Kľúčom k úspešnému uplatneniu sa po skončení vysokej školy je prax už počas štúdia
Absolventi s ekonomickým či technickým zameraním vychádzajú zo slovenských univerzít dobre pripravení pre pracovný trh. Trendom je ich aktívne zapojenie do pracovnej praxe už počas štúdia, čo zvyšuje ich uplatniteľnosť na trhu práce neskôr. Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka a Žilinská univerzita investujú do inovatívnych programov, ako sú povinná odborná prax alebo Centrum technickej podpory. Tieto iniciatívy podporujú slovenskú ekonomiku a zabezpečujú, že talentovaná mládež zostáva pracovať doma, respektíve že neodchádza za prácou do zahraničia.
Foto: Freepik
Ako udržať študentov na Slovensku
Zo slovenských vysokých škôl vychádza každoročne množstvo absolventov s ekonomickým či technickým zameraním, ktorí si následne hľadajú zamestnanie vo svojom odbore. O takýchto zamestnancov je na pracovnom trhu pomerne vysoký záujem, pričom mnohí z nich pracujú už počas vysokoškolského štúdia, a tak zbierajú prvé pracovné skúsenosti.
Firmy prejavujú záujem predovšetkým o informatikov, teda študentov a absolventov informačných a komunikačných technológií, stavbárov, strojárov, ekonómov a krízových manažérov. Mnohé slovenské univerzity majú vytvorené dlhodobé vzťahy so svojimi partnermi z podnikovej praxe, ktorí ponúkajú študentom viaceré zaujímavé pracovné príležitosti už počas štúdia, a práve vďaka tomu študenti po získaní diplomu neodchádzajú do zahraničia, ale, naopak, zostávajú pracovať na Slovensku.
Prax už počas štúdia je kľúčová
Práve zapojenie študentov do praktického procesu v rámci ich študijného odboru už počas štúdia sa javí ako kľúčové. Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne ponúka na všetkých stupňoch a formách štúdia študentom v končiacom sa roku štúdia povinný predmet nazvaný odborná prax.
Na fakulte je vybudované aj Tréningové centrum personálnych činností s nasimulovaným výrobným podnikom. „V tréningovom centre naši študenti riešia rôzne zadania a situácie, a tak nadobúdajú reálne praktické zručnosti najmä pri návrhu personálnych procesov, pri vedení rozhovorov, ako aj pri prezentovaní dôležitých informácií,“ hovorí rektor trenčianskej univerzity Jozef Habánik.
Na Žilinskej univerzite zase vzniklo Centrum technickej podpory (CTP), ako prvé svojho druhu na Slovensku už v roku 2017. Toto centrum v sebe spája praktické priemyselné know-how s akademickými princípmi a zvyšuje príťažlivosť technických študijných programov. „V CTP pracujú študenti technických programov z 2. a 3. stupňa vysokoškolského štúdia a navrhujú inovatívne blokové aplikačné riešenia,“ vysvetľuje prorektor Žilinskej univerzity Jozef Ristvej.
Na fakulte riadenia a informatiky podľa neho majú študenti v rámci výučby možnosť bezplatnej prípravy na získanie priemyselných certifikátov Cisco Certified Network Associate pod hlavičkou sieťovej akadémie. Tá úspešne pôsobí na fakulte už viac ako 20 rokov a v roku 2015 bola ocenená ako najlepšia akadémia v poskytovaní kurzov v regióne centrálnej Európy.
„Na fakulte tiež funguje podobne zameraná Juniper Academy, a to v oblasti sieťovej bezpečnosti Fortinet Academy a v oblasti cloudov Amazon AWS Academy. Študenti fakulty tak majú možnosť získať celosvetovo uznávané certifikáty,“ približuje prorektor.
Slovo majú študenti aj zamestnávatelia
Do prepájania štúdia s pracovnými skúsenosťami sa aktívne angažujú študenti aj zamestnávatelia. Na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka sú študenti aj zamestnávatelia priamo v štruktúrach univerzity a fakúlt. „Pri predkladaní nových, respektíve pri úprave študijných programov, intenzívne rokujeme so zainteresovanými stranami. Od zamestnávateľov máme spätnú väzbu, že naše študijné plány reflektujú na aktuálne výzvy v regionálnej ekonomike a politike, ako aj na aktuálne výzvy vyvolané digitalizáciou,“ tvrdí J. Habánik.
Vo všeobecnosti sa školy zhodujú v tom, že po teoretickom základe štúdia, ktorý je nevyhnutný pre pochopenie väzieb, vzťahov a kontextu učiva, vysielanie všetkých študentov fakulty do praxe už počas štúdia vytvára priestor pre ich úspech v profesijnom živote. „Spätnú väzbu získavame z oboch strán, pričom vo všeobecnosti vládne spokojnosť. Pripomienky študentov sme zapracovali v rámci všetkých študijných programov na našej univerzite,“ prikyvuje J. Ristvej.
Vysoká miera uplatniteľnosti
Podľa všetkého sa univerzitám tento prístup k uplatneniu absolventov vypláca. Na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka dosiahla miera uplatniteľnosti absolventov na ekonomických odboroch v akademickom roku 2022/2023 až 98 %. „Naša univerzita ako jediná už splnila všeobecný cieľ, ktorý hovorí o požadovanom maximálnom percente nezamestnanosti absolventov, ktorý nastavilo ministerstvo školstva,“ pochvaľuje si J. Habánik.
Absolventi Žilinskej univerzity sa nachádzajú vo firmách po celom svete, ako sú napríklad Google, Microsoft, Eset, Sygic, Scheidt & Bachmann, Siemens a v ďalších. „Na technických fakultách máme viac než 90-percentnú uplatniteľnosť absolventov v praxi,“ uzatvára J. Ristvej.