Kúpa auta zo zahraničia. Ako si správne vybrať?
FinReport vám prináša sériu článkov o tom, ako si správne vybrať, dobre kúpiť, optimálne prefinancovať, bezpečne previezť a správne poistiť motorové vozidlo, ktoré si chcete zaobstarať v zahraničí a používať ho na Slovensku. V tomto článku sa pozrieme na to, čo všetko by sme mali zohľadniť pri výbere nášho budúceho automobilu.

Foto: Shutterstock
Vyberajte podľa účelu použitia
Najprv si položte otázku, či plánujete auto využívať každý deň na trasy po meste, alebo si občas vyjdete aj na dlhší výlet. „Ak má ísť o každodennú dopravu, dôležité bude pohodlie, úspornosť a priestrannosť. Ak plánujete používať auto na dlhé cesty alebo do terénu, potrebujete silnejší motor a väčší dojazd. Dôležitým faktorom je aj počet osôb, ktoré bude auto prevažne prepravovať, a potreba priestoru pre batožinu,“ radí Peter Výberči zo spoločnosti Výberči auto.
Pri výbere je potrebné zvážiť aj to, či ide o nové alebo ojazdené auto. Ovplyvní to nielen obstarávaciu cenu, ale aj náklady na údržbu. Už pri kúpe by však auto malo mať dobrý technický stav a celkovú kondíciu.
Čo auto udrží v pohybe?
Ďalšou dôležitou otázkou je, či si vyberieme benzínový, naftový, elektrický či hybridný pohon. „Tým, ktorí dennodenne využívajú diaľnice a rýchlostné cesty pri nájazde 30 kilometrov a viac, odporúčame siahnuť po naftovom motore. V rámci mesta, a teda za predpokladu bežnej premávky, kde často radíme rôzne prevodové stupne, odporúčame jednoznačne benzínový motor s optimálnym výkonom,“ upozorňuje Miloš Kočiš zo spoločnosti MK-auto.
Každý typ pohonu má niečo do seba – má svoje výhody aj limity. „Autá s benzínovým motorom bývajú lacnejšie, no majú vyššiu spotrebu. Naftové motory sú ekonomickejšie na dlhé vzdialenosti, ale majú vyššie emisie. Hybridné a elektrické autá majú nižšie prevádzkové náklady a sú šetrnejšie k životnému prostrediu, no ich počiatočná cena je zvyčajne vyššia. Okrem toho treba zvážiť spotrebu paliva, výšku daní, poistenie a náklady na údržbu,“ kladie na misky váh P. Výberči.
Ak si vaše sympatie získal naftový motor, mali by ste vedieť aj to, že servisovanie takéhoto motora je podľa odborníka nákladnejšie. „Čo ušetríte počas tankovania, neskôr vás dobehne v rámci servisu. Naftový motor je totiž náchylnejší na rýchlejšie opotrebovanie, keďže sa väčšinou využíva pri častých a dlhých trasách. Cena dielov je taktiež, v porovnaní s benzínovým motorom, o niečo vyššia,“ upozorňuje M. Kočiš.
Odkiaľ auto doviezť?
Výber krajiny, z ktorej pochádza dovezené auto, má vplyv na cenu vozidla, dostupnosť náhradných dielov, ale aj na to, či v ponuke nájdeme práve svoju obľúbenú značku. Môže mať vplyv aj na to, ako dlho nám ešte bude naše vozidlo slúžiť. „Niektoré krajiny, ako napríklad Nemecko, majú prísnejšie emisné normy, čo môže znamenať, že vozidlá z týchto krajín budú menej opotrebované,“ tvrdí P. Výberči.
Práve Nemecko je krajina, z ktorej sa najčastejšie dovážajú autá na Slovensko. Výhodou sú nielen prísnejšie pravidlá pri kontrolách stavu vozidla, ale aj to, koľko nás bude dovoz stáť. „Čím kratšia trasa dovozu, tým prijateľnejšia cena pre konečného spotrebiteľa, respektíve používateľa a majiteľa daného motorového vozidla. To všetko sa však odráža aj v samotnej dostupnosti náhradných dielov,“ vysvetľuje M. Kočiš.
Minimalizujte riziko zlej kúpy
Už sme spomínali technické kontroly vozidla, a tie by malo mať aj vozidlo, ktoré si plánujeme kúpiť. „Kupujte auto len s technickou (TK) a emisnou kontrolou (EK) vykonanou v Európskej únii. Sú známe prípady, že auto už v domácej krajine neprechádza cez TK a EK, a preto sa lacno predá do zahraničia. Potom je nový majiteľ prekvapený, že neprešiel cez kontroly a auto je pre neho nepoužiteľné,“ varuje dopravný analytik Jozef Drahovský.
Ako overiť, či je kupované auto v dobrej kondícii?
- Skontrolujte technickú a emisnú kontrolu a kontrolu originality vozidla.
- Pozrite si nezávislé testy, ktoré hodnotia bezpečnosť, ako napríklad Euro NCAP.
- Overte základné údaje o vozidle cez Register prevádzkových záznamov vozidiel po zadaní ŠPZ alebo VIN čísla (výrobné číslo vozidla).
- Overte platnosti povinného zmluvného poistenia cez Slovenskú kanceláriu poisťovateľov (SKP).
- Výrobcovia áut poskytujú diagnostiku áut cez počítač (napr. Volkswagen má program VAGCOM, OPEL zas OP-Com).
- Podstatná je aj kontrola systémov bezpečnosti (ABS, asistent sledovania jazdného pruhu, airbagy či bezpečnostné pásy).
- Pri starších vozidlách sa treba zamerať na históriu nehôd a servisnú knižku.
- Auto vám môže pred kúpou skontrolovať mechanik.
Okrem výberu vozidla a krajiny, z ktorej auto dovezieme, je podstatný aj výber predajcu. „Overte si referencie, skúsenosti iných zákazníkov, a predajcu si vyberajte ideálne z renomovaných autobazárov alebo u autorizovaných predajcov. Skontrolujte históriu auta pomocou VIN čísla. Mnohé krajiny umožňujú overenie histórie vozidla online,“ uzatvára P. Výberči.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.V ktorých krajinách sa najzodpovednejšie pristupuje k výučbe cudzích jazykov, a ktoré sú najžiadanejšie?
- 2.Nemajetkovú ujmu pre pozostalých kryje PZP
- 3.Tajomstvo starého kufra je odhalené. Ukrýval poklad historických mincí za milión eur, ktoré teraz putujú do dražby
- 4.Poistenie firemných áut má svoje špecifiká
- 5.Počas leta nás ohrozuje nielen koronavírus, ale aj úrazy