Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Masívne hromadné prepúšťanie ohlásila Slovenská pošta, železničné Cargo, TMR a niekoľkí zahraniční zamestnávatelia

Zuzana Fryč Ekonomika
SK
EN
Poslať

Slovenský trh práce dostáva v posledných mesiacoch poriadne zabrať. Hromadné prepúšťanie ohlásil silný domáci zamestnávateľ Slovenská pošta, štátny železničný dopravca Cargo, prevádzkovateľ služieb v cestovnom ruchu Tatry mountain resorts, letisko Sliač a tiež tri veľké nadnárodné korporácie Johnson Controls, AT&T a IBM. O prácu na Slovensku preto príde niekoľko tisíc zamestnancov. Ohrozené sú aj ďalšie sektory, napríklad stavebníctvo.

image

Foto: Financial Report

Slovenskú poštu čakajú zásadné zmeny a masívne prepúšťanie

Veľké zmeny vo svojom fungovaní spojené s prepúšťaním hlási Slovenská pošta. V najbližšom období ju čaká jedna z najväčších reštrukturalizácií v jej histórii. Kvôli digitalizácii poštových služieb sa výrazne zníži počet pobočiek a o prácu prídu stovky zamestnancov.

Už v prvej fáze má Slovenská pošta prepustiť 1 500 zamestnancov, pričom zrušených bude 756 nadbytočných pracovných miest. Pošta plánuje začať tento proces 1. marca 2021 a ukončiť ho do 31. mája 2021.

Zároveň avizovala, že sa bude snažiť minimalizovať vplyv prepúšťania na svojich zamestnancov. Tí by mali dostať ponuku inej náhradnej práce či zmeny úväzku. Zamestnanci však ponuku nemusia prijať. V tom prípade majú nárok na riadne dohodnuté odstupné podľa počtu odpracovaných rokov.

Štátny železničný dopravca Cargo prepustí tisíc pracovníkov

Štátny dopravca ZSSK Cargo už v októbri minulého roku ohlásil, že ak nedôjde k zásadným zmenám v spoločnosti, do troch rokov skrachujú. Spoločnosť sa preto v prvom kroku rozhodla pre hromadné prepúšťanie, a to najmä na východe Slovenska.

V súčasnosti Cargo zamestnáva takmer 5-tisíc ľudí, pričom pre zefektívnenie spoločnosti by ich malo byť napokon len 4-tisíc. Hoci avízo o masívnom prepúšťaní dával podnik už na jeseň, do konca roka 2020 firmu zatiaľ opustilo 136 zamestnancov zo 442 nahlásených na úrade práce.

„Väčšinu prepúšťaných zamestnancov chceme vybaviť počas prvých mesiacov roku 2021 a v poslednej výplate im vyplatiť niekoľkomesačné odstupné v zmysle Zákonníka práce a našej kolektívnej zmluvy,” uviedla riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa Silvia Kuncová.

50

Johnson Controls ohlásila zrušenie 532 pracovných miest

Prvou z nadnárodných spoločností, ktoré ohlásili veľké prepúšťanie, bola americká technologická spoločnosť Johnson Controls sídliaca v Írsku. Tá aktuálne na Slovensku ruší 532 miest, ktoré presúva do Indie. Spoločnosť už skutočnosť nahlásila aj na úrade práce. Hromadné prepúšťanie nám potvrdila hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Marianna Šebová.

Presun oddelení spoločnosti Johnson Controls zo Slovenska by sa podľa slov hovorkyne Johnson Controls Ivany Marinčákovej mal začať počas nasledujúcich týždňov a jeho kompletizácia by mala byť ukončená k 30. aprílu tohto roka. Malo by ísť o rušenie oddelenia podnikových služieb, do ktorého spadajú finančné služby a účtovníctvo.

Ohrozených je aj 439 pozícií v americkej spoločnosti AT&T

Prepúšťať tento rok plánuje aj americký telekomunikačný gigant AT&T Global Network Services Slovakia, ktorý pôsobí v poskytovaní telekomunikačných služieb. O prácu príde viac ako 400 ľudí z približne 3 000 pracovníkov.

Prepúšťanie sa týka nielen Bratislavy, ale aj Košíc. „Plánovaný koniec hromadného prepúšťania je 1. apríl 2021 a počet ohrozených zamestnancov je 439,“ povedala M. Šebová.

Prepúšťanie v IBM sa dotkne viacerých európskych krajín

O rušení pracovných miest už vedia aj zamestnanci americkej spoločnosti IBM, ktorá podniká v oblasti informačných technológií. Celkovo má IBM v Európe zrušiť až 10-tisíc pracovných pozícií. Prepúšťanie sa dotkne aj centra zdieľaných služieb v Bratislave.

Dôvodom malo byť zníženie nákladov v divízii služieb a príprava biznisu na odčlenenie. Informovala o tom agentúra Bloomberg, ktorá sa odvolala na zdroje oboznámené s plánmi firmy. Podľa nich sa prepúšťanie dotkne najviac Veľkej Británie, Nemecka, Poľska, ale aj Slovenska, Talianska a Belgicka. Rušenie pracovných miest chce IBM dokončiť v 1. polroku tohto roka.

Štát nebude brániť medzinárodným korporáciám v odchode

Na hromadné prepúšťanie v nadnárodných korporáciách a presúvanie časti biznisu do Indie reagoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak: „Nedokážeme a ani nechceme konkurovať platom, ktoré sú v Indii. Museli by sme znižovať platy našim ľuďom.“ Podľa jeho slov pri presune aktivít do iných krajín nemá zmysel intervenovať.

V Tatry mountain resorts skončí 260 zamestnancov

Spoločnosť Tatry mountain resorts (TMR), ktorá je prevádzkovateľom horských stredísk a turistických služieb, tiež avizovala hromadné prepúšťanie. O prácu má prísť 260 zamestnancov horských stredísk, akvaparku a manažmentu.

„Funguje síce dotácia na mzdy zamestnancov, ale aj tá má svoje limity. S dotáciou na mzdy sa dá prežiť chvíľa – mesiac, dva, ale nie celý rok,“ približuje manažér komunikácie TMR Marián Galajda.

Podľa jeho slov mu na Slovensku chýba jednoznačnosť a adresnosť, ktorá funguje v iných krajinách. „Hoci bojujeme s tým istým problémom, v Rakúsku či Švajčiarsku lyžiarske strediská môžu fungovať za podmienky prísnych opatrení. V Českej republike zase štát vymyslel adresnú podporu pre lyžiarske strediská,“ dodáva.

47

Dôvody prepúšťania ďalej vysvetlil predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj: „V situácii, keď sú naše prevádzky zatvorené, a niektoré aj niekoľko mesiacov, nemôžeme ďalej sedieť, čakať a dúfať. O to viac, že pôsobíme v štyroch krajinách Európy a vidíme, ako rôzne sa stavajú ich vlády k podpore cestovného ruchu. Niekde sa nastavia opatrenia, ktoré platia a fungujú, niekde sa pravidlá menia každú chvíľu, ich realizácia vás stojí kopec peňazí, ktoré vám nikto nevráti, a aj tak vás napokon vypnú.“

Podľa jeho slov ide aj napriek nepopulárnemu rozhodnutiu o zodpovedné správanie, keďže šetrenie na nákladoch pomôže stabilizovať firmu, čím sa bude môcť jednoduchšie nadýchnuť do doby a projektov, ktoré prídu po koronakríze. M. Galajda zároveň dúfa, že situácia sa stabilizuje a ďalšie takéto opatrenia už viac nebudú potrebné.

Letisko Sliač ruší civilnú prevádzku kvôli rekonštrukcii

V závere minulého roka ohlásilo prepúšťanie aj letisko Sliač. K 31. decembru 2020 po 84 rokoch ukončilo civilnú prevádzku, keďže je naplánovaná veľká rekonštrukcia jeho vojenskej časti. Ešte v roku 2018 slovenská vláda rozhodla o nákupe štrnástich amerických stíhačiek F-16, ktoré by mali postupne priletieť do apríla 2023. Kvôli modernizácii vojenskej leteckej základne, počas ktorej nebude možné uskutočňovať žiadne lety, musí byť prevádzka letiska počas najbližších troch rokov zrušená.

„Spoločnosť po prerokovaní so zástupcami integrovaného odborového zväzu letiska Sliač oznámila Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny hromadné prepúšťanie 24 zamestnancov, pričom doba prepúšťania plynie do 28. februára 2021,“ spresnila sekretárka predsedu predstavenstva a výkonného riaditeľa letiska Sliač Jana Kohútová.

Zrušené pracovné miesta by sa po troch rokoch mali znovu vytvoriť. „Vo verejnom priestore bol vyslovený politický prísľub znovuotvorenia letiska Sliač po ukončení plánovanej rekonštrukcie Ministerstvom obrany SR,“ potvrdila J. Kohútová.

Ohrozené je aj stavebníctvo

Podľa pesimistických scenárov v tomto roku môžeme očakávať, že stavebníctvo bude ďalším odvetvím, v ktorom ľudia prídu o prácu. Ako uviedol prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik, ohrozených je okolo 30-tisíc pracovníkov.

Podľa jeho slov môže zachrániť pracovné pozície len štát, ak zasiahne a zmení svoje proklamácie o podpore investícií na reálne kroky. V opačnom prípade ZSPS v roku 2021 očakáva pokračovanie prepadu stavebníctva.

„Prakticky celý rok 2020 sa niesol v medziročnom prepade, pričom v 2. polroku sa ešte zvýšil, a slovenské stavebníctvo v septembri zaznamenalo najväčší prepad v rámci Európskej únie,“ vysvetlil P. Kováčik.

Nezamestnanosť na Slovensku bude rásť

V súčasnosti sa dá očakávať, že avizované hromadné prepúšťania v nasledujúcich mesiacoch zvýšia počet ľudí bez práce. Už koncom roka 2020 sa miera nezamestnanosti mierne zvýšila. Kým v novembri minulého roka evidovali úrady práce 201 948 nezamestnaných, v decembri ich počet vzrástol na 207 184. Evidovaná miera nezamestnanosti sa tak z novembrových 7,38 % zvýšila v decembri na 7,57 %.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.3.2023 Martin Jamnický

DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie

Národná banka Slovenska (NBS) opäť pokutovala. Tentoraz od nej dostala pokutu vo výške 25-tisíc eur dôchodková správcovská spoločnosť ...

30.3.2023 Robert Juriš

Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie

Je technologickým fenoménom súčasnosti. Pochopenie jej fungovania nie je jednoduché, preto môže niekoho iritovať, ďalšieho fascinovať a ...

30.3.2023 Robert Juriš

NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov

Rast úrokových sadzieb, pretrvávajúca neistota, zvyšujúce sa ceny a životné náklady zmierňujú dopyt domácností po úveroch. Spomalili sa ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Nálada spotrebiteľov stúpa, no podnikatelia zostávajú naďalej podstatne opatrnejší

Dôvera spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku sa v marci 2023 medzimesačne zvýšila, a to vo všetkých štyroch zložkách jej indikátora. Medzi ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Sergio Ermotti: Vracia sa na čelo švajčiarskej banky UBS a bude riadiť prevzatie konkurenčnej Credit Suisse

Do čela najväčšej švajčiarskej banky UBS sa postaví Sergio Ermotti, ktorý už na čele tejto banky stál počas uplynulého desaťročia od ...

30.3.2023 Eva Sadovská

Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?

Veľkonočné sviatky sa blížia a mnohé domácnosti práve v týchto dňoch začínajú realizovať nákupy potravín či dekorácií. Mobilita ...

29.3.2023 Robert Juriš

Peter Kažimír: Hostina sa skončila. Slovensko bude musieť konsolidovať verejné financie a začať šetriť

Súčasná viac ako 15-percentná inflácia na Slovensku podľa analytikov Národnej banky Slovenska ku koncu tohto roku klesne na jednocifernú ...

28.3.2023 Redakcia FinReport

Výrobné ceny v priemysle sú o takmer 30 % vyššie ako vlani, no aj tak pribrzdili tempo svojho rastu

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli vo februári tohto roku medziročne vyššie o takmer 28 % a ceny poľnohospodárskych výrobkov ...

27.3.2023 Redakcia FinReport

Nemeckí štrajkujúci odborári úplne paralyzovali dopravu, francúzski zase galériu Louvre

Odborári štrajkujú v Nemecku aj vo Francúzsku. V Nemecku sa štrajkujúcim proti vysokej inflácii a klesajúcej životnej úrovni podarilo ...

26.3.2023 Redakcia FinReport

Budúcnosť: Umelá inteligencia sa postará o personalizované učenie a technológie o manuálnu prácu

Školy dnes pripravujú deti na prostredie, o ktorom nevieme, ako bude vyzerať. Takmer určite však vieme, že vplyv technológií a umelej ...

25.3.2023 Redakcia FinReport

Exportno-importné aktivity krajín EÚ smerom na Ukrajinu sú intenzívnejšie ako pred vojnou

Ruská vojenská invázia na Ukrajinu silno ovplyvnila aj exportno-importné vzťahy medzi Ukrajinou a krajinami Európskej únie. Kým na začiatku ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok znovu začali klesať a benzín je opäť lacnejší ako nafta

Čerpacie stanice po krátkom období stagnácie opäť začali prepisovať cenovky pohonných látok. V uplynulom týždni to bolo smerom nadol. ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

Výkonnosť nákladnej dopravy na Slovensku klesá už siedmy mesiac za sebou

Osobnej doprave na Slovensku sa na začiatku tohto roku darí. Počty cestujúcich v autobusoch, vlakoch a MHD rastú. Naopak, nákladná doprava už ...

23.3.2023 Redakcia FinReport

Rezort práce začal rozdávať ľuďom a rodinám v ťažkej situácii potravinové a hygienické balíčky

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny spolu s partnerskými organizáciami začali rozdávať potravinové a hygienické balíčky sociálne ...

22.3.2023 Redakcia FinReport

Ministerstvo dopravy SR zmenilo podmienky výzvy na obnovu budov

Prvá výzva z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky na obnovu verejných historických a pamiatkovo chránených budov má po novom ...

22.3.2023 Redakcia FinReport

Zastropovanie cien potravín monitorujú nielen nakupujúci, ale aj Protimonopolný úrad SR

Len tri dni sú zastropované ceny vybraných druhov potravín na maloobchodnom trhu a už sa prípadom zaoberá aj Protimonopolný úrad SR. Ten ...

21.3.2023 Redakcia FinReport

Nové doklady bez tváre pre seniorov nad 65 rokov a deti do 15 rokov

Ministerstvo vnútra SR začalo znovu doručovať zásielky s občianskym preukazom bez podoby tváre. Prostredníctvom tohto dokladu totožnosti, ...

17.3.2023 Redakcia FinReport

Benzín jemne zlacnel, nafta trochu zdražela, opäť stoja takmer rovnako

Cenovky pohonných látok na čerpacích staniciach môžu pre niekoho pôsobiť mätúco. Najviac používaný benzín Natural 95 sa v desiatom ...

Mobilná aplikácia