Minulý rok sme si užívali pokles cien energií, no teraz sa už ani my nevyhneme prudkému nárastu
Ceny energií pre domácnosti v rámci Európskej únie v roku 2021 narástli o dramatických 26 %. Predpokladá sa, že v tomto roku by mal byť nárast ešte výraznejší – v porovnaní s rokom 2020 v priemere až o 54 %.

Foto: Shutterstock
Po dobrom roku prichádza horší
Úplne odlišná je situácia na Slovensku. Podľa Štatistického úradu SR mali slovenské domácnosti počas celého roka 2021 výhodu medziročne lacnejších cien energií. Ceny plynu u nás v minulom roku klesli o 10 % a ceny elektriny o 4 %.
No v tomto roku už aj my pocítime prudký nárast cien energií, hoci stále nebude taký markantný ako v niektorých iných európskych krajinách. Na základe rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví má cena plynu na Slovensku v tomto roku narásť maximálne o 23 % a cena elektriny maximálne o 15 %.
Ceny energií rastú od marca 2021
Podľa analýzy brokera CapitalPanda začali ceny energií v Európskej únii (EÚ) prvýkrát medziročne rásť v marci 2021 (+ 4,3 %) po tom, ako vo februári ešte klesli o 1,7 %. Od marca sa rast cien energií zrýchlil, na prelome septembra a októbra 2021 dosiahol viac ako 20 %, a v decembri už 23 %.
Celoročne tak energie v EÚ zdraželi v priemere o 26 %. Hoci energie tvoria len 9,5 % spotrebného koša priemerného občana EÚ, k nárastu inflácie na decembrových 5 % prispeli najväčším dielom. Nárast ostatných položiek spotrebného koša sa pohyboval od 2,4 % (služby) po 4,6 % (nespracované potraviny).
„Dôvodom prudkého rastu cien energií v druhom polroku minulého roku v EÚ je kombinácia nedostatočnej zaplnenosti zásobníkov pred nástupom zimy a rastúceho dopytu po energii spôsobeného hospodárskym oživením po uvoľnení protiepidemických opatrení,“ hodnotí situáciu hlavný analytik spoločnosti Jozo Perić.
Kde najviac rástli ceny energií
V Európe boli v roku 2021 vo vývoji cien energií výrazné rozdiely, ktoré odzrkadľujú rôzny stupeň liberalizácie cien energií a spôsobu ich regulácie. Napríklad podľa Spolkového zväzu energetiky a vodného hospodárstva zaplatila priemerná nemecká domácnosť v minulom roku za elektrinu o necelých 6 %, no za plyn až o takmer 26 % viac ako v predchádzajúcom roku.
Podľa Rakúskej energetickej agentúry vzrástli ceny elektriny pre domácnosti v Rakúsku za rovnaké obdobie o 10,2 % a ceny plynu o 20,4 %. Najvyššiemu nárastu cien počas minulého roka čelili domácnosti v pobaltských štátoch, nasledovaných Nemeckom a Holandskom.
Ceny budú v priemere o 54 % vyššie ako v roku 2020
Broker CapitalPanda predpokladá, že v tomto roku môžeme očakávať ďalší nárast cien energií pre domácnosti v EÚ. Tento rast sa pravdepodobne ešte zrýchli, a to najmä v krajinách, kde bola v minulom roku dočasne zrušená alebo znížená daň z pridanej hodnoty. Podľa nedávnej analýzy Bank of America zaplatí priemerná európska domácnosť v tomto roku za energie o 54 % viac ako v roku 2020.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO




- 1.Vláda schválila jednorazové zvýšenie prídavkov na deti vo výške 100 eur
- 2.Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku
- 3.Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?
- 4.Národná banka Slovenska chce vytvoriť jednotný dátový sklad a inovuje aj svoju webstránku
- 5.Martin Vlachynský: Pozor na ekonomický populizmus, situáciu na Slovensku to môže len zhoršiť