Inflačná krivka na Slovensku klesá už tretí mesiac za sebou, no s 11,9 % sme aj tak druhí najhorší v eurozóne
Inflácia v máji 2023 na Slovensku opäť o niečo poklesla. V ostatných okolitých krajinách je však ten pokles rýchlejší. Aj preto je inflácia na Slovensku aktuálne druhá najvyššia spomedzi všetkých krajín eurozóny. Dobrou správou je, že dáta Štatistického úradu SR ukazujú o 0,4 % nižšiu infláciu, ako znel rýchly odhad Eurostatu spred dvoch týždňov.

Foto: Shutterstock
Konečne pokles, hoci len minimálny
„Spomaľovanie rastu spotrebiteľských cien v máji 2023 ovplyvnilo najmä opätovné zavedenie dotácií obedov v školách aj škôlkach, čo výrazne zlacnelo celé stravovanie. Zrýchlil sa pokles cien pohonných látok, medziročne boli lacnejšie o takmer 15 %. Zdražovanie potravín pokleslo k 22 % a bývanie s energiami a službami k úrovni 11 %, čo bola najnižšia hodnota od januára 2022,“ konštatuje vo svojej správe Štatistický úrad SR.
Celkovo medziročná inflácia v máji klesla na 11,9 %. Túto úroveň naposledy dosahovala v apríli minulého roku. Doterajšie maximum pochádza z novembra 2022 a februára 2023, keď vystúpila na 15,4 %. Medzimesačne spotrebiteľské ceny tovarov a služieb dokonca klesli o 0,1 %, čo bolo prvýkrát od decembra 2020.
Problémom sú drahé potraviny
Aktuálnych 11,9 % potvrdzuje, že vrchol rastu cien na Slovensku bol už prekonaný. Stále však ide o vysoké hodnoty, aké tu neboli viac ako dve predošlé dekády. Aj minulý mesiac boli vyššie ceny v 11 z 12 sledovaných odborov, pričom sedem z nich zaznamenalo medziročný rast nad úrovňou 10 %.
Najvýraznejší rast cien už tradične niekoľko mesiacov zaznamenávajú potraviny. Tvoria druhú najvýznamnejšiu položku vo výdavkoch slovenských domácností a nepretržite rastú už viac ako dva roky. V máji medziročne zdraželi o 21,9 %.
Najvýznamnejšie medziročné zvýšenie zaznamenali cukor a cukrovinky o 28,2 %, mlieko, syry a vajcia o 27,3 %, zelenina o 23,4 %, chleb a obilny o 21,4 % a mäso o 20 %.
Pohonné látky sú lacnejšie
„Rast cien v odbore bývanie a energie bol aktuálne na hodnote 10,9 %. Plyn bol medziročne drahší o 11,6 %, tepelná energia o 19,3 % a pevné palivá o 38,9 %. Dlhodobý vplyv rastu cien stavebných materiálov sa prejavuje v imputovanom nájomnom, ktoré v máji zaznamenalo medziročný rast o 8 %, čo bola najnižšia hodnota od augusta 2021,“ konštatujú slovenskí štatisti ďalej.
Podľa nich sa tlmiaci účinok na rast cien prejavil v doprave, kde ceny medziročne klesli o 3,3 %. Najzásadnejší vplyv na to mal medziročný pokles cien pohonných látok, ktorý dosiahol viac ako 15 %.
Komu vysoké ceny škodia najviac
Stále tiež platí, že inflácia je milosrdnejšia k domácnostiam zamestnancov, teda k rodinám, kde sa o príjem starajú dvaja dospelí ľudia. Index spotrebiteľských cien v týchto domácnostiach v máji 2023 dosahoval 11,8 %. Horšia je situácia v prípade nízkopríjmových domácností a domácností dôchodcov, kde je tento index o celý percentuálny bod vyšší.
Maďarsko: Stále vysoké čísla
Jednu z najvyšších inflácií v Európe majú v Maďarsku. Aj tu sa však postupne začína znižovať, keď z aprílových 24 % klesla v máji na 21,5 %. Toto zníženie bolo už štvrté v poradí a bolo výraznejšie, ako sa pôvodne očakávalo. Napriek tomu dôvodov na optimizmus je však stále málo. Ceny potravín v Maďarsku sú totiž stále o 33 % vyššie ako pred rokom, elektrina je drahšia o 27 % a plyn dokonca o 49 %.
Táto nepriaznivá situácia v krajine panuje napriek tomu, že miestna centrálna banka ako prvá v Európe ešte v júni 2021 pristúpila k zvyšovaniu kľúčových úrokových sadzieb. Zároveň ako prvá začala aj s uvoľňovaním svojej menovej politiky, keď v máji 2023 znížila jednodňovú depozitnú sadzbu o jeden percentuálny bod z 18 na 17 %. Hlavnú úrokovú sadzbu však ponechala na doterajšej úrovni 13 %.
Napriek stále nepriaznivej situácii analytici predpokladajú, že inflácia v Maďarsku do konca tohto roku klesne pod hladinu 10 %. Za veľkú výzvu však označujú budúcoročnú snahu dostať ju pod 5-percentnú úroveň. „Bude naozaj náročné obmedziť inflačné očakávania,“ povedal minister pre hospodársky rozvoj Márton Nagy.
Česko: Inflácia klesá, ale...
Inflácia klesá aj v ďalšej krajine V4, v ktorej v nedávnej minulosti bola ešte viac ako vysoká. V Česku sa naposledy znížila z aprílových 12,7 % na májových 11,1 %. Miestni analytici hovoria, že súčasný miernejší nárast cien je daný, okrem iného, aj vysokou porovnávacou základňou z minulého roku.
Medziročný pokles cien však štatisti zaznamenali len v prípade pohonných látok, ktoré sú v súčasnosti v Česku najlacnejšie za posledné dva roky. Od tohto zníženia cien sa odvíja tiež pokles cien v sektore dopravy. Naopak, výrazne zdraželi cukor a plyn, a to medziročne dokonca o desiatky percent.
Kanada: Nižšia inflácia ako úroky
Inflácia v Kanade pri pohľade európskou optikou nie je vysoká. V máji 2023 dosiahla 4,4 %. Napriek tomu miestna centrálna banka opätovne zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu zo 4,5 % na 4,75 %, čo je najviac za posledných 22 rokov. Dôvodom na opakované sprísňovanie menovej politiky je obava, že by vyššia inflácia kvôli rýchlemu rastu ekonomiky krajiny mohla trvalo zostať nad dvojpercentným cieľom centrálnej banky.
USA: Čísla potešili, na ťahu je FED
Inflácia v Spojených štátoch v máji klesla na rovné 4 %. Je to najnižší nárast spotrebiteľských cien od marca 2021, teda za viac ako posledné dva roky. Keďže v apríli tohto roku vystúpila inflácia v krajine na 4,9 %, takmer jednopercentný pokles je dobrou správou.
Napriek tomu cenové tlaky v americkej ekonomike zostávajú naďalej vysoké. Jadrová inflácia sa drží na úrovni viac ako 5 %, čo u ekonómov vyvoláva obavy z návratu späť do červených čísel, respektíve z výrazného spomalenia jej poklesu k želaným 2 %.
MMF sa obáva príchodu novej krízy
Napriek klesajúcej tendencii sa do zápasu o ešte výraznejšie zníženie inflácie zapojil aj Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý vyzval americký Federálny rezervný systém (FED) a ďalšie centrálne banky vo svete, aby pokračovali v doterajšom kurze sprísňovania menovej politiky.
„Tempo rastu inflácie v Spojených štátoch spomalilo, no stále zostáva vysoké a predstavuje problém,“ povedala hovorkyňa MMF Julie Kozacková. „Ak sa ukáže, že vysoká inflácia je trvalejšia, ako sa očakávalo, potom bude možno musieť FED zdvihnúť úrokové sadzby vyššie a na dlhšie,“ uviedla ďalej.
MMF už v apríli tohto roku upozornil na riziko, že slabé miesta a zraniteľnosť finančného systému môžu tento rok spôsobiť novú krízu a pribrzdiť globálny hospodársky rast. Fond zároveň znížil svoje prognózy rastu globálneho hrubého domáceho produktu (HDP) o jednu desatinu percentuálneho bodu oproti januárovému odhadu, a to na 2,8 % v roku 2023 a na 3 % v roku 2024. Minulý rok vzrástla globálna ekonomika o 3,4 %.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok
- 2.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 3.Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru
- 4.Sociálna poisťovňa začne s výplatou 300-eurového príspevku už v piatok 1. decembra 2023
- 5.Aj tohtoročné Vianoce budú drahšie ako tie minuloročné