Hľadaj

Najviac zarábajú IT špecialisti, záujem je o administratívnych pracovníkov, a mzdy v ponukách stúpajú

Zuzana Mecková Ekonomika Poslať

Život vo firmách sa zastavil. Tržby klesli, spomalila sa ekonomika štátu, a výsledkom sú aj zásadné zmeny na trhu práce. Zamestnávatelia dnes kladú vyššie požiadavky na špecializáciu uchádzačov, priemerný ponúkaný plat dokonca vzrástol.

image

Foto: Shutterstock

Najlepším odvetvím z pohľadu množstva ponúk aj platu naďalej zostávajú informačné technológie.

Nových ponúk práce je výrazne menej

Na trhu práce sa počet pracovných ponúk kvôli opatreniam prijatým proti COVID-19 výrazne znížil. Portál Profesia v máji 2020 registroval rapídny pokles nových pracovných ponúk. Pred rokom v máji 2019 na portáli evidovali 23 346 pracovných ponúk. Oproti tomu v máji 2020 už portál priniesol iba 8 609 ponúk. Medziročne to znamená pokles o 14 737 pracovných pozícií.

Prudký pokles nových miest Profesia zaznamenala už v apríli 2020, keď ich celkový počet predstavoval len 8 533 nových ponúk, pričom pred rokom v apríli 2019 na portáli figurovalo 21 513 nových pracovných príležitostí. V apríli 2020 sa tak medziročne počet nových pracovných ponúk znížil o 12 980 miest.

Portál Profesia aktuálne sleduje príchod nových pracovných ponúk na týždennej báze. „Zatiaľ najlepšie čísla sme od vypuknutia pandémie na Slovensku evidovali uprostred júla v 29. kalendárnom týždni 2020. V ponuke sme ich mali presne 3 392. Naopak, najhoršie to bolo v 15. kalendárnom týždni, keď na portáli figurovalo len 1 632 nových pracovných ponúk,“ hovorí PR manažérka pracovného portálu Profesia Nikola Richterová.

Pred začiatkom pandémie portál evidoval týždenne okolo 5 až 6-tisíc nových ponúk práce. Aktuálnu situáciu vývoja pracovných ponúk môžu uchádzači o prácu sledovať na stránke covid.profesia.sk.

Cestovný ruch, gastro a doprava sa už prebúdzajú

Pandémiou najviac ovplyvnené odvetvia, kde došlo aj k najväčším poklesom nových pracovných ponúk, je najmä cestovný ruch, gastro a hotelierstvo a doprava.

Napriek negatívnemu vplyvu na segmenty HORECA je potešiteľné, že ponuky na nové pracovné miesta v týchto odvetviach sa na pracovnom portáli opäť objavujú. „Napriek tomu, že tieto odvetvia sa nám už zobudili a vidíme nové pracovné ponuky, ešte pred mesiacom sme ich na našom portáli nemali takmer žiadne,“ doplnila N. Richterová.

Naopak, najlepšie sú na tom informačné technológie, školstvo, zdravotníctvo a farmaceutický priemysel, ktoré pandémia z pohľadu trhu práce zasiahla najmenej.

Hitom pracovného trhu je administratívny pracovník

Zaujímavé je, že v súčasnosti najviac inzerovanou pracovnou ponukou je pozícia administratívneho pracovníka. Získať toto pracovné miesto je však pre uchádzačov mimoriadne náročné. Na jednu ponuku administratívneho pracovníka sa podľa portálu hlási až v priemere 100 ľudí.

Podobne, ba ešte horšie je to pri pozíciách, ako sú sekretárka, pomocný pracovník či office manažér, kde na jednu ponuku zareaguje v priemere približne 130 uchádzačov. Výhodu majú hlavne zamestnávatelia, ktorí si spomedzi mnohých uchádzačov môžu vyberať.

Výhodou na strane uchádzača o prácu je zase skutočnosť, ak na pohovore pôsobí priateľsky a otvorene. „V prípade, že sa uchádzačovi podarí s personalistom viesť priateľský rozhovor, dostane sa do značnej výhody,“ konštatuje N. Richterová s tým, že personalisti vo všeobecnosti zvyknú preferovať tých uchádzačov, pri ktorých sa cítili dobre. Inak povedané, vypláca sa autentickosť a pozitívny prístup.

Menej office manažérov, viac práce z domu

Podľa prieskumov, ktoré si portál Profesia nechal urobiť, sú zamestnanci počas home office produktívnejší ako pôvodne personalisti očakávali. „Podľa našich informácií by sa mal klásť v budúcnosti väčší dôraz na produktivitu zamestnancov a nižší dôraz na to, odkiaľ túto pracovnú činnosť vykonávajú,“ vysvetľuje N. Richterová.

Táto zmena by mohla ovplyvniť predovšetkým pozície office manažérov, po ktorých bude v budúcnosti pravdepodobne klesať dopyt, alebo sa ich pracovná náplň prispôsobí situácii.

Okrem toho by mali firmy vyššie nároky vyvíjať na manažérske zručnosti svojich zamestnancov. To platí najmä pre veľké spoločnosti. Pracovníci v manažmente budú riešiť, ako vytvoriť komunikačné kanály na diaľku pre svojich zamestnancov. Len tak sa dokážu efektívne prepojiť so svojimi ľuďmi, ktorí budú pracovať z domu.

Priemerné mzdy vzrástli, aj s požiadavkami

Viacerí odborníci očakávali, že pandémia koronavírusu sa podpíše na poklese platov. Napriek tomu hrubé mzdy na portáli Profesia oproti minulému roku vzrástli. Minulý rok počas mája a júna predstavoval priemerný ponúkaný plat 1 115 eur v hrubom. Priemerný plat v ponukách od 1. januára do 8. marca 2020, teda ešte pred vypuknutím pandémie na Slovensku, predstavoval 1 135 eur v hrubom.

„Po zavedení ochranných opatrení, zavretí firiem a následnom spomalení ekonomiky v období od 9. marca až do 17. mája tohto roku mnohí odborníci predpokladali, že platy v ponukách klesnú. Nám sa to však nepotvrdilo a priemerný plat sa v tomto období vyšplhal až na 1 232 eur v hrubom,“ upozorňuje na neočakávanú skutočnosť N. Richterová.

Dôvodom zvýšenia miezd je podľa Richterovej záujem o špecialistov v rôznych odvetviach. Najväčší nárast ponúk pre špecialistov rástol na portáli pri pozíciách špecialista pohľadávok, špecialista zaistenia, chemický inžinier, broker, android programátor, špecialista prevádzky sietí a služieb či výrobný riaditeľ. Neznamená to, že sa zvýšila cena práce, tá ostala rovnaká, no išlo o zvýšenie požiadaviek firiem na odbornú špecializáciu uchádzačov o prácu.

Najvyššia ponúkaná mzda je v oblasti IT

Priemernú ponúkanú mzdu ovplyvnil okrem iného aj vyšší podiel odvetví s nadpriemernými mzdami a výpadok sektorov, kde sú platy najnižšie. Jedným z najsilnejších odvetví sú jednoznačne informačné technológie. „Priemerná ponúkaná mzda v tejto oblasti počas mimoriadnej situácie predstavovala 1 766 eur v hrubom, pričom ide o sektor s najvyššími mzdami v ponukách,“ konštatuje N. Richterová.

Pandémia, naopak, najviac znížila počet nových ponúk v odvetviach hotelierstvo, cestovný ruch a gastro. Zároveň ide o sektor, v ktorom Profesia eviduje tretí najnižší ponúkaný priemerný plat. Mzda v inzerátoch predstavovala v priemere 898 eur v hrubom.

Vzdelanie sa cení

Za rastom celkovej priemernej mzdy v inzerátoch sú veľké zmeny na trhu práce. Medzi nimi eviduje portál Profesia aj vyššie požiadavky zamestnávateľov na vzdelanie. Od januára do začiatku marca požadovalo vysokoškolské vzdelanie 1. a 2. stupňa len 17 % ponúk. Počas mimoriadnej situácie v súvislosti s koronavírusom stúpol ich podiel na 25 %. Naopak, znížil sa podiel ponúk, ktoré požadujú základné či stredoškolské vzdelanie.

Múdro a spoľahlivo.
Poradíme vám s problematikou
GDPR
General Data Protection Regulation

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
4.12.2020 Redakcia FinReport

Citlivosť zákazníkov na cenu výrobkov a služieb počas pandémie koronavírusu prekvapujúco klesla

Hovorí sa, že najdôležitejším faktorom pri nakupovaní je cena. Tomu je zrejme ťažké protirečiť. No podľa celoeurópskej štúdie ...

4.12.2020 Zuzana Mecková

Film Zlato, nakrútený podľa skutočnej udalosti, je príbehom jedného z najväčších škandálov v dejinách ťažobného priemyslu

Dobrodružná dráma s názvom Zlato prináša príbeh inšpirovaný skutočným ťažobným škandálom z počiatku 90-tych rokov minulého ...

3.12.2020 Magdaléna Švančarková

Vykurovacia sezóna prináša viac požiarov a poisťovne majú plné ruky práce

Najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch počas zimnej sezóny sú zanesené komíny, kozuby, pece, ale aj neudržiavané ...

3.12.2020 Redakcia FinReport

Čoraz viac ľudí sa obáva ekonomických problémov. Preto vám prinášame 5 rád, ako im predísť

Plánovať budúcnosť, aj tú finančnú, je teraz dôležitejšie ako kedykoľvek v minulosti. To je jedno z najdôležitejších poznaní, ktoré ...

2.12.2020 Redakcia FinReport

Centrálne banky bojujú proti koronakríze pumpovaním rekordných objemov peňazí do ekonomiky

Centrálne banky naozaj intenzívne pracujú na zdolávaní dôsledkov koronakrízy. Len v treťom kvartáli tohto roku dodali do ekonomiky likviditu ...

2.12.2020 Magdaléna Švančarková

Stratová OTP Banka Slovensko už má nového vlastníka. Kúpila ju ČSOB, ktorá si posilnila pozíciu na trhu

Belgická KBC Bank získala všetky povolenia regulátorov a stala sa takmer stopercentným vlastníkom OTP Banky Slovensko. Na Slovensku pôsobí ...

1.12.2020 Zuzana Mecková

Sen o vyšších dôchodkoch na Slovensku je na míle vzdialený od reality. Riešením by mohol byť 4. dôchodkový pilier

Oproti silným zahraničným ekonomikám majú Slováci na dôchodky nasporené veľmi málo. Podľa prieskumov očakávame výrazne vyšší ...

18.11.2020 Redakcia FinReport

Nádej na vakcínu spôsobila rozruch na komoditnom trhu. Ropa rástla a zlato klesalo

Po prezidentských voľbách v Spojených štátoch amerických sa pozornosť investorov upriamila na pandemickú situáciu. Krátko po oznámení ...

17.11.2020 Redakcia FinReport

Slovenská ekonomika v lete ožila. Prinieslo jej to lepší štart do druhej vlny koronakrízy, ako sa očakávalo

Hospodárska výkonnosť slovenskej ekonomiky, ktorá sa v prvom štvrťroku 2020 prepadla až o 13 %, sa v treťom kvartáli tohto roka výrazne ...

16.11.2020 Redakcia FinReport

Slovenské podniky dramaticky zaostávajú v digitálnej transformácii. Koronakríza môže ich prepad ešte prehĺbiť

Podniky so slovenským kapitálom dramaticky zaostávajú v aplikácii trendov Industry 4.0. Proces digitálnej transformácie v mnohých z nich ...

15.11.2020 Redakcia FinReport

Dobrá správa: Zahraničný obchod Slovenska napriek koronakríze dosiahol rekordný prebytok

Už viac ako pol roka koronakríza surovo osekáva podnikanie a prakticky akýkoľvek druh biznisu. Zo všetkých strán počuť, že niektoré ...

12.11.2020 Redakcia FinReport

Joe Biden priniesol finančným trhom najoptimistickejší povolebný týždeň od roku 1932

Opäť sa raz potvrdilo, že prezidentské voľby v USA majú obrovský vplyv na dianie na celom svete. Dotkli sa nielen veľkej ekonomiky, ale aj ...

9.11.2020 Dominik Horváth

Nový americký prezident Joe Biden sľúbil mohutný stimulačný ekonomický program. Otázne je, či mu to kongres umožní

Víťazom prezidentských volieb v Spojených štátoch amerických sa stal kandidát demokratickej strany Joe Biden. Po dramatickom a ...

5.11.2020 D. Horváth a J. Recký

Letecký priemysel generuje miliardové straty a prepúšťa desiatky tisíc zamestnancov

Podľa posledných údajov Medzinárodnej asociácie leteckých dopravcov (IATA) bolo v tomto roku do konca septembra na celom svete zrušených ...

2.11.2020 Zuzana Mecková

Nezamestnanosť mierne poklesla, no viacero firiem má už teraz existenčné problémy

Pandémia nového koronavírusu priniesla v treťom kvartáli výrazné zmeny na trhu práce. Nezamestnanosť sa v septembri neočakávane znížila ...

1.11.2020 Magdaléna Švančarková

Viac žiadateľov, vyššie príspevky. Prvá pomoc+ je od 1. novembra 2020 štedrejšia

Vláda schválila nový balíček finančnej podpory s názvom Prvá pomoc+. Jeho platnosť sa začína od 1. novembra. Je to vlastne rozšírená ...

22.10.2020 Redakcia FinReport

Slovensko má potenciál na reštart ekonomiky prostredníctvom zelených projektov

Poradenská spoločnosť EY identifikovala viac ako tisíc zelených projektov, ktoré majú potenciál pomôcť Európe pri obnove a zotavení ...

18.10.2020 Dominik Horváth

Schyľuje sa k celosvetovej vojne „batérií“ a zapoja sa aj Slováci

V Európe začínajú vznikať nové spoločnosti výrobcov batérií do elektromobilov. Ich cieľom je konkurovať Číne, ktorá momentálne udáva ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Film Zlato, nakrútený podľa skutočnej udalosti, je príbehom jedného z najväčších škandálov v dejinách ťažobného priemyslu
 2. 2.
  Ukrajina zaradila Slovensko do zelenej zóny, od cestujúcich však vyžaduje špeciálne poistenie
 3. 3.
  Citlivosť zákazníkov na cenu výrobkov a služieb počas pandémie koronavírusu prekvapujúco klesla
 4. 4.
  Sen o vyšších dôchodkoch na Slovensku je na míle vzdialený od reality. Riešením by mohol byť 4. dôchodkový pilier
 5. 5.
  Na Slovensku máme najnižšiu infláciu za ostatné tri roky, a bude ešte nižšia