Hľadaj

Masívne hromadné prepúšťanie ohlásila Slovenská pošta, železničné Cargo, TMR a niekoľkí zahraniční zamestnávatelia

Zuzana Mecková Ekonomika Poslať

Slovenský trh práce dostáva v posledných mesiacoch poriadne zabrať. Hromadné prepúšťanie ohlásil silný domáci zamestnávateľ Slovenská pošta, štátny železničný dopravca Cargo, prevádzkovateľ služieb v cestovnom ruchu Tatry mountain resorts, letisko Sliač a tiež tri veľké nadnárodné korporácie Johnson Controls, AT&T a IBM. O prácu na Slovensku preto príde niekoľko tisíc zamestnancov. Ohrozené sú aj ďalšie sektory, napríklad stavebníctvo.

image

Foto: Financial Report

Slovenskú poštu čakajú zásadné zmeny a masívne prepúšťanie

Veľké zmeny vo svojom fungovaní spojené s prepúšťaním hlási Slovenská pošta. V najbližšom období ju čaká jedna z najväčších reštrukturalizácií v jej histórii. Kvôli digitalizácii poštových služieb sa výrazne zníži počet pobočiek a o prácu prídu stovky zamestnancov.

Už v prvej fáze má Slovenská pošta prepustiť 1 500 zamestnancov, pričom zrušených bude 756 nadbytočných pracovných miest. Pošta plánuje začať tento proces 1. marca 2021 a ukončiť ho do 31. mája 2021.

Zároveň avizovala, že sa bude snažiť minimalizovať vplyv prepúšťania na svojich zamestnancov. Tí by mali dostať ponuku inej náhradnej práce či zmeny úväzku. Zamestnanci však ponuku nemusia prijať. V tom prípade majú nárok na riadne dohodnuté odstupné podľa počtu odpracovaných rokov.

Štátny železničný dopravca Cargo prepustí tisíc pracovníkov

Štátny dopravca ZSSK Cargo už v októbri minulého roku ohlásil, že ak nedôjde k zásadným zmenám v spoločnosti, do troch rokov skrachujú. Spoločnosť sa preto v prvom kroku rozhodla pre hromadné prepúšťanie, a to najmä na východe Slovenska.

V súčasnosti Cargo zamestnáva takmer 5-tisíc ľudí, pričom pre zefektívnenie spoločnosti by ich malo byť napokon len 4-tisíc. Hoci avízo o masívnom prepúšťaní dával podnik už na jeseň, do konca roka 2020 firmu zatiaľ opustilo 136 zamestnancov zo 442 nahlásených na úrade práce.

„Väčšinu prepúšťaných zamestnancov chceme vybaviť počas prvých mesiacov roku 2021 a v poslednej výplate im vyplatiť niekoľkomesačné odstupné v zmysle Zákonníka práce a našej kolektívnej zmluvy,” uviedla riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa Silvia Kuncová.

50

Johnson Controls ohlásila zrušenie 532 pracovných miest

Prvou z nadnárodných spoločností, ktoré ohlásili veľké prepúšťanie, bola americká technologická spoločnosť Johnson Controls sídliaca v Írsku. Tá aktuálne na Slovensku ruší 532 miest, ktoré presúva do Indie. Spoločnosť už skutočnosť nahlásila aj na úrade práce. Hromadné prepúšťanie nám potvrdila hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Marianna Šebová.

Presun oddelení spoločnosti Johnson Controls zo Slovenska by sa podľa slov hovorkyne Johnson Controls Ivany Marinčákovej mal začať počas nasledujúcich týždňov a jeho kompletizácia by mala byť ukončená k 30. aprílu tohto roka. Malo by ísť o rušenie oddelenia podnikových služieb, do ktorého spadajú finančné služby a účtovníctvo.

Ohrozených je aj 439 pozícií v americkej spoločnosti AT&T

Prepúšťať tento rok plánuje aj americký telekomunikačný gigant AT&T Global Network Services Slovakia, ktorý pôsobí v poskytovaní telekomunikačných služieb. O prácu príde viac ako 400 ľudí z približne 3 000 pracovníkov.

Prepúšťanie sa týka nielen Bratislavy, ale aj Košíc. „Plánovaný koniec hromadného prepúšťania je 1. apríl 2021 a počet ohrozených zamestnancov je 439,“ povedala M. Šebová.

Prepúšťanie v IBM sa dotkne viacerých európskych krajín

O rušení pracovných miest už vedia aj zamestnanci americkej spoločnosti IBM, ktorá podniká v oblasti informačných technológií. Celkovo má IBM v Európe zrušiť až 10-tisíc pracovných pozícií. Prepúšťanie sa dotkne aj centra zdieľaných služieb v Bratislave.

Dôvodom malo byť zníženie nákladov v divízii služieb a príprava biznisu na odčlenenie. Informovala o tom agentúra Bloomberg, ktorá sa odvolala na zdroje oboznámené s plánmi firmy. Podľa nich sa prepúšťanie dotkne najviac Veľkej Británie, Nemecka, Poľska, ale aj Slovenska, Talianska a Belgicka. Rušenie pracovných miest chce IBM dokončiť v 1. polroku tohto roka.

Štát nebude brániť medzinárodným korporáciám v odchode

Na hromadné prepúšťanie v nadnárodných korporáciách a presúvanie časti biznisu do Indie reagoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak: „Nedokážeme a ani nechceme konkurovať platom, ktoré sú v Indii. Museli by sme znižovať platy našim ľuďom.“ Podľa jeho slov pri presune aktivít do iných krajín nemá zmysel intervenovať.

V Tatry mountain resorts skončí 260 zamestnancov

Spoločnosť Tatry mountain resorts (TMR), ktorá je prevádzkovateľom horských stredísk a turistických služieb, tiež avizovala hromadné prepúšťanie. O prácu má prísť 260 zamestnancov horských stredísk, akvaparku a manažmentu.

„Funguje síce dotácia na mzdy zamestnancov, ale aj tá má svoje limity. S dotáciou na mzdy sa dá prežiť chvíľa – mesiac, dva, ale nie celý rok,“ približuje manažér komunikácie TMR Marián Galajda.

Podľa jeho slov mu na Slovensku chýba jednoznačnosť a adresnosť, ktorá funguje v iných krajinách. „Hoci bojujeme s tým istým problémom, v Rakúsku či Švajčiarsku lyžiarske strediská môžu fungovať za podmienky prísnych opatrení. V Českej republike zase štát vymyslel adresnú podporu pre lyžiarske strediská,“ dodáva.

47

Dôvody prepúšťania ďalej vysvetlil predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj: „V situácii, keď sú naše prevádzky zatvorené, a niektoré aj niekoľko mesiacov, nemôžeme ďalej sedieť, čakať a dúfať. O to viac, že pôsobíme v štyroch krajinách Európy a vidíme, ako rôzne sa stavajú ich vlády k podpore cestovného ruchu. Niekde sa nastavia opatrenia, ktoré platia a fungujú, niekde sa pravidlá menia každú chvíľu, ich realizácia vás stojí kopec peňazí, ktoré vám nikto nevráti, a aj tak vás napokon vypnú.“

Podľa jeho slov ide aj napriek nepopulárnemu rozhodnutiu o zodpovedné správanie, keďže šetrenie na nákladoch pomôže stabilizovať firmu, čím sa bude môcť jednoduchšie nadýchnuť do doby a projektov, ktoré prídu po koronakríze. M. Galajda zároveň dúfa, že situácia sa stabilizuje a ďalšie takéto opatrenia už viac nebudú potrebné.

Letisko Sliač ruší civilnú prevádzku kvôli rekonštrukcii

V závere minulého roka ohlásilo prepúšťanie aj letisko Sliač. K 31. decembru 2020 po 84 rokoch ukončilo civilnú prevádzku, keďže je naplánovaná veľká rekonštrukcia jeho vojenskej časti. Ešte v roku 2018 slovenská vláda rozhodla o nákupe štrnástich amerických stíhačiek F-16, ktoré by mali postupne priletieť do apríla 2023. Kvôli modernizácii vojenskej leteckej základne, počas ktorej nebude možné uskutočňovať žiadne lety, musí byť prevádzka letiska počas najbližších troch rokov zrušená.

„Spoločnosť po prerokovaní so zástupcami integrovaného odborového zväzu letiska Sliač oznámila Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny hromadné prepúšťanie 24 zamestnancov, pričom doba prepúšťania plynie do 28. februára 2021,“ spresnila sekretárka predsedu predstavenstva a výkonného riaditeľa letiska Sliač Jana Kohútová.

Zrušené pracovné miesta by sa po troch rokoch mali znovu vytvoriť. „Vo verejnom priestore bol vyslovený politický prísľub znovuotvorenia letiska Sliač po ukončení plánovanej rekonštrukcie Ministerstvom obrany SR,“ potvrdila J. Kohútová.

Ohrozené je aj stavebníctvo

Podľa pesimistických scenárov v tomto roku môžeme očakávať, že stavebníctvo bude ďalším odvetvím, v ktorom ľudia prídu o prácu. Ako uviedol prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik, ohrozených je okolo 30-tisíc pracovníkov.

Podľa jeho slov môže zachrániť pracovné pozície len štát, ak zasiahne a zmení svoje proklamácie o podpore investícií na reálne kroky. V opačnom prípade ZSPS v roku 2021 očakáva pokračovanie prepadu stavebníctva.

„Prakticky celý rok 2020 sa niesol v medziročnom prepade, pričom v 2. polroku sa ešte zvýšil, a slovenské stavebníctvo v septembri zaznamenalo najväčší prepad v rámci Európskej únie,“ vysvetlil P. Kováčik.

Nezamestnanosť na Slovensku bude rásť

V súčasnosti sa dá očakávať, že avizované hromadné prepúšťania v nasledujúcich mesiacoch zvýšia počet ľudí bez práce. Už koncom roka 2020 sa miera nezamestnanosti mierne zvýšila. Kým v novembri minulého roka evidovali úrady práce 201 948 nezamestnaných, v decembri ich počet vzrástol na 207 184. Evidovaná miera nezamestnanosti sa tak z novembrových 7,38 % zvýšila v decembri na 7,57 %.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
26.2.2021 Redakcia FinReport

Inflácia sa zobudila, rastú ceny surovín aj potravín. Pri pokračovaní súčasného trendu by mohla stúpnuť na 3 %

Riziko opätovného naštartovania inflácie sa zvyšuje. Je za tým rast vstupných cien surovín, ktoré tlačia nahor konečné ceny produkcie, no ...

26.2.2021 Zuzana Mecková

Peniaze iných: Podarí sa neľútostnému obchodníkovi z Wall Street prevziať kontrolu nad rodinným podnikom?

Dramatická snímka s prvkami romantickej komédie Peniaze iných približuje príbeh obchodníka Lawrenca Garfielda, ktorý miluje peniaze, ale ...

25.2.2021 Redakcia FinReport

Generali uvádza na trh päťročný plán na podporu oživenia ekonomiky v Európe v hodnote 3,5 miliardy eur

Spoločnosť Generali pripravila päťročný investičný plán nazvaný Fenice 190 v objeme 3,5 miliardy eur. Jeho úlohou je podpora obnovy ...

25.2.2021 Robert Juriš

Michal Liday: Sme banka, ktorá je posadnutá inovatívnosťou a mladosťou

Na slovenskom trhu má zvláštny zvuk. Je inovatívna, moderná, udávajúca trendy a oceňovaná. Pri vyslovení jej mena spozornejú najmä ...

24.2.2021 Zuzana Mecková

Slovenskú poštu čakajú najväčšie zmeny v histórii. Začína sa veľké prepúšťanie a digitalizácia služieb

Slovenská pošta prejde v nasledujúcom období zásadnými reformami. K prvým zmenám by malo dôjsť už 1. marca tohto roku. Cieľom je ...

24.2.2021 Redakcia FinReport

Trh s vakcínami proti vírusu COVID-19 generuje miliardy eur a bude ešte rásť

Očkovanie obyvateľstva voči ochoreniu COVID-19 znamená nádej pre celý svet v snahe zastaviť šírenie tohto nebezpečného vírusu. To si ...

23.2.2021 Magdaléna Švančarková

Aj naše banky už pracujú so zápornými úrokovými sadzbami

Bankový systém je hore nohami. Aj tak by sa dal nazvať príchod záporných úrokových sadzieb, ktoré už využívajú niektoré európske ...

23.2.2021 Redakcia FinReport

Tradičné banky začínajú akceptovať kryptomeny a ich hodnota neustále rastie

V uplynulých dňoch oznámilo niekoľko veľkých bánk svoje rozhodnutie umožniť klientom úschovu a správu kryptomien. Najväčšou bankou, ...

22.2.2021 Redakcia FinReport

Revolut Bank prichádza na Slovensko. Ponúka garantované účty a doplnkové služby

Celosvetovo pôsobiaca finančná platforma Revolut s 15 miliónmi zákazníkov využila svoju špecializovanú európsku bankovú licenciu a ...

22.2.2021 Redakcia FinReport

Zmeny v Zákonníku práce: Práca z domu má jasné pravidlá a zamestnanci si vyberú formu stravovania

Zákonník práce, ktorý je najdôležitejším právnym rámcom pre oblasť zamestnanosti, prešiel ďalšími zásadnými zmenami. Podrobnejšie ...

15.2.2021 Roland Régely

Brexit kazí online nákupy z Británie. Na tovar sa čaká dlhšie a výrazne zdražel

Rozchod Veľkej Británie a Európskej únie sa naštartoval referendom v roku 2016, jeho dôsledky začali občania oboch spoločenstiev naplno ...

10.2.2021 Redakcia FinReport

Vývoz v druhej polovici minulého roku rástol rekordne rýchlo. Straty z úvodu roka však už nedobehol

Zahraničný obchod Slovenska v druhom polroku uplynulého roku zaznamenal prekvapujúco úspešné výsledky. Od júna do decembra 2020 sa vývoz ...

8.2.2021 Redakcia FinReport

Inteligentná automatizácia je aj vďaka koronakríze na vzostupe – znižuje náklady, zvyšuje predaje

Využívanie inteligentných automatizačných technológií v rôznych odvetviach neustále rastie. Za pomoci kognitívnych a analytických ...

7.2.2021 Redakcia FinReport

Komodity zdražejú, pretože v pohodlí digitálneho sveta sme zabudli, že skutočný svet treba aj z niečoho vyrobiť

Za posledných 227 rokov mohlo byť ľudstvo svedkom len šiestich, vyslovene rastúcich, období rastu komoditných trhov. Analytici Saxo Bank si ...

2.2.2021 Redakcia FinReport

Digitalizácia a robotizácia ohrozujú milióny pracovných miest. Riešením je vzdelávanie zamestnancov

V dôsledku zmien na pracovnom trhu bude musieť každý štvrtý zamestnanec prejsť minimálne šesťmesačným školením. Zmeny súvisia s čoraz ...

31.1.2021 Dominik Horváth

Elektromobilom sa darí, sú žiadané a majú budúcnosť. Ktorá spoločnosť sa stane novou Teslou?

Pre spoločnosť Tesla bol rok 2020 mimoriadne úspešný. Roky sa trápila s nedôverou investorov, no vlani sa za menej ako šesť mesiacov stala ...

30.1.2021 Redakcia FinReport

Internet používa 9 z 10 Slovákov. Najčastejšie vyhľadávame informácie o koronavíruse a ako finančne zvládnuť pandémiu

Pandémia koronavírusu a v niektorých prípadoch aj niekoľkomesačný home office sa podpísali pod zvýšenie počtu Slovákov, ktorí ...

26.1.2021 Zuzana Mecková

O prácu prídu stovky ľudí. Hromadné prepúšťanie oznámili nadnárodné spoločnosti Johnson Controls, AT&T a IBM

Slovenský trh práce dostáva v posledných týždňoch poriadne zabrať. K hromadnému prepúšťaniu pristúpili už tri americké korporácie, v ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Bratislavské Nové Mesto vyzbieralo na boj proti COVID-19 tisíce eur, školy sa pripravujú na návrat detí
 2. 2.
  Trestné oznámenie, ktoré podal Fico na Krajniaka a Lipšica, bude riešiť Krajská prokuratúra v Bratislave
 3. 3.
  Živnosť verzus eseročka. Ktorá možnosť sa podnikateľom v roku 2021 oplatí viac?
 4. 4.
  Bučková oslovila hygienikov a žiada, aby zohľadňovali zraniteľné postavenie obyvateľov rómskych komunít
 5. 5.
  Ruskí diplomati zažili náročnú cestu z KĽDR, do vlasti odchádzali na ručne tlačenej drezine (video)