Ministerstvo financií očakáva, že na daniach vyberie oveľa viac, ako pôvodne predpokladalo
Ministerstvo financií prichádza s najnovšou daňovou prognózou, ktorá koriguje pôvodné pesimistickejšie odhady. Na začiatku pandémie boli odhady o výpadku príjmov za rok 2020 na úrovni približne 2 miliardy eur, ktoré vychádzali z predpokladov o vývoji daní počas krízy 2009. Dnes je zrejmé že štát počas koronakrízy stratil na daniach oveľa menej.

Foto: Shutterstock
Daňové príjmy majú rásť
Najnovšia daňová prognóza hovorí o minimálnom výpadku na daňových príjmoch vo výške len 42 miliónov eur. Ďalším pozitívom je, že daňové príjmy v roku 2021 budú rásť o 5 %, a to aj napriek očakávanému spomaleniu ekonomiky pod vplyvom tretej vlny pandémie koronavírusu.
V nasledujúcich rokoch by mali daňové príjmy vzrásť dokonca až o 7 %, najmä vďaka dočerpávaniu fondov Európskej únie, končiacemu sa programovému obdobiu a vďaka plánu obnovy a odolnosti SR.
Pozitívny vývoj DPH
Ministerstvo financií eviduje najväčší pokles v daňovo odvodových príjmoch v najviac zasiahnutých odvetviach pandémiou, ako sú gastro, hotelierstvo a oblasť umenia. Prepad sa týkal hlavne korporátnej dane. Z pohľadu veľkosti firiem, najväčší prepad dane zaznamenali malé firmy s tržbami do 100-tisíc eur. Tie síce poklesli až o 25 %, no tvoria len malý podiel na celkovej dani.
Druhou významnou aktualizáciou zo strany ministerstva financií je pozitívny vývoj DPH. Silná DPH v druhom kvartáli 2021 sa podpísala pod 7 %-ný medziročný rast výnosu a návrat k predkrízovým hodnotám.
Zato vývoj na trhu práce v druhom kvartáli 2021 nepriniesol výraznejšie prekvapenia. Výnos dane z príjmov fyzických osôb, sociálnych a zdravotných odvodov sa vyvíjal v súlade s predchádzajúcou prognózu. S nástupom tretej vlny sa však očakáva spomalenie na konci roku 2021, čo sa zrejme premietne do nižšieho očakávaného výnosu.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu
- 2.Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa
- 3.Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku
- 4.Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote
- 5.Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %