Minieme v tomto roku na nákupy viac ako vlani?
Obchodníci na Slovensku v minulom roku zaznamenali medziročný pokles tržieb o 4,5 %. Je to najvýraznejší prepad od roku 2009. Otázkou je, aký bude z pohľadu obchodníkov či spotrebiteľov rok 2024. Dobrou správou je, že nálada medzi spotrebiteľmi sa už niekoľko mesiacov zlepšuje a januárový indikátor spotrebiteľskej dôvery dosiahol jednu z najvyšších hodnôt za posledné štyri roky. My sme sa v našom texte podrobnejšie zamerali na dôvody poklesu vlaňajších tržieb maloobchodu, ako nakupovali Slováci v nákupných centrách či retailových parkoch, či sa spotrebitelia vrátili k nakupovaniu v kamenných prevádzkach, ale najmä na to, čo ovplyvní míňanie peňazí Slovákov v roku 2024.

Foto: Freepik
Ako sa vyvíjali maloobchodné tržby
Štatistický úrad SR na začiatku februára 2024 zverejnil údaje o vývoji maloobchodných tržieb (v stálych cenách) za celý rok 2023. Po dvoch rokoch 2021 a 2022 rastu (o 1,4 % a o 4,3 %) sa tržby maloobchodu v prepočte na stále ceny ocitli v červených číslach a medziročne zaznamenali pokles o 4,5 %. Išlo tak o najvýraznejší prepad od roku 2009, keď maloobchodné tržby, najmä v dôsledku celosvetovej hospodárskej krízy, poklesli o vyše 10 %.
Na Slovensku máme za sebou dva roky s rekordne vysokou infláciou, v roku 2022 na úrovni 12,8 %, v roku 2023 na úrovni 10,5 %, a v dôsledku toho aj s reálnym poklesom platov v roku 2022 o 4,5 %, a počas prvých troch kvartálov 2023 o 2,5 %. To malo zásadný vplyv na vývoj maloobchodných tržieb.
V roku 2022 sa na Slovensku ešte naplno prejavil efekt odloženej spotreby, respektíve vynútených úspor z čias koronakrízy, vďaka čomu obchodníci zaznamenali medziročný nárast tržieb. No v roku 2023 bol už „vankúš úspor“ pomerne tenký. Slovenské domácnosti tak pristupovali k nákupom s určitými obmedzeniami, uprednostňovali lacnejšie varianty tovarov pred značkovými, vyhľadávali viac zľavy, alebo nakupovali v menších množstvách.
Kto zaznamenal najväčšie straty a zisky
Najvýraznejší prepad tržieb dosiahli špecializované predajne so sortimentom pre domácnosť, teda hobby markety, predajne nábytku či elektrotovaru (–14,9 %). V stánkoch a na trhoch bol vykázaný pokles tržieb o –14,6 %, v špecializovaných predajniach s potravinami, nápojmi a tabakom o –11,7 %.
Hypermarkety a supermarkety, teda nešpecializované predajne, ktoré tvoria najväčší až 41,3-percentný podiel na tržbách maloobchodu, zaznamenali pokles obratu o –4,7 %. Pokles o –5 % sa týkal špecializovaných predajní s ostatným tovarom, do ktorých patria napríklad drogérie, lekárne či predajne s oblečením a obuvou. Medziročne nižšie tržby vykázali aj e-shopy a zásielkový predaj, teda maloobchod mimo predajní, stánkov a trhov, a to o –5,9 %.
Naopak, vlani sa tržby podarilo medziročne zvýšiť o 10,7 % predajniam s počítačmi a informačnými a komunikačnými technológiami. Miernejší nárast tržieb o 2,1 % evidovali v predajniach zameraných na kultúru a rekreáciu, do ktorých patria napríklad kníhkupectvá, predajne hračiek a športových potrieb. Nárast tržieb o 30,2 % vykázali špecializované predajne s pohonnými látkami.
Darí sa nákupným centrám a retailovým parkom
V kontraste s minuloročným poklesom tržieb maloobchodu sa môžu zdať výsledky nákupných centier a retailových parkov, ktoré tvoria stále väčší podiel predajných priestorov. Za posledné desaťročie sa plocha obchodov na Slovensku zväčšila o približne 60 %, a to práve vďaka pribúdajúcim nákupným centrám či retailovým parkom.
Na konci roka 2023 predstavovala výmera moderných retailových priestorov na Slovensku 2,38 milióna štvorcových metrov. Nákupné centrá z nej tvorili 70 % a retailové parky 30 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov spoločnosti CBRE.
Podľa nich bol v oboch prípadoch počas roka 2023 zaznamenaný medziročný nárast návštevnosti aj obratu. Tržby v rámci nákupných centier boli medziročne vyššie o 6 % a návštevnosť dosiahla medziročný nárast na úrovni 3 %.
Čo je nákupné centrum a čo retailový park?
Nákupné centrum – budova s vyšším počtom prevádzok (nájomcov) rôzneho druhu, pričom pri vstupe do jednotlivých prevádzok sa návštevník pohybuje v interiéri.
Retail park – budova s menším počtom nájomcov (zväčša okolo 10), pričom návštevník pri vstupe do jednotlivých prevádzok vstupuje vždy z exteriéru. V prípade retail parku dominujú určité typy nájomcov, ktoré sú viazané na väčšieho nájomcu z oblasti potravinárstva.
Spotrebitelia sa vrátili do kamenných prevádzok
Zaujímavé výsledky priniesol Globálny prieskum CBRE, ktorý sa respondentov opýtal aj na to, ktoré tovary nakupujú radšej v kamenných predajniach, a ktoré online. Väčšina európskych spotrebiteľov odpovedala, že pre svoje nákupy preferujú fyzické prevádzky.
Dominujú základné tovary (potraviny a toaletné výrobky), ktoré v kamenných prevádzkach nakupuje radšej až 84 % opýtaných Európanov. Nasledujú luxusné tovary či šperky s podielom 73,1 % a ručne vyrobené výrobky s podielom 72,2 %.
Vo fyzických prevádzkach preferujú európski spotrebitelia nákup aj v prípade domácich potrieb (bytové dekorácie a nábytok) a kozmetiky s podielmi 65,7 % a 61,9 %. Viac ako polovica respondentov realizuje v kamenných obchodoch aj nákupy obuvi a oblečenia (vrátane detského). Naopak, vyše polovica opýtaných nakupuje darčeky, hobby výrobky či elektroniku formou online.
V roku 2024 by tržby mohli rásť
Na nákupné správanie Slovákov vplýva mnoho faktorov. V posledných rokoch to boli predovšetkým pandémia koronavírusu a lockdowny, neskôr vojnový konflikt na Ukrajine a s ním súvisiaca energetická kríza či rekordne vysoká inflácia v krajine. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa však v posledných mesiacoch nálada slovenských spotrebiteľov zlepšuje.
V januári 2024 dosiahol indikátor dôvery spotrebiteľov úroveň –11,9, čo bola jedna z najvyšších hodnôt za posledné štyri roky. Trend zlepšovania atmosféry bol zaznamenaný prakticky počas celého roka 2023, predovšetkým v jeho závere. Indikátor dôvery spotrebiteľov je zameraný na sledovanie postojov domácností ohľadom ich finančnej situácie, hospodárskej situácie, inflácie, nezamestnanosti, ale aj na podmienky sporenia či plánov na veľké nákupy.
Základné ekonomické ukazovatele
Nezamestnanosť: Počas druhého a tretieho štvrťroku 2023 sa miera nezamestnanosti držala pod 6 % na úrovniach 5,7 a 5,9 %. Predpokladáme, že v roku 2024 miera nezamestnanosti ešte mierne poklesne a jej priemerná hodnota by sa mohla priblížiť k úrovni 5,5 %.
Platy: Rast nominálnych miezd dosiahol počas prvých troch kvartálov 2023 výrazných 9,2 %. Vzhľadom na pomerne vysokú infláciu však reálne platy poklesli o –2,5 %. Priemerná mzda v hospodárstve počas tohto obdobia dosiahla 1 383 eur. V roku 2024 očakávame pomalší rast nominálnych miezd, no aj výraznejšie spomalenie inflácie. Po dvoch rokoch reálneho poklesu platov by tak reálne platy mali opätovne rásť.
HDP: Hrubý domáci produkt sa v roku 2023 medziročne zvýšil o 1,1 % (v stálych cenách, sezónne neupravený – podľa Štatistického úradu SR). V roku 2024 očakávame o niečo svižnejšie tempo rastu HDP – minimálne na úrovni 2 %, no odvážnejšie odhady odborníkov (napríklad z Národnej banky Slovenska) hovoria o priblížení sa k úrovni 3 %. Ekonomický rast by v aktuálnom roku mali podporiť investície (prioritne vďaka Plánu obnovy a odolnosti), ale aj domáca spotreba.
Inflácia: V roku 2023 rast cien tovarov a služieb spomalil z januárových 15,2 % na decembrových 5,9 %. Priemerná inflácia za rok 2023 tak dosiahla 10,5 %. V úvode roka 2024 inflácia pokračovala v spomaľovaní a dosiahla 3,9 %. Očakávame, že v roku 2024 dosiahne celková inflácia na Slovensku v priemere okolo 3 %, nevylučujeme ani ešte nižšiu úroveň. Malo by sa tak stať kvôli pomalšiemu rastu cien potravín, ako aj zastropovania cien energií pre domácnosti.
V roku 2024 očakávame opätovný mierny rast tržieb v maloobchode. A to vďaka spomaleniu inflácie, rýchlejšiemu ekonomickému rastu, klesajúcej miere nezamestnanosti a opätovnému reálneho rastu platov. Pozitívny trend vývoja tržieb naznačuje aj spomínaná vysoká úroveň indikátora spotrebiteľskej dôvery.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
- 2.Nechcete, aby štát zisťoval vaše príjmy a majetok kvôli energopomoci? Stihnite podať námietku
- 3.Jedna z najstarších pamiatok Bratislavy sa zmení: Budova bývalej konskej železnice prejde rekonštrukciou
- 4.Tatra banka opäť zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték
- 5.TOP 10 najobchodovanejších kryptomien počas októbra 2021