Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Inflácia valcuje rozpočty, tá slovenská je už na úrovni 10,4 %

Robert Juriš Ekonomika
SK
EN
Poslať

Ceny tovarov a služieb rastú každý mesiac. Pravdepodobne nie je na svete krajina, ktorá by sa dokázala vyhnúť vysokej inflácii. V červených číslach sa nachádza eurozóna (7,5 %) aj Slovensko (10,4 %). Inflácia na Slovensku je najvyššia za posledných 17 rokov a v krajinách eurozóny dosiaľ nikdy takto vysoko nebola (od roku 1999). Čo na jej zníženie podnikajú jednotlivé centrálne banky?

image

Foto: Shutterstock

Inflácia porastie aj naďalej

Index spotrebiteľských cien za posledný mesiac na Slovensku aj v rámci eurozóny narástol o poldruha percentuálneho bodu. Smerom nahor infláciu ťahajú najmä zvyšujúce sa ceny energií a potravín. Plyn sa v súčasnosti v rámci Európskej únie obchoduje za šesťnásobok svojho dlhodobého priemeru a ceny potravín vyháňa nahor skutočnosť, že ukrajinskí poľnohospodári v tomto roku nestihli zasiať.

Vojna na Ukrajine a čoraz prísnejšie sankcie proti Rusku prevrátili naruby viaceré komoditné trhy, od ropy a plynu, cez kľúčové priemyselné kovy až po potraviny. Práve tie sa aktuálne ukazujú ako najväčší problém. „Index svetových cien potravín FAO v marci vyskočil o 12,6 % na rekordnú úroveň po tom, ako vojna rozvrátila dodávateľské reťazce v čiernomorskom regióne, ktorý je kľúčovým dodávateľom pšenice, kukurice a jedlých olejov pre svetové trhy,“ myslí si komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen.

Ekonómovia predpokladajú, že inflácia v blízkej budúcnosti porastie aj naďalej. Ako kľúčový z dôvodov uvádzajú vojenský konflikt na Ukrajine a ekonomické dôsledky z neho vyplývajúce. Rozhodujúce pre budúcnosť bude, ako dlho ešte vojna potrvá a aké usporiadanie vzťahov, aj tých ekonomických, prinesie do budúcnosti.

Čo je drahšie a o koľko

Pozrime sa podrobnejšie na jednotlivé zložky inflácie. Najvyššiu mieru zdraženia na Slovensku vykazujú energie. To sa negatívne prejavilo na cene za bývanie, ktorá v marci 2022 medziročne stúpla o 14,4 %. „Ceny energií budú v dôsledku ukrajinského konfliktu v krátkodobom horizonte naďalej rásť. Nedávne zvýšenie veľkoobchodných cien ropy a zemného plynu sa v najbližších mesiacoch pravdepodobne vo veľkej miere prenesie aj na spotrebiteľov,“ konštatuje analytik.

No energie nie sú jediným faktorom, ktorý tlačí infláciu nahor. Za potraviny si podľa najnovších dát Štatistického úradu SR medziročne platíme viac o 11,7 %. Inak povedané, nákup potravín, ktorý vlani stál 100 eur teraz vyjde na 112 eur. Najviacej si oproti rovnakému obdobiu minulého roku priplácame za oleje a tuky, ktoré zdraželi o viac ako štvrtinu (26 %), zelenina je drahšia o (24,7 %), chlieb o 14 % a mlieko, syry a vajcia o 12,1 %.

Zdražovalo sa všade

Nárast inflácie sa nevyhol žiadnej z krajín eurozóny. V treťom mesiaci tohto roku rástla v malých aj veľkých krajinách, vo vyspelých a v tých s „lenivšou“ ekonomikou. Aktuálne najvyššia je podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat v Litve (15,6 %) a dvojciferná je aj v Estónsku (14,8 %). Nasleduje Holandsko (11,9 %), Lotyšsko (11,2 %) a hneď za nimi Španielsko (9,8 %), Slovensko (9,5 %), Belgicko (9,3 %) a Grécko (8,0 %). Najväčším „skokanom“ medzi európskymi krajinami v uplynulom mesiaci bolo Holandsko, kde inflácia medzimesačne vzrástla o 4,6 %. Naopak, najnižšia inflácia je aktuálne na Malte (4,6 %), vo Francúzsku (5,1 %), Portugalsku (5,5 %) a Fínsku (5,6 %).

Česká centrálna banka je na 5 %

K boju s infláciou jednotlivé krajiny pristupujú rôzne. Napríklad Česká národná banka (ČNB) už druhým rokom pokračuje v razantnom zvyšovaní základnej úrokovej sadzby. K 1. aprílu 2022 ju zvýšila na rekordných 5 % a tvrdí, že to nebolo naposledy. Analytici očakávajú, že v blízkej budúcnosti ju zdvihne až na 6 %. Príčinou je, že napriek prísnym opatreniam inflácia v krajine stále stúpa. V marci 2022 dosiahla nepríjemne vysokú úroveň 12,7 %.

Negatívnym paralelným sprievodným znakom tohto opatrenia je priebežné zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v krajine. Ich nárast je taký prudký, že panujú obavy, či budú obyvatelia schopní splácať svoje záväzky, a to už v blízkej budúcnosti.

Takmer rovnako vysoko sa dostala aj Poľská centrálna banka, ktorá v apríli zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o celých 100 bázických bodov na 4,5 %. V tomto prípade však hlavným dôvodom nebola len vysoká inflácia, ale tiež pokračovanie oslabovania zlotého voči euru.

V USA budú zvyšovať sedemkrát

K rozhodnutiu zvyšovať kľúčovú úrokovú sadzbu sa odhodlal aj americký Federálny rezervný systém FED. Spoločnosť, ktorá v Spojených štátoch plní funkciu centrálnej banky, v polovici marca 2022 zvýšila svoju referenčnú úrokovú sadzbu na cieľové rozpätie od 0,25 až 0,50 %.

Šéf FED-u Jerome Powell opakovane vyhlásil, že v snahe predísť zakoreneniu vysokej inflácie v USA chce toto opatrenie zopakovať až sedemkrát, vždy o štvrť percentuálneho bodu. Cieľom je úroková sadzba na úrovni 1,75 %, čo by podľa súčasných odhadov malo stačiť na zmiernenie 8,5-percentnej inflácie, ktorá je momentálne na svojom 41-ročnom maxime. 

Úroky zvyšujú aj Briti

Po americkom Federálnom rezervnom systéme FED sa k takémuto kroku odhodlala aj britská centrálna banka Bank of England. Inflácia v krajine dosahuje 30-ročné maximá, a preto sa miestna centrálna banka rozhodla zvýšiť kľúčovú úrokovú sadzbu na 0,75 %.

Smerom do budúcnosti síce avizuje aj ďalšie zvyšovanie úrokov, no zároveň je opatrná v príliš smelých vyhláseniach, pretože si uvedomuje hrozbu možného utlmenia ekonomického rastu, čo by v kombinácii s ďalším nárastom spotrebiteľských cien a prípadným zvýšením nezamestnanosti v krajine mohlo priniesť neželanú stagfláciu.

V Rusku je všetko naopak

Inflácia v Rusku je vyššia ako v ktorejkoľvek európskej krajine. Kým vo februári 2022 sa ešte držala pod hranicou 10 %, v marci vystúpila na 16,7 % a rastie ďalej. Keďže však došlo k posilneniu rubľa na predvojnovú úroveň, vďaka tomu, že ho Rusko začalo viac využívať v zahraničnom obchode na úkor dolára a eura, Ruská centrálna banka prijala prekvapujúce rozhodnutie. Na svojom mimoriadnom zasadnutí znížila kľúčovú úrokovú sadzbu z astronomických 20 % o celých 300 bázických bodov na o niečo prijateľnejších 17 %, a pripravená je ísť ešte nižšie.

ECB zatiaľ vyčkáva

Kým centrálne banky vo viacerých krajinách zvyšujú základné úrokové sadzby, Európska centrálna banka zodpovedajúca za situáciu v eurozóne sa pre tento krok zatiaľ nerozhodla. Z posledného zasadnutia Rady guvernérov ECB vyplynulo, že banka ešte v tomto roku utlmí svoje stimulačné opatrenia v podobe výkupu dlhopisov a až potom začne so zvyšovaním kľúčových úrokových sadzieb. Najskôr by sa tak však malo stať až v treťom štvrťroku tohto roku.

Dovtedy sa však uskutoční ešte niekoľko rokovaní Rady guvernérov ECB a je možné, že pri ďalšom náraste spotrebiteľských cien v krajinách eurozóny pristúpia aj k rýchlejšiemu scenáru prijímania protiinflačných opatrení.

Podľa slov analytika Christophera Dembika zo Saxo Bank však Európsku centrálnu banku v strednodobom horizonte čaká ešte jeden inflačný šok, s ktorým sa bude musieť vyrovnať. Spôsobiť by ho mala kombinácia zelenej transformácie, štrukturálneho nedostatku investícií do energetickej infraštruktúry a pretrvávajúcej problematickej situácie na Ukrajine.

Podľa jeho slov je súčasná inflácia „čokoľvek, len nie prechodná“. V súčasnosti už totiž nie sú vysoké len ceny ropy a energií, ale aj potravín, priemyselných tovarov a služieb. Dôležitým faktorom pre jej ďalší vývin bude priebeh a najmä dĺžka trvania vojnového konfliktu na Ukrajine. A ako kľúčové sa ukazujú výpadky v rámci dodávateľského reťazca, ktoré páchajú čoraz intenzívnejšie ekonomické škody.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
3.10.2022 Robert Juriš

Banky sú v zisku. Za prvých osem mesiacov vygenerovali 529 miliónov eur

Bankám sa darí. V tomto roku ešte viac ako v tom predchádzajúcom, ktorý bol prvý po zrušení špeciálneho bankového odvodu. Za prvých osem ...

3.10.2022 Redakcia FinReport

Fintech hi umožní svojim klientom vyzdobiť si platobnú kartu vlastným NFT avatarom

Súčasťou NFT (Non Fungible Token) je nielen investičná stránka, ale má aj umelecký aspekt, ktorý z každej karty dokáže urobiť ...

3.10.2022 Redakcia FinReport

Nezamestnanosť v eurozóne dosahuje 6,6 %, v EÚ je na úrovni 6,0 %, na Slovensku máme 6,14 %

V auguste 2022 dosahovala sezónne upravená miera nezamestnanosti v krajinách eurozóny 6,6 % a v celej Európskej únii klesla ešte nižšie na ...

3.10.2022 Redakcia FinReport

Podvod: Falošný bankár je už aj na Slovensku

Klienti bánk sa ocitajú pod paľbou telefonických podvodníkov. Horšie je, že tie sú čoraz dômyselnejšie. Slovenská sporiteľňa aktuálne ...

3.10.2022 Eva Sadovská

Realitné fondy už prekonali hranicu 2,2 miliardy eur. Rastú aj napriek konfliktu na Ukrajine

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila koronakríza a ukazuje sa, že ani vojnový konflikt na Ukrajine. Investovať do nehnuteľností však ...

3.10.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa ako prvá banka na Slovensku vydala zelené kryté dlhopisy

Napriek pretrvávajúcim zložitým podmienkam na finančných trhoch sa Slovenskej sporiteľni podarilo umiestniť historicky prvú emisiu zelených ...

3.10.2022 Redakcia FinReport

Tatra banka zvýšila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov

Všetky väčšie banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu v septembri 2022 zvýšili svoje úrokové sadzby. Výnimkou bola len Tatra banka, ...

30.9.2022 Robert Juriš

Inflácia v Európe je už dvojciferná, vyšplhala sa na 10 %, na Slovensku je na úrovni 13,6 %

Medziročný rast cien tovarov a služieb v krajinách eurozóny v septembri 2022 dosiahol 10 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa tak ...

30.9.2022 Redakcia FinReport

Ministri v Bruseli dohodli zdanenie firiem za 140 miliárd eur, na zastropovanie cien plynu im už nezvýšili sily

Ministri členských krajín Európskej únie (EÚ), ktorí sú zodpovední za energetiku, v Bruseli prijali opatrenia na upokojenie energetickej ...

30.9.2022 Redakcia FinReport

Pohonné látky jemne zlacneli, vodiči si to ani nevšimnú

Ceny pohonných látok v 38. týždni zaznamenali nový trend, ktorý sme na Slovensku už dlhšie nemali. Všetky tri najpredávanejšie pohonné ...

30.9.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Ako sa Slováci (ne)pripravujú na šetrenie vo svojich domácnostiach?

Energie sú horúcou témou posledných mesiacov, a určite ňou ešte dlhšie aj zostanú. Niet divu, že s prichádzajúcou jeseňou čoraz viac ...

29.9.2022 Redakcia FinReport

Ekonomická nálada na Slovensku sa priebežne zhoršuje

Dôvera v slovenskú ekonomiku klesla už štvrtý mesiac po sebe a indikátor ekonomického sentimentu je najnižší od marca 2021. ...

29.9.2022 Dominik Horváth

Môžu obnoviteľné zdroje zabrániť ďalšej eskalácii energetickej krízy?

S ruskou inváziou na Ukrajinu a následnými ekonomickými sankciami zo strany Západu zaznamenali ceny ropy, elektriny a zemného plynu závratný ...

29.9.2022 Eva Sadovská

Slováci aj napriek rekordným cenám nakupujú viac, no v e-shopoch menej často ako počas pandémie

Slováci a Slovenky nakupujú viac ako vlani, a to aj napriek rekordne vysokej inflácii. Počas prvých siedmich mesiacov 2022 vzrástli tržby ...

28.9.2022 Redakcia FinReport

Výrobné ceny v priemysle v auguste 2022 zdraželi o 51 %, nahor ich ťahá energetika

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v auguste 2022 medziročne vyššie o 51 %. Celkový vývoj v priemysle ovplyvnili najmä ...

27.9.2022 Magdaléna Švančarková

Energie lámu slovenský priemysel. Problémy sú všade a podnikatelia otvorene hovoria o krachu

Problémy s cenami energií hlásia všetky podnikateľské sektory – chemický priemysel, hotelieri, producenti zeleniny, mäsa, pekári, ...

27.9.2022 Redakcia FinReport

Parlament schválil dva kľúčové energetické zákony – umožnia znárodniť energetické firmy

Poslanci parlamentu schválili dva kľúčové energetické zákony. Vďaka nim bude môcť vláda vyhlásiť núdzový stav alebo všeobecný ...

27.9.2022 Redakcia FinReport

Sociálni partneri schválili zákon o službách zamestnanosti a posunuli ho do legislatívneho procesu

Hospodárska a sociálna rada SR s pripomienkami schválila návrh zákona o službách zamestnanosti a posunula ho do ďalšieho legislatívneho ...

Aplikácia

 1. 1.
  Vláda schválila vyplatenie 14. dôchodkov, na ktoré v novembri pôjde 207 miliónov eur
 2. 2.
  Zdražovanie hypoték pokračuje. Takto banky zvyšovali úrokové sadzby v septembri 2022
 3. 3.
  Slovenská sporiteľňa ako prvá banka na Slovensku vydala zelené kryté dlhopisy
 4. 4.
  Realitné fondy už prekonali hranicu 2,2 miliardy eur. Rastú aj napriek konfliktu na Ukrajine
 5. 5.
  Vzťahy sú u nás na prvom mieste, aj preto sme sa rozhodli pre FinGO.sk