Koronakríza nás vyhnala z kamenných obchodov, ale prepadáva sa aj nakupovanie cez internet
Pandémia koronavírusu nám dlhodobo bráni nakupovať v klasických kamenných obchodoch a najnovšie dokonca menej nakupujeme aj na internete. Je síce pravda, že občania začali častejšie platiť bezhotovostne, pretože si to situácia vyžaduje, je to modernejšie a pohodlnejšie, ale hlad po nákupoch akosi ochladol.
Foto: Shutterstock
Nákupný apetít ľudí na internete pomaly chladne
Na Slovensku radi platíme bezhotovostne a objem týchto úhrad až donedávna priebežne stúpal. Podľa údajov Poštovej banky to platilo tak pre kamenné obchody, ako aj e-shopy. Pandémia koronavírusu však tento trend narušila. „To, že ľudia budú menej míňať v kamenných obchodoch sa dalo očakávať. Keďže veľká časť prevádzok bola zatvorená, iný vývoj by bol nelogický. No koronavírus obmedzil aj nákupný apetít ľudí na internete,“ približuje hovorkyňa banky Lýdia Žáčková.
Kamenné obchody zažili aj veľmi netradičné predvianočné obdobie, keď objem bezhotovostných platieb v obchodoch medziročne klesol. A to aj napriek tomu, že v decembri boli po väčšinu dní otvorené. Obeťou pandémie sa stali aj novoročné výpredaje, keď objem platieb kartou v januári padol v kamenných obchodoch o viac ako polovicu. Práve tento mesiac sa do štatistík zapísal ako dosiaľ „obchodnícky“ najslabší od vypuknutia pandémie.
Obchodníci spočiatku počítali s tým, že čo nedokážu predať v kamenných obchodoch, to zobchodujú online. Ale situáciu v maloobchode nedokázal zásadne zvrátiť ani predajom cez internet. „Väčšina roka 2020 sa niesla v znamení oveľa nižších nárastov obratov, než tomu bolo v minulosti, i keď tu bola situácia objektívne výrazne lepšia než v kamenných prevádzkach. Druhý polrok vlaňajška však bol s výnimkou predvianočného obdobia netradične slabý,“ konštatuje L. Žáčková.
Výpadok najviac postihol predajcov pohonných hmôt
Najmenej sa z tohto pohľadu darilo čerpacím staniciam, kde bol prepad bezhotovostných tržieb najvýraznejší. Tu je výrazné obmedzenie mobility ľudí badateľné bez ohľadu na obdobie jednotlivých lockdownov. No najvýraznejšie sa prejavilo počas Veľkej noci, Vianoc a januárových dovoleniek.
Na druhej strane, najmenej zasiahnutým sektorom boli potraviny. Ľudia prirodzene nakupovali viac, pretože doma vo zvýšenej miere zostali tak deti, ako aj ich rodičia. „Väčšie rozdiely medzi objemami nákupov pri medziročnom porovnávaní sú najmä na jar a začiatkom leta 2020. Tu však zohrala úlohu aj panika, keď sa ľudia predzásobili trvanlivými potravinami a drogistickým tovarom predávaným v supermarketoch,“ vysvetľuje banková hovorkyňa.
Polovici klientov Poštovej banky by nevadilo zrušenie finančnej hotovosti
Je potrebné si uvedomiť, že celkový vplyv krízy bol s vysokou pravdepodobnosťou tvrdší, ako nasvedčujú dáta, ktoré má banka k dispozícii. Dá sa predpokladať, že ak sa objemy bezhotovostných nákupov znížili, tie hotovostné klesli ešte viac. Tento trend potvrdzuje aj prieskum spoločnosti Mastercard.
Z tých, ktorí začali platiť kartou, až 28 % uviedlo, že to urobili z dôvodov, ktoré súvisia s pandémiou. Ďalších 20 % tak urobilo, pretože obchodníci vyžadovali iba bezhotovostné platby. Z prieskumu okrem iného aj vyplýva, že až 47 % klientov Poštovej banky by neprotestovalo, ak by sa zrušila finančná hotovosť a nahradili by ju bezhotovostné platby.
Ušetríme kvôli pandémii na príprave veľkonočných sviatkov?
Vzhľadom na priebeh pandémie a prijaté epidemiologické opatrenie to vyzerá tak, že podobne ako sme ušetrili na vianočných darčekoch, mohli by sme tento rok ušetriť aj na príprave osláv Veľkej noci. „Za bežných okolností by tradičná príprava na veľkonočné sviatky rodinu vyšla aj na viac ako 200 eur. Tento rok to však môže byť o desiatky, ba až o stovku eur menej,“ myslí si odborník na osobné financie zo spoločnosti Partners Group SK Peter Gurecka.
Podľa neho by sme si ušetrené peniaze mali odložiť na vykrytie iných udalostí, ktoré sa môžu vyskytnúť počas roka – rodinné oslavy, výročia, ale aj dane či občasné nedoplatky, ktoré môžu prekvapiť rodinný rozpočet. „Neplánované výdavky extrémne zaťažujú rodinný rozpočet. O železnú rezervu však mnohé rodiny už počas pandémie prišli. O to dôležitejšie je dôkladne si financie plánovať,“ upozorňuje Gurecka.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ako sa zvýšia dôchodky v roku 2025 a kde sa stratil rodičovský dôchodok?
- 2.Banky zdražujú: Najmenej päť finančných domov mení cenníky svojich poplatkov
- 3.Hrebienok bude aj túto zimu dejiskom súťaže vo vyrezávaní ľadových sôch Tatry Ice Master
- 4.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor