najvyššia talianska futbalová liga. Napríklad najvyššia súťaž v Česku dokázala v roku 2016 získať príjmy vo výške 71 miliónov eur.

Niektoré slovenské kluby sa z pohľadu štruktúry príjmov ani nepribližujú európskym gigantom a fungujú úplne odlišne.

Príjmy slovenského lídra, klubu ŠK Slovan Bratislava, sa v roku 2017 vyšplhali na 9,122 milióna eur, v závese druhý je klub MŠK Žilina s príjmami na úrovni 8,875 milióna eur. Tretia najsilnejšia organizácia je AS Trenčín, ktorá dokázala v roku 2017 vygenerovať príjmy na úrovni 5,120 milióna eur. Najslabší ViOn dosiahol v roku 2017 príjmy vo výške viac ako 875-tisíc eur. 

V najvyššej strate MFK Ružomberok 

Z pohľadu ziskovosti však klub ŠK Slovan Bratislava zďaleka nedominoval, keďže vo finančnom roku 2017 utrpel stratu približne 270-tisíc eur. Najviac zisková bola v roku 2017 organizácia FK Senica, ktorá dosiahla zisk 1,75 milióna eur. Cez hranicu jedného milióna sa dostali ešte žilinskí Šošoni, tento klub dosiahol zisk 1,03 milióna eur. Na opačnom konci spektra sa ocitol klub MFK Ružomberok, v roku 2017 utrpel stratu 2,23 milióna eur. 

„Údaje ukazujú, že veľká väčšina klubov Fortuna ligy sa správa z pohľadu vyrovnanosti rozpočtov zodpovedne a nejde do výrazne záporných čísel, teda reálne míňa iba toľko, koľko je schopná vygenerovať. Zvyšovanie zadlženosti klubov sa už stáva vážnym problémom aj v silných európskych ligách, preto je toto pozitívna správa o zodpovednosti manažmentov jednotlivých klubov v rámci našej ligy,“ povedal výkonný riaditeľ Únie ligových klubov (ÚLK) Michal Mertinyák.

 

Pre potreby porovnania ekonomickej kondície slovenských klubov spoločnosť Deloitte upravila metodiku posudzovania v porovnaní so zahraničnými klubmi. V širšej správe pod názvom Football Money League do výpočtu príjmov klubov nevstupujú výnosy z predaja hráčov, v slovenských podmienkach sa tento faktor do úvahy berie. V prípade niektorých slovenských klubov je predaj a hosťovanie hráčov dominantným zdrojom príjmov. Z toho vyplýva, že niektoré slovenské kluby sa z pohľadu štruktúry príjmov ani nepribližujú európskym gigantom a fungujú úplne odlišne. Pre európske veľkokluby sú najzásadnejším zdrojom komerčné príjmy. 

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.
logo
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení