Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Koľko nás bude stáť tohtoročné leto?

Eva Sadovská Ekonomika Poslať

Nákupné preferencie spotrebiteľov sa počas letných mesiacov menia. Viac ako inokedy siahame po zmrzline, nápojoch či ovocí a zelenine, doprajeme si oddych na dovolenke alebo pri vode. Za čo si tento rok Slováci a Slovenky priplatia a čo ich bude stáť, naopak, menej ako vlani, ako sa zmenili ceny v obľúbených dovolenkových destináciách v zahraničí a ako prázdninové míňanie zvládnuť s rozumom a finančne sa z neho nezblázniť?

Koľko peňazí minieme toto leto?

Foto: Shutterstock

Aké bude tohtoročné leto

Ceny tovarov a služieb v máji 2024 medziročne vzrástli o 2,2 %. Oproti aprílu (na úrovni 2,1 %) tak inflácia mierne zrýchlila, no naďalej ide o jednu z jej najnižších úrovní za posledné tri roky. Očakávame, že tempo zdražovania v krajine sa bude na podobne nízkych úrovniach držať aj počas nasledujúcich, teda letných mesiacov.

97356

Počas prázdnin si viac ako inokedy doprajeme zmrzlinu, nápoje, ovocie a zeleninu, v rámci trávenia času na dovolenke častejšie cestujeme a navštevujeme reštaurácie či ubytovacie zariadenia. Za niektoré z týchto položiek zaplatíme menej ako pred rokom, za mnohé si však opäť priplatíme, no nie až tak výrazne ako počas uplynulých dvoch letných sezón.

Za čo sa pripláca a za čo nie

Potraviny a nealkoholické nápoje sú aktuálne drahšie ako pred rokom o 0,7 %. Spomedzi nich si priplácame v obchodoch najmä za chlieb a obilniny (3,3 %), sladké potraviny (2,5 %) a za ryby a morské plody (2,4 %). Mäso nás vychádza aktuálne medziročne drahšie o 1,9 %.

Naopak, menej ako pred rokom platíme za mlieko, syry a vajcia (–2,9 %) a za oleje a tuky (–2,8 %). Ovocie a zelenina sú taktiež lacnejšie, a to o –1,3 % a –1,2 %. Nealkoholické nápoje nás vychádzajú drahšie ako pred rokom o 1,9 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za máj 2024.

92714

Na základe podrobnejších a najaktuálnejších údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat (za máj 2024) sme sa pozreli aj na typicky „letné“ potraviny. Lacnejšie ako pred rokom nás vyjde čerstvá zelenina, a to o –6,1 %. Menej by sme mali platiť aj za čerstvé ovocie (o –2,8 %). K letu neodmysliteľne patrí aj zmrzlina, ktorej cena je medziročne nižšia o –8,4 %. Lacnejšie sú taktiež čipsy, a to o –5,3 %.

Naopak, za cukrárenské výrobky platíme o 7,6 % viac ako vlani. Vyššie cenovky nájdeme aj na minerálnych vodách či šťavách, a to o 5,8 % a 4 %. Nealkoholické pivo išlo medziročne s cenou nahor v priemere o 6,2 %.

Priplácame si aj za ďalšie tovary a služby, ktoré preferujeme viac v lete ako počas iných mesiacov roka. Reštaurácie či kaviarne nás vychádzajú viac ako vlani o 7,2 % a ubytovanie v hoteli či penzióne je medziročne drahšie o 8,1 %. Rekreačné a športové služby zdraželi o 8,6 %, za pomôcky na šport, kempovanie a rekreáciu v prírode si priplatíme obdobných 8,3 %. Organizované dovolenkové zájazdy sú podľa posledných štatistík medziročne drahšie o 7,4 %. Oblečenie a obuv zdraželi o 3,8 % a 1,3 %.

V letnom období ich ceny môžu ešte smerom nadol posunúť výpredaje. Podobná situácia je aj v prípade spotrebičov s už aktuálnym poklesom cien oproti minulému roku (elektrické spotrebiče na osobnú starostlivosť o –4,4 %, veľké domáce spotrebiče o –1,1 % a malé domáce spotrebiče o –0,3 %). 

Cesta autom nás vychádza porovnateľne ako vlani

Aktuálne ceny pohonných látok (v 24. týždni 2024) sú porovnateľné s cenami spred roka. Benzín natankujeme za 1,58 eura za liter, čo je rovnaká hodnota ako vlani. Motorová nafta nás vychádza na 1,48 eura za liter, čo je medziročne o 3,1 % viac. Plná 50-litrová nádrž benzínu nás tak vyjde v priemere na 79 eur. Za 50-litrovú nádrž nafty zaplatíme v priemere 73,90 eura, čo je o 2,20 eura viac ako vlani.

Momentálne predpokladáme, že aj počas prázdninových mesiacov by sme mohli tankovať za porovnateľné ceny ako pred rokom, teda bez výraznejších výkyvov cien. Závisieť to však bude aj od vývoja cien ropy na svetových trhoch.

Ak sa Slováci rozhodnú cestovať osobnou cestnou dopravou, teda autobusmi, priplatia si za cestovné 14,6 % oproti vlaňajšku. V prípade osobnej vlakovej dopravy prišlo k zvýšeniu cien o miernejších 1,1 %. Osobná letecká doprava nás aktuálne vychádza drahšie ako vlani o 6,2 %.

V týchto krajinách pozor na ceny

Slováci trávia leto aj za hranicami Slovenska, a to nielen organizovane prostredníctvom cestovných kancelárií, ale aj takpovediac „na vlastnú päsť“. Pozreli sme sa preto na medziročné zmeny cien potravínnealkoholických nápojov, pohonných látok, reštaurácií či ubytovacích zariadení vo vybraných obľúbených európskych destináciách Slovákov.

97563

V prípade potravín a nealkoholických nápojov by nás ani v zahraničí nemali prekvapiť výrazne vyššie ceny ako pred rokom. Spomedzi analyzovaných krajín najrýchlejší rast cien vykázali na Malte a v Španielsku, a to o 4,8 % a 4,4 %. Naopak, najviac klesli ceny potravín v Česku (–3,8 %).

Za pohonné látky si v máji 2024 oproti minulému roku (11 % až 12 %) priplácali na Cypre, v Česku Chorvátsku. Na Malte sa tankuje za rovnaké sumy ako vlani a zdraženie o necelé dve percentá je realitou vo Francúzsku.

95254

V reštauráciách a kaviarňach ceny najviac poskočili, o vyše desatinu, v Rumunsku a v Chorvátsku. Najpomalší rast cien, cez 3 %, sa týka francúzskych a talianskych reštaurácií. Ubytovanie najviac zdraželo v Chorvátsku (14,7 %), Portugalsku (13,4 %) a v Česku (10,8 %). Najpomalší rast cien evidovali na Malte a vo Francúzsku (1,4 % a 2,8 %).

Ako sa finančne nezblázniť z letných prázdnin?

  • Urobte si finančný plán. Pred každou dovolenkou, výletom, ale aj bežným dňom voľna (na Slovensku aj v zahraničí) odporúčame urobiť si finančný plán a stanoviť si maximálnu sumu, ktorú môžete minúť. K naplánovanej sume však pre istotu pripočítajte rezervu vo výške 20 % na spontánne nápady či nepredvídateľné situácie.
  • Doprajte si leto bez dlhov. Ak viete, že potrebnú sumu nemáte alebo nebudete mať k dispozícii, začnite si pravidelne ukladať finančné prostriedky v dostatočnom predstihu. Rozhodne sa kvôli prázdninám nezadlžujte a nesiahajte ani na finančnú rezervu určenú na nečakané výdavky.
  • Dbajte na time manažment. Urobte si nielen finančný, ale aj časový harmonogram. Dobrý „time manažment“ vám počas leta môže priniesť nielen viac zážitkov, ale aj finančnú úsporu.
  • Pozor na zľavy. Rozumne využívajte zľavové kupóny či zákaznícke karty. Pre obchody s oblečením, obuvou či elektronikou sú v lete typické výpredaje. Dávajte si však pozor na to, aby ste nenakúpili tovar iba preto, lebo je v zľave, a nakupujte iba to, čo naozaj potrebujete. Nezabúdajte, že aj počas leta je kvalita dôležitejšia ako kvantita. V prípade dovoleniek viete ušetriť aj vďaka kúpe first minute či last minute pobytov.
  • Neplytvajte. Počas leta viac konzumujeme ovocie, zeleninu, ale aj nápoje. Neplytvajte nimi a nákupy si dobre naplánujte. Dôležité je aj ich správne uskladnenie v chladničke či v špajze. Vzniknutý bioodpad (napríklad šupky) kompostujte alebo vytrieďte do hnedých nádob. Rozhodne kuchynským bioodpadom nezahlcujte čierne nádoby určené na zmesový nerecyklovateľný odpad. V rámci pitného režimu skúste využiť vlastné fľašky určené na opakované použitie. Jednorazové fľašky vráťte späť do obchodu.
logo
Prečítajte si tiež:
19.7.2024 Mário Špilberger

Ako si v zahraničí vybrať hotovosť čo najvýhodnejšie?

Aby sme mali prístup k svojim financiám na dovolenke, je dobré mať so sebou hotovosť v mene danej krajiny, ktorú si môžeme zvyčajne zameniť ...

19.7.2024 Martin Jamnický

Aké zmeny čakajú na živnostníkov a SZČO počas tohtoročného leta

Na väčšinu živnostníkov a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) čakajú v lete zmeny, ktoré súvisia s ich odvodovými ...

19.7.2024 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok po štyroch týždňoch rastu konečne mierne klesli

Nárast cien pohonných látok na Slovensku sa konečne zastavil. Počas druhého júlového týždňa zlacneli oba druhy benzínov aj motorová ...

19.7.2024 Redakcia FinReport

Futbalové Euro prinieslo masívny nárast tržieb v nemeckých reštauráciách, najviac v Dortmunde

Každé veľké športové podujatie prináša aj ekonomický rozmach daného regiónu napríklad v podobe zvýšených tržieb pre poskytovateľov ...

19.7.2024 Redakcia FinReport

Priemerná cena bytov ponúkaných v Bratislave prekročila hranicu 5-tisíc eur za meter štvorcový

Trh s bytmi v hlavnom meste pomaly ožíva – pribúdajú nové byty a rastú aj ich predaje. Cena bytov ponúkaných v Bratislave po prvý raz ...

19.7.2024 Redakcia FinReport

Štátnemu rozpočtu by mala pomôcť nová daň z bankových prevodov

Schyľuje sa k ďalšej dani, na ktorú by sa mali poskladať všetci občania Slovenska. Podľa Denník N vláda chystá zdanenie všetkých ...

18.7.2024 Martina Staňová

Klimatické zmeny menia prístup poisťovní k oceňovaniu poistných rizík

Dôsledky klimatických zmien sú čoraz zreteľnejšie. Príkladom je zvyšujúca sa frekvencia prírodných katastrof, akými sú povodne, búrky, ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

Po krachu piatich výrobcov elektromobilov je budúcnosť tohto odvetvia nejasná

Výroba elektroautomobilov sa ich producentom nedarí tak, ako by si želali. Dôkazom je aj nedávny bankrot americkej spoločnosti Fisker. ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

Tržby v priemysle opäť klesajú, rast v ostatných odvetviach sa výrazne spomalil

Tržby počas tohtoročného mája stúpli v troch z piatich mesačne sledovaných odvetví ekonomiky. Stabilita ich rastu sa udržala v ...

18.7.2024 Robert Juriš

Čoraz viac občanov sa u NBS sťažuje na finančné inštitúcie

Jedným zo spôsobov, ako sa domôcť spravodlivosti vo svete financií, je obrátiť sa na orgán dohľadu nad finančným trhom, teda na Národnú ...

17.7.2024 Robert Juriš

Index bohatstva národov 2024: Najlepšie je na tom Írsko, Slovensko skončilo na 30. mieste

Podľa Indexu bohatstva národov Varšavského podnikového inštitútu najbohatšími krajinami na svete pre rok 2024 sú Írsko, Švajčiarsko a ...

17.7.2024 Martin Jamnický

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa obmedzuje falošné recenzie aj umelé navyšovanie cien

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý nadobudol účinnosť 1. júla 2024, prináša zmeny, ktoré sa dotknú aj nakupovania cez internet. ...

16.7.2024 Redakcia FinReport

Daniari sa pustili do masívnej kontroly letných prevádzok

Slovenskí daniari z Finančnej správy SR sa počas tohtoročného leta zamerajú na evidenciu tržieb a používanie elektronickej registračnej ...

16.7.2024 Eva Sadovská

Na Slováka pripadá 30 balení liekov ročne. Ako skončia tie, ktoré nespotrebujeme?

Na Slovensku sme vlani spotrebovali vyše 160 miliónov balení liekov. Na jedného obyvateľa tak pripadalo 30 balení liečiv v hodnote vyššej ...

16.7.2024 Redakcia FinReport

Objednávky v slovenskom priemysle opäť klesajú

Hodnota nových objednávok v priemysle počas tohtoročného mája klesla. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku boli o 1,2 % nižšie. ...

15.7.2024 Robert Juriš

Inflácia klesla na 2,1 %, vrátila sa na svoje trojročné minimum

Ceny potravín, nealkoholických nápojov, piva, vína aj pohonných hmôt počas uplynulého mesiaca opäť o niečo klesli. Júnová inflácia na ...

14.7.2024 Redakcia FinReport

Monitorovanie zamestnancov môže byť problém – pre obe strany

Kontrola zamestnancov na pracovisku je pomerne častá zo strany zamestnávateľov. Chránia tak nielen svoje záujmy, ale aj záujmy zamestnancov s ...

13.7.2024 Redakcia FinReport

Ako sa nenechať napáliť pri reklamácii nábytku

Zariaďujete novú spálňu a posteľ vám dodali v inej farbe, ako ste chceli? Kúpili ste si v obchode s nábytkom novú skriňu, ale po zložení ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay