Iniciatíva Za inovatívne Slovensko chce meniť zákony, aby pomohla technologickým firmám
Slovensko nie je dobre pripravené na digitálnu dobu. Dlhodobo sa orientovalo na výrobný priemysel a systematicky zanedbávalo budovanie technologickej infraštruktúry či rozvoj digitálnych zručností obyvateľstva. Aj preto vznikla iniciatíva Za inovatívne Slovensko, ktorej cieľom je zlepšiť prostredie pre fungovanie inovatívnych technologických firiem na Slovensku.

Foto: Shutterstock
Aby nám neodchádzali mladí ľudia do zahraničia
Súčasťou iniciatívy za Inovatívne Slovensko je v súčasnosti približne 70 firiem a organizácií. Iniciatíva pripravuje legislatívne návrhy, ktorými chce posunúť vpred celý inovačný ekosystém. Patria medzi ne opatrenia na prilákanie a udržanie pracovnej sily, na podporu výskumu a vývoja, či na urýchlenie byrokratických procesov.
„Za ostatných 15 rokov opustilo Slovensko viac ako 300-tisíc prevažne mladých ľudí a mnohí ďalší o tom uvažujú. Ako krajina veľmi potrebujeme, aby sa chceli vrátiť a podelili sa o získané skúsenosti. A ak ich chceme pritiahnuť naspäť, musíme byť ochotní zmeniť sa, byť otvorení inováciám, novým myšlienkam, držať krok s technologickými zmenami. Plán obnovy je na to výbornou príležitosťou,“ hovorí Peter Krutil, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovenskej sporiteľne, ktorá je prvou bankou podporujúcou túto iniciatívu.
Na podporu startupov, výskumu aj vedy
Iniciatíva už vypracovala konkrétne návrhy na nevyhnutné legislatívne zmeny, ku ktorým by malo na Slovensku dôjsť v rámci implementácie plánu obnovy.
„Plán obnovy nám dáva jedinečnú príležitosť zmeniť kurz slovenskej ekonomiky. Ak sa naša legislatíva bleskovo neadaptuje na nové globálne podmienky, inovatívne firmy budú s tým najkvalitnejším talentom zo Slovenska húfne odchádzať, prípadne už samotné ich zakladanie prebehne v zahraničí. A to len preto, lebo súperenie so zahraničnými konkurentmi zo Slovenska ich v tomto boji zbytočne znevýhodňuje, čo je obrovská škoda,” hovorí jeden z ambasádorov iniciatívy a CEO technologického hubu Vacuum Group Marián Porvažník.
Spomedzi návrhov patria medzi najzaujímavejšie tie, ktoré sa týkajú možnosti získať startupové víza pre občanov z krajín mimo Európskej únie, efektívnejšieho nastavenia režimu zamestnaneckých akcií (ESOP) a elektronického podpisovania dokumentov. Dôležité bude aj posilnenie rozvoja podnikateľských zručností na každom stupni vzdelávania a podpora inkubačných a akceleračných programov zo strany štátu, či zmien podporujúcich rozvoj výskumu a vývoja.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Takto sa od 1. júla 2023 zvýšia penzie dôchodcom podľa počtu odpracovaných rokov
- 4.Národná banka Slovenska poslala poisťovňu Novis do likvidácie, tá sa plánuje súdiť
- 5.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie