Hľadaj

Inflácia vyskočila na 2,6 %, Slovensko je stále na úrovni priemeru eurozóny

Robert Juriš Ekonomika Poslať

Ceny potravín na Slovensku sú oproti predchádzajúcemu mesiacu opäť o niečo vyššie. Zdraženie sa týka najmä mäsa, olejov a chleba. Dovolenková sezóna priniesla tiež vyššie ceny nealko nápojov, ale aj zájazdov, pohonných látok a vstupného na kúpaliská či plavárne. Júlová inflácia na Slovensku medziročne zrýchlila na 2,6 %, čo je rovnaká úroveň ako v prípade priemeru krajín, v ktorých sa platí eurom.

Slovensko je na úrovni priemeru eurozóny

Foto: Freepik

Najdôležitejšie faktory inflácie

Júlová medziročná inflácia na Slovensku oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástla o pol percentuálneho bodu. Je tretia najvyššia v tomto roku. Ceny tovarov a služieb vzrástli vo všetkých 12 sledovaných odboroch v rozpätí od 0,4 % za bývanie a energiepo 10 % v odbore vzdelávanie. Potraviny a nealko nápoje boli medziročne drahšie o 1,5 %. 

98414

Práve tento relatívne nízky nárast cien potravín mal na celkovú infláciu na Slovensku počas uplynulého mesiaca najvýraznejší vplyv. Podľa údajov Štatistického úradu SR výšku inflácie najviac ovplyvnil drahší chlieb a obilniny (o 4,9 %), ale aj oleje a tuky (11,2 %), a tiež cukor a cukrovinky. Naopak, lacnejšie ako pred rokom bolo ovocie, mlieko, syryvajcia.

Negatívny vplyv na celkovú mieru inflácie mal tiež rast cien v odbore rekreácia a kultúra (o 3,1 %) ovplyvnených najmä zdražovaním dovolenkových zájazdovvstupného na kúpaliskách a plavárňach.

Rast inflácie podporili aj medziročne drahšie finančné služby pôšt a bánk (o 4 %). Pod výsledok sa  podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch podpísali medziročne drahšie tovary a služby v odbore zdravotníctvo (7,4 %), ako aj drahší alkohol a tabak (5,1 %). Výdavky domácností však v súvislosti s cenami energií a bývania medziročne vzrástli len o 0,4 %.

Pre občanov je dôležité tiež to, že reálne mzdy u nás sú aktuálne vyššie ako klesajúca inflácia, a to vo všetkých sledovaných odvetviach. Najintenzívnejšie rastú v medziročnom porovnaní v prípade dopravy a skladovania (+5,7 %) a maloobchodu (+8,9 %).

98818

Aká je situácia v krajinách eurozóny

Z pohľadu jednotlivých krajín eurozóny v júli 2024 až 11 z 20 členských štátov tohto ekonomického zoskupenia zaznamenalo medzimesačný nárast inflácie, v ôsmich prípadoch sa rýchlosť nárastu spotrebiteľských cien znížila a v jednom prípade (Írsko) zostala na rovnakej úrovni ako pred mesiacom. 

Najnižšia inflácia spomedzi dvadsiatky krajín eurozóny je vo Fínsku (0,6 %), Lotyšsku (0,8 %), Litve (1,1 %), Slovinsku (1,4 %), Írsku (1,5 %) a Taliansku (1,7 %). Pod priemerom krajín eurozóny, ktorá je aktuálne na úrovni 2,6 %, sa nachádzajú aj Malta (2,3 %), Grécko (2,4 %) a Nemecko (2,5 %).

Všetky ostatné štáty už majú hladinu spotrebiteľských cien vyššiu, ako je priemer eurozóny. Najvyššia inflácia je v Belgicku (5,5 %), Estónsku a Holandsku (po 3,5 %), Chorvátsku (3,4 %), ŠpanielskuRakúsku a na Slovensku (po 2,9 %), v Portugalsku a Luxembursku (po 2,7 %), vo Francúzsku a na Cypre (po 2,6 %).

Spomedzi členských krajín eurozóny počas uplynulého mesiaca inflácia najviac zrýchlila v Taliansku (+0,8 percentuálneho bodu) a v Estónsku (+0,7 percentuálneho bodu). Naopak, najvýraznejší úbytok štatisti zaznamenali v Španielsku a Lotyšsku (–0,7 percentuálneho bodu).

ECB a FED sú zatiaľ maximálne opatrné

O tom, že inflácia zatiaľ nie je úplne skrotená svedčia aj kroky najdôležitejších centrálnych bánk. Kým Európska centrálna banka (ECB) zatiaľ znížila svoje kľúčové úrokové sadzby len raz, aj to iba o štvrť percentuálneho bodu zo 4,5 na 4,25 %, americký Federálny rezervný systém (FED) sa pre uvoľnenie svojej menovej politiky zatiaľ vôbec neodhodlal, pričom zostáva na úrovni 5,5 %. Očakáva sa však, že obe tak urobia na svojom najbližšom zasadnutí v septembri.

99298

Európska centrálna banka naposledy znižovala svoje úrokové sadzby v roku 2016, a tie sa až do tretieho roku pandémie koronavírusu pohybovali na úrovni okolo 0 %. Vtedy sa však roztočila inflačná špirála, ktorá sa rýchlo dostala na dvojciferné hodnoty, a európski bankári museli zakročiť ráznym sprísnením . Otázkou teraz je, kedy v záujme oživenia európskej ekonomiky príde k ďalšiemu, respektíve aj razantnejšiemu znižovaniu úrokových sadzieb.

V Spojených štátoch je situácia ešte zložitejšia ako v Európe. Otáľanie so znižovaním úrokov vyústilo až do paniky z blížiacej sa ekonomickej recesie v krajine. Výsledkom bol zásadný pokles hodnoty akciových indexov a dávno nevídané výpredaje na akciových trhoch.

99500

Analytici preto predpokladajú, že FED nemá žiadnu inú možnosť, ako v záujme oživenia americkej ekonomiky a trhu krajiny pristúpiť k znižovaniu úrokov v najbližšom možnom termíne, teda bezprostredne po skončení tohtoročného leta. Navyše, keď inflácia v krajine počas uplynulého mesiaca opäť o niečo poklesla na úroveň 2,9 %.

Česko: Aj tu spotrebiteľské ceny zrýchlili

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v Česku v júli stúpli z júnových rovných 2 % na 2,2 %. Za zrýchlením inflácie je najmä spomalenie zlacňovania potravín. Medziročná inflácia tak skončila mierne nad prognózou štatistov aj Českej národnej banky.

Práve v tejto súvislosti sa vynárajú otázky, kedy a o koľko zníži svoje úrokové sadzby táto centrálna banka. Naposledy tak urobila začiatkom mája tohto roku, keď sadzby znížila o pol percentuálneho bodu, pričom súčasná kľúčová úroková sadzba (dvojtýždňová repo sadzba) je na úrovni 5,25 %.

Maďarsko: Inflácia (očakávane) stúpla na 4,1

Medziročný rast inflácie v Maďarsku sa zrýchlil z 3,7 na 4,1 % a dosiahol najväčšie tempo za posledných sedem mesiacov, keď inflácia v krajine je najvyššia od decembra 2023. Zvýšila sa aj medzimesačná inflácia, keď stúpla o 0,7 percentuálneho bodu. Najrýchlejšie v Maďarsku rastú ceny služieb, ktoré sú medziročne vyššie o 9 %.

96906

Rusko: Úroky možno pôjdu až cez 20 %

Kým vo väčšine krajín sveta kľúčové úrokové sadzby klesajú, v Rusku je situácia opačná. „Ak centrálna banka bude mať aj naďalej pochybnosti o predpokladanom vývoji inflácie v krajine, kľúčová úroková sadzba v Rusku by mohla v nasledujúcich mesiacoch vzrásť až nad 20 %,“ povedal viceguvernér Národnej banky Ruska Alexej Zabotkin.

Podľa jeho slov je najväčším problémom skutočnosť, že rozhodnutia, ktoré banka urobí v súčasnosti, sa prejavia najskôr o tri až šesť štvrťrokov, teda potenciálne až o poldruha roka. Riziko zvyšovania úrokových sadzieb v nasledujúcom období najnovšie posilnili aj správy ruského štatistického úradu Rosstat, ktorý informoval o náraste inflácie z 8,6 na 9,1 %. Aktuálna kľúčová úroková sadzba centrálnej banky sa v Rusku drží na úrovni 18 %.

Japonsko spustilo akciové megavýpredaje

Bank of Japan v posledný júlový deň prekvapujúco zvýšila svoje úrokové sadzby a spustila výpredaje, ktoré sa určite zapíšu do dejín. Hlavný japonský akciový index sa za jediný deň prepadol o viac ako 12 %, čo štatisti označili za najhorší výsledok od roku 1949. Japonská centrálna banka zvyšovala svoje úrokové sadzby po viac ako dvoch desaťročiach, a hneď to spôsobilo prievan nielen v domácej ekonomike, ale aj v rámci akciových trhov na celom svete.

logo
Prečítajte si tiež:
19.9.2024 Martin Jamnický

Ako požiadať o dávku ošetrovné pri ochorení dieťaťa

Začiatok každého školského roka sa tradične spája s jesennou sezónou zvýšeného výskytu respiračných chorôb, vrátane možného ...

19.9.2024 Robert Juriš

Banky znižujú úrokové sadzby hypoték, jedna z nich opäť už po mesiaci

Na sklonku tohtoročného leta sedem z bánk pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu znižovalo úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov. ...

19.9.2024 Redakcia FinReport

FED ukončil obdobie najvyšších úrokových sadzieb v USA za posledných 23 rokov

Americký Federálny rezervný systém sa po dlhom váhaní a vyčerpávajúcom boji s vysokou infláciou konečne rozhodol konať, keď pristúpil k ...

19.9.2024 Robert Juriš

Vládou schválená 23-percentná DPH na knihy ešte nie je definitívna

Spomedzi konsolidačných opatrení zahrnutých do konsolidačného balíčka, ktorého úlohou je ozdravenie verejných financií na Slovensku, ...

18.9.2024 Roland Régely

Dve poisťovne bojujú o prvenstvo na slovenskom poistnom trhu, jednotkou je Kooperativa

Slovenská asociácia poisťovní zverejnila výsledky a trhové podiely finančných domov za prvý polrok 2024. Jednotkou na slovenskom poistnom ...

18.9.2024 Robert Juriš

Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby

Konsolidačný balíček, ktorý slovenská vláda v záujme zníženia deficitu verejných financií predstavila v utorok 17. septembra 2024, ...

18.9.2024 Redakcia FinReport

Ročná diaľničná známka má zdražieť zo 60 na 90 eur

Vláda predstavila svoj konsolidačný balíček ekonomických opatrení, ktorého súčasťou je tiež úprava cien diaľničných známok. Na ...

18.9.2024 Redakcia FinReport

UniCredit Bank premigruje svojich klientov ku kartovej spoločnosti Mastercard

UniCredit Bank spustila proces migrácie svojich klientov – vlastníkov platobných kariet, k spoločnosti Mastercard. Operácia sa týka ...

18.9.2024 Martin Jamnický

Švarcsystém je dôsledkom vysokého daňového zaťaženia a neflexibilného Zákonníka práce

Slovensko má spomedzi krajín Európskej únie najvyšší podiel takzvaných fiktívnych živnostníkov. Keďže sa chystajú zmeny v Zákonníku ...

17.9.2024 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle klesajú už tri mesiace za sebou

Nové objednávky v priemysle klesajú už tri mesiace za sebou. Po aprílovom náraste medziročne poklesli v máji, júni aj v júli 2024. Dobrou ...

17.9.2024 Robert Juriš

Realitný trh ožil a ceny nehnuteľností rastú, hoci hypotéky zlacneli len minimálne

Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky síce klesajú, no na úrokoch hypoték na Slovensku sa to zatiaľ príliš neprejavilo. Tie síce v ...

17.9.2024 Redakcia FinReport

Vláda predstavila svoj konsolidačný balíček – základná sadzba DPH sa zvýši na 23 %

Slovenská vláda predstavila opatrenia, ktoré sú súčasťou konsolidačného balíčka na nasledujúci rok. Konštatovala, že namiesto ...

16.9.2024 Martina Staňová

O rovnosť medzi mužmi a ženami vo firmách sa postará nový zákon

Vláda schválila návrh zákona, ktorý definuje pravidlá pre dosiahnutie rodovej rovnosti vo veľkých spoločnostiach. Keďže ciele EÚ v tejto ...

16.9.2024 Robert Juriš

Povodne: Kde žiadať o humanitárnu pomoc a ako nahlásiť poistnú udalosť

Slovensko má za sebou náročný víkend. Veľká voda si vybrala svoju daň. Mnohí ľudia majú poškodené svoje byty a rodinné domy, pod vodou ...

13.9.2024 Redakcia FinReport

Ceny benzínu aj nafty pokračujú v poklese, sú najnižšie v tomto roku

Ceny pohonných látok aj po odznení tohtoročného leta pokračujú v znižovaní. Tento trend trvá už takmer tri mesiace a výsledkom sú ...

13.9.2024 Robert Juriš

Inflácia na Slovensku vzrástla na 2,8 %. Je to viac, ako má väčšina krajín eurozóny

Rýchlosť zvyšovania cien tovarov a služieb na Slovensku sa počas tohtoročných prázdnin začala zvyšovať. Európsky štatistický úrad ...

13.9.2024 Martin Jamnický

Zamestnanosť na Slovensku klesá, do predčasného dôchodku odišlo 60-tisíc ľudí

Vidina vyšších dôchodkov zlákala do predčasnej penzie z trhu práce desiatky tisíc ľudí Slovákov. Analytici Inštitútu finančnej politiky ...

12.9.2024 Robert Juriš

ECB po druhý raz v tomto roku znížila svoje hlavné úrokové sadzby

Očakávané zníženie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou je konečne realitou. Guvernéri centrálnych bánk členských krajín ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay