Hľadaj

Joe Biden priniesol finančným trhom najoptimistickejší povolebný týždeň od roku 1932

Redakcia FinReport Ekonomika Poslať

Opäť sa raz potvrdilo, že prezidentské voľby v USA majú obrovský vplyv na dianie na celom svete. Dotkli sa nielen veľkej ekonomiky, ale aj drobných investorov. Skrátka každého a všetkých. Čo teda prinieslo víťazstvo Joea Bidena pre investorov a na čo je potrebné pripraviť sa do budúcnosti?

image

Foto: FB Joe Biden

Všetky trhy na výsledky volieb zareagovali rastom

„Keď sa pozrieme na prvé reakcie finančných trhov, sú vyslovene pozitívne. Americké akcie majú za sebou najlepší týždeň od apríla 2020. Dokonca sme na finančnom trhu USA videli najoptimistickejší vývoj v povolebnom týždni od roku 1932,“ konštatuje finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Podľa neho sa to prejavilo výrazným nárastom všetkých dôležitých indexov. Napríklad Index S&P 500 vzrástol len za štvrtok 5. novembra o 1,9 %, Index Dow Jones o 2 % a Nasdaq Composite o 2,6 %. Za celý volebný týždeň predstavoval prírastok S&P 500 až 8 % a Nasdaq 9 %.

Európske finančné trhy reagovali podobne. Eurostoxx 600 si počas volebného týždňa pripísal vyše 5 % a nemecký DAX viac ako 3 %. Výhľad do budúcnosti vyzerá podobne optimisticky.

Trhy sa tešia, že Biden nebude mať väčšinu v Senáte

Zaujímavá je aj reakcia trhov na skutočnosť, že demokrati s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú mať väčšinu v Senáte. Z tejto konštelácie sa trhy vyslovene tešia. Jediné, čoho sa naozaj obávajú, je totiž kombinácia Bidena s demokratickou väčšinou v Senáte.

Ak by prezident mal v Senáte väčšinu, bol by schopný rýchlo presadiť obávané zvýšenie korporátnych daní a reformovať zdravotníctvo, čo by bolo spojené s reguláciou cien liekov. Zaviedol by tiež daň z finančných transakcií a veľmi rýchlo aj striktné klimatické zákony. Väčšina v Senáte je však nepravdepodobná a trhy to prijali s uspokojením. Aj preto v reakcii na vývoj sčítavania hlasov rástli tak intenzívne.

Veľké očakávania od nového prezidenta USA

Od Bidena sa však očakáva, že schváli nový balík stimulov pre ekonomiku a od prvého dňa bude aktívnejšie riešiť pandémiu. Pôjde teda európskou cestou s intenzívnejším trasovaním a testovaním ľudí v kontakte s pozitívnymi ľuďmi a vyžadovaním dôslednej karantény. Otvorené je, do akej miery dokáže presadiť lokálny lockdown v ohniskách nákazy.

Biden bude chcieť rozšíriť zdravotnú starostlivosť, čiže zaistiť dostupné zdravotné poistenie pre každého. Pritvrdiť chce aj v aktivitách proti klimatickej zmene. Bude sa snažiť obmedziť podporu ťažby ropy a zemného plynu, či už z klasických hlbinných zdrojov, alebo z ropných bridlíc a podporiť zelené zdroje energie.

Ďalšou témou bude zvyšovanie daní pre bohatých. Všetky tieto zmeny bude veľmi ťažké presadiť, ak Biden nebude mať väčšinu v Senáte, teda v hornej komore amerického parlamentu. Americkej ekonomike a finančným trhom má pomôcť aj predpokladané zmiernenie obchodného tlaku na Čínuvýrazné zlepšenie vzťahov medzi USA a Európskou úniou, ktoré Biden pravdepodobne prinesie.

Je reakcia trhov predčasná?

Je, samozrejme, možné, že výrazný rast indexov v očakávaní hladkého odovzdania moci v USA je predčasný. Trump pravdepodobne využije všetky možnosti spochybňovania voľby vrátane prepočítavania hlasov a súdnych prieťahov vo všetkých štátoch s tesnými výsledkami. Bude podporovať davy svojich priaznivcov, aby protestovali na uliciach. Ak spočítanie hlasov neprinesie čoskoro jasný výsledok, hrozí všeobecné spochybnenie volieb a veľmi tvrdý dvojmesačný právny boj o Biely dom. Obavy a neistota sa pokojne môžu premietnuť do kolísavosti či až poklesov na finančných trhoch až do momentu, kedy príde definitívny výsledok.

Po voľbách tradične nasleduje rast trhov

Aktuálna reakcia trhov sa zatiaľ nelíši od reakcie po posledných deviatich amerických prezidentských voľbách. Bez ohľadu na to, či bol víťazom demokrat, alebo republikán, trhy zažili v prvom roku vládnutia vždy silný rast, v priemere o viac ako 25 %. Pravdepodobnosť rastu trhov je teda dnes rovnako vysoká, veľa však závisí aj od ďalšieho vplyvu koronakrízy na ekonomiku a finančné trhy.

Ak sa pozrieme na reakciu trhov okolo dátumu volieb, tiež vidíme jasné podobnosti s minulosťou. Napríklad v roku 2008 index S&P 500 deň pred voľbami vyrástol o 4 % a nasledujúci deň spadol o 5 %. Je to veľmi podobné vývoju z uplynulých dní, keď S&P 500 stratil 5,7 % a následne silno rástol.

Nemenej zaujímavý je aj pohľad na priemernú ročnú výkonnosť indexu S&P 500 z obdobia vlád demokratov a republikánov. Tu až prekvapivo lepšiu výkonnosť dosahoval trh za vlád demokratov – až 13,3 % oproti vládam republikánov so 7,7 %. Výsledok však ovplyvňuje hospodársky cyklus, vrátane kríz, pre ktoré sa nedá vždy jednoznačne preukázať spojenie s politickou orientáciou danej vlády.

Výnimky z pravidla sa objavujú len zriedkavo

Posledných päť prezidentských volieb nevyvolávalo extrémne trhové reakcie, výraznou výnimkou je len prvý triumf Baracka Obamu v roku 2008. V tom čase index S&P 500 klesol prvé dva dni po voľbách o 10 %. Potrebné je však poznamenať, že tieto voľby sa konali uprostred finančnej krízy, keď boli trhy mimoriadne nestabilné.

Trumpovo víťazstvo pred štyrmi rokmi tiež vyvolalo extrémnu reakciu trhu, keďže bolo veľmi prekvapivé. Futures Dow sa prepadli o 1 000 bodov, po čom nasledoval ešte väčší prepad pred ďalším otvorením trhu. No po tomto počiatočnom šialenstve sa index S&P 500 v povolebný deň znížil iba o 1,1 % a v nasledujúcich dňoch pokračoval vo všeobecnom vzostupnom trende.

Ako ukazuje história, rastový trend po voľbách je typický, a dlhodobý rast akciových trhov je faktom overeným vyše storočnou históriou moderných finančných trhov.

Situácia nahráva investovaniu do akciových fondov

„Pre bežného človeka to znamená pravidelne investovať do fondov a snažiť sa nielen ochrániť svoje úspory pred infláciou, ale získať z nich aj reálny výnos. Je dôležité poradiť sa so svojím finančným sprostredkovateľom a začať investovať čím skôr, aby vám zbytočne neušiel vlak,“ vysvetľuje M. Búlik.

Výsledok volieb jasne nahráva podielovým fondom a investorom, ktorí investujú do akcií. Keďže globálne vládne dlhopisy zostanú pod tlakom, čiže ich výnos do splatnosti sa udrží na historicky nízkej úrovni 0,91 %, investori sa budú ešte viac upínať k akciám. To je dobrá správa pre všetkých, ktorí akcie dnes vlastnia – či už priamo, alebo v podielových fondoch.

„Ak pravidelne investujete, ste na tom veľmi dobre. Vaše nakúpené podiely pravdepodobne budú spolu s celým trhom rásť na hodnote. Vo svojom portfóliu nemusíte nič meniť. Jedinou výnimkou sú dlhopisy. Ak máte časť úspor v podielových fondoch, ktoré investujú do vládnych dlhopisov, je na zváženie, či ich nepresuniete čím skôr do rastových podielových fondov. Tie totiž pravdepodobne aj naďalej budú rásť výrazne rýchlejšie ako dlhopisové fondy,“ odporúča M. Búlik.

Ako sa bude po prezidentských voľbách v USA vyvíjať ekonomika?

Medzinárodný menový fond očakáva, že svetová ekonomika tento rok klesne o 4,4 %, čo je optimistickejší výhľad ako v júni (4,9 %). Tieto čísla však asi čoskoro čaká úprava kvôli druhej vlne pandémie. Napríklad Európska komisia už revidovala očakávania rastu v roku 2021 z 5,5 na 4,7 %.

Aj napriek ťažkostiam sa však bude svetová ekonomika oživovať, a s ňou porastú aj finančné trhy. Hlavné indexy aj počas koronakrízy ťahá IT sektor, ktorý profituje z online nákupov a z väčšej potreby technológií pre prácu na diaľku. K tomu sa pridali paralelné sektory, ako online zábava, herný priemysel, ale aj farmaceutický sektor.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
19.1.2021 Redakcia FinReport

Dôchodkové a investičné spoločnosti AXA sa premenovali na Uniqa, poisťovne to ešte len čaká

V polovici januára 2021 sa zvŕšila ďalšia etapa integrácie spoločnosti AXA do Uniqa. Dokončilo sa preznačenie kontaktných miest a budov ...

19.1.2021 Redakcia FinReport

Každý tretí človek je ochotný za protihodnotu poskytnúť svoje citlivé údaje a každý šiesty to už urobil

Dátum narodenia, adresa, informácie o zdravotnom stave alebo nákupné správanie – to všetko sú osobné údaje, ktoré sú ľudia ochotní za ...

18.1.2021 Redakcia FinReport

Koronakríza urýchlila investície do digitalizácie. Máme síce kvalitných odborníkov, ale musíme spolupracovať

Firmy zo strednej a východnej Európy prežívajú zložitú ekonomickú situáciu. Napriek tomu považujú investície do digitalizácie za ...

18.1.2021 Roland Régely

Monopolné postavenie Googlu, Facebooku, Apple či Amazonu je ohrozené. Bidenovi demokrati si na ne brúsia zuby

V roku 2021 zrejme dôjde k „skroteniu“ dominantného postavenia niektorých internetových firiem. Firmy ako Google, Facebook, Apple či Amazon ...

17.1.2021 Redakcia FinReport

Inflácia sa v minulom roku vyšplhala k 2 %. V tomto roku si priplatíme za potraviny, ale ušetríme na energiách

Inflácia v uplynulom roku bola nižšia ako v predchádzajúcich dvoch rokoch. Kým v rokoch 2018 a 2019 celkový rast cien tovarov a služieb ...

17.1.2021 Redakcia FinReport

TOP 5 trendov z oblasti o bezpečnosti platieb v roku 2021. Všetky oči sa upierajú na Európu

V roku 2020 sa zdalo, akoby sa zastavil čas, ale nebola to pravda. Kvôli pandémii koronavírusu sa globálna ekonomika zásadne zmenila. ...

16.1.2021 Dominik Horváth

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v ...

16.1.2021 Redakcia FinReport

Pandémia pomohla objaviť výhody opakovaného eReceptu. Lekárom šetrí prácu, pacientom zase zdravie

Pandémia nového koronavírusu, s ktorou Slovensko bojuje od marca minulého roka, sa podpísala aj pod zvýšenie počtu predpísaných ...

13.1.2021 Dominik Horváth

Podarí sa vakcíne proti koronavírusu zachrániť nielen životy, ale aj krachujúci cestovný priemysel?

Cestovnému priemyslu, jednému z najpostihnutejších odvetví, ktoré zasiahla pandémia, začalo svitať na lepšie časy. Hlavným spúšťačom ...

11.1.2021 Roland Régely

Kritizoval čínsku vládu, potom záhadne zmizol. Poznáte príbeh Jacka Maa, jedného z najbohatších ľudí na svete?

Zakladateľ technologického koncernu Alibaba už niekoľko mesiacov nevystúpil na verejnosti, nekomunikuje na sociálnych sieťach, a nikto nevie s ...

10.1.2021 Redakcia FinReport

Prieskum: Rok 2020 sklamal najmä tých, ktorí na jeho začiatku mali príliš odvážne očakávania

Dve tretiny Slovákov (67 %) považujú práve skončený rok 2020 za horší, ako pôvodne očakávali. Až polovica z nich ho vníma dokonca ako ...

9.1.2021 Redakcia FinReport

Zakázali nám piť v podnikoch, nalievame si doma. Vlani každý z nás vypil v priemere 12 litrov čistého alkoholu

Lockdowny zatvárajú nielen ekonomiku, ale menia aj správanie sa obyvateľov štátu. Napríklad Slováci znížili príjem alkoholu v podnikoch, ...

6.1.2021 Zuzana Mecková

Bude zdieľaná ekonomika, aj napriek koronakríze, ekonomikou budúcnosti?

Podnikanie formou zdieľanej ekonomiky je v posledných rokoch čoraz obľúbenejšou voľbou mladých či začínajúcich podnikateľov. ...

3.1.2021 Redakcia FinReport

Robotizácia pohltí milióny pracovných miest, ale vytvorí aj množstvo nových pozícií

Pandémia koronavírusu urýchľuje robotizáciu vo svete. V dôsledku toho by do dvoch rokov mali zaniknúť milióny súčasných pracovných ...

1.1.2021 Redakcia FinReport

Analytici predpokladajú, že ekonomika sa z koronašoku v roku 2021 zotaví rekordne rýchlo

Máme za sebou mimoriadne turbulentný a náročný rok. Viacerí ekonomickí analytici predpokladajú, že globálna ekonomika by v roku 2021 mala ...

23.12.2020 Správy

Ministerstvo financií poslalo plán obnovy Európskej komisii, konečnú podobu ešte budú dolaďovať

23.12.2020 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo financií SR dnes posiela komplexný návrh plánu obnovy Európskej komisii. Prioritami plánu, ktorý ...

21.12.2020 Redakcia FinReport

Dobré správy pre spotrebiteľov – ceny rastú len veľmi pomaly a inflácia je nízka

Táto informácia určite poteší ľudí, ktorí pred Vianocami nakupujú množstvo darčekov a, samozrejme, aj potravín. Celkový rast cien ...

20.12.2020 Redakcia FinReport

Apple chce na budúci rok zvýšiť produkciu iPhonov o 30 % a zrejme aj ich cenu

Akcie spoločnosti Apple sa v poslednom predvianočnom týždni posilnili o 6 %. Dôvodom sú ambiciózne plány spoločnosti na výrobu a predaj ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Anketa: Ako sa masívny nástup digitalizácie premietol do konania lídrov a riadenia finančných spoločností
 2. 2.
  Čaputová: Komunikáciu úmrtia Lučanského nemala viesť len ministerka spravodlivosti
 3. 3.
  Každý tretí človek je ochotný za protihodnotu poskytnúť svoje citlivé údaje a každý šiesty to už urobil
 4. 4.
  Dôchodkové a investičné spoločnosti AXA sa premenovali na Uniqa, poisťovne to ešte len čaká
 5. 5.
  Rodinný dom v Dubnici nad Váhom zachvátil požiar, hasičom komplikovalo prácu počasie