Lacné nákupy z Číny alebo USA sa od júla skomplikujú a predražia
Finančná správa predstavila nový web určený na preclievanie zásielok z krajín mimo Európskej únie. Urobila tak v súvislosti so zmenami, ktoré začnú na Slovensku platiť od 1. júla 2021. Pri nákupe akéhokoľvek tovaru z Číny alebo Ameriky po novom bude potrebné podať colné vyhlásenie a zaplatiť aj daň. Novú byrokratickú povinnosť však možno za poplatok nechať aj na kuriéra či poštu.

Foto: Shutterstock
Čo sa od júla (ne)mení
Novinkou od júla tohto roku bude, že každý tovar z krajín mimo Európskej únie sa stane predmetom colného konania. Kupujúci tak bude musieť podať colné vyhlásenie na všetok dovážaný tovar, a to bez ohľadu na to, či pôjde o položku za euro, alebo tisíc eur.
Zároveň platí, že pri tovare drahšom ako 150 eur, alebo preclievaní alkoholu či iného tovaru, na ktorý sa vzťahuje spotrebná daň, možno podať colné vyhlásenie len štandardne cez Centrálny elektronický priečinok (CEP) a nie elektronicky.
Doposiaľ sa za tovar v hodnote do 22 eur neplatila DPH (20 %). Po novom zákazník zaplatí daň z každého nákupu. Pre kupujúceho to znamená, že ak si napríklad cez čínsky e-shop nakúpi drobnosti v hodnote 20 eur, od júla za takýto tovar kvôli dani z pridanej hodnoty zaplatí o 4 eurá viac. Clo sa doposiaľ platilo len z tovaru v sume nad 150 eur, a toto pravidlo zostane zachované.
Web na preclievanie je už čiastočne spustený
Finančná správa sfunkčnila prvú časť „preclievacieho" portálu už začiatkom júna. Zatiaľ však bez privátnej zóny. Kompletný web daniari spustia pred 1. júlom, dovtedy si verejnosť môže stránku vyskúšať a urobiť si testovací prepočet hodnoty zásielky.
Čo všetko je potrebné pre elektronické preclenie?
- aktívny elektronický občiansky preukaz s čipom (eID)
- čítačka kariet
- nainštalované podpisové komponenty
- vytvorený kvalifikovaný elektronický podpis
- elektronické podanie prebieha v osobnej zóne, rovnako ako to občania môžu poznať napríklad z podávania daňových priznaní
- colné vyhlásenie môže na základe splnomocnenia elektronicky podať aj cudzia osoba, potrebuje však tiež eID
Finančná správa SR si od nového webu sľubuje najmä zjednodušené colné konanie. Ľudí chce motivovať úsporou nákladov za poplatky, ak si preclenie urobia vo vlastnej réžii a z pohodlia domova. Celá „procedúra“ preclenia by mala zabrať menej ako 15 minút. Daniari hovoria, že elektronický formulár poslúži najmä na preclievanie menších zásielok s výnimkou alkoholu, tabaku či zbraní.
Nakupujúci, ktorí nemajú k dispozícii elektronický občiansky preukaz, respektíve ďalšie potrebné vybavenie, môžu celú registráciu nechať na dopravcu. Pošta a kuriérske spoločnosti tak prevezmú zodpovednosť za preclenie a k objednávke si pripočítajú poplatok za vybavenie.
Sám a zadarmo, alebo cez kuriéra a za poplatok
Vyhlásenie bude môcť podať kupujúci, alebo to urobí prepravca. Ak si kupujúci urobí vyhlásenie sám, neplatí zaň, a práve k tomu ho chcú daniari motivovať. V druhom prípade, teda cez dopravcu, treba počítať s dodatočnými poplatkami za tento úkon. V tomto prípade však občan nepotrebuje využiť nový e-commerce portál a celú byrokraciu znáša prepravca.
1) Keď colné vyhlásenie podáva občan
Občan môže colné vyhlásenie podať sám, alebo na tento úkon splnomocní inú osobu. Požiada prepravnú spoločnosť o údaje, ktoré sú potrebné na preclenie objednávky. Prihlási sa cez novú stránku pomocou eID a podá elektronické colné vyhlásenie.
Ak DPH nebola uhradená pri kúpe tovaru, finančná správa mu zašle dodatočnú daň aj s platobnými údajmi. Občan uhradí DPH, počká na spracovanie od daniarov, ktorým je rozhodnutie o prepustení zásielky. Tým sa proces končí a dochádza k doručeniu či vyzdvihnutiu zásielky na pošte.
2) Keď colné vyhlásenie podáva prepravca
Občan udelí súhlas pošte alebo prepravnej spoločnosti na zastupovanie v colnom konaní. Prepravná spoločnosť si od občana vyžiada údaje o objednávke a podá elektronické vyhlásenie v jeho mene.
Kuriér, respektíve pošta, tiež zastreší ďalšiu komunikáciu s orgánmi finančnej správy. Ak občan neplatil DPH pri kúpe tovaru, zaplatí ju pri prevzatí objednávky spolu s poplatkom za vybavenie colného konania.
Cez niektoré e-shopy to pôjde jednoduchšie
Ak vás pošta alebo prepravná spoločnosť nebude kontaktovať, znamená to, že ste DPH uhradili už pri objednávke. V tomto prípade platí, že zásielka bude doručená rovnako ako doteraz a nemusíte podávať žiadne colné vyhlásenie. Predajca alebo sprostredkovateľ je totiž zaregistrovaný daňovými orgánmi v niektorom členskom štáte EÚ a má pridelené osobitné číslo.
Z čínskych obchodov takto už funguje napríklad AliExpress. Táto firma disponuje skladmi v krajinách Európskej únie, preto DPH za bežného nakupujúceho zaplatí predajca. Navyše na doručenie tovaru sa nečaká mesiac, ale len niekoľko dní.
Pri nákupe z krajín mimo EÚ, pokiaľ je taká možnosť na výber, daniari odporúčajú zvoliť doručenie objednávky z európskych skladov. Celý proces sa tým zjednodušuje a občanovi či prepravcovi odpadá byrokracia spojená s objednávkou. Daň predajca pripočíta k cene tovaru.
Postup podania colného vyhlásenia
V prípade, že sa rozhodnete pre vlastnú administráciu online nákupu prostredníctvom stránky finančnej správy, čaká vás tento proces:
- V privátnej zóne vytvoríte podanie colného vyhlásenia, nazvať ho môžete ľubovoľne.
- Vyberiete si, či podávate vyhlásenie vy, alebo splnomocnenec.
- Zadáte referenčné číslo objednávky (nájdete ho v e-maili od predávajúceho).
- Zvolíte, akým spôsobom je tovar dopravený k vám domov, respektíve či ste platili doručenie, alebo bolo zadarmo.
- Následne pridáte informácie o tovare: typ, kódové označenie tovaru (potrebné je vopred si ho zistiť na stránke finančnej správy) a cenu.
- Systém od vás bude žiadať údaje o zásielke, ktoré vám poskytne prepravca (číslo dokladu, hmotnosť atď.).
- Web následne predvyplní údaje z vášho elektronického občianskeho preukazu o zákazníkovi a vy ešte doplníte údaje o predajcovi.
- Proces sa končí schválením colného vyhlásenia a jeho elektronickým podpisom a podaním.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Budúcnosť: Umelá inteligencia sa postará o personalizované učenie a technológie o manuálnu prácu
- 2.Krádeže identity firiem pribúdajú. Ako predchádzať problémom?
- 3.Veľkonočná atmosféra v Banskej Bystrici, na návštevníkov čakajú vystúpenia detských folklórnych súborov aj trhy
- 4.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
- 5.Zimný čas sa mení na letný, hlavným cieľom jeho zavedenia bolo aj šetrenie energie