Ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia kvôli vyššej mzde, zvýšení si kvalifikácie a lepším podmienkam
Podľa prieskumu OECD je počet voľných pracovných miest v Európskej únii najvyšší za posledných 10 rokov. Vyspelé ekonomiky krajín Európskej únie trpia nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Výrazný nedostatok kandidátov sa prejavuje najmä v krajinách, ako Fínsko, Švédsko, Švajčiarsko, Veľká Británia, no tiež Rakúsko či Nemecko. Aj slovenský pracovný trh hlási dlhotrvajúci nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. Pritom podľa údajov Centrálneho registra poistencov prichádzame ročne v priemere o 15- až 20-tisíc ľudí, ktorí odchádzajú pracovať do zahraničia.

Foto: Shutterstock
V očakávaní vyšších miezd a nových príležitostí
Podľa prieskumu personálnej agentúry Grafton a Gi Group sa nedostatok pracovných síl týka všetkých sektorov, ale najmä logistiky, výroby a automotive. Takmer 50 % pracovníkov prišlo za prácou do novej krajiny z Rumunska, Maďarska, Poľska, Talianska, Portugalska a Bulharska. Značný prílev zahraničných pracovníkov je tiež z Ukrajiny.
Slovenské firmy však hľadajú v súčasnosti pracovníkov pre domáci trh najmä z krajín mimo EÚ, predovšetkým z postsovietskych krajín a Ázie, ako sú Gruzínsko, Moldavsko, Kazachstan či Arménsko, no tiež Filipíny alebo Bangladéš. Jedným z kľúčových kritérií je mzdové ohodnotenie, ktoré výrazne zaostáva za výškou v západných krajinách EÚ, no nie je jedinou podmienkou.
„Ľudia migrujúci za prácou hľadajú najmä lepšie pracovné podmienky a vyššiu mzdu. Mimo pracovného prostredia sú to tiež ďalšie faktory, ako zlepšenie sociálneho statusu či viac príležitostí pre život a rodinu. Okrem toho v novom zamestnaní získajú tiež nové zručnosti, ako je rozvoj jazykových vedomostí či zvýšenie kvalifikácie,“ hovorí riaditeľ personálnej agentúry Martin Malo.
Výhody medzinárodnej mobility práce
Mobilitu v rámci EÚ ovplyvnila nielen pandémia koronavírusu, ale tiež vojnový konflikt na Ukrajine. Medzinárodná mobilita má však pre EÚ aj značne pozitívne ekonomické dôsledky. Nielenže znižuje nezamestnanosť a pokrýva dopyt firiem, zahraniční pracovníci tiež prispievajú k zvyšovaniu HDP danej krajiny.
„Okrem toho majú aj ďalšiu pridanú hodnotu pre túto krajinu – vykonávajú totiž práce, ktoré miestni ľudia odmietajú, alebo pre ktoré nie je dostatok lokálnych expertov. Ide teda o prekonanie problémov s nedostatkom uchádzačov na pozície, ktoré je v krajine ťažké obsadiť,“ vysvetľuje odborník.
Podľa jeho slov medzinárodná mobilita tiež pomáha vytvárať mzdovú konvergenciu naprieč krajinami EÚ, a teda znižuje rozdiel medzi mzdami jej východných členov a západoeurópskymi krajinami. Tiež je motorom neustáleho zvyšovania kvalifikácie, čo ľuďom umožní stať sa skutočne zamestnateľnými a vytvárať ďalšie spoločenské hodnoty.
Krajiny zápasia o konkurencieschopnosť a stabilitu
Vyspelé západné krajiny EÚ si uvedomujú, že nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily prichádza ich ekonomika o konkurencieschopnosť a o stabilitu v podnikaní. Aj preto sa snažia prilákať nových pracovníkov flexibilnou reakciou svojich národných vlád.
Napríklad Nemecko už v roku 2021 vytvorilo pracovné podmienky, vďaka ktorým bude vedieť zaplniť 400-tisíc chýbajúcich pracovných pozícií. Poľsko uľahčuje zamestnávanie zahraničných pracovníkov vďaka flexibilnej validácii diplomov a profesných kvalifikácií. Česká legislatívna úprava realizuje zjednodušené a rozšírené vládne programy zamerané na podporu ekonomickej migrácie. Holandsko zase poskytuje jazykové kurzy a školenia.
Aj vďaka takýmto programom sa podarilo stabilizovať podnikateľské prostredie a doplniť nedostatok kandidátov v kľúčových odvetviach v Nemecku (3,3 milióna pracovníkov), Holandsku (447-tisíc) a vďaka silnému zastúpeniu slovenských občanov aj v Česku (197-tisíc). Na Slovensko však prišlo podľa analýzy mobility len 46-tisíc pracovníkov.
Úlohou vlády by malo byť prilákanie ľudí späť
„Každá vláda by sa mala zamerať nielen na získanie zahraničnej kvalifikovanej sily, ale aj na prilákanie svojich ľudí žijúcich v zahraničí späť domov. Tí, ktorí sa vracajú, prinesú späť svoje nové skúsenosti, zručnosti aj vyššiu kvalifikáciu. Preto budú schopní aktívne zvyšovať hodnotu ekonomík aj hospodársky rozvoj svojich krajín. Samozrejme, len v prípade, ak sa im vytvoria adekvátne podmienky na návrat,“ dodáva M. Malo s tým, že únik mozgov vytvára potenciálny problém nielen pre štátny rozpočet, ale aj pre dôchodkový systém a zdravotníctvo.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.OĽaNO presadilo nový model zlučovania mestských častí v Košiciach, budú môcť ľahšie zmeniť ich počet a usporiadanie
- 2.Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude
- 3.Dôchodkové správcovské spoločnosti sa obávajú jednorazových výberov úspor z druhého piliera
- 4.Sociálna poisťovňa začína rozposielať prvé rozhodnutia o nároku na rodičovský dôchodok
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení