Ktoré mesto bude finančným centrom po brexite?
Európske mestá súperia o to, ktoré z nich sa stane novým finančným centrom po odchode Veľkej Británie z Európskej únie. Brexit je naplánovaný na máj budúceho roka, a tak je najvyšší čas, aby sa rozhodlo, ktoré mesto sa stane novým finančným centrom. Ale bude to skutočne tak? Zmení sa po brexite pozícia Londýna ako svetového finančného centra?
Zdroj foto: Pexels.com
Žiadne veľké sťahovanie zatiaľ nenastalo
Pozícia Londýna zatiaľ ohrozená nie je. Popredné svetové banky, ktoré majú centrály v Londýne, doteraz nezačali presúvať pracovné miesta do iných končín Európy. Je pravdou, že niektorí poprední londýnski bankári varujú, že k presunu príde. Z veľkých európskych bánk zatiaľ verejne hovorí napríklad Deutsche Bank. Banka začala sťahovanie z Londýna do Frankfurtu v rámci obozretnej stratégie, ktorá ráta aj s možnosťou, že sa Veľká Británia s EÚ na politickej úrovni nedohodne.
Zmeny sídiel bánk môžu mať výrazné dôsledky pre Veľkú Britániu. Londýnsky sektor finančných služieb predstavuje zhruba 12 % britskej ekonomiky. Ide o nezanedbateľné percento. Ak by sa svetové finančné inštitúcie z Londýna odsťahovali, Veľká Británia by prišla okrem iného o daňové príjmy bankových zamestnancov, príjmy z exportu finančných služieb a takisto daní z finančných služieb.
Ktoré mesto má najväčšiu šancu stať sa novým finančným centrom?
Ak predsa len príde k významnejšiemu sťahovaniu, viacero európskych miest ašpiruje na post finančného centra. Asi každému napadne ako prvé mesto Paríž. Určite, Paríž má predpoklady na to, aby sa stal novým finančným centrom. Už teraz tam sídli viacero popredných finančných inštitúcií.
„Ak by sa svetové finančné inštitúcie z Londýna odsťahovali, Veľká Británia by prišla o daňové príjmy a taktiež aj o príjmy z exportu finančných služieb.“
Nevýhodou Frankfurtu je aj to, že je stále akoby len bankovým centrom. V oveľa menšej miere tu sídlia veľké poisťovacie, zaisťovacie či investičné spoločnosti. Z veľkých svetových bánk tu momentálne sídlia nemecká Deutsche Bank AG či Commerzbank AG.
Naopak, výhodou, ktorá hovorí v prospech Frankfurtu, je jednoznačne prítomnosť Európskej centrálnej banky. ECB má veľké možnosti, ako finančný sektor ovplyvňovať a často ich aj využíva. Aj preto by mohla byť geografická blízkosť pre veľké svetové banky výhodou.
Aký bude výsledný efekt brexitu, sa zatiaľ predpovedať nedá. Aj keď sa väčšina odborníkov zhodne na tom, že pozícia Londýna je ohrozená, britský minister pre brexit David Davis si to nemyslí. Podľa neho si hlavné mesto udrží štatút európskeho finančného centra a bude najdôležitejším finančným centrom na svete aj o päť či desať rokov.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Aké sú peňažné príspevky pre zdravotne ťažko postihnutých
- 4.Túto daňovú povinnosť musíte stihnúť do konca januára 2025
- 5.Do obehu prichádzajú pamätné zberateľské mince s hokejistom