Konkurencieschopnosť Slovenska sa zhoršuje
Slovensko si v medzinárodnom porovnaní konkurencieschopnosti pohoršilo a za najlepšími výrazne zaostáva. Vyplýva to zo Svetovej ročenky konkurencieschopnosti ekonomík pre rok 2017, ktorú zostavil Inštitút pre rozvoj manažmentu.

Najlepšou krajinou v oblasti konkurencie je pre rok 2017 Hongkong, na druhej pozícii je Švajčiarsko, číslom tri je Singapur. Prvé dve pozície sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom nezmenili, Singapur poskočil zo štvrtej priečky. Naopak, z tretieho na štvrté miesto klesli USA. Do prvej desiatky v roku 2017 patria ešte Holandsko, Írsko, Dánsko, Luxembursko, Švédsko a Spojené arabské emiráty.
Index konkurencieschopnosti porovnáva 63 krajín sveta, Slovensko sa umiestnilo na 51. priečke a medziročne si pohoršilo o jedenásť priečok. „Index vyjadruje kvalitu podnikateľského prostredia, pričom za kvalitné prostredie sa považuje také, ktoré najviac napomáha podnikom presadiť sa doma i v zahraničí,“ upozorňuje Nadácia F.A. Hayeka, ktorá na vydaní ročenky spolupracovala.
Slovenská republika je jednou z krajín, ktoré zaznamenali najvýraznejšie zhoršenie svojej pozície. „Slovensko si výraznejšie pohoršilo v troch zo štyroch hlavných oblastí, čo nakoniec spôsobilo, že sa jeho postavenie v rebríčku relatívne viac zhoršilo. V prípade ekonomickej výkonnosti si pohoršilo o 8 priečok a tento rok sa ocitlo na 52. mieste,“ hovorí Nadácia F.A. Hayeka. To platí aj napriek tomu, že Slovensko má jeden z najvyšších rastov hrubého domáceho produktu (HDP), taktiež aj podiel vývozu na HDP.
Ako problém Slovenska sa javí slabá diverzifikácia hospodárstva, teda priveľká závislosť Slovenska na jednom druhu priemyslu. Ďalšou slabinou je relatívne vysoká miera nezamestnanosti mladých.
„V prípade efektivity vlády sa prepadlo o 13 miest a v tomto roku je na 55. priečke,“ upozorňuje Nadácia F.A. Hayeka. Poklesu Slovenska nezabránil ani lepší stav verejných financií. Negatívami na Slovensku sú zadlženosť, zhoršenie stavu v oblasti daňovej politiky, vnímanie korupcie a aj zvýšenie zaťaženia podnikateľského sektora v oblasti regulácií. Slovensko by zároveň malo pracovať na reforme školstva, zdravotníctva a dôchodkového systému.
Na nespokojnosť firiem s podnikateľským prostredím na Slovensku upozorňuje aj Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS). Hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP) bola v štvrtom štvrťroku 2016 51,6 bodu, to predstavuje pokles o 2,1 percenta. Podľa zistení PAS sa rezervy objavujú v oblastiach ako uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom, či funkčnosť politického systému.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.43. Novomestský jarmok 22. - 24. septembra 2023
- 2.Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov
- 3.Ružinovské hodové slávnosti 23. - 24. septembra 2023
- 4.Minimálne dôchodky sa zvyšujú už od 1. októbra 2023. O koľko pôjdu nahor?
- 5.INESS: Najlepší volebný program v oblasti verejných financií majú SaS a PS