Hľadaj

Najviac zarábajú IT špecialisti, záujem je o administratívnych pracovníkov, a mzdy v ponukách stúpajú

Ekonomika Poslať

Život vo firmách sa zastavil. Tržby klesli, spomalila sa ekonomika štátu, a výsledkom sú aj zásadné zmeny na trhu práce. Zamestnávatelia dnes kladú vyššie požiadavky na špecializáciu uchádzačov, priemerný ponúkaný plat dokonca vzrástol.

image

Foto: Shutterstock

Najlepším odvetvím z pohľadu množstva ponúk aj platu naďalej zostávajú informačné technológie.

Nových ponúk práce je výrazne menej

Na trhu práce sa počet pracovných ponúk kvôli opatreniam prijatým proti COVID-19 výrazne znížil. Portál Profesia v máji 2020 registroval rapídny pokles nových pracovných ponúk. Pred rokom v máji 2019 na portáli evidovali 23 346 pracovných ponúk. Oproti tomu v máji 2020 už portál priniesol iba 8 609 ponúk. Medziročne to znamená pokles o 14 737 pracovných pozícií.

Prudký pokles nových miest Profesia zaznamenala už v apríli 2020, keď ich celkový počet predstavoval len 8 533 nových ponúk, pričom pred rokom v apríli 2019 na portáli figurovalo 21 513 nových pracovných príležitostí. V apríli 2020 sa tak medziročne počet nových pracovných ponúk znížil o 12 980 miest.

Portál Profesia aktuálne sleduje príchod nových pracovných ponúk na týždennej báze. „Zatiaľ najlepšie čísla sme od vypuknutia pandémie na Slovensku evidovali uprostred júla v 29. kalendárnom týždni 2020. V ponuke sme ich mali presne 3 392. Naopak, najhoršie to bolo v 15. kalendárnom týždni, keď na portáli figurovalo len 1 632 nových pracovných ponúk,“ hovorí PR manažérka pracovného portálu Profesia Nikola Richterová.

Pred začiatkom pandémie portál evidoval týždenne okolo 5 až 6-tisíc nových ponúk práce. Aktuálnu situáciu vývoja pracovných ponúk môžu uchádzači o prácu sledovať na stránke covid.profesia.sk.

Cestovný ruch, gastro a doprava sa už prebúdzajú

Pandémiou najviac ovplyvnené odvetvia, kde došlo aj k najväčším poklesom nových pracovných ponúk, je najmä cestovný ruch, gastro a hotelierstvo a doprava.

Napriek negatívnemu vplyvu na segmenty HORECA je potešiteľné, že ponuky na nové pracovné miesta v týchto odvetviach sa na pracovnom portáli opäť objavujú. „Napriek tomu, že tieto odvetvia sa nám už zobudili a vidíme nové pracovné ponuky, ešte pred mesiacom sme ich na našom portáli nemali takmer žiadne,“ doplnila N. Richterová.

Naopak, najlepšie sú na tom informačné technológie, školstvo, zdravotníctvo a farmaceutický priemysel, ktoré pandémia z pohľadu trhu práce zasiahla najmenej.

Hitom pracovného trhu je administratívny pracovník

Zaujímavé je, že v súčasnosti najviac inzerovanou pracovnou ponukou je pozícia administratívneho pracovníka. Získať toto pracovné miesto je však pre uchádzačov mimoriadne náročné. Na jednu ponuku administratívneho pracovníka sa podľa portálu hlási až v priemere 100 ľudí.

Podobne, ba ešte horšie je to pri pozíciách, ako sú sekretárka, pomocný pracovník či office manažér, kde na jednu ponuku zareaguje v priemere približne 130 uchádzačov. Výhodu majú hlavne zamestnávatelia, ktorí si spomedzi mnohých uchádzačov môžu vyberať.

Výhodou na strane uchádzača o prácu je zase skutočnosť, ak na pohovore pôsobí priateľsky a otvorene. „V prípade, že sa uchádzačovi podarí s personalistom viesť priateľský rozhovor, dostane sa do značnej výhody,“ konštatuje N. Richterová s tým, že personalisti vo všeobecnosti zvyknú preferovať tých uchádzačov, pri ktorých sa cítili dobre. Inak povedané, vypláca sa autentickosť a pozitívny prístup.

Menej office manažérov, viac práce z domu

Podľa prieskumov, ktoré si portál Profesia nechal urobiť, sú zamestnanci počas home office produktívnejší ako pôvodne personalisti očakávali. „Podľa našich informácií by sa mal klásť v budúcnosti väčší dôraz na produktivitu zamestnancov a nižší dôraz na to, odkiaľ túto pracovnú činnosť vykonávajú,“ vysvetľuje N. Richterová.

Táto zmena by mohla ovplyvniť predovšetkým pozície office manažérov, po ktorých bude v budúcnosti pravdepodobne klesať dopyt, alebo sa ich pracovná náplň prispôsobí situácii.

Okrem toho by mali firmy vyššie nároky vyvíjať na manažérske zručnosti svojich zamestnancov. To platí najmä pre veľké spoločnosti. Pracovníci v manažmente budú riešiť, ako vytvoriť komunikačné kanály na diaľku pre svojich zamestnancov. Len tak sa dokážu efektívne prepojiť so svojimi ľuďmi, ktorí budú pracovať z domu.

Priemerné mzdy vzrástli, aj s požiadavkami

Viacerí odborníci očakávali, že pandémia koronavírusu sa podpíše na poklese platov. Napriek tomu hrubé mzdy na portáli Profesia oproti minulému roku vzrástli. Minulý rok počas mája a júna predstavoval priemerný ponúkaný plat 1 115 eur v hrubom. Priemerný plat v ponukách od 1. januára do 8. marca 2020, teda ešte pred vypuknutím pandémie na Slovensku, predstavoval 1 135 eur v hrubom.

„Po zavedení ochranných opatrení, zavretí firiem a následnom spomalení ekonomiky v období od 9. marca až do 17. mája tohto roku mnohí odborníci predpokladali, že platy v ponukách klesnú. Nám sa to však nepotvrdilo a priemerný plat sa v tomto období vyšplhal až na 1 232 eur v hrubom,“ upozorňuje na neočakávanú skutočnosť N. Richterová.

Dôvodom zvýšenia miezd je podľa Richterovej záujem o špecialistov v rôznych odvetviach. Najväčší nárast ponúk pre špecialistov rástol na portáli pri pozíciách špecialista pohľadávok, špecialista zaistenia, chemický inžinier, broker, android programátor, špecialista prevádzky sietí a služieb či výrobný riaditeľ. Neznamená to, že sa zvýšila cena práce, tá ostala rovnaká, no išlo o zvýšenie požiadaviek firiem na odbornú špecializáciu uchádzačov o prácu.

Najvyššia ponúkaná mzda je v oblasti IT

Priemernú ponúkanú mzdu ovplyvnil okrem iného aj vyšší podiel odvetví s nadpriemernými mzdami a výpadok sektorov, kde sú platy najnižšie. Jedným z najsilnejších odvetví sú jednoznačne informačné technológie. „Priemerná ponúkaná mzda v tejto oblasti počas mimoriadnej situácie predstavovala 1 766 eur v hrubom, pričom ide o sektor s najvyššími mzdami v ponukách,“ konštatuje N. Richterová.

Pandémia, naopak, najviac znížila počet nových ponúk v odvetviach hotelierstvo, cestovný ruch a gastro. Zároveň ide o sektor, v ktorom Profesia eviduje tretí najnižší ponúkaný priemerný plat. Mzda v inzerátoch predstavovala v priemere 898 eur v hrubom.

Vzdelanie sa cení

Za rastom celkovej priemernej mzdy v inzerátoch sú veľké zmeny na trhu práce. Medzi nimi eviduje portál Profesia aj vyššie požiadavky zamestnávateľov na vzdelanie. Od januára do začiatku marca požadovalo vysokoškolské vzdelanie 1. a 2. stupňa len 17 % ponúk. Počas mimoriadnej situácie v súvislosti s koronavírusom stúpol ich podiel na 25 %. Naopak, znížil sa podiel ponúk, ktoré požadujú základné či stredoškolské vzdelanie.

Provízie rozpočítavajte
v ICM2
Insurance Contract Manager
Softvér a služby pre finančný trh
www.ICM2.sk

Kľúčové slová

logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
3.8.2020 Magdaléna Švančarková

Vkladomaty šetria čas, sú zadarmo a ich obľúbenosť rastie

Bankomaty s možnosťou vkladu, takzvané vkladomaty, má v súčasnosti takmer každá banka a ich počty sa neustále zvyšujú. Podstatná ...

2.8.2020 Redakcia FinReport

Každý tretí Slovák si nemôže dovoliť ani týždňovú dovolenku

V Európskej únii existujú veľké rozdiely v oblasti životnej úrovne, akú si obyvatelia jednotlivých krajín môžu dovoliť. Týka sa to aj ...

2.8.2020 Redakcia FinReport

Nepoistiť si dom či byt proti vyčíňajúcim živlom je dnes doslova hazard

Extrémne prejavy počasia na Slovensku každý rok silnejú. Spolu s nimi narastá aj riziko škôd spôsobených na majetku. Kým podľa ...

1.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Kryptomeny vás pobláznia... alebo ich znenávidíte

Máte radi adrenalín a investovanie? Potom by sa do hľadáčika vášho záujmu mali dostať kryptomeny. Sú bláznivou jazdou výnosov a pádov, ...

31.7.2020 Redakcia FinReport

Akvizíciu poisťovne AXA spoločnosťou UNIQA schválila Európska komisia

Proces predaja dcérskych spoločností finančnej skupiny AXA na Slovensku, v Česku a Poľsku za 1 miliardu eur spoločnosti UNIQA dosiahol ...

31.7.2020 Robert Juriš

Bankovému obchodu sa v tomto roku darí, ale finančná výkonnosť samotných bánk sa výrazne zhoršila

Dve najväčšie banky pôsobiace na slovenskom trhu zhodne tvrdia, že v poskytovaní úverov ako aj v oblasti vkladov klientov sa im darí lepšie ...

31.7.2020 Magdaléna Švančarková

Predaj áut, dovoleniek a luxusného tovaru sa prepadáva, ľudia o svojich nákupných aktivitách viac premýšľajú

Obsah nákupných košíkov Slovákov sa posledné mesiace výrazne zmenil. Počas „korony“ mnohí nakupovali cez internet, dokonca aj potraviny. ...

30.7.2020 Zuzana Mecková

Na Slovensku máme najnižšiu infláciu za ostatné tri roky, a bude ešte nižšia

Výborná správa pre naše domáce rozpočty – koronakríza nám priniesla najnižšiu infláciu za ostatné tri roky. Inak povedané, za menej ...

30.7.2020 Redakcia FinReport

Ďalšia zmena vo vedení poisťovne Generali

Len mesiac po nástupe nového predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa poisťovne Generali Juraja Jurčíka sa v tejto poisťovni schyľuje ...

29.7.2020 M. Švančarková a D. Horváth

Dôchodkový systém poznačili časté zmeny, populizmus, politické kampane a výsledkom je jeho slabá výkonnosť

Dôchodkový systém na Slovensku funguje dlhodobo neefektívne. Ako uviedol viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ľudovít Ódor, ...

28.7.2020 Zuzana Mecková

Koronakríza priniesla výrazný nárast nezamestnanosti, našťastie stúpa aj počet tých, ktorí si našli novú prácu

Od začiatku koronakrízy sme boli svedkami rastúcej nezamestnanosti. Analytici predpovedali, že by sa tento rok mohla vyšplhať až k 10 %. ...

26.7.2020 Redakcia FinReport

Prieskum: Koronakríza nás síce nezlomila, ale nálady nie sú dobré a vyhliadky sú pesimistické

Viac ako polovica Slovákov tvrdí, že COVID-19 nemal buď žiadny, alebo len minimálny vplyv na ich zamestnanie. Takmer polovica opýtaných ...

23.7.2020 Redakcia FinReport

Slovensko sa málo venuje inováciám v ekonomike, výrazne zaostávame za konkurenciou

Slovensko v inovačnej výkonnosti nenapreduje. Rebríček zostavený Európskou komisiou kladie našu krajinu hlboko pod úroveň priemeru a s ...

18.7.2020 Redakcia FinReport

Každý piaty mladý človek na Slovensku sa nevzdeláva ani nepracuje

Až 20 % mladých ľudí na Slovensku vo veku 20 až 34 rokov sa vlani nevzdelávalo ani nikde nepracovalo. Podľa najnovších údajov Európskeho ...

18.7.2020 Redakcia FinReport

Slovensko v digitalizácii zaostáva, zvyšok EÚ napreduje rýchlejšie

Európskym lídrom v digitalizácii sú škandinávske krajiny. Slovensko sa umiestnilo na 22. priečke spomedzi 28 hodnotených krajín. Príčina ...

9.7.2020 Redakcia FinReport

Kompromis o európskom fonde obnovy môže byť na svete už tento týždeň

Dosiahnutie kompromisu ohľadom fondu obnovy Európskej únie – Next Generation EU, v hodnote 750 miliárd eur, sa očakáva ešte tento týždeň. ...

29.6.2020 Magdaléna Švančarková

Slováci chcú dovolenkovať na Slovensku, pomôcť im majú rekreačné poukazy

Leto je predo dvermi. Tento rok však bude iné ako tie, na ktoré sme si zvykli v minulosti. Plány na dovolenky pri mori či v exotických ...

16.6.2020 Zuzana Mecková

Ako sa ochránime pred opätovným zavlečením nákazy z rizikových krajín? Vraj je to na nás.

Povinná štátna karanténa, vrátane domácej eKarantény, bola oficiálne zrušená od 10. júna 2020. Podľa epidemiologickej situácie odborné ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Vkladomaty šetria čas, sú zadarmo a ich obľúbenosť rastie
 2. 2.
  Demonštranti sa zišli v Berlíne, aby protestovali proti obmedzeniam počas pandémie
 3. 3.
  Súhlas so záznamom o sprostredkovaní finančnej služby cez SMS alebo e-mail
 4. 4.
  Nepoistiť si dom či byt proti vyčíňajúcim živlom je dnes doslova hazard
 5. 5.
  Akvizíciu poisťovne AXA spoločnosťou UNIQA schválila Európska komisia