Mladí ľudia chcú od firiem najmä wellbeing benefity
Benefitná štruktúra firiem sa mení podľa toho, akých ľudí tá-ktorá spoločnosť zamestnáva. Dve najmladšie pracovné generácie – mileniáli a generácia Z, sa orientujú najmä na wellbeing, ktorý na rozdiel od ostatných generačných skupín považujú pre seba za kľúčový.

Foto: Freepik
Ako prilákať pozornosť mladých
Prilákať mladých do pracovného pomeru, no najmä dosiahnuť ich lojálnosť, je dnes pre mnohé firmy takmer nemožný sen. Pochopenie potrieb či zmeny očakávania sa dynamicky menia.
„Pre firmy je komplikované pochopiť potreby a očakávania svojich zamestnancov. Tie sa menia aj naprieč vekovými skupinami. Mnohé firmy žijú v procese zotrvačnosti a už roky neinovovali svoju benefitnú štruktúru,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Librum Foundation Oliver Poór.
Podľa prieskumu takmer dve tretiny opýtaných (62 %) považuje za kľúčové kritérium pre výber zamestnania wellbeing benefity. Týka sa to najmä generácie Z a mileniálov, ktorí majú v porovnaní s ostatnými generačnými skupinami kvalitatívne zvýšené nároky na benefitnú štruktúru firiem.
„Kľúčové sú pre nich benefity v oblasti wellbeingu. Okrem klasických parametrov, ako sú financie a možnosť kariérneho rastu, je kľúčovým faktorom aj vzdelávanie poskytované zamestnávateľom, alebo fyzický wellbeing. Práve ten je najžiadanejší pre generáciu Z, čo sú respondenti narodení v rokoch 1997 až 2012, teda vo veku do 27 rokov,“ upozorňuje odborník.
Len fitko dnes už nestačí
Ak chcú firmy pritiahnuť mladých a udržať si ich, sú potrebné inovatívne riešenia aj na poli benefitov. Tie dokonca môžu byť pre firmu konkurenčnou výhodou. „To, že máte kartičku, s ktorou môžete navštevovať fitká v okolí domova, už nie je unikátne. Nájdete to takmer v každej firme, alebo si ju kúpite sám,“ vysvetľuje O. Poór.
No ako uvádza ďalej, mať fitko vo firme s osobným trénerom, vlastnú kantínu s ponukou zdravých jedál a snack barom, diagnostické nástroje, ktoré odhalia a vďaka konceptu vzdelávania ďalej rozvíjajú váš talent, prípadne právne poradenstvo, alebo mentálnu podporu v ťažkých chvíľach, to už dnes poskytujú len tie firmy, ktoré sú o niekoľko krokov pred konkurenciou.
Firemný imidž
Pre firmy je tiež dôležité budovať si takzvaný employment branding. Vnímajme ho ako firemný imidž. Ak firma poskytuje služby v oblasti zdravia, sama hľadá možnosti, ako podporiť zdravie svojich zamestnancov. Čoraz samozrejmejšie je aj vypracovávanie ESG stratégií (Environmental – Social – Governance).
„Firmy zamerané na inovatívnosť, efektivitu alebo produktivitu môžu uprednostňovať nástroje kariérnej diagnostiky, využitie podpory mentorov, vzdelávanie v oblasti soft skills, služby firemného concierge,“ podotýka odborník s tým, že mimoriadne dôležité je aj nastavenie work-life balance.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Finančná správa SR predĺži úradné hodiny svojho call centra, k dispozícii až do polnoci
- 2.Heger predstavil na kongrese ITAPA zameranie plánu obnovy Slovenska, vystúpi aj Sulík
- 3.Vodička pri obci Mierovo neprežila čelnú zrážku s autom, v ktorom sa viezla mladá rodina (foto)
- 4.Cez Slovensko sa budú presúvať americkí aj poľskí vojaci
- 5.Demonštranti vnikli do budovy konzulátu, chceli kričať heslá namierené proti Japonsku