Prieskum trhu ukázal, ako je to s nakupovaním nehnuteľností na Slovensku
Takmer 94 % Slovákov v súčasnosti žije vo „vlastnom“ byte či rodinnom dome. Záujem o reality však neutícha a podľa prieskumu spoločnosti IPSOS plánuje počas najbližších piatich rokov kúpu nového bytu či rodinného domu takmer štvrtina Slovákov (23 %). V našej analýze sme sa pozreli na to, koľko Slovákov žije vo vlastnej nehnuteľnosti a aké sú ich ceny, aké plány v súvislosti s bývaním majú a podľa čoho sa rozhodujú.

Foto: Shutterstock
Slováci bývajú prevažne vo vlastnom
V roku 2023 bývalo vo vlastnej nehnuteľnosti až 93,6 % Slovákov a Sloveniek. Po Rumunsku (s podielom 95,6 %) je to druhý najvyšší podiel v EÚ, pričom viac ako 90 % dosahujú ešte Chorváti a Maďari. V Európskej únii ide v priemere o 69,2 % obyvateľov.
Podiel Slovákov žijúcich vo svojej nehnuteľnosti dlhodobo osciloval okolo úrovne 90 %, no od roku 2020 zaznamenal relatívne dynamický nárast na aktuálnych takmer 94 %. Dáta tak poukazujú na rastúci záujem Slovákov o vlastné bývanie a o kúpu nehnuteľnosti.
Za posledné desaťročie prišlo zároveň k zmene v podiele našincov, ktorí bývajú vo vlastnom byte alebo dome financovanom hypotékou. Kým v roku 2014 predstavoval ich podiel necelých 11 %, vlani išlo už o 25 %. Vyplynulo to z aktuálnych dát Eurostatu.
Aktuálny vývoj cien bytov a domov
Národná banka Slovenska zverejňuje na kvartálnej báze vývoj cien nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku. V poslednom štvrťroku 2024 predstavovala cena za 1 m2 nehnuteľnosti 2 596 eur. Medziročne tak prišlo k jej nárastu o 6,7 %. Na rekordne vysokú cenu spred vyše dvoch rokov (k 3Q_2022) na úrovni 2 714 eur za 1 m2 to však nestačilo.
Priemerná cena za jeden štvorcový meter bytu dosahovala vo štvrtom štvrťroku minulého roku úroveň 2 896 eur, v prípade domu išlo o 1 978 eur. Najdrahšie nehnuteľnosti sú v Bratislavskom kraji s priemernou cenou 3 316 eur/m2. Naopak, najlacnejšie vychádzajú byty a domy obyvateľov Nitrianskeho kraja, a to v priemere na 1 404 eur/m2.
Kúpu bytu alebo domu plánuje až 23 % Slovákov
Aktuálny prieskum prináša odpovede na otázky týkajúce sa plánov a rozhodujúcich kritérií Slovákov a Sloveniek ohľadom kúpy nehnuteľnosti v horizonte piatich rokov. Spoločnosť Ipsos, ktorá poskytuje komplexné služby v oblasti prieskumu trhu a verejnej mienky vrátane konzultačnej činnosti, realizovala prieskum na reprezentatívnej vzorke 1 003 respondentov a respondentiek starších ako 18 rokov v dňoch 27. októbra až 1. novembra 2024 pomocou online zberu dát.
Počas najbližších piatich rokov plánuje kúpu nehnuteľnosti 22,6 % Slovákov a Sloveniek. Ide najmä o byty s podielom 10,1 % a domy s podielom 9 %. Stavať dom plánuje 2,3 % opýtaných, zaobstarať si rekreačnú chalupu alebo chatu chce 1,2 % respondentov. Nové bývanie plánujú viac muži (24,8 %) ako ženy (20,7 %), v oboch prípadoch prevláda záujem o byty a domy. Ženy oproti mužom vo väčšej miere túžia po novostavbách či po výstavbe domu.
Nové bývanie chcú najmä mladí
Záujem o nové bývanie s pribúdajúcimi rokmi, respektíve rastúcim vekom, klesá. Vo vekovej kategórii 18 až 24 rokov si plánuje zaobstarať nové bývanie 52,2 % opýtaných, pričom ide prevažne o byty. Vysoký záujem bol vykázaný aj u respondentov vo veku 25 až 34 rokov, a to s podielom 48,2 %. V tomto prípade sú plány zamerané prevažne na kúpu domov nasledované kúpou bytov. Nadpriemerný dopyt po novom bývaní (na úrovni 27,4 %) vykázali aj opýtaní vo veku 35 až 44 rokov.
Najväčší záujem o novú nehnuteľnosť v horizonte piatich rokov vykázali obyvatelia Bratislavského, Banskobystrického a Trenčianskeho kraja s podielmi 39,5 %, 25,9 % a 22 %. Kým v Bratislavskom a Trenčianskom kraji prevláda dopyt po bytoch nad domami, v Banskobystrickom kraji je to naopak, pretože vyšší záujem je o domy ako o byty. Zvýšený dopyt po novom bývaní vykázali obyvatelia s vyššími mzdami, najmä na vedúcich pozíciách.
Rozhoduje najmä cena a lokalita
Zaujímavé výsledky prináša prieskum aj ohľadom rozhodujúcich kritérií pri kúpe nového bývania. Dominuje cena nehnuteľnosti, ktorú uviedlo až 47,4 % opýtaných. Nasleduje lokalita a poloha s podielom 33,3 %. Ďalšími dôležitými faktormi sú výška vlastných úspor (12,7 % ), energetická náročnosť (11,7 %), ale aj súkromie či dostupnosť služieb (občianska vybavenosť) zhodne s podielmi 10,3 %. Medzi pomerne častými odpoveďami (s podielmi v rozpätí 7 až 8 %) sa nachádzali dopravná dostupnosť, možnosti financovania (hypotéka a výška úrokov, stavebné sporenie) či veľkosť a dispozícia.
Ženy v porovnaní s mužmi častejšie označili dôležitosť ceny a lokality. U mužov zase oproti ženám bola vo väčšej miere evidovaná možnosť parkovania. U mladých ľudí do 24 rokov viac rezonuje lokalita ako cena, a pre túto vekovú kategóriu je dôležitejšia aj dopravná dostupnosť. U starších nad 66 rokov oproti ostatným vekovým kategóriám dominuje energetická náročnosť.
Rezidenčný trh prechádza transformáciou
Slovenský rezidenčný trh prechádza výraznou transformáciou, ktorá reflektuje meniacu sa dynamiku dopytu aj v segmente mladých kupujúcich. „Požiadavky mladšej generácie nás utvrdili v tom, že kľúčová je dopravná dostupnosť a rozvinutá infraštruktúra. V prípade projektu Slnečnice ide o priame napojenie na novú električkovú trať, pri Kuchajde máme výbornú dostupnosť do centra a v Novej Merine revitalizujeme rozsiahly areál v širšom centre Trenčína s kompletnou občianskou vybavenosťou,“ vysvetľuje Local Partner spoločnosti WOOD & Company Martin Šmigura.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Toto sú najlepšie akcie na európskom trhu
- 2.Rok 2023 patrí k najškodovejším rokom v histórii Slovenska, najviac škôd vzniká v júli
- 3.Banky predstavujú klientom nové lákadlá. Zaplatia za založenie účtu, odpustia mesačné poplatky
- 4.NBS: Životné náklady pre jednočlennú domácnosť vlani narástli z 335 na 395 eur
- 5.Financial Report zisťuje spokojnosť klientov s finančnými inštitúciami