Investíciám do luxusu vládlo v roku 2017 umenie
Umenie bolo v roku 2017 zaujímavou alternatívnou investíciou. Práve aj alternatívne investície do luxusných predmetov majú za sebou vo všeobecnosti rastový rok.
Zdroj foto: Pixinio
Drahé luxusné veci v sebe skrývajú investičný potenciál. Zo správy Wealth Report 2018 od spoločnosti Knight Frank vyplýva, že alternatívne investície do luxusu si pripísali v minulom roku súhrnne 7 %.
Investori objavili v umení zaujímavú príležitosť. „Minulý rok najrýchlejšie rástli ceny umenia, ktoré sa posunuli nahor podľa dát z aukcií analyzovaných Art Market Researchom o 21 percent. Pokles cien v roku 2016 využili mnohí kupci na nákupy za výhodné ceny, pričom trh hnal hore aj dopyt veľkých galérií ako napríklad Louvre, ktorý otvoril pobočku v Abu Zabí,“ upozornil analytik J&T banky Stanislav Pánis. „V minulom roku padol aj nový dražobný rekord, keď obraz Spasiteľ sveta talianskeho renesančného maliara Leonarda Da Vinciho zmenil majiteľov za 450,3 milióna dolárov,“ doplnil.
Okrem umenia zaznamenali v roku dvojciferný rast aj „investičné“ vína. „Vína, ktoré boli v roku 2016 najvýkonnejšie luxusné aktívum, zaznamenali podľa Knight Frank Fine Wine Icons indexu aj v roku 2017 dvojciferné zhodnotenie, keď rástli o 11 percent. Pretrváva silný dopyt najmä po burgundských vínach od ázijských zberateľov. Ich ceny tlačí nahor aj séria slabších úrod, ktoré kulminovala v predminulom roku, keď mráz zničil v niektorých regiónoch až 70 percent koreňov. Aj u vín sa prepisovali historické zápisy. 12 fliaš Château Le Pin z roku 1982 z oblasti Bordeaux bolo vydražených za 155 400 dolárov,“ upozorňuje Pánis.
Treťou najlukratívnejšou alternatívnou investíciou boli luxusné hodinky, ktoré si v minulom roku pripísali 5 %. Rok 2017 však priniesol rekord. „Rolex Daytona, ktoré vlastnil herec Paul Newman, sa stali minulý rok najdrahšie vydraženými náramkovými hodinami na svete s cenou 17,8 miliónov dolárov. Prekonali tak predchádzajúci rekord Patek Phillipe ref. 1518 s cenou 11 miliónov dolárov z roku 2016,“ upozorňuje Pánis.
Na štvrtej priečke sa v roku 2017 umiestnili mince. Ich atraktivitu znižoval rozmach digitálnych mien. „Napriek tomu bol aj v tejto triede aktív zlomený dražobný rekord, keď sa zbierka Brenta Poguea obsahujúca vyše 650 mincí vydražila za 107 miliónov dolárov. Najdrahšia minca z nej, strieborný dolár z roku 1804, bol predaný za 3,29 milióna dolárov, pričom o dva dni neskôr bol opätovne predaný za nezverejnenú vyššiu sumu,“ hovorí Pánis.
Prvú päťku uzatvárajú šperky. pripísali si 5 %. zaujala napríklad dražba Rockefellerovho smaragdu, ktorý sa v roku 2017 predal za 5,5 milióna dolárov. „Veľkých čistých smaragdov je naozaj veľmi málo. Preto má Rockefellerov smaragd tak vysokú hodnotu," uvádza Ivo Weber, odborník na drahé kamene a riaditeľ výroby ALO diamonds.
Investovať do luxusu je však rozumné iba v dlhšom časom horizonte. „Problémom pri týchto aktívach je podľa trhových znalcov ich nízka likvidita. Nájsť na trhu kupca veteránu či vína z Bordeaux za niekoľko tisíc eur nie je vždy ľahké. Podobne je to aj s obrazmi či nábytkom. Predávajú sa v renomovaných dražobných domoch, kde sú vysoké provízie, ktoré celkové výnosy skrešú. Navyše investovanie do luxusu a umenia je pre trpezlivých ľudí. Napríklad len kvalitné červené víno z Bordeaux môže zrieť aj viac ako desať rokov,“ upozorňuje spoločnosť Across Private Investments.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 2.Až 60 % percent Slovákov si v investíciách neverí. Čo nám robí najväčšie problémy?
- 3.V druhom dôchodkovom pilieri za pol roka pribudlo takmer 30-tisíc nových sporiteľov
- 4.Českú novinárku vyšetrujú pre reportáže o sektách, za jedno hnutie agitovala aj slovenská prokurátorka
- 5.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra