Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Kritizoval čínsku vládu, potom záhadne zmizol. Poznáte príbeh Jacka Maa, jedného z najbohatších ľudí na svete?

Roland Régely Ekonomika Poslať

Zakladateľ technologického koncernu Alibaba už niekoľko mesiacov nevystúpil na verejnosti, nekomunikuje na sociálnych sieťach, a nikto nevie s určitosťou povedať, kde sa nachádza. Naposledy bol videný v deň, keď verejne kritizoval čínsku vládu.

Jack Ma

Foto: Shutterstock

Čínsky miliardár Jack Ma a spoluzakladateľ startupu Alibaba je jedným z najbohatších ľudí na svete. To však je už o ňom známe niekoľko rokov. Čo nie je známe, to je aktuálne miesto pobytu tohto úspešného biznismena.

Čínsky Bill Gates už dokonca nestojí ani na čele Alibaby

Päťdesiatšesťročný podnikateľ, ktorý si vyslúžil prezývku – čínsky Bill Gates, si svojimi nedávnymi vyjadreniami mohol pohnevať vládne špičky v Pekingu. Úspešný biznismen si totiž počas tlačovej konferencie v Šanghaji nedával servítku pred ústa. „Nemôžeme aplikovať včerajšie metódy k regulácii budúcnosti,“ uviedol pre prestížny magazín Business Insider.

Ma sa obul aj do globálnych bankových pravidiel, ktoré prirovnal ku „klubu starých ľudí“. „Dnešný finančný systém je dedičstvom priemyselného veku," uviedol. To bolo naposledy, čo ho verejnosť mohla vidieť a počuť.

Zakladateľ technologickej firmy Alibaba sa následne neobjavil v poslednej epizóde svojej vlastnej reality šou menom Africa’s Business Heroes, ktorá začínajúcim africkým podnikateľom dáva šancu súťažiť o dotáciu 1,5 milióna amerických dolárov. Hovorca Alibaby vtedy uviedol, že podnikateľ sa vysielania nemohol zúčastniť, pretože v jeho harmonograme sa objavilo niečo dôležitejšie.

Ma pritom pravidelne vystupoval na verejnosti. Legendárne sú jeho videá na internete, kde tancuje ako Michael Jackson v klipe Billie Jean. Mal vo zvyku prihovárať sa svojim priaznivcom na sociálnych sieťach, ale vystúpení v novembri a decembri 2020 sa už nezúčastnil.

Koncern Alibaba už má  za Maa dokonca aj náhradu. Na čele spoločnosti ho vystriedal bývalý účtovník, dnes výkonný riaditeľ, ktorý vo firme pôsobí 12 rokov.

Záhadné zmiznutia ľudí v Číne nie sú novinkou

Niekdajší najbohatší muž Ázie nie je prvým vplyvným podnikateľom, ktorý sa dostal do nemilosti vlády. V marci minulého roka zmizol realitný magnát Žen Č'-čchiang, ktorý otvorene kritizoval tamojšieho prezidenta Si Ťin-pchinga za nezvládnutie pandémie koronavírusu. O niekoľko mesiacov neskôr sa objavil na súde, kde sa dobrovoľne priznal k niekoľkým zločinom a korupcii.

Na konci decembra 2020 bol tiež záhadne otrávený riaditeľ firmy Yoozoo Lin Čchi. V roku 2019 dokonca zmizol aj poradca prezidenta Miloša Zemana Jie Ťien-ming, ktorý bol vyšetrovaný pre podozrenie z ekonomickej kriminality.

Na to, že miliardárovi Maovi hrozí bezprostredné nebezpečenstvo, upozornil už pred dvomi rokmi obchodník žijúci v exile Guo Wengue. Vyhlásil vtedy, že štát bude chcieť ovládnuť firmu špecializujúcu sa na platobné služby Ant Group, ktorá je súčasťou Alibaby. „Ma skončí vo väzení, alebo mŕtvy," varoval v auguste 2019 Wengue.

Majetok miliardára pod drobnohľadom Pekingu

Jack Ma sa síce na verejnosti neobjavil už vyše dvoch mesiacov, v Číne ho však stále nepovažujú za nezvestného. Aspoň tak to tvrdí americká televízia CNBC. Internetom kolujú rôzne špekulácie o tom, že sa ukrýva na prísne tajnom mieste mimo Číny. Iný zdroj zase tvrdí, že Ma je naďalej v Číne, v centrále spoločnosti Alibaba v meste Chang-čou (Hangzhou).

Maovo podnikateľské impérium, skupina Ant, je predmetom kontroly Pekingu od spomínanej tlačovej konferencie v Šanghaji, ktorá sa konala 24. októbra 2020. Niekoľko dní po vyjadreniach biznismena začali čínske kontrolné orgány preverovať cenné papiere spoločnosti Ant. Hodnota cenných papierov sa vtedy odhadovala na 37 miliárd amerických dolárov. Čínske úrady dokonca v decembri spustili voči miliardárovi vyšetrovanie pre podozrenie z porušenia tamojších protimonopolných pravidiel.

Následne tiež čínske autority nariadili spoločnosti Ant Group, ktorej spoluvlastníkom je Alibaba, aby sa vrátila k pôvodnému biznisu, teda poskytovaniu platobných služieb a očistila sa od „nezákonných aktivít". Práve Ant Group pritom mala pred Maovým konfliktom s komunistickou vládou našliapnuté k historicky rekordnému IPO (prvá verejná ponuka akcií na trh – poznámka redakcie) na hongkonskej a šanghajskej burze.

Viacerí odborníci na investovanie tento krok hodnotia ako snahu Číny regulovať príliš veľké finančné inštitúcie v krajine. Správy o protimonopolnom vyšetrovaní spoločnosti Alibaba sú najnovšie aj pod silnou cenzúrou, ktorú začiatkom januára 2021 odklepla čínska vláda.

Ako sa učiteľ angličtiny stal miliardárom

Ten, kto nepozná podnikateľa menom Jack Ma, by rýchlo mohol nadobudnúť dojem, že ide o milého chlapíka, ktorý je taký bohatý, že už nemusí pracovať a venuje sa len charite. Veď Ma nedávno v snahe zmierniť pandémiu koronavírusu daroval milióny rúšok Európe, USA i Svetovej zdravotníckej organizácii. Venoval sa tiež charitatívnej práci v oblasti vzdelávania aj životného prostredia. Mimochodom, Maova nadácia sľúbila prerozdeliť viac ako 300 miliónov amerických dolárov.

Ma však nebol vždy len filantropom. Preslávil sa najmä extravagantným vystupovaním a originálnymi nápadmi v podnikaní, vďaka ktorým sa stal jedným z najbohatších Číňanov. Pre Číňanov je Jack Ma synonymom úspechu a splneného čínskeho sna. V rodnej krajine mal ešte donedávna prezývku „Tatko Ma", a mnohí ho kladú za príklad toho, ako sa aj bežný človek môže dostať „zdola nahor“. Z učiteľa angličtiny to dotiahol až na majiteľa jednej z najväčších spoločností sveta. Jeho cesta, samozrejme, nebola bez prekážok. Aspoň tak biznismen Ma zvykol o svojom príbehu hovoriť na verejnosti.

Garážovú firmu prebudoval na lídra internetových nákupov

Ma hovorieval, že je Made in China a že kedysi sa technológiám vôbec nerozumel. Svedčí o tom aj fakt, že svoj prvý počítač si kúpil až v 33 rokoch. Jeho prvým technologickým projektom boli China Pages, čo je v podstate synonymom našich Zlatých stránok. A práve táto stránka položila základ jeho kariére. V Amerike by to nazvali vzostupom garážovej firmy alebo startupu, v Číne na to zatiaľ neexistuje výraz. Ma svoj projekt neustále vylepšoval, modifikoval a škáloval svoje služby – až z toho napokon vznikla Alibaba, ktorej nosný projekt dnes poznajú milovníci internetových nákupov pod menom AliExpress.

Spoločnosť Alibaba vznikla v roku 1999, aby prepojila čínskych exportérov a amerických malopredajcov. Spoločnosť postupne presunula centrum svojho záujmu na prudko rastúci čínsky trh a rozšírila svoje operácie do iných oblastí, ako sú online bankovníctvo, zábava či cloud computing. Dnes sa venuje veľmi širokému spektru služieb, zostáva však najmä technologickou firmou.

Viacerí sa zhodujú, že vzostupu projektu Alibaba paradoxne pomohol čínsky internetový priestor, ktorý je prísne regulovaný. Jack Ma nemal vo svojom odbore konkurenciu, a tak sa krivka rastu od začiatku až doposiaľ v podstate nezastavila. A to aj napriek tomu, že nikdy nemal podporu komunistickej strany a vždy podnikal „na hrane“ zákona.

Na Maa bol aj americký eBay prikrátky

V roku 2013 prišiel Ma so službou Alipay, čo bol v tej dobe prevratný spôsob, ako platiť za služby v Číne. Napriek počiatočnej nedôvere sa mu podarilo dosiahnuť obrovský úspech. Alipay funguje tak, že ak kupujúci zaplatí, peniaze sa uvoľnia na účet predávajúceho až v momente, keď kupujúci dostane tovar, ktorý k nemu dorazil v poriadku a bola to skutočne vec, ktorú si objednal. Všeobecne to v Číne naštartovalo e-commerce a mobilné platby a to pomohlo v rozvoji čínskej ekonomiky ako takej.

Dnes službu Alipay využíva v priemere 730 miliónov ľudí mesačne. Obrovský je aj počet transakcií, ktoré Alipay spracuje – blíži sa až k pol miliónu finančných operácií za sekundu. Pre porovnanie napríklad VISA ich má zhruba 60-tisíc.

Alibaba sa aj vďaka tejto technológii nezľakla vstupu konkurenčného eBay na čínsky trh. Ten v Číne pohorel vďaka tomu, že Jack Ma k svojej konkurencii pristúpil veľmi proaktívne a ponúkol Číňanom lepší servis. Vtedy to komentoval slovami, že eBay je žralokom v oceáne, ale on je krokodílom v rieke Jang-c´-ťiang.

Ako je možné, že čínsky miliardár dokázal podnikať v takej regulovanej krajine, akou je Čína? Podľa jeho spolupracovníkov bol vždy tak trochu v konflikte s autoritami – často išiel po veľmi tenkej línii medzi tým, čo sa smie a čo už nie. Na druhej strane to čínskemu režimu do určitej miery vyhovovalo, pretože Ma svojimi technológiami a projektmi skutočne posúval čínsku ekonomiku vpred. Svedčia o tom počty transakcií, ktoré posledné roky smerovali prudko nahor.

Smutný koniec jednej éry?

Počet miliardárov v Číne napriek pandémii stúpa rekordným tempom, k čomu prispieva najmä rast cien akcií a vstup ďalších firiem na akciové trhy.

Jack Ma bol na čele rebríčka Hurun tri roky. K zhodnoteniu jeho majetku do veľkej miery prispel aj pripravovaný vstup jeho firmy Ant Group na burzu. Jej IPO mohlo byť najväčšie na svete a tento krok mohol byť príležitosťou pre mnohých milionárov k tomu, aby sa stali miliardármi. Následne však Jack Ma zmizol.

Hodnota Maovho majetku za uplynulý rok stúpla o 45 % na 58,8 miliardy dolárov. Imanie čínskeho boháča sa však od októbra minulého roka znížilo o takmer jedenásť miliárd dolárov. Jack Ma tak prišiel o pozíciu najbohatšieho Aziata a prepadol sa aj medzi ázijskými miliardármi až na piate miesto, respektíve na štvrté medzi Číňanmi.

Približne o štvrtinu svojej hodnoty prišli za rovnaké obdobie aj akcie spoločnosti Alibaba. Len pred niekoľkými dňami sa ich cena znížila o ďalšie dve percentá, a aktuálne sa tak obchodujú za 223 hongkonských dolárov (28,76 USD).

logo
Prečítajte si tiež:
24.4.2024 Redakcia FinReport

Ako opraviť odpočítanú DPH pri nezaplatení faktúry za tovar alebo službu

Podnikatelia majú pri neplatení faktúry povinnosť opraviť odpočítanú daň z pridanej hodnoty. Malo by ich to motivovať zlepšovať svoju ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Do fondov EÚ sme za dve desaťročia vložili 13,1 miliardy eur, no získali sme takmer 25 miliárd

Slovenská republika je od roku 2004, teda už dve desaťročia, členom Európskej únie. Počas tohto obdobia sme do spoločného uniálneho ...

24.4.2024 Roland Régely

Home office alebo hybridná práca? Banky na Slovensku preferujú skôr druhú možnosť

Slovenská sporiteľňa nedávno oznámila, že jej call centrum bude kompletne pracovať z domu. Najväčšia slovenská banka to odôvodnila ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o ochrane spotrebiteľa pomôže nakupujúcim aj obchodníkom

Ďalšia novela zákona o ochrane spotrebiteľa je na svete. Schválili ju poslanci parlamentu a platiť začne od 1. júla tohto roku. Hlavným ...

24.4.2024 Robert Juriš

Prečo je pri umelej inteligencii potrebné vnímať nielen vysoké tržby, ale aj možné riziká

Spoločnosť OpenAI je jednou z firiem, ktorej sa vlani podarilo urobiť takzvanú dieru do sveta. Na báze umelej inteligencie vyvinula chatbot ...

24.4.2024 Martin Jamnický

Pri investovaní si dávajte pozor na neuveriteľne výhodné ponuky aj na falošné garancie

Investičné podvody najčastejšie cielia na finančne menej zdatných občanov. Ich najčastejším príznakom je snaha o rýchle a extrémne ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

mBank menila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov sa v roku 2024 prakticky zastavilo. Na začiatku roka síce tri spomedzi bánk pôsobiacich na ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Europarlament: Oprava výrobkov za výhodné ceny bude možná aj po uplynutí záruky

Poslanci Európskeho parlamentu schválili pravidlá jednoduchšieho prístupu k opravám tovarov a výrobkov. Žiadať o ne bude možné aj po ...

23.4.2024 Zuzana Fryč

Výber PZP nemusí byť len o nízkej cene, dá sa z neho vyťažiť oveľa viac

Pri výbere povinného zmluvného poistenia (PZP) často rozhoduje čo najnižšia cena, keďže mnohí túto poistku považujú len za zákonnú ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Deficit verejných financií sa vlani strojnásobil, prekročil 6 miliárd eur

Hospodárenie Slovenska sa v minulom roku skončilo v hlbokom mínuse. Deficit verejnej správy sa v roku 2023 medziročne výrazne zvýšil, keď ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Na úradoch práce evidujú najmenej nezamestnaných za posledných päť rokov

Nezamestnanosť na Slovensku je opäť o niečo nižšia. Znížila sa druhý mesiac za sebou. Podiel disponibilných uchádzačov o prácu sa ...

22.4.2024 Robert Juriš

Predaj bytov v Bratislave zaznamenal prvé oživenie od roku 2022, ceny stagnujú

Začiatok tohto roka sa na bratislavskom trhu s nehnuteľnosťami niesol v znamení mierneho oživenia. Počas prvých troch mesiacov 2024 sa ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Žiadať o príspevok na zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti je možné do konca apríla 2024

Už len niekoľko dní majú mestá a obce na Slovensku na to, aby požiadali o finančné prostriedky z eurofondov na zaistenie kybernetickej a ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika Slovenska vlani rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo, nárast dosiahol „až“ 1,6 %

Ekonomika Slovenska v minulom roku rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo. Na začiatku tohto roku Štatistický úrad SR tvrdil, že to bolo o ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Miloslava Némová

Umelá inteligencia vládne aj trhu so smartfónmi. Apple je pod tlakom, Samsung na vzostupe

Spoločnosť Apple, donedávna líder v predaji mobilných telefónov, po prudkom poklese predaja stratila svoju čelnú pozíciu na svetovom trhu v ...

17.4.2024 Miroslav Mišenko

Ekonomická prognóza: Situácia sa môže zlepšiť, nesmieme však prísť o miliardy z plánu obnovy

Rast ekonomiky a reálnych miezd, pokles inflácie aj úrokových sadzieb. Aj toto očakávajú analytici Národnej banky Slovenska, Rady pre ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle naďalej klesajú, vo februári 2024 o 6,8 %

Hodnota nových objednávok v priemysle vo februári 2024 a dosiahla objem 5,51 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku to ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay