Komoditný trh vlani rástol. Ako je na tom v tomto roku a aké možnosti majú investori?
Komodity boli a vždy budú dôležitou súčasťou globálnej ekonomiky, a to najmä v časoch silnej volatility na svetových finančných trhoch, aké sme zažili v poslednom období kvôli vojne na Ukrajine a prudko rastúcej inflácii. Tu sa však opäť raz ukázalo, že práve komodity si dokážu udržať hodnotu a byť spoľahlivou investíciou aj v časoch neistoty. Ako teda investovať do komodít? Máme uprednostniť fyzické nákupy, alebo komoditné ETF či futures? Možností je viacero. My sme si preto pre vás prichystali zhrnutie výhod aj nevýhod, ktoré komodity prinášajú, spolu s výhľadom trhu na rok 2023.

Foto: Shutterstock
Základný prehľad komodít
Komodity zahŕňajú prakticky všetko od paliva vo vašom aute, cez potraviny v regáloch supermarketov až po stavebné materiály. Medzi najznámejšie komodity patria drahé kovy, ako zlato či striebro, ďalej sú to ropa, zemný plyn aj pšenica. Komodity je možné ďalej rozdeliť do dvoch základných kategórií – na mäkké a tvrdé.
Medzi mäkké komodity patria káva, cukor, kakao, dobytok a ovocie. Vo všeobecnosti sa mäkké komodity týkajú vecí, ktoré sa pestujú alebo chovajú. Majú tendenciu byť cenovo volatilnejšie, keďže mechanizmus stanovovania ich cien závisí od viacerých vonkajších faktorov. Patria sem napríklad environmentálne podmienky v krajine. Ďalším faktorom je nárazovosť plodín, teda ich potenciálna úroda alebo neúroda, čo veľmi ovplyvňuje ich cenu.
Naopak, tvrdé komodity sú vo všeobecnosti materiály, ktoré je potrebné ťažiť, vrátane zlata, ropy alebo platiny. Krajiny bohaté na tvrdé komodity na nich vybudovali svoje ekonomiky, vďaka čomu bývajú ich ceny relatívne stabilnejšie. V investorských kruhoch sú tvrdé komodity obľúbenejšie kvôli ich väčšiemu podielu na trhu a vzácnosti.
Výhody komodít
Tak, ako pri každej investícii, aj pri komoditách platí, že majú svoje výhody aj nevýhody. Tie by si mal každý investor dôkladne zvážiť ešte pred tým, ako sa rozhodne do komodít investovať.
Medzi hlavné výhody komodít patrí diverzifikácia. Majú totiž tendenciu mať minimálnu koreláciu s tradičnými investíciami, ako sú akcie a dlhopisy, vďaka čomu sú užitočné pri rozdeľovaní rizika. Vzťah medzi komoditami a akciami môže byť v čase hospodárskej krízy dokonca negatívny. To znamená, že ak je na trhu kríza, komodity majú tendenciu rásť, a, naopak, v čase ekonomického rastu zase môžu klesať.
Ďalšou výhodou je ochrana pred infláciou. Komoditné investovanie sa zväčša vypláca počas rastúcej inflácie, keď ceny komodít rastú spolu s ňou, čo znamená, že stúpa aj hodnota investičného portfólia. Najmä komodity, ako zlato alebo striebro, predstavujú ideálny spôsob ochrany pred infláciou, vďaka čomu sa často označujú ako „bezpečný prístav“.
Napríklad výskum od spoločnosti Vanguard zistil, že za posledné desaťročie sa ukazovateľ beta (očakávaná reakcia na jednotku inflácie) pri komoditách pohyboval medzi 7 a 9. To znamená, že 1-percentný nárast inflácie sa rovná zvýšeniu cien komodít o 7 % až 9 %.
Ďalšími výhodami sú tiež relatívne dobrá expozícia a likvidita. Likvidita znamená, že komodity je možné predať takmer kedykoľvek oproti iným typom aktív, akými sú napríklad nehnuteľnosti. Expozícia zase znamená, že pri komoditách existuje široká škála a investor si môže vybrať medzi investovaním do viacerých komodít alebo výberom alternatívnych spôsobov investovania do komodít.
Nevýhody komodít
Hlavnou nevýhodou komodít je vysoké investičné riziko. Komoditné trhy môžu byť veľmi neisté a závisieť od rôznych faktorov, ako sú napríklad počasie, politické rozhodnutia, hospodárska situácia alebo zmeny v ponuke a dopyte. To znamená, že investori môžu mať ťažkosti s predpovedaním budúcich cien a s tým, kedy ich nakupovať alebo predávať.
S rizikom ide ruka v ruke nevýhoda v podobe volatility, keďže komoditné ceny sa môžu v krátkom čase výrazne meniť. Zvyšuje sa tak riziko strát, ak investor nezaujme správne rozhodnutie v určitom čase a nesprávne nakúpi alebo predá svoje komodity. Ak sa napríklad OPEC rozhodne zvýšiť produkciu ropy, jej cena môže klesnúť za jediný deň o niekoľko percent. Z historických údajov vyplýva, že v priemere sa cena komodít môže meniť od 10 % až do 90 % percent za rok. Samozrejme, v závislosti od konkrétnej komodity. Napríklad zlato má historickú volatilitu v rozpätí od 4 % do 40 %.
Okrem toho netreba zabúdať ani na to, že investícia do komodít neprináša žiadny príjem. Teda na rozdiel od akcií a investícií s pevným výnosom, komodity negenerujú príjmy, ani nevyplácajú dividendy. Celková návratnosť alebo strata investície závisí výlučne od základnej ceny aktíva.
Fyzická forma verzus alternatíva
Pri investovaní do komodít si treba uvedomiť ešte jednu dôležitú vec. Len pri máloktorej z nich má bežný investor možnosť kúpiť si ju vo fyzickej forme. Dôvod je jednoduchý, ak by ste chceli nakúpiť napríklad bušel pšenice alebo barel ropy, museli by ste ho najskôr odniekiaľ prepraviť a následne niekde skladovať. Takéto možnosti sú pre 99 % bežných investorov nedostupné.
Jedinou formou komodít, pri ktorých je rozšírený fyzický predaj, sú drahé kovy, ako zlato a striebro. Aj pri nich platia vyššie spomenuté problémy, teda nutnosť tieto komodity najskôr prepraviť a potom bezpečne skladovať. Vďaka tomu len minimum investorov drží tieto kovy doma a väčšinou si ich necháva skladovať za určitý ročný poplatok v bankách.
Práve kvôli týmto prekážkam sa komodity najčastejšie obchodujú prostredníctvom určitej alternatívy. Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako je možné pridať komodity do svojho investičného portfólia:
1) Komoditné futures
Futures sú najrozšírenejším a najstarším spôsobom investovania do komodít. Sú to zmluvy medzi kupujúcim a predávajúcim, v ktorých sa strany zaväzujú k nákupu alebo predaju určitého množstva komodity v budúcnosti za dohodnutú cenu.
Pôvodne slúžili na ochranu poľnohospodárov pred nečakanou zmenou cien komodít. Dnes sa používajú najmä ako špekulatívna investícia, prostredníctvom ktorej investor „vsádza“ na nárast alebo pokles ceny danej komodity v čase.
Tým, čím sa futures odlišujú od iných typov alternatív, je hlavne ich transparentnosť. Burzy futures majú jasne stanovené pravidlá pre obchodovanie a ceny. Naopak, najväčšou nevýhodou sú relatívne vysoké poplatky. Investori musia platiť provízie a niekedy musia aj uzatvárať určitú formu zálohy na to, aby ich mohli nakupovať.
Pre bežného investora je najjednoduchšie nakupovať komoditné futures cez maklérsku spoločnosť alebo online obchodnú platformu. Väčšina z nich poskytuje takmer všetky typy komodít, od futures ropy až po futures pomarančového džúsu.
2) Akcie komoditných spoločností
Pre investorov, ktorí uprednostňujú tradičnejšiu triedu aktív, sú dobrou voľbou akcie komoditných spoločností. Sú to akcie verejne obchodovaných firiem, ktoré napríklad ťažia ropu, zlato, alebo pestujú určitý typ plodiny.
Pri tomto type alternatívy platí, že ak sa darí komodite, ktorú spoločnosť ťaží alebo pestuje, je veľmi pravdepodobné, že sa zvýšia aj zisky danej spoločnosti a ceny akcií pôjdu hore. Výhodou je, že ak ide o stabilnejšiu spoločnosť, krátkodobé výkyvy cien komodít nemajú taký vplyv na zisk investora, ako je to v prípade futures. Môže za to fakt, že tieto spoločnosti majú zväčša dostatok kapitálu na pokrytie týchto výkyvov.
Napriek tomu je dôležité poznamenať, že nákup jednotlivých akcií si vyžaduje podrobnú analýzu. Môže sa stať, že kým daná komodita rastie, spoločnosť zažíva nepriaznivú situáciu, a tak namiesto rastu cena akcií klesá. Preto sa vždy odporúča nakúpiť akcie viacerých komoditných spoločností v danom odvetví.
3) Komoditné ETF
Komoditné ETF (Exchange Traded Funds – verejne obchodované fondy) sú investičné fondy obchodované na burze, ktoré sledujú cenu komodít prostredníctvom rôznych typov finančných nástrojov. Niektoré komoditné ETF nakupujú komodity fyzicky, kým iné používajú komoditné futures alebo opcie.
Komoditné ETF investujú do rôznych typov komodít, no najčastejšie bývajú zamerané na jeden typ komodity alebo na podobnú skupinu komodít – napríklad na drahé kovy alebo poľnohospodárske výrobky.
Výhodou komoditných ETF je, že investorom umožňujú investovať na svetových trhoch s komoditami s minimálnym množstvom kapitálu. Taktiež sú obchodované na burze, čo znamená, že investorom poskytujú jednoduchý a transparentný spôsob investovania. Nevýhodou môže byť, že komoditné ETF nemusia vždy presne zodpovedať výkonnosti jednotlivých komodít, do ktorých investujú, kvôli obchodovaniu na burze a použitiu finančných derivátov.
Sú komodity dobrou investíciou v roku 2023?
Komoditný trh v poslednom roku zažil výrazný rast kvôli vojne na Ukrajine a stúpajúcej inflácii. Ako sa mu však bude dariť v nadchádzajúcich mesiacoch? Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že ceny väčšiny komodít by mali rásť minimálne do jesene tohto roka. Hlavným katalyzátorom je znovuotvorenie čínskej ekonomiky, ktorá sa musela v posledných mesiacoch vyrovnať s ďalšou vlnou koronavírusu. Okrem toho uvidíme, v akej sile zasiahne energetické komodity zákaz dovozu ruských ropných produktov zo strany Európskej únie, ktorý nadobudol účinnosť vo februári 2023. Pre poľnohospodárov bude tiež dôležité, či sa nezopakuje minuloročné sucho. Preto platí, že každý by si mal dôkladne zvážiť všetky riziká a až následne sa rozhodnúť pre takúto investíciu.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maturita z matematiky bude povinná
- 2.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 3.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 4.Slovák vytvoril inteligentné AI lietadlo ovládané hlasom
- 5.Výber daní sa v januári a februári zvýšil o 24,5%