Kozmický projekt Artemis smeruje na Mesiac, a možno raz doletí aj na Mars
Raketa Space Launch System (SLS) s vesmírnym modulom Orion stojí na myse Canaveral. Čaká na povel naštartovať motory. Hoci je všetko pripravené a tisíckrát preverené, štart sa ruší a posúva sa o štyri dni na piatok 2. septembra. Aj vtedy by ešte mali byť priaznivé podmienky na to, aby raketa odštartovala, obletela Mesiac a v ideálnom prípade po 42 dňoch opäť pristála na Zemi.
Foto: Shutterstock
Zaťažiť a otestovať
Cieľom testovacej misie Artemis je preveriť všetky komponenty projektu – od takmer stometrovej rakety a kozmického modulu, cez riadiace stredisko na Zemi a tiež budúcu posádku, ktorá napokon v ďalšej fáze bude pilotovať kozmickú loď. Projekt má pred sebou dlhodobý cieľ, ktorým je nielen dosiahnuť, že na povrchu Mesiaca opäť stane ľudská noha, no jeho ambície siahajú ešte ďalej.
Zámerom je zriadenie dlhodobej lunárnej kolónie na Mesiaci, ktorá by mala predstavovať niečo ako odrazový mostík pre budúce lety na Mars. „Raketu a modul zaťažíme a otestujeme. Prinútime ich robiť veci, ktoré by sme s posádkou astronautov na palube nikdy robiť nemohli, vďaka čomu sa pokúsime zaistiť ich čo najväčšiu bezpečnosť do budúcnosti,“ povedal pre agentúru AP šéf NASA Bill Nelson.
Čo je to NASA
Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vznikol v roku 1958. Zameral sa najmä na výskum letov človeka do vesmíru a tiež na to, či človek vo vesmíre dokáže prežiť a za akých podmienok. Už o štyri roky neskôr John Glenn ako prvý Američan obletel Zem v kozmickej lodi Mercury 6. V rámci projektu Apollo v roku 1969 spoločnosť NASA zabezpečila dopravu prvých ľudí na Mesiac a späť. Koniec uplynulého storočia sa niesol v znamení vývoja raketoplánov a súčasnosť už ukazuje ďalej ako na Mesiac, cieľom je Mars.
Bezpilotná misia
Postupnosť testovacích letov projektu je nasledujúca. Úvodná misia Artemis je bezpilotná a jej úlohou je obletieť Mesiac a pristáť na Zemi. Počas letu sa otestujú všetky systémy tak, aby najneskôr v roku 2025 mohla na povrchu Mesiaca pristáť posádka prvých dvoch astronautov. Najprv amerických a neskôr na základe dohody medzi NASA a Európskou kozmickou agentúrou (ESA) aj európskych.
Definitívne rozhodnutie, či sa tak stane do konca tohto desaťročia, padne po vyhodnotení výsledkov skúšobných misií. Zároveň sa počíta s tým, že do vesmíru poletí aj žena a tiež astronaut, ktorý bude mať inú farbu pleti ako bielu.
Predražený a meškajúci projekt
Samotná misia Artemis je už teraz predražená, mešká oproti pôvodným plánom a prichádza v nevhodnom čase vysokej inflácie a globálnej celosvetovej energetickej krízy. Doterajšie náklady na ňu sa blížia k 100 miliardám dolárov, pričom raketa SLS sa zatiaľ ešte ani neodlepila od zeme.
Partnerom projektu je aj spoločnosť SpaceX Elona Muska, ktorá mešká s dodaním lunárneho modulu. Časový sklz má aj vesmírna stanica Gateway, ktorá by mala fungovať na povrchu Mesiaca ako brána do vesmíru. Odborníci tvrdia, že každé jedno oneskorenie môže vytvoriť naozaj zásadné meškanie pri realizácii celého projektu, pre ktorý predstavujú aktivity na Mesiaci len medzipristátie cestou na Mars. Aktivity by sa však týmto smerom mali začať uberať až v nasledujúcom desaťročí.
Niekoľko technických údajov o novom kozmickom projekte
Raketa SLS je vysoká 98 metrov. Prídavné motory sa od nej odpoja do dvoch minút po štarte. Lunárny modul Orion je 3 metre vysoký. Od rakety sa oddelí po prekonaní 3 700 kilometrov od Zeme. Vzápätí sa zapália trysky, ktoré ho nasmerujú k Mesiacu. Do modulu sa zmestia štyria astronauti. V úvodnej misii povezie do vesmíru tri figuríny vyrobené z materiálov, ktoré pripomínajú ľudské telo. Vybavené budú množstvom senzorov zaznamenávajúcich vplyvy okolia. Figuríny dokonca majú aj mená. Veliteľ kozmickej lode sa volá Moonkin Campos a zvyšní dvaja astronauti sú Zohar a Helga. Spolu s nimi poletí aj ovečka Shaun zo známeho detského televízneho seriálu a plyšová hračka Snoopy.
Nepríjemnosti na obzore
V súvislosti s najbližším možným štartom projektu Artemis v piatok 2. septembra 2022 sa objavujú aj určité skeptické vyjadrenia. Medzi nimi je napríklad obava zo zhoršenia počasia. Meteorológovia varujú pred blížiacou sa tropickou búrkou.
Opatrní sú aj odborníci z oblasti kozmických technológií. Varujú totiž pred tým, že sa pripravuje štart zariadenia, ktoré dosiaľ nikdy do vesmíru neletelo. Projekt totiž mnohí porovnávajú s raketou Saturn 5, ktorej úspešnosť bola stopercentná už od jej prvého letu, a to stavia latku úspešnosti na najvyššiu možnú úroveň. V prípade nepriaznivého počasia alebo neočakávanej poruchy je ďalším náhradným termínom 5. september 2022.
Do vesmíru sa lieta aj komerčne a za zážitkami
Do vesmíru v súčasnosti lietajú aj komerčné spoločnosti, ktoré sa usilujú sprostredkovať platiacim pasažierom zážitok z pohľadu na Zem z výšky okolo 100 kilometrov. Prvou je Virgin Galactic Richarda Bransona, ďalšou Blue Origin Jeffa Bezosa a treťou SpaceX Elona Muska.
Kozmické preteky ako za starých čias
Aktuálna situácia v oblasti vesmírnych aktivít začína pripomínať súboje USA a Sovietskeho zväzu spred viac ako piatich desaťročí. Ak jedna krajina dokázala vyslať človeka do vesmíru ako prvá, a on to prežil, druhá krajina musela vyslať svojho zástupcu, aby ako prvý stál na Mesiaci.
Tentoraz síce Mesiac predstavuje len akúsi medzizastávku na ceste za ďalšími dosiaľ nedosiahnutými métami, no kandidátov je opäť niekoľko. Silným konkurentom Spojených štátov však v súčasnosti nie je Rusko ale Čína, pričom o výskum tohto nášho satelitu sa usilujú aj Izrael a India.
Je veľmi pravdepodobné, že po takmer 50 rokoch a šiestich úspešných misiách, ktoré na Mesiac dopravili 12 astronautov, k tejto planéte budú smerovať ďalšie lety. Štartu pred tromi dňami zabránila búrka v kombinácii s únikom paliva, pričom táto porucha sa vyskytla už aj v minulosti. Prvý náhradný termín je stanovený na zajtra 2. septembra 2022.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Policajtom chcú po vzore Orbána zakázať odchod do výsluhového dôchodku, podľa Šeligu vytvára Šutaj Eštok so Solákom atmosféru strachu
- 2.Byť či nebyť (viditeľní)
- 3.The Best Epic Film Music & Music of Game of Thrones 22. novembra 2024
- 4.Pri bytovom dome v Bratislave našli mŕtvu ženu, jej totožnosť zatiaľ nie je známa
- 5.Až dve tretiny domácností v čase krízy pochopili, že si musia vytvárať finančné rezervy na horšie časy