Najväčším nepriateľom niektorých pracovných pozícií je robotizácia. Ohrozuje až tretinu pracovných miest
Pandémia koronavírusu urýchľuje nové trendy na trhu práce. Proces digitalizácie, robotizácie a automatizácie, teda nástup Priemyslu 4.0, je tu s dvojročným časovým predstihom, ako sa pôvodne očakávalo. Podľa najnovších odhadov Svetového ekonomického fóra by v nasledujúcich piatich rokoch malo byť na Slovensku nahradených vyše 30 % pracovných miest.
Foto: Shutterstock
Robotizácia ohrozuje najmä ľudí s nižšou kvalifikáciou
„Robotizácia na Slovensku ohrozuje dvojnásobný počet pracovných miest v porovnaní napríklad s Nórskom. Dôsledky robotizácie totiž závisia od zloženia populácie, skladby priemyslu, zdrojov nerastných surovín a od mnohých ďalších faktorov. Zároveň platí, že u nás je viac nízkokvalifikovaných pracovných miest, ktoré sú ľahšie nahraditeľné ako tie sofistikovanejšie, na ktoré potrebujete rôzne druhy rekvalifikácií a vyššieho vzdelania,“ myslí si ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.
Podľa nej najohrozenejšie pozície sú v potravinárskom priemysle, stavebníctve či v upratovacích službách. Najmenej sa o svoju prácu musia obávať učitelia, vyšší manažment alebo pracovníci v cestovnom ruchu.
Záujem je o špecialistov na roboty a učiteľov chatbotov
Svetové ekonomické fórum však upozorňuje, že robotizácia by nemala byť strašiakom, a to i napriek tomu, že do roku 2022 by malo vo svete zaniknúť 75 miliónov súčasných pracovných miest. Pretože na druhej strane sa očakáva, že vznikne 133 miliónov nových pozícií. „Na Slovensku je robotizáciou ohrozených až vyše 34 % pracovných pozícií v priemyselnej výrobe, napríklad v automobilkách,“ konštatuje analytička.
Do úzadia sa podľa jej slov dostanú pracovníci na robotníckych pozíciách, pracovníci v call centrách alebo predavači a pokladníci v maloobchode a veľkoobchode, ktorých postupne nahrádzajú samoobslužné pokladne. V rámci východnej a strednej Európy budú do roku 2022 čoraz viac žiadané pozície, ako dátový analytik, špecialista na robotické stroje, inžinier, vývojár softvérov a aplikácií.
Už dnes môžeme sledovať vytváranie nových pracovných pozícií, ktoré pred niekoľkými rokmi mnoho ľudí ani nepoznalo, alebo vôbec neexistovali. Ide napríklad o špecialistov na sociálne siete alebo učiteľov chatbotov, presnejšie komunikačných špecialistov vytvárajúcich jazyk, ktorý simuluje ľudskú konverzáciu.
Čakajú nás až polročné IT a jazykové školenia
„Zmeny na trhu práce budú vyžadovať aj dovzdelávanie. Každý štvrtý zamestnanec bude musieť prejsť minimálne šesťmesačným školením. Zamestnanci by mali absolvovať najmä IT a jazykové školenia. Až 80 % firiem uvádza, že urýchľujú plány na využitie nových technológií, vďaka ktorým bude mnoho existujúcich pracovných miest zastaraných,“ vysvetľuje L. Buchláková.
Najviac robotov pribúda v automobilovom priemysle
Na Slovensku sa už v súčasnosti využíva množstvo robotických technológií. Na 10-tisíc zamestnancov v priemyselnej výrobe pripadá 169 robotov. Celosvetový priemer sa pohybuje na úrovni 113 robotov na 10-tisíc zamestnancov. V rámci robotizácie v Európe však vedie Nemecko, kde ročne v priemyselnej výrobe pribúda až trikrát viac robotov ako na Slovensku.
No práve automobilový priemysel, ktorý má na Slovensku mimoriadne silné zastúpenie, patrí k odvetviam s najväčším zavádzaním robotov do výroby. Vlaňajší podiel predstavoval 33 % na celkovej dodávke robotov.
„Dôvodom je, že výroba osobných automobilov sa za posledných desať rokov stáva čoraz zložitejšou. Podstatná časť výrobných procesov si v súčasnosti vyžaduje automatizačné riešenia využívajúce roboty. Ide najmä o výrobcov hybridných a elektrických automobilov, ktorí zažívajú silnejší dopyt, no meniť výrobu musia aj tradiční výrobcovia. Výzva na splnenie cieľov v oblasti klímy do roku 2030 žiada, aby väčšia časť nových automobilov bola vozidlami s nízkymi a nulovými emisiami, čo si vyžaduje aj postupné zavádzanie automatizácie,“ dodáva analytička.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ako sa zvýšia dôchodky v roku 2025 a kde sa stratil rodičovský dôchodok?
- 2.Hrebienok bude aj túto zimu dejiskom súťaže vo vyrezávaní ľadových sôch Tatry Ice Master
- 3.V ktorých mestách môžete navštíviť najkrajšie európske vianočné trhy?
- 4.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 5.Slovensku sa stále nedarí oslobodiť kryptomeny od vysokých daní