Morningstar DBRS potvrdila rating Slovenska na úrovni A negatívny
Globálna úverová ratingová agentúra DBRS Morningstar naposledy v polovici februára tohto roku menila úroveň ratingu Slovenskej republiky z A stabilný na A negatívny. Aktuálne svoje ostatné rozhodnutie prehodnotila a rozhodla sa ponechať a potvrdiť svoj verdikt spred pol roka
Foto: Shutterstock
Problémom je vysoký fiškálny deficit
Ratingová agentúra Morningstar DBRS v uplynulých dňoch potvrdila dlhodobé ratingy emitentov Slovenskej republiky v cudzej a miestnej mene na úrovni „A“. Trendy dlhodobých ratingov zostávajú negatívne. Spoločnosť zároveň potvrdila rating Slovenskej republiky v krátkodobej zahraničnej a miestnej mene na úrovni nízkeho R-1. Trendy krátkodobých ratingov podľa nej zostávajú stabilné.
„Negatívny trend dlhodobých úverových ratingov odráža riziká spojené so štrukturálne veľkým fiškálnym deficitom Slovenska, a nie je jasné, či nová vládna koalícia uprednostní vyvažovanie verejných účtov,“ vysvetľuje svoje rozhodnutie agentúra.
Očakáva, že oživenie súkromnej spotreby a oživenie zahraničného dopytu udržia ekonomickú produkciu nad trendovým rastom v tomto aj budúcom roku. Zároveň však upozorňuje na „značné riziko poklesu vyplývajúce z veľkého fiškálneho deficitu, ktorý sa v posledných rokoch prehĺbil v dôsledku opatrení zameraných na zmiernenie vysokých cien energií a nových trvalých výdavkových záväzkov“.
„Vyššie výdavky nie sú plne kompenzované novými príjmami a vzhľadom na trvalejší charakter novoprijatých opatrení Európskej komisie očakáva, že deficit v tomto roku dosiahne 5,9 % a v roku 2025 by to malo byť 5,4 %,“ argumentuje Morningstar.
Ďalšie ratingové hodnotenia Slovenska
Napríklad S&P nám v apríli 2024 potvrdila hodnotenie na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Moody´s ešte v roku 2022 prišla s ratingom A2, no s negatívnym výhľadom. A agentúra Fitch nám naposledy ponechala hodnotenie na úrovni A– so stabilným výhľadom.
Prečo krajiny dostávajú ratingy?
Ratingové agentúry prideľujú krajinám, vrátane miestnych samospráv, bankám a iným spoločnostiam úverové ratingy, ktoré predstavujú hodnotenie ich schopnosti riadne si plniť svoje povinnosti voči veriteľom a splácať záväzky vyplývajúce z vydaných obligácií a iných dlhových nástrojov.
Hodnotenie Slovenskej republiky zo strany týchto agentúr má vplyv na úrokové sadzby vydávaných štátnych dlhopisov. Vysoký rating zvyšuje dôveru investorov v stabilitu ekonomiky, vďaka čomu sú ochotní požičiavať za nižší úrok. Nižší rating funguje presne naopak.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Banky znižujú úrokové sadzby hypoték, jedna z nich opäť už po mesiaci
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.UniCredit Bank premigruje svojich klientov ku kartovej spoločnosti Mastercard
- 4.Vláda predstavila svoj konsolidačný balíček – základná sadzba DPH sa zvýši na 23 %
- 5.Ako požiadať o dávku ošetrovné pri ochorení dieťaťa