Inflácia na Slovensku klesla na 3,9 %, je najnižšia od leta 2021
Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb priebežne klesajú. Januárová inflácia na Slovensku klesla na 3,9 %, čo je najnižšia úroveň od leta 2021. Pokles zdražovania sa výrazne prejavil najmä v oblasti bývania, energií a ceny potravín. Naopak, oproti koncu minulého roka vzrástli ceny pohonných látok, ovocia, zeleniny a poplatkov za vzdelávanie.
Foto: Freepik
O dve percentá menej
Kým ešte v decembri inflácia na Slovensku dosahovala 5,9 %, v januári 2024 to je už o dve percentná menej. Tempo rastu cien v medziročnom porovnaní spomaľuje nepretržite už 11 mesiacov. Aktuálne dosiahlo hodnotu 3,9 %.
„Najväčší vplyv na celkovú infláciu v rámci medziročného porovnania mali naďalej ceny potravín s nealko nápojmi, a tiež ceny bývania a energií. Ide o dve podielovo najvýznamnejšie zložky vo výdavkoch domácností. Obe zložky však naďalej kopírovali celkový trend spomaľovania rastu cien,“ konštatuje Štatistický úrad SR.
Dôležité tovary a služby
Pre občanov Slovenska je dôležitá informácia, že tempo zdražovania potravín sa už počas uplynulých mesiacov výrazne znížilo. Inflácia potravín poklesla z úrovne takmer 29 % zo začiatku minulého roka na aktuálnu hodnotu 4,9 %.
Napriek tomu ceny zeleniny a cukru s cukrovinkami ešte stále rástli dvojciferným tempom. Menej ako pred rokom spotrebitelia platili len za mlieko, syry a vajcia o 3,2 % a za oleje a tuky o 4,5 %.
Klesali aj ceny v oblasti bývania a energií. V januári ich rast dosiahol priemernú úroveň 0,5 %, čo je najnižšia hodnota od mája 2021. Spomaľovanie celkového rastu ovplyvnili najmä medziročne nižšie ceny energií o 1,2 % a imputovaného nájomného o 0,5 %. Rástli však ceny vodného a stočného, odvozu odpadu, ako aj ceny za údržbu a opravy obydlia.
Pomohli nám zmrazené ceny energií
Slovenská republika sa tak konečne zbavila nálepky krajiny s najvyššou infláciou v eurozóne. Inflácia na Slovensku oproti predchádzajúcemu mesiacu klesla o 2 %. Pomohli nám najmä zmrazené regulované ceny energií pre domácnosti, ktoré sú na Slovensku aj naďalej dotované zo štátneho rozpočtu.
Komu sa darí a komu nie
Z pohľadu jednotlivých krajín eurozóny väčšina štátov zaznamenala pokles inflácie. Najnižšia inflácia spomedzi dvadsiatky krajín eurozóny bola v prvom mesiaci tohto roku vo Fínsku (0,7 %), Taliansku (0,9 %), Litve (1 %), Lotyšsku (1 %), Belgicku (1,5 %), na Cypre (2 %) a v Portugalsku (2,6 %).
Naopak, najvyššia inflácia je v Estónsku (5 %), Chorvátsku (4,8 %), Rakúsku (4,3 %), na Slovensku (3,9 %), Malte (3,6 %), v Španielsku (3,5 %) a vo Francúzsku (3,4 %).
Čo má vplyv na výšku inflácie
Zásadný vplyv na vývoj inflácie má menová politika, ktorú vyvíjajú centrálne banky. Väčšina z nich reagovala na vysokú infláciu zvyšovaním kľúčových úrokových sadzieb. Konali však zároveň opatrne, aby neutlmili, respektíve zachovali ekonomické aktivity v jednotlivých krajinách.
V súčasnosti sa táto aktivita premenila na vyčkávanie. Túto „hru nervov“ sprevádza držanie momentálnych úrokových sadzieb na súčasnej úrovni s cieľom odhadnúť správny moment, kedy pristúpiť k ich znižovaniu.
Napríklad Európska centrálna banka (ECB) prestala so zvyšovaním kľúčových úrokových sadzieb už v septembri minulého roku a na januárovom rokovaní Rady guvernérov ECB už po tretí raz za sebou zachovala úrokové sadzby na nezmenenej úrovni 4,5 %.
Sadzba pre jednodňové refinančné operácie zostala na úrovni 4,75 % a pre jednodňové sterilizačné operácie na úrovni 4 %. V praxi to znamená, že tieto sadzby, ktoré sa nachádzajú na svojom 22-ročnom maxime, už dosiahli svoj vrchol, a teda ich ďalší nárast sa nepredpokladá.
Prognóza: Ročná inflácia klesne blízko k 2 %
V súvislosti s posledným rozhodnutím Rady guvernérov ECB bol zverejnený aj prieskum medzi prognostikmi tejto centrálnej banky. Na možný vývoj inflácie v krajinách eurozóny nahliadajú optimistickejšie ako v nedávnej minulosti. Kým pôvodný odhad ročnej inflácie v eurozóne v tomto roku predstavoval 2,7 %, po novom je to len 2,4 % s tým, že v rokoch 2025 až 2028 by sa inflácia mala stabilizovať na úrovni 2 %. Spolu s ňou by sa však podľa nich mal spomaliť aj rast ekonomiky z pôvodne odhadovaných 0,9 % na 0,6 %.
Akú rýchlosť zaradí ECB?
Očakávané znižovanie sadzieb, ktoré by v priebehu tohto roku malo opätovne oživiť ekonomiky štátov eurozóny, je však poznačené významnou dávkou opatrnosti. Rada guvernérov ECB totiž tvrdí, že sa bude striktne riadiť dostupnými dátami a inflačnými výhľadmi do budúcnosti, a teda rozhodne sa neskôr.
O potrebe trpezlivosti a opatrnosti hovorí aj guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Podľa jeho slov bude dôležité správne načasovanie znižovania kľúčových úrokových sadzieb, a to bez ohľadu na to, či sa to stane v apríli, alebo v júni tohto roku. „Naše rozhodnutia budú vychádzať z prichádzajúcich údajov a budú podrobené dôkladnej analýze,“ zdôrazňuje šéf NBS.
Odlišný názor však prezentuje napríklad člen Rady guvernérov ECB a guvernér talianskej centrálnej banky Fabio Panetta. Podľa jeho slov sa „čas na zmenu nastavenia menovej politiky rýchlo blíži“. Ako uviedol, jej včasné a postupné uvoľňovanie by mohlo pomôcť obmedziť následnú volatilitu na finančných trhoch a v ekonomike.
Do konca roka možno mínus 1 %
Aktuálne najreálnejším scenárom je postupné znižovanie sadzieb od leta tohto roku, a to v troch až štyroch opakovaniach po 0,25 percentuálneho bodu. Na konci roka 2024 by tak kľúčová úroková sadzba ECB mohla dosahovať 3,75 %, respektíve 3,50 %.
Pre porovnanie, aktuálna kľúčová sadzba amerického Federálneho rezervného systému (FED) je 5,5 %, pričom inflácia v krajine sa na sklonku januára tohto roku dostala na úroveň 3,1 %, pričom ekonómovia očakávali jej pokles až na 2,9 %.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.ECB po druhý raz v tomto roku znížila svoje hlavné úrokové sadzby
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Finančným spoločnostiam pribudnú povinnosti súvisiace s kyberbezpečnosťou
- 5.Národná banka Slovenska bude dohliadať aj na trh s kryptoaktívami