Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Joe Biden priniesol finančným trhom najoptimistickejší povolebný týždeň od roku 1932

Redakcia FinReport Ekonomika
SK
EN
Poslať

Opäť sa raz potvrdilo, že prezidentské voľby v USA majú obrovský vplyv na dianie na celom svete. Dotkli sa nielen veľkej ekonomiky, ale aj drobných investorov. Skrátka každého a všetkých. Čo teda prinieslo víťazstvo Joea Bidena pre investorov a na čo je potrebné pripraviť sa do budúcnosti?

image

Foto: FB Joe Biden

Všetky trhy na výsledky volieb zareagovali rastom

„Keď sa pozrieme na prvé reakcie finančných trhov, sú vyslovene pozitívne. Americké akcie majú za sebou najlepší týždeň od apríla 2020. Dokonca sme na finančnom trhu USA videli najoptimistickejší vývoj v povolebnom týždni od roku 1932,“ konštatuje finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Podľa neho sa to prejavilo výrazným nárastom všetkých dôležitých indexov. Napríklad Index S&P 500 vzrástol len za štvrtok 5. novembra o 1,9 %, Index Dow Jones o 2 % a Nasdaq Composite o 2,6 %. Za celý volebný týždeň predstavoval prírastok S&P 500 až 8 % a Nasdaq 9 %.

Európske finančné trhy reagovali podobne. Eurostoxx 600 si počas volebného týždňa pripísal vyše 5 % a nemecký DAX viac ako 3 %. Výhľad do budúcnosti vyzerá podobne optimisticky.

Trhy sa tešia, že Biden nebude mať väčšinu v Senáte

Zaujímavá je aj reakcia trhov na skutočnosť, že demokrati s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú mať väčšinu v Senáte. Z tejto konštelácie sa trhy vyslovene tešia. Jediné, čoho sa naozaj obávajú, je totiž kombinácia Bidena s demokratickou väčšinou v Senáte.

Ak by prezident mal v Senáte väčšinu, bol by schopný rýchlo presadiť obávané zvýšenie korporátnych daní a reformovať zdravotníctvo, čo by bolo spojené s reguláciou cien liekov. Zaviedol by tiež daň z finančných transakcií a veľmi rýchlo aj striktné klimatické zákony. Väčšina v Senáte je však nepravdepodobná a trhy to prijali s uspokojením. Aj preto v reakcii na vývoj sčítavania hlasov rástli tak intenzívne.

Veľké očakávania od nového prezidenta USA

Od Bidena sa však očakáva, že schváli nový balík stimulov pre ekonomiku a od prvého dňa bude aktívnejšie riešiť pandémiu. Pôjde teda európskou cestou s intenzívnejším trasovaním a testovaním ľudí v kontakte s pozitívnymi ľuďmi a vyžadovaním dôslednej karantény. Otvorené je, do akej miery dokáže presadiť lokálny lockdown v ohniskách nákazy.

Biden bude chcieť rozšíriť zdravotnú starostlivosť, čiže zaistiť dostupné zdravotné poistenie pre každého. Pritvrdiť chce aj v aktivitách proti klimatickej zmene. Bude sa snažiť obmedziť podporu ťažby ropy a zemného plynu, či už z klasických hlbinných zdrojov, alebo z ropných bridlíc a podporiť zelené zdroje energie.

Ďalšou témou bude zvyšovanie daní pre bohatých. Všetky tieto zmeny bude veľmi ťažké presadiť, ak Biden nebude mať väčšinu v Senáte, teda v hornej komore amerického parlamentu. Americkej ekonomike a finančným trhom má pomôcť aj predpokladané zmiernenie obchodného tlaku na Čínuvýrazné zlepšenie vzťahov medzi USA a Európskou úniou, ktoré Biden pravdepodobne prinesie.

Je reakcia trhov predčasná?

Je, samozrejme, možné, že výrazný rast indexov v očakávaní hladkého odovzdania moci v USA je predčasný. Trump pravdepodobne využije všetky možnosti spochybňovania voľby vrátane prepočítavania hlasov a súdnych prieťahov vo všetkých štátoch s tesnými výsledkami. Bude podporovať davy svojich priaznivcov, aby protestovali na uliciach. Ak spočítanie hlasov neprinesie čoskoro jasný výsledok, hrozí všeobecné spochybnenie volieb a veľmi tvrdý dvojmesačný právny boj o Biely dom. Obavy a neistota sa pokojne môžu premietnuť do kolísavosti či až poklesov na finančných trhoch až do momentu, kedy príde definitívny výsledok.

Po voľbách tradične nasleduje rast trhov

Aktuálna reakcia trhov sa zatiaľ nelíši od reakcie po posledných deviatich amerických prezidentských voľbách. Bez ohľadu na to, či bol víťazom demokrat, alebo republikán, trhy zažili v prvom roku vládnutia vždy silný rast, v priemere o viac ako 25 %. Pravdepodobnosť rastu trhov je teda dnes rovnako vysoká, veľa však závisí aj od ďalšieho vplyvu koronakrízy na ekonomiku a finančné trhy.

Ak sa pozrieme na reakciu trhov okolo dátumu volieb, tiež vidíme jasné podobnosti s minulosťou. Napríklad v roku 2008 index S&P 500 deň pred voľbami vyrástol o 4 % a nasledujúci deň spadol o 5 %. Je to veľmi podobné vývoju z uplynulých dní, keď S&P 500 stratil 5,7 % a následne silno rástol.

Nemenej zaujímavý je aj pohľad na priemernú ročnú výkonnosť indexu S&P 500 z obdobia vlád demokratov a republikánov. Tu až prekvapivo lepšiu výkonnosť dosahoval trh za vlád demokratov – až 13,3 % oproti vládam republikánov so 7,7 %. Výsledok však ovplyvňuje hospodársky cyklus, vrátane kríz, pre ktoré sa nedá vždy jednoznačne preukázať spojenie s politickou orientáciou danej vlády.

Výnimky z pravidla sa objavujú len zriedkavo

Posledných päť prezidentských volieb nevyvolávalo extrémne trhové reakcie, výraznou výnimkou je len prvý triumf Baracka Obamu v roku 2008. V tom čase index S&P 500 klesol prvé dva dni po voľbách o 10 %. Potrebné je však poznamenať, že tieto voľby sa konali uprostred finančnej krízy, keď boli trhy mimoriadne nestabilné.

Trumpovo víťazstvo pred štyrmi rokmi tiež vyvolalo extrémnu reakciu trhu, keďže bolo veľmi prekvapivé. Futures Dow sa prepadli o 1 000 bodov, po čom nasledoval ešte väčší prepad pred ďalším otvorením trhu. No po tomto počiatočnom šialenstve sa index S&P 500 v povolebný deň znížil iba o 1,1 % a v nasledujúcich dňoch pokračoval vo všeobecnom vzostupnom trende.

Ako ukazuje história, rastový trend po voľbách je typický, a dlhodobý rast akciových trhov je faktom overeným vyše storočnou históriou moderných finančných trhov.

Situácia nahráva investovaniu do akciových fondov

„Pre bežného človeka to znamená pravidelne investovať do fondov a snažiť sa nielen ochrániť svoje úspory pred infláciou, ale získať z nich aj reálny výnos. Je dôležité poradiť sa so svojím finančným sprostredkovateľom a začať investovať čím skôr, aby vám zbytočne neušiel vlak,“ vysvetľuje M. Búlik.

Výsledok volieb jasne nahráva podielovým fondom a investorom, ktorí investujú do akcií. Keďže globálne vládne dlhopisy zostanú pod tlakom, čiže ich výnos do splatnosti sa udrží na historicky nízkej úrovni 0,91 %, investori sa budú ešte viac upínať k akciám. To je dobrá správa pre všetkých, ktorí akcie dnes vlastnia – či už priamo, alebo v podielových fondoch.

„Ak pravidelne investujete, ste na tom veľmi dobre. Vaše nakúpené podiely pravdepodobne budú spolu s celým trhom rásť na hodnote. Vo svojom portfóliu nemusíte nič meniť. Jedinou výnimkou sú dlhopisy. Ak máte časť úspor v podielových fondoch, ktoré investujú do vládnych dlhopisov, je na zváženie, či ich nepresuniete čím skôr do rastových podielových fondov. Tie totiž pravdepodobne aj naďalej budú rásť výrazne rýchlejšie ako dlhopisové fondy,“ odporúča M. Búlik.

Ako sa bude po prezidentských voľbách v USA vyvíjať ekonomika?

Medzinárodný menový fond očakáva, že svetová ekonomika tento rok klesne o 4,4 %, čo je optimistickejší výhľad ako v júni (4,9 %). Tieto čísla však asi čoskoro čaká úprava kvôli druhej vlne pandémie. Napríklad Európska komisia už revidovala očakávania rastu v roku 2021 z 5,5 na 4,7 %.

Aj napriek ťažkostiam sa však bude svetová ekonomika oživovať, a s ňou porastú aj finančné trhy. Hlavné indexy aj počas koronakrízy ťahá IT sektor, ktorý profituje z online nákupov a z väčšej potreby technológií pre prácu na diaľku. K tomu sa pridali paralelné sektory, ako online zábava, herný priemysel, ale aj farmaceutický sektor.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
23.10.2021 Redakcia FinReport

Prichádza nová príležitosť na investovanie do perspektívnych firiem v podobe SPAC

SPAC (Special Purpose Acquisition Company) je nový investičný model, ktorý sa po úspechu v USA a západnej Európe presúva do ďalších ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Asociácia zamestnávateľov žiada poslancov, aby neschválili Zákonník práce v predloženej podobe

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) žiada poslancov parlamentu, aby opätovne prehodnotili návrh novely Zákonníka ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Facebook musí platiť: Vo Francúzsku médiám za obsah a v Británii 60-miliónovú pokutu

Sociálnu sieť Facebook čaká náročné obdobie. Britský protimonopolný úrad mu uložil pokutu vo výške 50,5 milióna libier, čo predstavuje ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online

Slováci sa v roku 2021 opäť osmelili a začali čerpať spotrebné úvery vo väčšej miere ako vo vlaňajšom pandemickom roku. Objem nových ...

22.10.2021 Dominik Horváth

TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte

Napriek stále pretrvávajúcej pandémii koronavírusu je rok 2021 pre akciové trhy zatiaľ relatívne úspešný. Drvivá väčšina spoločností ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Šéf Bundesbanky Jens Weidmann končí. Osobné dôvody alebo vyčerpanosť zo sporov?

Najdlhšie slúžiaci guvernér nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann oznámil, že ku koncu tohto roka rezignuje na všetky svoje ...

21.10.2021 Redakcia FinReport

Startupista Tomáš Halgaš z Bratislavy predal Twitteru svoju „komunitnú“ aplikáciu Sphere

Bratislavčan Tomáš Halgaš založil v roku 2015 v Londýne četovaciu aplikáciu Sphere, ktorá mení skupiny ľudí na webe na pulzujúce ...

20.10.2021 Redakcia FinReport

Vlaňajší deficit verejných financií skončil na 5,5 % HDP a celkový dlh verejnej správy dosiahol 55 miliárd eur

Deficit verejnej správy v roku 2020 dosiahol 5,062 miliardy eur, čo predstavuje 5,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenskej republiky. Dlh ...

18.10.2021 Redakcia FinReport

Facebook oznámil, že chce vybudovať metaverzum a v EÚ vytvoriť 10-tisíc pracovných miest

Sociálna sieť Facebook oznámila, že plánuje vybudovať metaverzum, teda verziu internetu určenú pre virtuálnu realitu. Šéf a spoluautor ...

18.10.2021 Redakcia FinReport

Každý piaty človek v EÚ je ohrozený chudobou alebo sociálnym vylúčením, na Slovensku „len“ každý siedmy

V roku 2020 žilo v Európskej únii (EÚ) 96,5 milióna ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením. Táto masa ľudí podľa údajov ...

18.10.2021 Redakcia FinReport

Slováci strácajú záujem pracovať vo výrobných podnikoch. Chýbajú aj odborníci v IT a bankovníctve

Pracovný trh sa postupne konsoliduje a miera nezamestnanosti na Slovensku sa pomaly znižuje. Budúcnosť však zásadne ovplyvňuje neistota ...

17.10.2021 Redakcia FinReport

Ponuka jazdených vozidiel je najnižšia za posledných päť rokov, na nové autá sa čaká aj rok

Záujemcovia o kúpu jazdeného vozidla si v súčasnosti vyberajú z najužšej a zároveň najdrahšej ponuky za posledné roky v kamenných ...

14.10.2021 Redakcia FinReport

Inflácia na Slovensku dosiahla svoje desaťročné maximum. Vyšplhala sa na 4,6 %

Ceny tovarov a služieb v septembri 2021 sa na Slovensku opäť zvýšili. Medziročná inflácia sa po augustových 3,8 % vyšplhala na 4,6 %. ...

13.10.2021 Robert Juriš

Niektorí ekonómovia vnímajú vysokú infláciu ako prechodný jav, ďalší sa obávajú, že tu s nami bude dlhšie

Inflácia v septembri v krajinách eurozóny vystúpila na 3,4 %. Je to takmer dvojnásobok toho, čo je Európska centrálna banka ochotná ...

13.10.2021 Redakcia FinReport

Prekazili kšeftovanie s dočervena zafarbeným minerálnym olejom odčerpaným z remorkéra na Dunaji

Ozbrojení príslušníci Colného úradu Nitra zaistili minerálny olej, ktorý bol nadobudnutý podozrivým spôsobom. Zaujalo ich, že bol ...

12.10.2021 Redakcia FinReport

Najviac povolení na pobyt v krajinách EÚ získali Ukrajinci, Maročania a Indovia, až štvrtinu žiadateľov prijalo Poľsko

Rok 2020, ktorý navždy zostane spätý s nástupom pandémie koronavírusu, priniesol pokles prakticky vo všetkých meraných štatistických ...

12.10.2021 Redakcia FinReport

Štvrtina firiem do konca septembra nepodala daňové priznanie, pribudlo podnikov v mínuse

Len 214-tisíc podnikov, teda približne iba 75 % všetkých kapitálových spoločností pôsobiacich na Slovensku, si do konca septembra splnilo ...

12.10.2021 Robert Juriš

Štátny rozpočet: Návrh na zníženie platieb za poistencov štátu o 230 miliónov eur narazil na tvrdý odpor

Ministerstvo financií SR skompletizovalo návrh štátneho rozpočtu na nasledujúci rok a predložilo ho na prerokovanie tripartite. Pochválilo ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte
 2. 2.
  Prichádza nová príležitosť na investovanie do perspektívnych firiem v podobe SPAC
 3. 3.
  Heger upozornil počas návštevy Grécka na ťažké postavenie žien v Afganistane, potrebujú podporu
 4. 4.
  Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online
 5. 5.
  Asociácia zamestnávateľov žiada poslancov, aby neschválili Zákonník práce v predloženej podobe