Letecké spoločnosti prepravili takmer miliardu pasažierov
Letecká doprava na Slovensku aj v rámci Európskej únie každým rokom rastie, no stále nedosahuje úroveň spred vypuknutia pandémie koronavírusu. Hoci počet prepravených cestujúcich v EÚ v uplynulom roku oproti roku 2020 vzrástol 3,5-násobne a na Slovensku takmer 5-násobne, stále nedosahuje úroveň z roku 2019.

Foto: Freepik
Lietanie pred pandémiou a po pandémii
Rok 2019 bol z pohľadu letecky prepravených cestujúcich rekordným rokom. V nasledujúcom roku však už bolo všetko inak. Vypukla pandémia koronavírusu, väčšina lietadiel zostala na zemi a počty cestujúcich sa rekordne prepadli.
Kým v roku 2019 lietadlá v rámci krajín Európskej únie prepravili vyše miliardy pasažierov, v prvom pandemickom roku 2020 ich podľa dát Európskeho štatistického úradu Eurostat bolo len necelých 277 miliónov. Na Slovensku bol prepad počtu cestujúcich ešte markantnejší, keď sa znížil z 2,8 milióna na necelého pol milióna pasažierov.
Takmer polovica pasažierov letí mimo EÚ
Odvtedy sa však počet prepravených osôb len zvyšuje. Vlani ich v rámci členských krajín EÚ opäť letela takmer miliarda, presnejšie 970 miliónov. V rámci Slovenska to bolo podľa štatistiky leteckej dopravy 2,4 milióna pasažierov. V oboch prípadoch sa čísla priblížili k rekordným hodnotám, no neprekonali ich.
Pre spresnenie – takmer polovica (49 %) európskych pasažierov využila leteckú dopravu na cesty mimo Únie, 36 % letelo v rámci štátov EÚ a 15 % využilo vnútroštátne letecké linky. Na Slovensku letelo 46 % pasažierov mimo EÚ, zvyšných 54 % letelo v rámci Únie.
Z ktorých letísk sa lieta najčastejšie
Podľa informácie Inštitútu pre stratégie a analýzy najpopulárnejšia letecká destinácia pre lety zo Slovenska je turecká Antalya. Na tejto linke za rok letelo viac ako 95-tisíc ľudí. Nasledujú destinácie v Anglicku, Taliansku a Bulharsku.
Letiská s najväčším počtom prepravených osôb sa však nachádzajú v úplne iných krajinách. Sú nimi Paris-Charles de Gaulle vo Francúzsku (67 miliónov prepravených osôb), Schiphol v holandskom Amsterdame (62 miliónov), Adolfo Suárez Madrid-Barajas v Španielsku (60 miliónov) a hlavné letisko v nemeckom Frankfurte (59 miliónov).
Prečo sa letecká doprava blíži k rekordnej úrovni
Nárast počtu prepravených cestujúcich od roku 2020 má na svedomí niekoľko zásadných faktorov. Prvým z nich je takzvaný odložený dopyt po cestovaní po skončení pandémie koronavírusu. Nasleduje silnejúca ekonomika so zvýšeným apetítom investovať finančné prostriedky do cestovania. Svoje urobila aj flexibilita nízkonákladových leteckých spoločností.
Na druhej strane stúpla cena leteniek, no zdraženie nepôsobilo na sektor leteckej dopravy devastačne. Cena stúpla najmä u dlhších diaľkových letov, no kratšie lety nízkonákladových spoločností zostali relatívne dostupnejšie.
Aj preto Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA) predpovedá, že v roku 2025 počet cestujúcich v rámci krajín Európskej únie prekročí päť miliárd pasažierov, pričom celkové tržby by mali prekonať hranicu jeden bilión dolárov.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
- 2.Nechcete, aby štát zisťoval vaše príjmy a majetok kvôli energopomoci? Stihnite podať námietku
- 3.Sociálna poisťovňa zvyšuje starobné dôchodky pracujúcim dôchodcom
- 4.Trhy čelia najvyššej volatilite od roku 2020
- 5.Jedna z najstarších pamiatok Bratislavy sa zmení: Budova bývalej konskej železnice prejde rekonštrukciou