Hľadaj

Mohli sme ako štát šetriť viac, nemuseli sme sa teraz tak zadlžovať, hovoria bankoví analytici

Ekonomika Poslať

Pandémia nového koronavírusu zasiahla nielen slovenskú ekonomiku, ale aj ekonomiky naprieč kontinentami. Všetky štáty budú musieť bojovať s výrazným poklesom ekonomiky a ďalšími negatívnymi vplyvmi pandémie. Bankoví analytici predpovedajú, že verejný dlh Slovenska sa zvýši minimálne o 10 % HDP a dostane sa na hranicu krízy, ktorú sme zažili pred jedenástimi rokmi.

image

Foto: shutterstock

Prepad ekonomiky hlbší ako počas krízy v roku 2009

Uzavretie prevádzok v mnohých sektoroch ekonomiky na ochranu zdravia zamestnancov a zákazníkov, pokles dopytu či chýbajúce dodávky materiálu do firiem. Všetko je predzvesťou toho, že slovenská ekonomika sa prepadne. Kríza zasiahla v prvom rade služby a priemysel. 

Prepad ekonomiky v tomto roku na základe analýz odhaduje Slovenská sporiteľňa (SLSP) zatiaľ o 5 až 10 %. Všetko však závisí od toho, ako dlho bude naša ekonomika uzavretá. „Najväčší prepad sme zaznamenali koncom marca a v prvej polovici apríla. Aktuálne by sa situácia mohla začať postupne zlepšovať,“ uviedla hlavná ekonómka SLSP, Mária Valachyová. Rýchlejšie oživovanie ekonomiky sa dá očakávať v druhej polovici tohto roka.

Podobne odhaduje pokles slovenskej ekonomiky Tatra banka, v tomto roku priemerne o 6 %. „Je to pokles, ktorý je o niečo hlbší ako v roku 2009, kedy nás zastihla svetová hospodárska kríza, no rozdiel je v tom, že po odznení choroby a reštrikčných opatrení, by sme mali byť svedkami rýchleho návratu na pôvodné, pred COVID-19, úrovne,“ uviedol ekonomický analytik Tatra banky, Juraj Valachy. 

 

Tento výrazný pokles ekonomiky je naviazaný na očakávanú recesiu nielen v Európe, ale aj v Spojených štátoch amerických. V USA očakávajú pokles HDP o 2,7 % a v eurozóne až o 4 % HDP. 

V aktuálnom odhade však bankoví analytici nepočítajú s druhou vlnou pandémie, ktorá môže prísť pri postupnom otváraní ekonomiky. Vtedy by bol prepad našej ekonomiky podstatne väčší. „Ak by sa priškrcovanie ekonomiky znova opakovalo, môže byť prepad ekonomiky väčší ako 10 %,“ ozrejmila Mária Valachyová. 

Nezamestnanosť stúpne o viac ako 2 %

Pod vplyvom rekordného poklesu ekonomiky musíme do budúcna počítať aj s rastom nezamestnanosti v nasledujúcich mesiacoch. To, že miera nezamestnanosti stúpne, potvrdzuje aj hlavná ekonómka Mária Valachyová zo Slovenskej sporiteľne. „V tomto roku odhadujeme nárast nezamestnanosti na približne 8 %, čo predstavuje približne 60-tisíc ľudí, ktorí prídu o prácu. Minulý rok bola priemerná miera nezamestnanosti tesne pod 6 %. 

Zároveň však takmer úplne zamrzol dopyt zamestnávateľov, čo môže predstavovať problém hlavne pre ľudí vstupujúcich na trh práce, ako sú čerství absolventi škôl. Podľa analýzy UniCredit Bank by sa nezamestnanosť v priebehu tohto roka mohla stúpnuť až na úroveň spred troch či štyroch rokov, keď bola na úrovni 8,1 % (2017) až 9,6 % v roku 2016. Nedá sa pritom ani úplne vylúčiť, že v prípade predlžovania pandémie by mohla dosiahnuť až dvojciferné číslo.

Opatrenia vlády SR a Európskej únie by však mali nárast nezamestnanosti zmierniť a chrániť pracovné miesta ľudí. Na európskej úrovni bol zavedený nový finančný nastroj na podporu zamestnanosti v členských krajinách. Slovensko má v rámci tejto iniciatívy možnosť využiť približne 1 miliardu eur na zlepšenie situácie na trhu práce. Mieru zamestnanosti sa snaží udržať aj vláda svojimi opatreniami pre živnostníkov, malé, stredné či veľké podniky, ktorým tak chce uľahčiť koronakrízu.

Zadlženie štátu sa výrazne prehĺbi

Analýza UniCredit Bank odhaduje, že deficit verejných financií by sa na Slovensku kvôli pandémii COVID-19 mohol tento rok vyšplhať až smerom k 10 % HDP. Tento deficit sa na Slovensku už v minulom roku prehlboval o 0,25 percentuálneho bodu z 1,05 % na 1,30 % HDP. Ešte výraznejšie však zaostal za plánom vyrovnaného rozpočtu, ktorý pre rok 2019 schválila vláda a parlament. 

Výrazné zvýšenie deficitu verejných financií sa zákonite prejaví aj na prudkom raste verejného dlhu, ktorý sa na základe prognózy UniCredit Bank môže navýšiť až nad úroveň 60 % HDP. Podobný odhad rastu verejného dlhu má aj Slovenská sporiteľňa. Tá očakáva, že verejný dlh sa dostane na úroveň viac než 55 % HDP. To je blízko úrovni, na akej sme boli v roku 2009. V posledných rokoch sa Slovensku pomalým tempom darilo verejný dlh znižovať. Za rok 2019 podiel verejného dlhu na HDP klesol o 1,4 percentuálneho bodu, veľmi tesne pod 48 % HDP. 

Verejné výdavky v minulom roku rástli výraznejšie než verejné príjmy, a to aj napriek tomu, že ich nárast tlmili nižšie verejné investície. Zvýšené výdavky bývalej vlády sme mohli vidieť v podobe rôznych sociálnych balíčkov pred parlamentnými voľbami.

Väčšie úspory by nám dnes dokázali pomôcť omnoho viac. „Mohli sme šetriť viac, tým by sme sa v súčasnej situácii nemuseli tak výrazne zadlžovať,“ tvrdí hlavná ekonómka SLSP, Mária Valachyová. Do budúcna by bolo podľa nej pre Slovensko prínosom snažiť sa o prebytok verejných financií, čo sa však v histórii Slovenska ešte nestalo. Pre porovnanie, susedné Česko patrí medzi päť najmenej zadlžených štátov EÚ s verejným dlhom na úrovni 31,1% HDP.

Narastajúci verejný dlh bude musieť Slovensko v budúcnosti splatiť, preto sa dá očakávať znižovanie množstva výdajov v jednotlivých sektoroch. „Musíme si uvedomiť, že rôzne sociálne podpory a ďalšie výdavky budú musieť byť v budúcnosti výrazne nižšie,“ upozornila Valachyová. Na druhej strane však možno vďaka súčasným záchranným opatreniam nebude v budúcnosti na Slovensku také veľké množstvo ľudí ohrozených chudobou.

Kľúčové slová

logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
31.5.2020 Správy

Pandémia priniesla ľuďom hlavne prácu z domu a zmenila spôsob trávenia voľného času, ukázal prieskum SAV

30.5.2020 (Webnoviny.sk) - Najčastejšou zmenou v súvislosti s koronakrízou bola pre ľudí ...

29.5.2020 Magdaléna Švančarková

Zoznam žiadateľov o pomoc od štátu je verejný, najvyššia podpora bola 5,3 milióna

Transparency International Slovensko zverejnilo zoznam žiadateľov pomoci od štátu a aj presné sumy, ktoré im štát za marec vyplatil. K 21. ...

29.5.2020 Správy

Globálny turizmus v tomto roku poriadne utrpí, pravdepodobne klesne až o 70 percent

28.5.2020 (Webnoviny.sk) - Globálny turizmus v tomto roku pravdepodobne oslabí až o 70 percent. Povedal to generálny tajomník Svetovej ...

29.5.2020 Správy

O príspevky prvej pomoci za apríl je možné požiadať len do konca mája, upozorňuje Krajniak

28.5.2020 (Webnoviny.sk) - Záujemcovia o príspevky na udržanie pracovných miest za apríl môžu zasielať vyplnené výkazy alebo žiadosti ...

29.5.2020 Správy

Sociálna poisťovňa zverejnila pre firmy a SZČO čestné vyhlásenie na odklad poistného za máj

28.5.2020 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa zverejnila formulár ...

28.5.2020 Správy

V projekte Prvá pomoc už odišlo žiadateľom o štátne príspevky takmer 126 miliónov eur

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Žiadateľom o štátne ...

27.5.2020 Správy

Situácia v obciach na Slovensku je alarmujúca, niektoré prišli pre koronakrízu aj o polovicu príjmov

26.5.2020 (Webnoviny.sk) - Niektoré obce prišli pre pandémiu o polovicu svojich príjmov. Pre agentúru SITA to uviedla starostka Povrazníka ...

26.5.2020 Správy

Opatrenia vlády pri riešení dopadov koronakrízy sú nedostatočné, kritizujú podnikatelia

26.5.2020 (Webnoviny.sk) - Viac ako polovica živnostníkov, malých a stredných firiem hodnotí pomoc štátu počas aktuálnej koronakrízy za ...

26.5.2020 Správy

Z prvej pomoci štát pomohol už 400-tisíc ľudom, vyplatil vyše 96 miliónov eur

25.5.2020 (Webnoviny.sk) - Žiadateľom o príspevky prvej pomoci na elimináciu negatívnych dopadov pandémie nového ...

23.5.2020 Správy

Tržby počas pandémie vzrástli štyrom z desiatich slovenských e-shopov, ukázal prieskum

23.5.2020 (Webnoviny.sk) - Pandémia Covid-19 priniesla zvýšenie tržieb štyrom z desiatich slovenských e-shopov. Pätine sa tržby počas ...

23.5.2020 Redakcia FinReport

Tohtoročné dovolenky budú Slováci tráviť doma. Hory čaká nával turistov

Obmedzenia pohybu v súvislosti s pandémiou koronavírusu menia aj preferencie Slovákov v prípade letných dovoleniek. Mnohí volia dovolenku na ...

22.5.2020 Správy

Obmedzený režim a zadlžovanie, gastro prevádzkam nepomôže len podpora od zákazníkov

21.5.2020 (Webnoviny.sk) - Dva mesiace v obmedzenom režime, otvorenie terás a interiérov za prísnych hygienických podmienok, zadlžovanie, ale ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Korona je pre gastrobiznis ako vlna cunami. Od začiatku roka zaniklo takmer tisíc reštaurácií
 2. 2.
  Slovensko má potenciál na reštart ekonomiky prostredníctvom zelených projektov
 3. 3.
  Pápež František prehovoril o registrovaných partnerstvách. Homosexuáli majú právo žiť v rodine, tvrdí
 4. 4.
  Lockdown je najhorší možný scenár. Ekonomické škody by boli obrovské, zhodujú sa analytici
 5. 5.
  Nová spolupráca dvoch spoločností na poistnom trhu je o digitalizácii