Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Masívne hromadné prepúšťanie ohlásila Slovenská pošta, železničné Cargo, TMR a niekoľkí zahraniční zamestnávatelia

Zuzana Fryč Ekonomika Poslať

Slovenský trh práce dostáva v posledných mesiacoch poriadne zabrať. Hromadné prepúšťanie ohlásil silný domáci zamestnávateľ Slovenská pošta, štátny železničný dopravca Cargo, prevádzkovateľ služieb v cestovnom ruchu Tatry mountain resorts, letisko Sliač a tiež tri veľké nadnárodné korporácie Johnson Controls, AT&T a IBM. O prácu na Slovensku preto príde niekoľko tisíc zamestnancov. Ohrozené sú aj ďalšie sektory, napríklad stavebníctvo.

hromadné prepúšťanie

Foto: Financial Report

Slovenskú poštu čakajú zásadné zmeny a masívne prepúšťanie

Veľké zmeny vo svojom fungovaní spojené s prepúšťaním hlási Slovenská pošta. V najbližšom období ju čaká jedna z najväčších reštrukturalizácií v jej histórii. Kvôli digitalizácii poštových služieb sa výrazne zníži počet pobočiek a o prácu prídu stovky zamestnancov.

Už v prvej fáze má Slovenská pošta prepustiť 1 500 zamestnancov, pričom zrušených bude 756 nadbytočných pracovných miest. Pošta plánuje začať tento proces 1. marca 2021 a ukončiť ho do 31. mája 2021.

Zároveň avizovala, že sa bude snažiť minimalizovať vplyv prepúšťania na svojich zamestnancov. Tí by mali dostať ponuku inej náhradnej práce či zmeny úväzku. Zamestnanci však ponuku nemusia prijať. V tom prípade majú nárok na riadne dohodnuté odstupné podľa počtu odpracovaných rokov.

Štátny železničný dopravca Cargo prepustí tisíc pracovníkov

Štátny dopravca ZSSK Cargo už v októbri minulého roku ohlásil, že ak nedôjde k zásadným zmenám v spoločnosti, do troch rokov skrachujú. Spoločnosť sa preto v prvom kroku rozhodla pre hromadné prepúšťanie, a to najmä na východe Slovenska.

V súčasnosti Cargo zamestnáva takmer 5-tisíc ľudí, pričom pre zefektívnenie spoločnosti by ich malo byť napokon len 4-tisíc. Hoci avízo o masívnom prepúšťaní dával podnik už na jeseň, do konca roka 2020 firmu zatiaľ opustilo 136 zamestnancov zo 442 nahlásených na úrade práce.

„Väčšinu prepúšťaných zamestnancov chceme vybaviť počas prvých mesiacov roku 2021 a v poslednej výplate im vyplatiť niekoľkomesačné odstupné v zmysle Zákonníka práce a našej kolektívnej zmluvy,” uviedla riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa Silvia Kuncová.

50

Johnson Controls ohlásila zrušenie 532 pracovných miest

Prvou z nadnárodných spoločností, ktoré ohlásili veľké prepúšťanie, bola americká technologická spoločnosť Johnson Controls sídliaca v Írsku. Tá aktuálne na Slovensku ruší 532 miest, ktoré presúva do Indie. Spoločnosť už skutočnosť nahlásila aj na úrade práce. Hromadné prepúšťanie nám potvrdila hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Marianna Šebová.

Presun oddelení spoločnosti Johnson Controls zo Slovenska by sa podľa slov hovorkyne Johnson Controls Ivany Marinčákovej mal začať počas nasledujúcich týždňov a jeho kompletizácia by mala byť ukončená k 30. aprílu tohto roka. Malo by ísť o rušenie oddelenia podnikových služieb, do ktorého spadajú finančné služby a účtovníctvo.

Ohrozených je aj 439 pozícií v americkej spoločnosti AT&T

Prepúšťať tento rok plánuje aj americký telekomunikačný gigant AT&T Global Network Services Slovakia, ktorý pôsobí v poskytovaní telekomunikačných služieb. O prácu príde viac ako 400 ľudí z približne 3 000 pracovníkov.

Prepúšťanie sa týka nielen Bratislavy, ale aj Košíc. „Plánovaný koniec hromadného prepúšťania je 1. apríl 2021 a počet ohrozených zamestnancov je 439,“ povedala M. Šebová.

Prepúšťanie v IBM sa dotkne viacerých európskych krajín

O rušení pracovných miest už vedia aj zamestnanci americkej spoločnosti IBM, ktorá podniká v oblasti informačných technológií. Celkovo má IBM v Európe zrušiť až 10-tisíc pracovných pozícií. Prepúšťanie sa dotkne aj centra zdieľaných služieb v Bratislave.

Dôvodom malo byť zníženie nákladov v divízii služieb a príprava biznisu na odčlenenie. Informovala o tom agentúra Bloomberg, ktorá sa odvolala na zdroje oboznámené s plánmi firmy. Podľa nich sa prepúšťanie dotkne najviac Veľkej Británie, Nemecka, Poľska, ale aj Slovenska, Talianska a Belgicka. Rušenie pracovných miest chce IBM dokončiť v 1. polroku tohto roka.

Štát nebude brániť medzinárodným korporáciám v odchode

Na hromadné prepúšťanie v nadnárodných korporáciách a presúvanie časti biznisu do Indie reagoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak: „Nedokážeme a ani nechceme konkurovať platom, ktoré sú v Indii. Museli by sme znižovať platy našim ľuďom.“ Podľa jeho slov pri presune aktivít do iných krajín nemá zmysel intervenovať.

V Tatry mountain resorts skončí 260 zamestnancov

Spoločnosť Tatry mountain resorts (TMR), ktorá je prevádzkovateľom horských stredísk a turistických služieb, tiež avizovala hromadné prepúšťanie. O prácu má prísť 260 zamestnancov horských stredísk, akvaparku a manažmentu.

„Funguje síce dotácia na mzdy zamestnancov, ale aj tá má svoje limity. S dotáciou na mzdy sa dá prežiť chvíľa – mesiac, dva, ale nie celý rok,“ približuje manažér komunikácie TMR Marián Galajda.

Podľa jeho slov mu na Slovensku chýba jednoznačnosť a adresnosť, ktorá funguje v iných krajinách. „Hoci bojujeme s tým istým problémom, v Rakúsku či Švajčiarsku lyžiarske strediská môžu fungovať za podmienky prísnych opatrení. V Českej republike zase štát vymyslel adresnú podporu pre lyžiarske strediská,“ dodáva.

47

Dôvody prepúšťania ďalej vysvetlil predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj: „V situácii, keď sú naše prevádzky zatvorené, a niektoré aj niekoľko mesiacov, nemôžeme ďalej sedieť, čakať a dúfať. O to viac, že pôsobíme v štyroch krajinách Európy a vidíme, ako rôzne sa stavajú ich vlády k podpore cestovného ruchu. Niekde sa nastavia opatrenia, ktoré platia a fungujú, niekde sa pravidlá menia každú chvíľu, ich realizácia vás stojí kopec peňazí, ktoré vám nikto nevráti, a aj tak vás napokon vypnú.“

Podľa jeho slov ide aj napriek nepopulárnemu rozhodnutiu o zodpovedné správanie, keďže šetrenie na nákladoch pomôže stabilizovať firmu, čím sa bude môcť jednoduchšie nadýchnuť do doby a projektov, ktoré prídu po koronakríze. M. Galajda zároveň dúfa, že situácia sa stabilizuje a ďalšie takéto opatrenia už viac nebudú potrebné.

Letisko Sliač ruší civilnú prevádzku kvôli rekonštrukcii

V závere minulého roka ohlásilo prepúšťanie aj letisko Sliač. K 31. decembru 2020 po 84 rokoch ukončilo civilnú prevádzku, keďže je naplánovaná veľká rekonštrukcia jeho vojenskej časti. Ešte v roku 2018 slovenská vláda rozhodla o nákupe štrnástich amerických stíhačiek F-16, ktoré by mali postupne priletieť do apríla 2023. Kvôli modernizácii vojenskej leteckej základne, počas ktorej nebude možné uskutočňovať žiadne lety, musí byť prevádzka letiska počas najbližších troch rokov zrušená.

„Spoločnosť po prerokovaní so zástupcami integrovaného odborového zväzu letiska Sliač oznámila Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny hromadné prepúšťanie 24 zamestnancov, pričom doba prepúšťania plynie do 28. februára 2021,“ spresnila sekretárka predsedu predstavenstva a výkonného riaditeľa letiska Sliač Jana Kohútová.

Zrušené pracovné miesta by sa po troch rokoch mali znovu vytvoriť. „Vo verejnom priestore bol vyslovený politický prísľub znovuotvorenia letiska Sliač po ukončení plánovanej rekonštrukcie Ministerstvom obrany SR,“ potvrdila J. Kohútová.

Ohrozené je aj stavebníctvo

Podľa pesimistických scenárov v tomto roku môžeme očakávať, že stavebníctvo bude ďalším odvetvím, v ktorom ľudia prídu o prácu. Ako uviedol prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik, ohrozených je okolo 30-tisíc pracovníkov.

Podľa jeho slov môže zachrániť pracovné pozície len štát, ak zasiahne a zmení svoje proklamácie o podpore investícií na reálne kroky. V opačnom prípade ZSPS v roku 2021 očakáva pokračovanie prepadu stavebníctva.

„Prakticky celý rok 2020 sa niesol v medziročnom prepade, pričom v 2. polroku sa ešte zvýšil, a slovenské stavebníctvo v septembri zaznamenalo najväčší prepad v rámci Európskej únie,“ vysvetlil P. Kováčik.

Nezamestnanosť na Slovensku bude rásť

V súčasnosti sa dá očakávať, že avizované hromadné prepúšťania v nasledujúcich mesiacoch zvýšia počet ľudí bez práce. Už koncom roka 2020 sa miera nezamestnanosti mierne zvýšila. Kým v novembri minulého roka evidovali úrady práce 201 948 nezamestnaných, v decembri ich počet vzrástol na 207 184. Evidovaná miera nezamestnanosti sa tak z novembrových 7,38 % zvýšila v decembri na 7,57 %.

logo
Prečítajte si tiež:
22.5.2024 Redakcia FinReport

NBS začína s predajom novej striebornej desaťeurovky

Zberatelia pamätných mincí by opäť mali zbystriť pozornosť. Práve dnes (22. mája 2024) prichádza do predaja strieborná zberateľská ...

22.5.2024 Redakcia FinReport

Produkcia automobiliek klesla o takmer 15 %, spomaľuje aj slovenský priemysel

Významný pokles predaja aj výroby. Tak hodnotia automobilky na Slovensku tohtoročné prvé tri mesiace z pohľadu počtu vyrobených áut. Toto ...

22.5.2024 Redakcia FinReport

Revolut vyzval krajiny EÚ na boj proti finančným podvodom na sociálnych sieťach

V druhej polovici roka 2023 sa tri zo štyroch (77 %) všetkých podvodov nahlásených zákazníkmi Revolutu v krajinách Európskeho hospodárskeho ...

22.5.2024 Mário Špilberger

S hypotékou je možné financovať aj kúpu nebytových priestorov na bývanie, má to však svoje limity

Viete, čo majú spoločné apartmány, ateliéry a pivničné byty? Hoci sú mnohé z nich evidované ako nebytové priestory, developeri ich často ...

22.5.2024 Martin Jamnický

Slovenské matky sporia svojim deťom viac ako českí muži

Rodičov, ktorí investujú peniaze pre svoje deti, postupne pribúda. Na Slovensku dokonca o niečo rýchlejšie než v susednom Česku. Kým u nás ...

21.5.2024 Roland Régely

Oplatí sa v čase vysokých úrokov robiť mimoriadnu splátku hypotéky či predčasne splatiť úver?

Splácate hypotekárny úver a napriek vysokým životným nákladom sa vám darí odložiť si niečo „bokom“. Čo s takto ušetrenými peniazmi ...

21.5.2024 Redakcia FinReport

Podiel disponibilných uchádzačov o prácu v apríli 2024 klesol na 3,82 %

Nezamestnanosť na Slovensku priebežne klesá. V apríli tohto roku to bolo už tretí mesiac za sebou. Podiel disponibilných uchádzačov o prácu ...

21.5.2024 Martin Jamnický

Prídu rekordné pokuty za porušovanie GDPR aj na Slovensko?

Odstrašujúce pokuty za porušenie GDPR sa pomaly dostávajú aj do našich končín. Príkladom je aprílové potvrdenie rozhodnutia českého ...

21.5.2024 Redakcia FinReport

Rezort práce chce zrýchliť zvyšovanie minimálnej mzdy

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR pripravilo návrh novely zákona, ktorým by sa mala zvýšiť výška minimálnej mzdy zo ...

21.5.2024 Robert Juriš

V treťom pilieri je viac ako milión sporiteľov a vklady dosahujú takmer 3,8 miliardy eur

Jedným zo spôsobov, ako sa pripraviť na roky, ktoré strávime v penzii, je doplnkové dôchodkové sporenie, alebo tretí dôchodkový pilier. ...

20.5.2024 Redakcia FinReport

Protimonopolný úrad SR preveruje možnú kartelovú dohodu na trhu práce

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) začal správne konanie týkajúce sa možnej dohody medzi zamestnávateľmi obmedzujúcej súťaž ...

18.5.2024 Redakcia FinReport

Slovenské e-shopy čakajú silný rok, tržby im vzrástli o 7 %

Tento rok by pre e-shopy mohol byť úspešnejší ako ten minuloročný. V prvom štvrťroku tohto roku dosiahli v porovnaní s prvým štvrťrokom ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Ceny oboch druhov benzínov aj motorovej nafty konečne výraznejšie klesli

Ceny oboch druhov benzínov predávaných na Slovensku, ako aj motorovej nafty, počas uplynulého týždňa klesli. V porovnaní s predchádzajúcim ...

17.5.2024 Eva Sadovská

Rumunsko „valcuje“ EÚ ekonomicky aj vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie

Rumunsko už niekoľko rokov nie je na chvoste EÚ. Za posledné roky sa jeho ekonomika posunula z pozície „chudobného príbuzného“ výrazne ...

16.5.2024 Redakcia FinReport

Pokles objednávok v priemysle sa stále zrýchľuje, najnovšie o 16,9 %

Hodnota nových objednávok v priemysle v marci 2024 dosiahla objem 5,38 miliardy eur, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku ...

15.5.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika zlepšila svoju výkonnosť, keď na začiatku tohto roka zosilnela o 2,7 %

Výkonnosť slovenskej ekonomiky sa postupne zlepšuje. Objem hrubého domáceho produktu v prvom štvrťroku 2024 rástol v porovnaní s ...

15.5.2024 Robert Juriš

Zdražovanie potravín sa zastavilo, už 40 % položiek je dnes lacnejších ako vlani

Rast cien potravín dosiahol svoj vrchol začiatkom minulého roka. V porovnaní s rokom 2023 je dnes 40 % spomedzi všetkých položiek ...

14.5.2024 Robert Juriš

Inflácia na Slovensku klesla na 2,1 %, je to najmenej za posledné tri roky

Inflácia na Slovensku je opäť o niečo nižšia ako v predchádzajúcom mesiaci. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb rastú už len mierne, ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay