Hľadaj

Investície do nehnuteľností v regióne strednej a východnej Európy pravdepodobne prekonajú rekordný rok 2016

Colliers International Ekonomika Poslať

Rekordný rok 2016 v sektore nehnuteľností v regióne strednej a východnej Európy s objemom investícií 12,2 miliárd eur bude v roku 2017 pravdepodobne prekonaný. Vyplýva to zo správy s názvom Kompas investičného trhu s nehnuteľnosťami 2017 (CEE Real Estate Investment Compass 2017), ktorú vydala medzinárodná konzultačná spoločnosť Colliers International a medzinárodná právna kancelária CMS.

V roku 2017 sa tiež očakáva rôznorodosť zdrojov investičných tokov do realitného trhu v regióne CEE, ale aj rastúca aktivita ázijských investorov a investorov zo strednej a východnej Európy.

Správa s názvom Kompas investičného trhu s nehnuteľnosťami 2017 skúma kľúčové trendy na trhu s nehnuteľnosťami za posledných päť rokov v šiestich krajinách regiónu CEE (Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Slovensko a Rumunsko). Pozerá sa tiež na to, čo je vo výhľade pre rok 2017.

V prvom štvrťroku 2017 sa predbežne odhadujú investície do nehnuteľností na šiestich trhoch CEE vo výške 2,3 miliardy eur, čo predstavuje 41 % a 45 % nárast v porovnaní s 1. štvrťrokom 2016 a 1. štvrťrokom 2015. Česká republika získala 62 % z celkových investícií do nehnuteľností v strednej a východnej Európe. Predbežné údaje z prvého štvrťroka 2017 tiež naznačujú pokračujúcu výraznú aktivitu lokálnych investorov v Maďarsku, Českej republike a Poľsku, ale aj nedávny vstup thajských investorov.

Pri pohľade na trendy v strednej a východnej Európe v roku 2017 sa v Budapešti a Bukurešti predpokladá vyššia návratnosť vďaka nižším výnosom (vo všetkých troch segmentoch realitného trhu: kancelársky, maloobchodný a priemyselný), Prahe (v kancelárskom a priemyselnom segmente), zatiaľ čo v Bratislave (všetky sektory), vo Varšave (priemyselný a maloobchodný sektor) a v Sofii (kancelársky a priemyselný segment) sa očakáva pokračovanie obdobnej situácie na trhu.

Rastúca zrelosť regiónu CEE môže pomôcť v boji proti špecifickým rizikám ovplyvňujúcim západnú Európu. Príkladom je dosah Brexitu, ktorý sa môže ďalej rozvíjať v roku 2017. Celkové následky Brexitu však nie sú dosiaľ v plnej miere známe a niektoré z nich môžu dokonca byť pre strednú a východnú Európu pozitívne," hovorí Mark Robinson, riaditeľ prieskumu Colliers pre región CEE.

Ermanno Boeris, riaditeľ Colliers International Slovakia dodáva: „Na Slovensku stále evidujeme záujem cezhraničných investorov z blízkych krajín, akými sú Rakúsko a Česká republika. Očakávame, že noví hráči by mohli prísť z Blízkeho východu. Naďalej ostáva veľmi silná aj aktivita lokálnych investorov a developerov.“

„Po úspešnom roku 2016 zažila Česká republika veľmi optimistický prvý štvrťrok, keď v rámci regiónu získala viac ako 60 % z celkových investícií do nehnuteľností. Výkonnosť trhu v krátkodobom až strednodobom horizonte môže byť ovplyvnená skutočnosťou, že Česká národná banka upustila od režimu devízových intervencií vo vzťahu k českej korune," uvádza Lukáš Hejduk, vedúci poradenstva pre nehnuteľnosti pre Českú a Slovenskú republiku. „Slovenský trh naďalej funguje na zdravej a stabilnej úrovni a sľubuje príležitosti pre nové projekty," doplnil.

CEE v hľadáčiku kapitálu zo západnej Európy a USA

Podľa správy, záujem kapitálových tokov zo západnej EurópyUSA stimulujú vyššia návratnosť a solídne vyhliadky na rast nájmov v CEE. Preto sa predpokladá, že zotrvajú na rovnakej úrovni – v objeme až 4,9 miliárd eur, ktoré sa dosiahli v roku 2016.

Západná Európa zostala v minulom roku hlavným zdrojom investícií na realitnom trhu v strednej a východnej Európe. Avšak príliv kapitálu z Juhoafrickej republiky (20 %) a ázijských krajín (16 %) znížil tento podiel na 22 % celkových investícií do nehnuteľností v strednej a východnej Európe v porovnaní so 44 % v roku 2011. Predpokladá sa tiež, že v roku 2017 zostane aktivita Veľkej Británie na úrovni približne 7 až 9 % z celkových investícií do realitného sektora v strednej a východnej Európe.

„V tejto fáze sa prípadné negatívne dosahy Brexitu, okrem bežných fúzií a akvizícií v strednej a východnej Európe, javia ako zanedbateľné a nič nenasvedčuje tomu, že britské firmy zastavili investičné plány v tejto oblasti, ako následok referenda. Avšak, výsledok referenda a neistota, ktorá z tohto vyplýva, viedla niektoré spoločnosti so sídlom v Londýne k oznámeniu, že budú zvažovať pre niektoré činnosti alternatívne lokality mimo územia Spojeného kráľovstva. Brexit preto môže mať pozitívne účinky na objeme investícií do nehnuteľností v strednej a západnej Európe, najmä v Nemecku, Belgicku, Francúzsku, Poľsku a v škandinávskych krajinách mimo eurozóny," dopĺňa Mark Heighton, vedúci poradenstva pre nehnuteľnosti vo Veľkej Británii zo spoločnosti CMS.

 

Dôležitá zmena trhu

Výrazný posun nastal v roku 2016, kedy investície z Južnej Afriky, Ázie a regiónu strednej a východnej Európy presiahli objem investícií z G10. Správa odhaľuje, že sa predpokladá, že toky z týchto regiónov budú v roku 2017 pokračovať. Stimulovať investičnú aktivitu v regióne budú najmä zdroje investícií z ázijských krajín, ako aj domácich krajín strednej a východnej Európy.

Rozsiahle transakcie s rôznymi typmi portfólií, ktoré zahŕňajú ázijských investorov sa môžu stať bežnými v realitnom segmente CEE. To bude mať za dôsledok hodnoty transakcií, ktoré budú porovnateľné alebo dokonca presahujúce minuloročné výsledky, vzhľadom na veľký počet potenciálnych zdrojov kapitálu. V priebehu posledných troch rokov značne vzrástol záujem zo strany ázijských investorov v regióne, najmä v Poľsku a Maďarsku. V roku 2016 dosiahol celkový objem investícií 2 miliardy eur.

Aktivita Južnej Afriky medzitým dosiahla v roku 2016 rekordnú úroveň 2,4 miliardy eur. Aj keď sa jej činnosť v roku 2017 nemusí zhodovať s ostatným rokom, s viac ako 10 domácimi investičnými realitnými fondmi priamo, či nepriamo zameranými na región strednej a východnej Európy, sa transakcie budú realizovať aj naďalej.

„Ak sa ceny ropy a komodít udržia na súčasnej úrovni, mali by sme v roku 2017 tiež očakávať väčší záujem zo strany Turecka, Brazílie, Ruska a krajín stredného východu a severnej Afriky," povedal Luke Dawson, generálny riaditeľ a riaditeľ oddelenia investícií pre región strednej a východnej Európy Colliers International.

Rast domácich investorov

Cezhraničné a domáce toky sa za posledných päť rokov viac ako zdvojnásobili a dosiahli 2,6 miliárd eur v roku 2016, čo je silný znak zrelosti regiónu. Slovenský a český trh boli najväčšími zdrojmi i cieľmi cezhraničného investičného toku v rokoch 2011 až 2016, zatiaľ čo maďarské domáce toky rástli najrýchlejšie len nedávno.

„Čím sme ďalej od roku 1989, tým viac sa rozvíjajú trhy strednej a východnej Európy a sú čím ďalej, tým menej závislé od vonkajších investorov. To možno pozorovať nielen v oblasti nehnuteľností, ale aj na celom trhu fúzií a akvizícií," vysvetľuje Wojciech Koczara, partner CMS. „Rozšírenie poistného pokrytia v súvislosti so stratami v dôsledku záruk alebo náhrad škôd na trhoch strednej a východnej Európy je ďalším znamením rastúcej zrelosti v regióne, rovnako ako zvýšenie sofistikovanosti štruktúrovania veľkých realitných transakcií," doplnil.

Domáci investori sú stále spokojní s likviditou trhu a kapitalizáciou komerčných nehnuteľností, ktorá sa odhaduje v rozmedzí 55 až 65 %. Miestni investori, ako napríklad v Poľsku, kde v roku 2016 realizovali len 2 % transakcií na svojom domácom trhu, môžu byť v pokušení byť viac aktívni. Hlavným rizikom pre domáce aktivity v regióne CEE bude v roku 2017 globálne ekonomické spomalenie, ktoré môžu spustiť vyššie výnosy dlhopisov alebo rastúci čínsky dlh.

logo
Prečítajte si tiež:
17.4.2025 Redakcia FinReport

Aký dopad má transakčná daň na slovenský trh?

Vo FinReport Podcaste sa dozviete, ako zareagovali banky na povinné podnikateľské účty, ako sa transakčná daň vyvíjala v Maďarsku, ako aj ...

17.4.2025 Redakcia FinReport

Top vedecké výsledky dostanú automatickú finančnú podporu

Ministerstvo školstva zaviedlo nový spôsob financovania vedeckých výstupov, ktorý výrazne zjednodušuje a urýchľuje proces podpory pre ...

16.4.2025 Tlačová správa

Čo sa skrýva za pojmom dropshipping?

Ak ste si v minulosti objednali tovar z e-shopu, o ktorom ste sa domnievali, že je slovenský a na vaše prekvapenie ste zistili, že k vám ...

16.4.2025 Laura Lišková

Študenti môžu získať štipendium na štúdium v zahraničí!

Študenti, doktorandi ako aj mladí výskumníci majú skvelú príležitosť získať finančnú podporu na študijný či výskumný pobyt v ...

15.4.2025 Tlačová správa

Hypotéky a investície v prvom kvartáli 2025: Nízke sadzby, vysoké ceny nehnuteľností a presun k bezpečným aktívam

Prvý kvartál roka 2025 priniesol na finančných trhoch pokračovanie trendov zo záveru roku 2024. Úrokové sadzby klesali, ceny inzerovaných ...

15.4.2025 Tlačová správa

Investície z 2. piliera do projektov na Slovensku sa stávajú realitou

Umožní to návrh zákona o starobnom dôchodkovom sporení z dielne rezortu práce. V pléne Národnej rady SR získal širokú politickú podporu, ...

15.4.2025 Eva Sadovská

Marcová inflácia zrýchlila na 4,0 %. Ako rast cien ovplyvní naše financie a investície?

Štatistický úrad SR dnes zverejnil marcový vývoj cien tovarov a služieb. Na medziročnej báze došlo k zrýchleniu, nakoľko ...

15.4.2025 Michal Sobek

Zbohom papierovým faktúram: Slovensko chystá povinné e-faktúry

Od roku 2027 čaká slovenských platiteľov DPH významná zmena. Budú totiž vystavovať faktúry výlučne v elektronickej podobe. Je to ...

9.4.2025 Redakcia FinReport

Koniec vlakov zadarmo?

V uplynulých dňoch sa na Slovensku objavili správy o plánovanom zavedení minimálneho cestovného vo výške jedného eura pre cestujúcich vo ...

3.4.2025 Tlačová správa

Trumpova politika svetovým akciám neprospieva, tie európske však rastú

Odliv kapitálu z amerických akcií do tých európskych dosiahol najvyššiu úroveň v ...

1.4.2025 Mário Špilberger

Ste vodič, ktorý zvažuje auto zo zahraničia? Základom je zmluva

V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na to, ako si správne vybrať auto, ktoré kupujeme zo zahraničia. Po tom, ako sme si vybrali auto ...

30.3.2025 Mário Špilberger

Kúpa auta zo zahraničia. Ako si správne vybrať?

FinReport vám prináša sériu článkov o tom, ako si správne vybrať, dobre kúpiť, optimálne prefinancovať, bezpečne previezť a správne ...

28.3.2025 Roland Régely

Od apríla 2025 sa na Slovensku zvýšia sumy stravného

Od 1. apríla 2025 sa na Slovensku zvýšia sumy stravného. Udeje sa tak na základe automatickej valorizácie stanovenej v legislatíve, ktorá ...

27.3.2025 Laura Lišková

Vláda schválila nové opatrenia na rýchlejšiu výstavbu škôlok

Slovensko už dlhodobo čelí problému s nedostatkom miest v materských školách. Aby sa táto situácia zlepšila, vláda schválila plán na ...

22.3.2025 Redakcia FinReport

Prieskum: Väčšina ľudí je presvedčená, že 2 % z dane zlepšujú život na Slovensku

Firmy, ktoré podávajú daňové priznanie za minulý rok v riadnom termíne a chcú poskytnúť časť zaplatenej dane na podporu ...

21.3.2025 Roland Régely

NBS varuje pred falošnými eurami. Ako odhaliť falzifikát hmatom či pohľadom?

Falošné eurobankovky sa stále objavujú v obehu, pričom najčastejšie sú falšované nominály 20 € a 50 €. Národná banka Slovenska (NBS) ...

20.3.2025 Finančná správa

Výber daní sa v januári a februári zvýšil o 24,5%

Prvé dva mesiace tohto roka ukazujú, že plnenie rozpočtu má pozitívny trend. Finančná správa počas nich vybrala o 672 miliónov eur viac, ...

20.3.2025 Klaudia Lászlóová

Za družstevným bývaním sa už netreba sťahovať do Rakúska

Na Slovensku družstevné byty po roku 1989 zanikli, ale veľa Slovákov využíva túto formu bývania napríklad v susednom Rakúsku. Práve ...

Apríl

 
P
U
S
Š
P
S
N
Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay