Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Joe Biden priniesol finančným trhom najoptimistickejší povolebný týždeň od roku 1932

Redakcia FinReport Ekonomika
SK
EN
Poslať

Opäť sa raz potvrdilo, že prezidentské voľby v USA majú obrovský vplyv na dianie na celom svete. Dotkli sa nielen veľkej ekonomiky, ale aj drobných investorov. Skrátka každého a všetkých. Čo teda prinieslo víťazstvo Joea Bidena pre investorov a na čo je potrebné pripraviť sa do budúcnosti?

image

Foto: FB Joe Biden

Všetky trhy na výsledky volieb zareagovali rastom

„Keď sa pozrieme na prvé reakcie finančných trhov, sú vyslovene pozitívne. Americké akcie majú za sebou najlepší týždeň od apríla 2020. Dokonca sme na finančnom trhu USA videli najoptimistickejší vývoj v povolebnom týždni od roku 1932,“ konštatuje finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Podľa neho sa to prejavilo výrazným nárastom všetkých dôležitých indexov. Napríklad Index S&P 500 vzrástol len za štvrtok 5. novembra o 1,9 %, Index Dow Jones o 2 % a Nasdaq Composite o 2,6 %. Za celý volebný týždeň predstavoval prírastok S&P 500 až 8 % a Nasdaq 9 %.

Európske finančné trhy reagovali podobne. Eurostoxx 600 si počas volebného týždňa pripísal vyše 5 % a nemecký DAX viac ako 3 %. Výhľad do budúcnosti vyzerá podobne optimisticky.

Trhy sa tešia, že Biden nebude mať väčšinu v Senáte

Zaujímavá je aj reakcia trhov na skutočnosť, že demokrati s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú mať väčšinu v Senáte. Z tejto konštelácie sa trhy vyslovene tešia. Jediné, čoho sa naozaj obávajú, je totiž kombinácia Bidena s demokratickou väčšinou v Senáte.

Ak by prezident mal v Senáte väčšinu, bol by schopný rýchlo presadiť obávané zvýšenie korporátnych daní a reformovať zdravotníctvo, čo by bolo spojené s reguláciou cien liekov. Zaviedol by tiež daň z finančných transakcií a veľmi rýchlo aj striktné klimatické zákony. Väčšina v Senáte je však nepravdepodobná a trhy to prijali s uspokojením. Aj preto v reakcii na vývoj sčítavania hlasov rástli tak intenzívne.

Veľké očakávania od nového prezidenta USA

Od Bidena sa však očakáva, že schváli nový balík stimulov pre ekonomiku a od prvého dňa bude aktívnejšie riešiť pandémiu. Pôjde teda európskou cestou s intenzívnejším trasovaním a testovaním ľudí v kontakte s pozitívnymi ľuďmi a vyžadovaním dôslednej karantény. Otvorené je, do akej miery dokáže presadiť lokálny lockdown v ohniskách nákazy.

Biden bude chcieť rozšíriť zdravotnú starostlivosť, čiže zaistiť dostupné zdravotné poistenie pre každého. Pritvrdiť chce aj v aktivitách proti klimatickej zmene. Bude sa snažiť obmedziť podporu ťažby ropy a zemného plynu, či už z klasických hlbinných zdrojov, alebo z ropných bridlíc a podporiť zelené zdroje energie.

Ďalšou témou bude zvyšovanie daní pre bohatých. Všetky tieto zmeny bude veľmi ťažké presadiť, ak Biden nebude mať väčšinu v Senáte, teda v hornej komore amerického parlamentu. Americkej ekonomike a finančným trhom má pomôcť aj predpokladané zmiernenie obchodného tlaku na Čínuvýrazné zlepšenie vzťahov medzi USA a Európskou úniou, ktoré Biden pravdepodobne prinesie.

Je reakcia trhov predčasná?

Je, samozrejme, možné, že výrazný rast indexov v očakávaní hladkého odovzdania moci v USA je predčasný. Trump pravdepodobne využije všetky možnosti spochybňovania voľby vrátane prepočítavania hlasov a súdnych prieťahov vo všetkých štátoch s tesnými výsledkami. Bude podporovať davy svojich priaznivcov, aby protestovali na uliciach. Ak spočítanie hlasov neprinesie čoskoro jasný výsledok, hrozí všeobecné spochybnenie volieb a veľmi tvrdý dvojmesačný právny boj o Biely dom. Obavy a neistota sa pokojne môžu premietnuť do kolísavosti či až poklesov na finančných trhoch až do momentu, kedy príde definitívny výsledok.

Po voľbách tradične nasleduje rast trhov

Aktuálna reakcia trhov sa zatiaľ nelíši od reakcie po posledných deviatich amerických prezidentských voľbách. Bez ohľadu na to, či bol víťazom demokrat, alebo republikán, trhy zažili v prvom roku vládnutia vždy silný rast, v priemere o viac ako 25 %. Pravdepodobnosť rastu trhov je teda dnes rovnako vysoká, veľa však závisí aj od ďalšieho vplyvu koronakrízy na ekonomiku a finančné trhy.

Ak sa pozrieme na reakciu trhov okolo dátumu volieb, tiež vidíme jasné podobnosti s minulosťou. Napríklad v roku 2008 index S&P 500 deň pred voľbami vyrástol o 4 % a nasledujúci deň spadol o 5 %. Je to veľmi podobné vývoju z uplynulých dní, keď S&P 500 stratil 5,7 % a následne silno rástol.

Nemenej zaujímavý je aj pohľad na priemernú ročnú výkonnosť indexu S&P 500 z obdobia vlád demokratov a republikánov. Tu až prekvapivo lepšiu výkonnosť dosahoval trh za vlád demokratov – až 13,3 % oproti vládam republikánov so 7,7 %. Výsledok však ovplyvňuje hospodársky cyklus, vrátane kríz, pre ktoré sa nedá vždy jednoznačne preukázať spojenie s politickou orientáciou danej vlády.

Výnimky z pravidla sa objavujú len zriedkavo

Posledných päť prezidentských volieb nevyvolávalo extrémne trhové reakcie, výraznou výnimkou je len prvý triumf Baracka Obamu v roku 2008. V tom čase index S&P 500 klesol prvé dva dni po voľbách o 10 %. Potrebné je však poznamenať, že tieto voľby sa konali uprostred finančnej krízy, keď boli trhy mimoriadne nestabilné.

Trumpovo víťazstvo pred štyrmi rokmi tiež vyvolalo extrémnu reakciu trhu, keďže bolo veľmi prekvapivé. Futures Dow sa prepadli o 1 000 bodov, po čom nasledoval ešte väčší prepad pred ďalším otvorením trhu. No po tomto počiatočnom šialenstve sa index S&P 500 v povolebný deň znížil iba o 1,1 % a v nasledujúcich dňoch pokračoval vo všeobecnom vzostupnom trende.

Ako ukazuje história, rastový trend po voľbách je typický, a dlhodobý rast akciových trhov je faktom overeným vyše storočnou históriou moderných finančných trhov.

Situácia nahráva investovaniu do akciových fondov

„Pre bežného človeka to znamená pravidelne investovať do fondov a snažiť sa nielen ochrániť svoje úspory pred infláciou, ale získať z nich aj reálny výnos. Je dôležité poradiť sa so svojím finančným sprostredkovateľom a začať investovať čím skôr, aby vám zbytočne neušiel vlak,“ vysvetľuje M. Búlik.

Výsledok volieb jasne nahráva podielovým fondom a investorom, ktorí investujú do akcií. Keďže globálne vládne dlhopisy zostanú pod tlakom, čiže ich výnos do splatnosti sa udrží na historicky nízkej úrovni 0,91 %, investori sa budú ešte viac upínať k akciám. To je dobrá správa pre všetkých, ktorí akcie dnes vlastnia – či už priamo, alebo v podielových fondoch.

„Ak pravidelne investujete, ste na tom veľmi dobre. Vaše nakúpené podiely pravdepodobne budú spolu s celým trhom rásť na hodnote. Vo svojom portfóliu nemusíte nič meniť. Jedinou výnimkou sú dlhopisy. Ak máte časť úspor v podielových fondoch, ktoré investujú do vládnych dlhopisov, je na zváženie, či ich nepresuniete čím skôr do rastových podielových fondov. Tie totiž pravdepodobne aj naďalej budú rásť výrazne rýchlejšie ako dlhopisové fondy,“ odporúča M. Búlik.

Ako sa bude po prezidentských voľbách v USA vyvíjať ekonomika?

Medzinárodný menový fond očakáva, že svetová ekonomika tento rok klesne o 4,4 %, čo je optimistickejší výhľad ako v júni (4,9 %). Tieto čísla však asi čoskoro čaká úprava kvôli druhej vlne pandémie. Napríklad Európska komisia už revidovala očakávania rastu v roku 2021 z 5,5 na 4,7 %.

Aj napriek ťažkostiam sa však bude svetová ekonomika oživovať, a s ňou porastú aj finančné trhy. Hlavné indexy aj počas koronakrízy ťahá IT sektor, ktorý profituje z online nákupov a z väčšej potreby technológií pre prácu na diaľku. K tomu sa pridali paralelné sektory, ako online zábava, herný priemysel, ale aj farmaceutický sektor.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
29.5.2022 Redakcia FinReport

Ak svadba, tak bez dlhov. Radšej si na ňu nasporiť, ako ju organizovať na úver

Pre vyše 40 % Slovákov je svadba stále veľmi dôležitá udalosť a nepovažujú ju za prežitok. Éra veľkolepých svadobných hostín je však ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Inflácia v USA už začala klesať, no ďalší pokles cien bude len veľmi pomalý

Úroveň marcovej inflácie v USA na úrovni 8,5 % bola najvyššia za posledných štyridsať rokov. Dobrou správou je, že v apríli dokázala ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi

Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Známe príslovie platí pri nakladaní s financiami dvojnásobne. Deti, ktoré si do ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Depeche Mode sú už len duo. Zomrel zakladajúci člen skupiny Andrew Fletcher

Priekopnícka britská elektronická hudobná skupina, ktorá vznikla pred 45 rokmi, ohlásila smrť svojho zakladajúceho člena. Slávni Depeche ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Najčastejšie používaný benzín Natural 95 už stojí viac ako 1,80 eura

Slovensko je jediná krajina spomedzi štátov V4, ktorá zatiaľ neprijala žiadne opatrenia na zníženie cien pohonných látok. Výsledkom je, ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa od 1. júna 2022 spúšťa elektronickú PN

Sociálna poisťovňa od 1. júna 2022 poskytne novú službu – elektronickú PN (ePN) – aj pre zamestnávateľov. Komunikácia a výmena údajov ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Stavebná sporiteľňa Wüstenrot skončila rok 2021 so stratou 750-tisíc eur

Wüstenrot stavebná sporiteľňa v roku 2021 zastavila ponuku nových stavebných sporení a medziúverov, a rok skočila v strate trištvrte ...

27.5.2022 Dominik Horváth

TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – zacielené na ETF (2. časť)

ETF fondy sa v posledných rokoch stali obľúbenou alternatívou investorov. Je to najmä vďaka tomu, že sa nezameriavajú len na jeden typ ...

27.5.2022 Naďa Černá

Twitter sprísňuje pravidlá. Je to na truc Elonovi Muskovi?

To, že sú sociálne siete miestom mnohých dezinformácií potvrdzuje aj fakt, že niektoré z nich sa v tejto oblasti snažia zakročiť zmenou ...

26.5.2022 Redakcia FinReport

Zákon o nájomných bytoch je schválený. Kto bude mať na ne nárok?

Poslanci parlamentu schválili často diskutovaný a viackrát odložený návrh zákona o štátom podporovaných nájomných bytoch. Maximálnu ...

25.5.2022 Redakcia FinReport

Osobná doprava prekonala hodnoty, ktoré dosahovala na začiatku pandémie

Objem tovaru prepraveného v nákladnej doprave rastie už tretí mesiac za sebou. V osobnej doprave rástli prepravné vzdialenosti, medziročne ...

25.5.2022 Roland Régely

Rubeľ už mal padnúť, no on je rekordne silný. Čo sa to deje s ruskou menou?

Ekonomickí analytici na začiatku ruskej invázie na Ukrajine predpovedali, že ruský rubeľ významne oslabne, no zatiaľ sa deje presný opak. ...

24.5.2022 Redakcia FinReport

Európska komisia: Lepšie sa pripravte na prechod na zelenú a digitálnu ekonomiku

Európska komisia odkazuje Slovensku, aby sa lepšie pripravilo na prechod na zelenú a digitálnu ekonomiku. Dôvodom je spomalenie dobiehania ...

23.5.2022 Redakcia FinReport

Ratingový výhľad Slovenska sa podľa S&P zhoršil zo stabilného na negatívny

Ratingová agentúra S&P zhoršila Slovensku ratingový výhľad zo stabilného na negatívny. Znamená to, že môžeme prísť o doteraz pomerne ...

22.5.2022 Redakcia FinReport

Ako sú krajiny Európskej únie závislé od dodávok zemného plynu?

Analytici z Európskeho štatistického úradu Eurostat uvádzajú, že krajiny Európskej únie sú z 83 % závislé od dovozu zemného plynu. ...

22.5.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Rast Facebooku sa zastavil, používatelia Instagramu a TikToku stále pribúdajú

Sociálne siete sú už viac ako desaťročie súčasťou spoločenského aj osobného života väčšiny obyvateľov Slovenska. Až 85 % Slovákov ...

19.5.2022 Robert Juriš

Aprílová inflácia v eurozóne zostala na 7,4 %, v rámci EÚ stúpla na 8,1 %

Ročná miera inflácie v eurozóne bola v apríli 2022 na úrovni 7,4 %. Dobrou správou je, že v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ...

19.5.2022 Redakcia FinReport

Nezamestnanosť na Slovensku dosahuje 6,54 % a je najnižšia za posledné dva roky

Nezamestnanosť na Slovensku priebežne klesá. V apríli 2022 to bolo už tretí mesiac za sebou. Aktuálna miera evidovanej nezamestnanosti je na ...

Aplikácia

 1. 1.
  Inflácia v USA už začala klesať, no ďalší pokles cien bude len veľmi pomalý
 2. 2.
  Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi
 3. 3.
  Stavebná sporiteľňa Wüstenrot skončila rok 2021 so stratou 750-tisíc eur
 4. 4.
  Obchod Európskej únie s recyklovateľnými surovinami je na vzostupe
 5. 5.
  Dvojtýždňovú otcovskú dovolenku nebude hradiť zamestnávateľ, ale Sociálna poisťovňa