Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Na Slovensku je benzín drahší ako v ostatných krajinách V4. Prečo je to tak?

Zuzana Fryč Ekonomika Poslať

Ceny pohonných látok na Slovensku sú síce nižšie, ako je priemerná cena vo všetkých krajinách Európskej únie, no zároveň sú vyššie ako vo zvyšných troch krajinách V4. Zisťovali sme preto, čo všetko vplýva na cenu benzínu, aká je aktuálna výška marží, aký podiel na vyšších cenách na Slovensku má rafinéria Slovnaft a aké ceny palív môžeme očakávať v lete a na jeseň tohto roka.

Na Slovensku je benzín najdrahší spomedzi krajín V4

Foto: Shutterstock

Marže ropných spoločností dosahujú 20 %

Hoci ceny benzínu na Slovensku momentálne mierne stúpajú, aktuálne ceny sú celkovo aj v rámci EÚ nižšie ako v roku 2022, keď vtedy ich ovplyvnili najmä vyššie ceny ropy, ktorá reagovala na geopolitické neistoty na Ukrajine, ako aj na hrozby dodávok ropy z Ruska. Ceny pohonných látok na Slovensku pritom dosiahli svoje maximum v júli 2022.

Na aktuálne ceny benzínu na Slovensku reaguje Tomáš Vranka zo spoločnosti XTB, podľa ktorého sú súčasné vyššie marže výsledkom prudkého nárastu cien ropy, vďaka čomu mohli ropné spoločnosti krátkodobo vykazovať abnormálne zisky. Cena benzínu je na Slovensku aktuálne vyššia aj oproti cenám v ostatných troch krajinách V4.

„Súčasne však oproti letu 2022 pozorujeme pokles marží, ktoré dosiahli maximum pri cenovom strope ropy v lete 2022. Následný pokles cien ropy okresal marže aj ropným spoločnostiam. Preto sa aktuálne marže zastabilizovali na úrovni 20 %, pričom pred rokom 2022 sme pozorovali marže skôr na úrovniach 10 %, a na vrchole v lete 2022 dosahovali až 50 %,“ približuje odborník.

Na základe štatistík, ktoré pripravuje Generálne riaditeľstvo pre energetiku Európskej komisie v týždennom Oil Bulletin, výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie palivového priemyslu a obchodu (SAPPO) Zuzana Oprchalová uvádza, že celkovo za prvých päť mesiacov tohto roku bola cena benzínu bez daní a poplatkov v Slovenskej republike v priemere šiesta najnižšia z 27 štátov EÚ.

Ceny ovplyvňujú viaceré premenné

Analytici pritom vysvetľujú, že rozdiely pri cenách ropy v krajinách EÚ ovplyvňujú rôzne faktory. „Sú najmä výsledkom rozličnej daňovej politiky jednotlivých krajín, ako aj ich geograficky výhodnejších lokácií. Rozdiely v cenách môžeme pripisovať rozdielnym distribučným nákladom, ako aj kurzovým rozdielom v prípade Maďarska, Poľska, Rumunska a Česka. Nižšie ceny pozorujeme u krajín, ako sú Malta, Rumunsko, Bulharsko, Chorvátsko a Cyprus,“ opisuje T. Vranka.

Podľa komoditného analytika Borisa Tomčiaka zo spoločnosti Finlord sú vyššie dane najmä v západnej Európe. Časť rozdielu je podľa neho možné vysvetliť aj rozdielnymi veľkoobchodnými cenami na lokálnych trhoch. Príkladom je Maďarsko, kde sú veľkoobchodné ceny výrazne vyššie oproti ostatným krajinám V4.

Zuzana Oprchalová dodáva, že na ceny palív okrem globálnych a lokálnych faktorov vplýva aj vlastná cenová stratégia jednotlivých subjektov, ktorá sa odvíja od čisto lokálnych prevádzkových faktorov, ako je umiestnenie čerpacej stanice, jej veľkosť, ako aj ponuka doplnkových služieb.

Slovnaft ovplyvňuje cenovú politiku

Keďže na Slovensku je Slovnaft jedinou rafinériou, pričom je možné dovážať pohonné hmoty aj z iných krajín, analytik B. Tomčiak uznáva, že v prípade Slovnaftu je marža na benzíne skutočne nadpriemerná, keďže rafinéria spracováva veľmi lacnú ruskú ropu a pri predaji palív sa riadi ich európskymi cenami. Importéri palív sa pritom riadia veľkoobchodnými podmienkami na Slovensku, ktoré sú do značnej miery ovplyvnené práve Slovnaftom (koncern MOL).

Diskutuje sa aj o tom, či by nemal zasiahnuť Protimonopolný úrad SR. „Slovnaft je postihnutý aj mimoriadnou daňou – solidárnym príspevkom, ktorý sa viaže nielen na tento rok vo výške 70 %, ale aj na zdaňovacie obdobie minulého roka vo výške 55 %, pričom výnos zo solidárneho príspevku pre štát by mal byť okolo pol miliardy eur. Protimonopolný úrad SR by musel zohľadniť aj túto platbu, a s najväčšou pravdepodobnosťou by dospel k záveru, že Slovnaft svoje postavenie nezneužíva,“ myslí si B. Tomčiak.

Asociácia palivového priemyslu zároveň upozorňuje na to, že pri prijímaní všeobecne záväzných právnych predpisov by mali byť brané do úvahy všetky aspekty a vplyvy nielen na štátny rozpočet, ale aj na podnikateľské prostredie, najmä ak európska legislatíva umožňuje členským štátom zostať na minimálnej úrovni takéhoto solidárneho príspevku vo výške 33 %.

„Navyše, ak z pohľadu tohto odvetvia hovoríme o jedinej exportnej rafinérii v regióne a jedinej na Slovensku, ktorú čakajú nemalé investičné náklady súvisiace so zmenou spracovávanej ropy, ako aj zmenou celkovej logistiky jej dovozu,“ vysvetľuje Z. Oprchalová.

Okrem toho v súlade s platnou legislatívou Slovnaft platí ešte aj 21-percentnú daň zo zisku. Aj preto T. Vranka hovorí, že Protimonopolný úrad SR zatiaľ nevydal oficiálne vyhlásenie o prešetrení marží predajcov a rafinérií, a ani sa na takúto kontrolu nepripravuje.

Protimonopolný úrad zatiaľ nemá dôvod zasahovať

Cena pohonných hmôt fluktuuje a nie je relevantné na základe nárastu ceny v priebehu jedného týždňa vyšetrovať nezákonné správanie sa predajcov.  Protimonopolný úrad SR však monitoruje trh s pohonnými látkami, ako aj marže firiem v tomto sektore, ktoré sú aktuálne po celom svete nadštandardné. Zatiaľ tam však nevidí nezákonné praktiky, ktoré by sa týkali súťažného práva,“ tvrdí T. Vranka.

Protimonopolný úrad SR totiž vo všeobecnosti nemá zákonom danú kompetenciu na posudzovanie ziskovosti firiem, posudzuje len neprimerané ceny konkrétnych tovarov na trhu, a následne podľa toho identifikuje dominantné postavenia.

Podiel ruskej ropy klesol z 95 % na 70 %

Spoločnosť Slovnaft v minulom roku spracovávala viac ako 95 % ropy z Ruska. Rovnaké oprávnenie spracovávať túto ropu (v roku 2022) mali aj ostatné rafinérie v EÚ napojené na ropovody vedúce z Ruskej federácie. „V tomto roku spoločnosť Slovnaft avizovala, že sa podiel ruskej ropy sa znižuje v súlade so zavedenými sankciami na približne 70 %. Platí tiež, že alternatívna ropa, ktorú firma nakupuje, je drahšia. Slovnaft platí vyššie poplatky za prepravu ropy najmä južnou trasou cez ropovod Adria a rovnako sa zvyšujú poplatky aj za prepravu cez ropovod Družba,“ vysvetľuje Z. Oprchalová.

Aký bude ďalší cenový vývoj

Podľa B. Tomčiaka sa dá v najbližších týždňoch v celej EÚ očakávať mierny rast cien palív o niekoľko centov na liter, keďže spotreba pohonných látok počas letnej sezóny býva najvyššia. Kartel OPEC zároveň pristúpil k ďalšiemu obmedzeniu produkcie a exportu s cieľom potlačiť cenu ropy nahor.

„V najbližších mesiacoch neočakávame veľké výkyvy od súčasných hodnôt, keďže cena ropy ako aj ceny palivových hmôt, sú stabilné. Navyše pozorujeme stabilný kurz eura, čo taktiež podporuje našu hypotézu. V letných mesiacoch môžu ceny benzínu mierne rásť aj na základe zvýšeného dopytu,“ dodáva T. Vranka.  

Analytik Tomčiak tiež očakáva, že na jeseň 2023 sa začne znižovať cenový rozdiel medzi benzínom a naftou, keďže pred zimou sa cena nafty zvykne zvyšovať viac. Pohonné látky však stále budú relatívne lacné a domácnosti si vďaka rastúcim príjmom budú môcť dovoliť nakúpiť viac.

logo
Prečítajte si tiež:
28.11.2023 Eva Sadovská

Aj tohtoročné Vianoce budú drahšie ako tie minuloročné

Blíži sa december, počas ktorého Slováci kvôli vianočným sviatkom nakupujú najviac v rámci celého roku. Decembrové tržby obchodníkov ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Chceme riešiť klimatické zmeny, ale len paralelne so sociálnymi a ekonomickými nerovnosťami

Až dve tretiny Slovákov sa domnievajú, že prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo sa môže uskutočniť len vtedy, ak sa budú súčasne ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Dopravné nehody: Rizikové sú najmä pondelky, letné mesiace a sivé vozidlá

Škodovosť vozidiel narastá. V roku 2023 sa podarilo prekonať aj najvyššie čísla spred vypuknutia pandémie koronavírusu. Najnehodovejším ...

28.11.2023 Robert Juriš

Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?

Minimálna hrubá mesačná mzda sa od začiatku nasledujúceho roka zvýši z dnešných 700 na rovných 750 eur. Na sklonku augusta tohto roku sa ...

28.11.2023 Robert Juriš

Neživotné poistenie rýchlo rastie, pomohla mu vysoká inflácia

Životné poistenie po pandémii koronavírusu už druhý rok za sebou rastie. Nárast je síce len mierny, no trend je pozitívny. Vzostup je ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Online podvody: Každý druhý človek sa už stretol s podvodníkom

Počet online podvodov významne rastie. Len za posledné necelé tri roky sa zvýšil o 530 %. Metódy podvodníkov sú sofistikované. Sú veľmi ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa začne s výplatou 300-eurového príspevku už v piatok 1. decembra 2023

Mimoriadny jednorazový príspevok vo výške 300 eur, ktorý schválili poslanci Národnej rady SR k pôvodnému 13. dôchodku, začne Sociálna ...

24.11.2023 Redakcia FinReport

Cena benzínu stagnuje, no cena nafty naďalej zaujímavo klesá

Zásadný pokles cien pohonných látok na slovenskom trhu trval presne jeden týždeň. V tom uplynulom sa už situácia zmenila, pretože ceny ...

24.11.2023 Redakcia FinReport

Nákladná doprava v septembri 2023 prepravila najviac tovaru za posledných 14 mesiacov

Podniky evidované na Slovensku v rámci nákladnej dopravy prepravili v septembri 2023 celkovo 21,2 milióna ton tovaru. Objemy prepraveného tovaru ...

24.11.2023 Zuzana Fryč

Toto sú najzásadnejšie zmeny, ktoré prinesie nový zákon o výstavbe

Budúci rok vstúpi do platnosti zákon o výstavbe, ktorý má priniesť viacero revolučných zmien, ako je napríklad zefektívnenie povoľovania ...

24.11.2023 Redakcia FinReport

Čo dokázal UNICEF vďaka podpore svojich darcov?

Misia UNICEF-u sa začala po druhej svetovej vojne. Na svete boli milióny detí, ktoré potrebovali pomoc. Medzi nimi aj deti z Československa, ...

23.11.2023 Redakcia FinReport

Ochrana duševného vlastníctva na Slovensku je nízka, pomôcť majú vouchery

Duševné vlastníctvo do značnej miery ovplyvňuje prosperitu krajiny. Aj preto Európska únia schválila rozšírenie fondu na ochranu ...

22.11.2023 Eva Sadovská

Denne vytvoríme až 1,3 kilogramu odpadu na osobu, sme skládková veľmoc

Aktuálne prebieha Európsky týždeň redukcie odpadu (18. až 26. novembra 2023). Rastúca tvorba odpadu je vážnym environmentálnym problémom, ...

22.11.2023 Redakcia FinReport

IFP: Ekonomický rast v tomto roku dosiahne 1,3 %, v tom budúcom sa zlepší na 2,2 %

Vyhliadky slovenskej ekonomiky v tomto roku nie sú ružové. Dynamika rastu hrubého domáceho produktu do konca tohto roka by sa mala zvoľniť na ...

21.11.2023 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle rastú už dva mesiace za sebou

Hodnota nových objednávok v priemysle v zatiaľ poslednom kompletne vyhodnotenom mesiaci september 2023 medziročne vzrástla o 2,9 % a dosiahla ...

20.11.2023 Redakcia FinReport

Nezamestnanosť: Podiel disponibilných uchádzačov o prácu klesol na 3,9 %

Nezamestnanosť na Slovensku stále klesá. V októbri tohto roku sa podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku znížil ...

20.11.2023 Redakcia FinReport

Ratingová agentúra S&P potvrdila Slovensku vysoké hodnotenie so stabilným výhľadom

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) ešte v máji tohto roku upravila hodnotenie Slovenska tak, že potvrdila jeho rating na ...

16.11.2023 Redakcia FinReport

Benzín aj motorová nafta výrazne zlacneli

Pred voľným predĺženým víkendom máme výborné správy pre motoristov. Ceny pohonných látok na slovenskom trhu počas uplynulého týždňa ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay