Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Investície do nehnuteľností v regióne strednej a východnej Európy pravdepodobne prekonajú rekordný rok 2016

Colliers International Ekonomika Poslať

Rekordný rok 2016 v sektore nehnuteľností v regióne strednej a východnej Európy s objemom investícií 12,2 miliárd eur bude v roku 2017 pravdepodobne prekonaný. Vyplýva to zo správy s názvom Kompas investičného trhu s nehnuteľnosťami 2017 (CEE Real Estate Investment Compass 2017), ktorú vydala medzinárodná konzultačná spoločnosť Colliers International a medzinárodná právna kancelária CMS.

V roku 2017 sa tiež očakáva rôznorodosť zdrojov investičných tokov do realitného trhu v regióne CEE, ale aj rastúca aktivita ázijských investorov a investorov zo strednej a východnej Európy.

Správa s názvom Kompas investičného trhu s nehnuteľnosťami 2017 skúma kľúčové trendy na trhu s nehnuteľnosťami za posledných päť rokov v šiestich krajinách regiónu CEE (Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Slovensko a Rumunsko). Pozerá sa tiež na to, čo je vo výhľade pre rok 2017.

V prvom štvrťroku 2017 sa predbežne odhadujú investície do nehnuteľností na šiestich trhoch CEE vo výške 2,3 miliardy eur, čo predstavuje 41 % a 45 % nárast v porovnaní s 1. štvrťrokom 2016 a 1. štvrťrokom 2015. Česká republika získala 62 % z celkových investícií do nehnuteľností v strednej a východnej Európe. Predbežné údaje z prvého štvrťroka 2017 tiež naznačujú pokračujúcu výraznú aktivitu lokálnych investorov v Maďarsku, Českej republike a Poľsku, ale aj nedávny vstup thajských investorov.

Pri pohľade na trendy v strednej a východnej Európe v roku 2017 sa v Budapešti a Bukurešti predpokladá vyššia návratnosť vďaka nižším výnosom (vo všetkých troch segmentoch realitného trhu: kancelársky, maloobchodný a priemyselný), Prahe (v kancelárskom a priemyselnom segmente), zatiaľ čo v Bratislave (všetky sektory), vo Varšave (priemyselný a maloobchodný sektor) a v Sofii (kancelársky a priemyselný segment) sa očakáva pokračovanie obdobnej situácie na trhu.

Rastúca zrelosť regiónu CEE môže pomôcť v boji proti špecifickým rizikám ovplyvňujúcim západnú Európu. Príkladom je dosah Brexitu, ktorý sa môže ďalej rozvíjať v roku 2017. Celkové následky Brexitu však nie sú dosiaľ v plnej miere známe a niektoré z nich môžu dokonca byť pre strednú a východnú Európu pozitívne," hovorí Mark Robinson, riaditeľ prieskumu Colliers pre región CEE.

Ermanno Boeris, riaditeľ Colliers International Slovakia dodáva: „Na Slovensku stále evidujeme záujem cezhraničných investorov z blízkych krajín, akými sú Rakúsko a Česká republika. Očakávame, že noví hráči by mohli prísť z Blízkeho východu. Naďalej ostáva veľmi silná aj aktivita lokálnych investorov a developerov.“

„Po úspešnom roku 2016 zažila Česká republika veľmi optimistický prvý štvrťrok, keď v rámci regiónu získala viac ako 60 % z celkových investícií do nehnuteľností. Výkonnosť trhu v krátkodobom až strednodobom horizonte môže byť ovplyvnená skutočnosťou, že Česká národná banka upustila od režimu devízových intervencií vo vzťahu k českej korune," uvádza Lukáš Hejduk, vedúci poradenstva pre nehnuteľnosti pre Českú a Slovenskú republiku. „Slovenský trh naďalej funguje na zdravej a stabilnej úrovni a sľubuje príležitosti pre nové projekty," doplnil.

CEE v hľadáčiku kapitálu zo západnej Európy a USA

Podľa správy, záujem kapitálových tokov zo západnej EurópyUSA stimulujú vyššia návratnosť a solídne vyhliadky na rast nájmov v CEE. Preto sa predpokladá, že zotrvajú na rovnakej úrovni – v objeme až 4,9 miliárd eur, ktoré sa dosiahli v roku 2016.

Západná Európa zostala v minulom roku hlavným zdrojom investícií na realitnom trhu v strednej a východnej Európe. Avšak príliv kapitálu z Juhoafrickej republiky (20 %) a ázijských krajín (16 %) znížil tento podiel na 22 % celkových investícií do nehnuteľností v strednej a východnej Európe v porovnaní so 44 % v roku 2011. Predpokladá sa tiež, že v roku 2017 zostane aktivita Veľkej Británie na úrovni približne 7 až 9 % z celkových investícií do realitného sektora v strednej a východnej Európe.

„V tejto fáze sa prípadné negatívne dosahy Brexitu, okrem bežných fúzií a akvizícií v strednej a východnej Európe, javia ako zanedbateľné a nič nenasvedčuje tomu, že britské firmy zastavili investičné plány v tejto oblasti, ako následok referenda. Avšak, výsledok referenda a neistota, ktorá z tohto vyplýva, viedla niektoré spoločnosti so sídlom v Londýne k oznámeniu, že budú zvažovať pre niektoré činnosti alternatívne lokality mimo územia Spojeného kráľovstva. Brexit preto môže mať pozitívne účinky na objeme investícií do nehnuteľností v strednej a západnej Európe, najmä v Nemecku, Belgicku, Francúzsku, Poľsku a v škandinávskych krajinách mimo eurozóny," dopĺňa Mark Heighton, vedúci poradenstva pre nehnuteľnosti vo Veľkej Británii zo spoločnosti CMS.

 

Dôležitá zmena trhu

Výrazný posun nastal v roku 2016, kedy investície z Južnej Afriky, Ázie a regiónu strednej a východnej Európy presiahli objem investícií z G10. Správa odhaľuje, že sa predpokladá, že toky z týchto regiónov budú v roku 2017 pokračovať. Stimulovať investičnú aktivitu v regióne budú najmä zdroje investícií z ázijských krajín, ako aj domácich krajín strednej a východnej Európy.

Rozsiahle transakcie s rôznymi typmi portfólií, ktoré zahŕňajú ázijských investorov sa môžu stať bežnými v realitnom segmente CEE. To bude mať za dôsledok hodnoty transakcií, ktoré budú porovnateľné alebo dokonca presahujúce minuloročné výsledky, vzhľadom na veľký počet potenciálnych zdrojov kapitálu. V priebehu posledných troch rokov značne vzrástol záujem zo strany ázijských investorov v regióne, najmä v Poľsku a Maďarsku. V roku 2016 dosiahol celkový objem investícií 2 miliardy eur.

Aktivita Južnej Afriky medzitým dosiahla v roku 2016 rekordnú úroveň 2,4 miliardy eur. Aj keď sa jej činnosť v roku 2017 nemusí zhodovať s ostatným rokom, s viac ako 10 domácimi investičnými realitnými fondmi priamo, či nepriamo zameranými na región strednej a východnej Európy, sa transakcie budú realizovať aj naďalej.

„Ak sa ceny ropy a komodít udržia na súčasnej úrovni, mali by sme v roku 2017 tiež očakávať väčší záujem zo strany Turecka, Brazílie, Ruska a krajín stredného východu a severnej Afriky," povedal Luke Dawson, generálny riaditeľ a riaditeľ oddelenia investícií pre región strednej a východnej Európy Colliers International.

Rast domácich investorov

Cezhraničné a domáce toky sa za posledných päť rokov viac ako zdvojnásobili a dosiahli 2,6 miliárd eur v roku 2016, čo je silný znak zrelosti regiónu. Slovenský a český trh boli najväčšími zdrojmi i cieľmi cezhraničného investičného toku v rokoch 2011 až 2016, zatiaľ čo maďarské domáce toky rástli najrýchlejšie len nedávno.

„Čím sme ďalej od roku 1989, tým viac sa rozvíjajú trhy strednej a východnej Európy a sú čím ďalej, tým menej závislé od vonkajších investorov. To možno pozorovať nielen v oblasti nehnuteľností, ale aj na celom trhu fúzií a akvizícií," vysvetľuje Wojciech Koczara, partner CMS. „Rozšírenie poistného pokrytia v súvislosti so stratami v dôsledku záruk alebo náhrad škôd na trhoch strednej a východnej Európy je ďalším znamením rastúcej zrelosti v regióne, rovnako ako zvýšenie sofistikovanosti štruktúrovania veľkých realitných transakcií," doplnil.

Domáci investori sú stále spokojní s likviditou trhu a kapitalizáciou komerčných nehnuteľností, ktorá sa odhaduje v rozmedzí 55 až 65 %. Miestni investori, ako napríklad v Poľsku, kde v roku 2016 realizovali len 2 % transakcií na svojom domácom trhu, môžu byť v pokušení byť viac aktívni. Hlavným rizikom pre domáce aktivity v regióne CEE bude v roku 2017 globálne ekonomické spomalenie, ktoré môžu spustiť vyššie výnosy dlhopisov alebo rastúci čínsky dlh.

logo
Prečítajte si tiež:
20.4.2024 Redakcia FinReport

Chatbot s umelou inteligenciou od Klarny pracuje ako 700 zamestnancov na plný úväzok

Klarna – švédska spoločnosť zaoberajúca sa sprostredkovaním platieb v oblasti elektronického obchodovania tvrdí, že jej chatbot vyvinutý ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Nie je diéta ako diéta, vždy ide najmä o obchod

S príchodom jari sa pozornosť veľkého množstva spotrebiteľov sústreďuje na to, či do leta stihnú schudnúť do plaviek. Na mnohých ...

19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika Slovenska vlani rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo, nárast dosiahol „až“ 1,6 %

Ekonomika Slovenska v minulom roku rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo. Na začiatku tohto roku Štatistický úrad SR tvrdil, že to bolo o ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Odchod do predčasného dôchodku bude po novom menej výhodný

Čerstvo schválená novela zákona o sociálnom poistení priniesla nie jednu, ale hneď dve novinky, ktoré zaujímajú slovenských dôchodcov. ...

19.4.2024 Robert Juriš

OpenAI je najviac financovaná spoločnosť s umelou inteligenciou. Jednorožec vyzbieral už 14 miliárd dolárov

Explozívny rast trhu s umelou inteligenciou pritiahol obrovskú pozornosť investorov rizikového kapitálu, ktorí naliali miliardy dolárov do ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Miloslava Némová

Umelá inteligencia vládne aj trhu so smartfónmi. Apple je pod tlakom, Samsung na vzostupe

Spoločnosť Apple, donedávna líder v predaji mobilných telefónov, po prudkom poklese predaja stratila svoju čelnú pozíciu na svetovom trhu v ...

17.4.2024 Miroslav Mišenko

Ekonomická prognóza: Situácia sa môže zlepšiť, nesmieme však prísť o miliardy z plánu obnovy

Rast ekonomiky a reálnych miezd, pokles inflácie aj úrokových sadzieb. Aj toto očakávajú analytici Národnej banky Slovenska, Rady pre ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle naďalej klesajú, vo februári 2024 o 6,8 %

Hodnota nových objednávok v priemysle vo februári 2024 a dosiahla objem 5,51 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku to ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Slovensko je v európskom Indexe prosperity až na 24. mieste. Za nami sú už len tri krajiny

Druhé vydanie Indexu prosperity Slovenska zaradilo našu krajinu až na 24. miesto v rámci Európskej únie. Za nami skončili už len Rumunsko, ...

15.4.2024 Robert Juriš

Marcová inflácia klesla na 2,3 %, sme na tom lepšie ako priemer eurozóny

Tempo rastu cien tovarov a služieb na Slovensku sa začiatkom tohto roka výrazne spomalilo. V marci 2024 predstavovalo iba 2,3 %, čo je o desatinu ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Tržby v priemysle a stavebníctve sú stále v mínuse

Tržby vo februári tohto roku rástli v troch z piatich sledovaných odvetví ekonomiky. Najvýraznejšie v informáciách a komunikácii. Na ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Až 93 % Slovákov žije vo vlastnom byte alebo rodinnom dome

Až 93 % občanov Slovenska býva vo vlastnom byte alebo rodinnom dome. V tejto štatistike nás predbiehajú už len Rumuni, kde je vlastníctvo ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Ceny benzínu stúpajú, približujú sa k minuloročným maximám

Ceny oboch druhov benzínov predávaných na Slovensku neprestali rásť ani po veľkonočných sviatkoch. Už niekoľko týždňov za sebou ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

ECB sa obáva návratu zvýšenej inflácie, úrokové sadzby drží na úrovni 4,5 %

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky na svojom poslednom rokovaní rozhodla, že podrží doterajšie kľúčové úrokové sadzby na ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Nominálne mzdy rastú vo všetkých odvetviach, v niektorých však klesá zamestnanosť

Nominálne mzdy na Slovensku rastú naprieč všetkými odvetviami. Dvojciferným tempom sa zvyšujú v troch z nich. Reálny rast miezd zaznamenalo ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay