Na Slovensko čaká v eurofondoch 12,8 miliardy eur, musíme ich využiť lepšie ako doteraz
Od roku 2004 čerpalo Slovensko európske zdroje v rámci troch programových období. Spočiatku sme investovali najmä do verejnej infraštruktúry v oblasti dopravy, no v súčasnosti, po dobudovaní dopravných tepien v krajine, sú naše priority inde. S rastom našej životnej úrovne sa však znižuje podpora zo zdrojov EÚ, pričom musíme zapojiť aj vlastné zdroje a celkovo lepšie investovať.

Foto: Shutterstock
Prioritou je energetická bezpečnosť
V novembri 2022 nám Európska komisia odobrila naše priority pre nové štvrté programové obdobie 2021-2027. Na zmiernenie spoločenských a regionálnych rozdielov dostaneme 12,8 miliardy eur, čo je o 1,7 miliardy eur menej ako za roky 2014-2020.
„Naše potreby sa postupne menia na rozvoj vzdelávania, výskum, inovácie a zmenšovanie rozdielov v životnej úrovni medzi regiónmi, komunitami a rodinami. Nezanedbateľná pozornosť sa venuje otázke energetickej bezpečnosti a adaptácii na klimatickú zmenu,“ konštatuje analytik verejných financií Národnej banky Slovenska Marián Labaj.
Aj na podporu trhu práce a vzdelávania
Štvrtina zdrojov z rozpočtu EÚ v nasledujúcich rokoch by podľa slov odborníka mala byť využitá na podporu trhu práce, sociálneho začlenenia a vzdelávania. Investície do ľudského kapitálu by mali pokrývať aj začleňovanie rómskej komunity.
„Keďže potrebujeme preorientovať ekonomiku na takú, ktorá je založená na poznatkoch, druhou prioritou je podpora výskumu a inovácií. V tejto priorite je pokrytá aj energetická bezpečnosť a prechod na nízkouhlíkovú ekonomiku. Financovať by sa mali obnoviteľné zdroje a znižovanie spotreby energií a emisií skleníkových plynov. V tomto období by sa z fondov EÚ mala spolufinancovať aj modernizácia Hornej Nitry po útlme baníctva,“ vysvetľuje M. Labaj.
Ako uvádza ďalej, Európska únia aj postupný rast životnej úrovne v slovenských regiónoch naznačujú, že Slovensko sa bude musieť prispôsobiť novým príležitostiam v oblasti financovania a efektívnejšie využívať vnútorné zdroje na svoj rozvoj. Ako dôsledok týchto zmien sa nám totiž zníži priemerné ročné čerpanie o približne 0,8 % HDP.
Čo by sme mali urobiť, a čomu by sme sa mali vyhnúť
„Od dobrého zámeru preorientovať čerpanie zdrojov EÚ po jeho realizáciu však treba prejsť ešte kus cesty. Čerpanie fondov by malo byť lepšie ako v uplynulej dekáde, investície by sa nemali odsúvať na koniec programového obdobia a snáď prinesú želaný impulz. Neschopnosť čerpať by nemala byť vnímaná ako „schopnosť“ či príležitosť využívaná na financovanie ad hoc vládnych opatrení. Cieľom predsa je, aby regióny získali podporu na modernizáciu a mohli sa priblížiť k rozvinutejším častiam Európy,“ uzatvára analytik.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
- 2.Nechcete, aby štát zisťoval vaše príjmy a majetok kvôli energopomoci? Stihnite podať námietku
- 3.Trhy čelia najvyššej volatilite od roku 2020
- 4.Jedna z najstarších pamiatok Bratislavy sa zmení: Budova bývalej konskej železnice prejde rekonštrukciou
- 5.Železnice Slovenskej republiky si na seba dlhodobo nevedia zarobiť. Ich šéf chce zrušiť až 1 000 pracovných miest