Hľadaj

Najviac zarábajú IT špecialisti, záujem je o administratívnych pracovníkov, a mzdy v ponukách stúpajú

Ekonomika Poslať

Život vo firmách sa zastavil. Tržby klesli, spomalila sa ekonomika štátu, a výsledkom sú aj zásadné zmeny na trhu práce. Zamestnávatelia dnes kladú vyššie požiadavky na špecializáciu uchádzačov, priemerný ponúkaný plat dokonca vzrástol.

image

Foto: Shutterstock

Najlepším odvetvím z pohľadu množstva ponúk aj platu naďalej zostávajú informačné technológie.

Nových ponúk práce je výrazne menej

Na trhu práce sa počet pracovných ponúk kvôli opatreniam prijatým proti COVID-19 výrazne znížil. Portál Profesia v máji 2020 registroval rapídny pokles nových pracovných ponúk. Pred rokom v máji 2019 na portáli evidovali 23 346 pracovných ponúk. Oproti tomu v máji 2020 už portál priniesol iba 8 609 ponúk. Medziročne to znamená pokles o 14 737 pracovných pozícií.

Prudký pokles nových miest Profesia zaznamenala už v apríli 2020, keď ich celkový počet predstavoval len 8 533 nových ponúk, pričom pred rokom v apríli 2019 na portáli figurovalo 21 513 nových pracovných príležitostí. V apríli 2020 sa tak medziročne počet nových pracovných ponúk znížil o 12 980 miest.

Portál Profesia aktuálne sleduje príchod nových pracovných ponúk na týždennej báze. „Zatiaľ najlepšie čísla sme od vypuknutia pandémie na Slovensku evidovali uprostred júla v 29. kalendárnom týždni 2020. V ponuke sme ich mali presne 3 392. Naopak, najhoršie to bolo v 15. kalendárnom týždni, keď na portáli figurovalo len 1 632 nových pracovných ponúk,“ hovorí PR manažérka pracovného portálu Profesia Nikola Richterová.

Pred začiatkom pandémie portál evidoval týždenne okolo 5 až 6-tisíc nových ponúk práce. Aktuálnu situáciu vývoja pracovných ponúk môžu uchádzači o prácu sledovať na stránke covid.profesia.sk.

Cestovný ruch, gastro a doprava sa už prebúdzajú

Pandémiou najviac ovplyvnené odvetvia, kde došlo aj k najväčším poklesom nových pracovných ponúk, je najmä cestovný ruch, gastro a hotelierstvo a doprava.

Napriek negatívnemu vplyvu na segmenty HORECA je potešiteľné, že ponuky na nové pracovné miesta v týchto odvetviach sa na pracovnom portáli opäť objavujú. „Napriek tomu, že tieto odvetvia sa nám už zobudili a vidíme nové pracovné ponuky, ešte pred mesiacom sme ich na našom portáli nemali takmer žiadne,“ doplnila N. Richterová.

Naopak, najlepšie sú na tom informačné technológie, školstvo, zdravotníctvo a farmaceutický priemysel, ktoré pandémia z pohľadu trhu práce zasiahla najmenej.

Hitom pracovného trhu je administratívny pracovník

Zaujímavé je, že v súčasnosti najviac inzerovanou pracovnou ponukou je pozícia administratívneho pracovníka. Získať toto pracovné miesto je však pre uchádzačov mimoriadne náročné. Na jednu ponuku administratívneho pracovníka sa podľa portálu hlási až v priemere 100 ľudí.

Podobne, ba ešte horšie je to pri pozíciách, ako sú sekretárka, pomocný pracovník či office manažér, kde na jednu ponuku zareaguje v priemere približne 130 uchádzačov. Výhodu majú hlavne zamestnávatelia, ktorí si spomedzi mnohých uchádzačov môžu vyberať.

Výhodou na strane uchádzača o prácu je zase skutočnosť, ak na pohovore pôsobí priateľsky a otvorene. „V prípade, že sa uchádzačovi podarí s personalistom viesť priateľský rozhovor, dostane sa do značnej výhody,“ konštatuje N. Richterová s tým, že personalisti vo všeobecnosti zvyknú preferovať tých uchádzačov, pri ktorých sa cítili dobre. Inak povedané, vypláca sa autentickosť a pozitívny prístup.

Menej office manažérov, viac práce z domu

Podľa prieskumov, ktoré si portál Profesia nechal urobiť, sú zamestnanci počas home office produktívnejší ako pôvodne personalisti očakávali. „Podľa našich informácií by sa mal klásť v budúcnosti väčší dôraz na produktivitu zamestnancov a nižší dôraz na to, odkiaľ túto pracovnú činnosť vykonávajú,“ vysvetľuje N. Richterová.

Táto zmena by mohla ovplyvniť predovšetkým pozície office manažérov, po ktorých bude v budúcnosti pravdepodobne klesať dopyt, alebo sa ich pracovná náplň prispôsobí situácii.

Okrem toho by mali firmy vyššie nároky vyvíjať na manažérske zručnosti svojich zamestnancov. To platí najmä pre veľké spoločnosti. Pracovníci v manažmente budú riešiť, ako vytvoriť komunikačné kanály na diaľku pre svojich zamestnancov. Len tak sa dokážu efektívne prepojiť so svojimi ľuďmi, ktorí budú pracovať z domu.

Priemerné mzdy vzrástli, aj s požiadavkami

Viacerí odborníci očakávali, že pandémia koronavírusu sa podpíše na poklese platov. Napriek tomu hrubé mzdy na portáli Profesia oproti minulému roku vzrástli. Minulý rok počas mája a júna predstavoval priemerný ponúkaný plat 1 115 eur v hrubom. Priemerný plat v ponukách od 1. januára do 8. marca 2020, teda ešte pred vypuknutím pandémie na Slovensku, predstavoval 1 135 eur v hrubom.

„Po zavedení ochranných opatrení, zavretí firiem a následnom spomalení ekonomiky v období od 9. marca až do 17. mája tohto roku mnohí odborníci predpokladali, že platy v ponukách klesnú. Nám sa to však nepotvrdilo a priemerný plat sa v tomto období vyšplhal až na 1 232 eur v hrubom,“ upozorňuje na neočakávanú skutočnosť N. Richterová.

Dôvodom zvýšenia miezd je podľa Richterovej záujem o špecialistov v rôznych odvetviach. Najväčší nárast ponúk pre špecialistov rástol na portáli pri pozíciách špecialista pohľadávok, špecialista zaistenia, chemický inžinier, broker, android programátor, špecialista prevádzky sietí a služieb či výrobný riaditeľ. Neznamená to, že sa zvýšila cena práce, tá ostala rovnaká, no išlo o zvýšenie požiadaviek firiem na odbornú špecializáciu uchádzačov o prácu.

Najvyššia ponúkaná mzda je v oblasti IT

Priemernú ponúkanú mzdu ovplyvnil okrem iného aj vyšší podiel odvetví s nadpriemernými mzdami a výpadok sektorov, kde sú platy najnižšie. Jedným z najsilnejších odvetví sú jednoznačne informačné technológie. „Priemerná ponúkaná mzda v tejto oblasti počas mimoriadnej situácie predstavovala 1 766 eur v hrubom, pričom ide o sektor s najvyššími mzdami v ponukách,“ konštatuje N. Richterová.

Pandémia, naopak, najviac znížila počet nových ponúk v odvetviach hotelierstvo, cestovný ruch a gastro. Zároveň ide o sektor, v ktorom Profesia eviduje tretí najnižší ponúkaný priemerný plat. Mzda v inzerátoch predstavovala v priemere 898 eur v hrubom.

Vzdelanie sa cení

Za rastom celkovej priemernej mzdy v inzerátoch sú veľké zmeny na trhu práce. Medzi nimi eviduje portál Profesia aj vyššie požiadavky zamestnávateľov na vzdelanie. Od januára do začiatku marca požadovalo vysokoškolské vzdelanie 1. a 2. stupňa len 17 % ponúk. Počas mimoriadnej situácie v súvislosti s koronavírusom stúpol ich podiel na 25 %. Naopak, znížil sa podiel ponúk, ktoré požadujú základné či stredoškolské vzdelanie.

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.

Kľúčové slová

logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
29.10.2020 Robert Juriš

Finanční sprostredkovatelia majú turbulentný rok. Ich počet klesá, ale sú profesionálnejší

Rok 2019 bol pre sprostredkovateľov finančných produktov najúspešnejší v histórii. Aktuálny rok sa im pod vplyvom pandémie COVID-19 vyvíja ...

29.10.2020 Redakcia FinReport

Pesimizmus je na vzostupe aj v realitnom sektore. Budúcnosť kancelárií je neistá

Ešte na začiatku tohto roku realitní experti predpokladali, že sektor komerčných nehnuteľností bude v znamení ďalšieho rastu. Pandémia ...

28.10.2020 Redakcia FinReport

Do dražby ide 400-ročný zlatý dukát v cene bratislavského trojizbového bytu

Na Slovensku sa schyľuje k veľkej dražbe. Predmetom záujmu investorov bude zlatá minca, presnejšie 400-ročný desaťdukát panovníka ...

28.10.2020 Magdaléna Švančarková

Predajne a gastroprevádzky bojujú o prežitie aj za cenu hľadania výnimiek vo výnimkách

Druhá vlna pandémie priniesla nové opatrenia. Podnikatelia však hovoria, že majú chaos v tom, čo sa môže a čo nie. Niektorí zatvorili ...

27.10.2020 Redakcia FinReport

Meníme svoje nákupné zvyky. Do obchodov chodíme menej, no košíky máme plnšie

Pandémia koronavírusu mení nákupné návyky Slovákov. Podľa údajov spoločnosti Wood & Company do obchodov aj kvôli protiepidemiologickým ...

27.10.2020 Magdaléna Švančarková

Služba Payme je už aj na Slovensku. Prvá s ňou prišla Tatra banka

Spoločný narodeninový dar pre svokru, alebo obed s kolegami či káva s kamarátkami sú situácie, keď riešime, ako sa finančne vyrovnať s ...

22.10.2020 Redakcia FinReport

Slovensko má potenciál na reštart ekonomiky prostredníctvom zelených projektov

Poradenská spoločnosť EY identifikovala viac ako tisíc zelených projektov, ktoré majú potenciál pomôcť Európe pri obnove a zotavení ...

18.10.2020 Dominik Horváth

Schyľuje sa k celosvetovej vojne „batérií“ a zapoja sa aj Slováci

V Európe začínajú vznikať nové spoločnosti výrobcov batérií do elektromobilov. Ich cieľom je konkurovať Číne, ktorá momentálne udáva ...

17.10.2020 Redakcia FinReport

Inflácia je na trojročnom minime, ceny potravín sú takmer rovnaké ako vlani

Ekonomika Slovenskej republiky sa v tomto roku v porovnaní s tým predchádzajúcim môže prepadnúť o 7 až 10 %. Zato inflácia sa momentálne ...

16.10.2020 Arian Ali

Digitálna éra je na dosah. Sme pripravení na transformáciu ekonomiky?

Pandémia koronavírusu naplno ukázala dôležitosť existencie digitálnej ekonomiky. Je zrejmé, že tento segment v najbližších rokoch čaká ...

15.10.2020 Dominik Horváth

Americkí profesori vylepšili teóriu aukcií a získali Nobelovu cenu za ekonómiu

Kráľovská švédska akadémia vied v Štokholme v tomto roku udelila cenu Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda ...

11.10.2020 Redakcia FinReport

Na výbere DPH Slovensko ročne prichádza o 1,6 miliardy eur

Daňovú medzeru v oblasti DPH, ktorá vyjadruje rozdiel medzi očakávanými príjmami z výberu dane z pridanej hodnoty a skutočne vybranou sumou, ...

11.10.2020 Redakcia FinReport

Nákupný apetít rastie a kamenné predajne sa s e-shopmi vhodne dopĺňajú

Na Slovensku sa najviac nakupuje v Bratislavskom kraji. Príčinou je najväčšia koncentrácia nákupných centier, ktoré sú nielen miestom ...

2.10.2020 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska ponúkla vláde pomoc na príprave plánu obnovy

Ministerstvo financií spolu s tímom ekonómov a analytikov v súčasnosti finišuje s plánom obnovy, ktorý nám umožní uchádzať sa o ...

1.10.2020 Robert Juriš

NBS: Slovenská ekonomika klesne menej, ako sa predpokladalo, ale jej nárast na predkrízovú úroveň bude pomalší

Slovenská ekonomika by sa v dôsledku koronakrízy mala oslabiť menej, ako predpokladali analytici na začiatku tohtoročného leta. A, naopak, jej ...

30.9.2020 Magdaléna Švančarková

Umelá inteligencia, cloud a dátová analytika predstavujú konkurenčnú výhodu na trhu. Kedy ich začneme využívať viac?

Slovensko výrazne zaostáva v digitalizácii. Podniky využívajú iba základné informačné systémy. Stagnuje používanie dát a cloudu. Iba ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

HDP Slovenska sa vráti na predkrízovú úroveň až v druhej polovici 2022

Ekonomiky štátov sa po pandémii koronavírusu začnú ozdravovať postupne a nerovnomerne. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes by sa ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

Na ekonomické dno sme si už zrejme siahli, ale na ružové okuliare je ešte priskoro

Dobrá správa pre slovenskú ekonomiku. Priemyselná produkcia sa síce ešte nevrátila na úroveň spred roka, ale už klesá miernejšie ako ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Finanční sprostredkovatelia majú turbulentný rok. Ich počet klesá, ale sú profesionálnejší
 2. 2.
  Banská Bystrica plánuje vytvoriť takmer 70 odberných miest, prihlásili sa stovky dobrovoľníkov
 3. 3.
  Dubnica nad Váhom vyčlenila pre celoplošné testovanie 19 odberových miest, kopírujú volebné obvody
 4. 4.
  Continental v Púchove vlastné odberné miesto nezriadi, zamestnancom však odporúča na testovanie ísť
 5. 5.
  Trnava pripravuje odberové miesta pre celoplošné testovanie na COVID-19, chýbajú jej však dobrovoľníci