Inflácia v USA už začala klesať, no ďalší pokles cien bude len veľmi pomalý
Úroveň marcovej inflácie v USA na úrovni 8,5 % bola najvyššia za posledných štyridsať rokov. Dobrou správou je, že v apríli dokázala klesnúť o dve desatiny percenta na 8,3 %. Príčinou je skutočnosť, že dopyt sa pre vojnu na Ukrajine postupne utlmuje a sprísňovanie monetárnej politiky zo strany Federálneho rezervného systém (FED) to len umocňuje.

Foto: Shutterstock
Kľúčovú rolu zohrajú ceny potravín
Vzhľadom na to, že ceny komodít sa už začínajú vracať zo svojich maxím a klesajú aj ceny za nákladnú dopravu, je tu nádej, že inflácia by už mohla byť za svojím vrcholom. „Pribudli však nové obavy, a to najmä kvôli cenám potravín, inflácie služieb a deglobalizácie, čo naznačuje, že tempo zmierňovania inflácie bude veľmi pomalé,“ uvádza strategický tím Saxo Bank.
Aj keď obavy vyplývajúce z cien energií už pravdepodobne rásť nebudú, je ešte príliš skoro predpokladať koniec, keďže vojna na Ukrajine pokračuje a lockdowny v Číne naďalej narúšajú dodávateľské reťazce. Oveľa väčšiu hrozbu však predstavuje rast cien potravín, pretože v hre sú výpadky dodávok obilia z Ukrajiny, ako aj nepriaznivé poveternostné podmienky vo svete.
Po znovuotvorení hraníc rastie inflácia služieb
Inflácia sa v súčasnosti presúva od tovarov k službám. Silné inflačné tlaky v niektorých kategóriách služieb, ako sú prenájom áut, letenky a hotely, naznačujú, že chuť utrácať v znovuotvorených oblastiach života naberá novú dynamiku. Pandémia medzitým posunula modely výdavkov v prospech zdravotnej starostlivosti, čo bude aj naďalej trvalým zdrojom inflácie služieb.
Globálny obchod je krehký
Dôležité bude sledovať aj problematiku výpadkov v dodávateľských reťazcoch. Tie sa začali obchodnou vojnou medzi USA a Čínou, a prehĺbili sa počas pandémie koronavírusu. Súčasné sankcie voči Rusku len prehlbujú principiálnu krehkosť globálneho obchodu. Ide o opak trendov technologických inovácií a migrácie výroby do nízkonákladových krajín spred roku 2008.
„Teraz prevládajú snahy o budovanie kratších, diverzifikovaných a deglobalizovaných dodávateľských reťazcov, čo je výsledkom technologického nacionalizmu, pandémie a geopolitických rizík,“ konštatujú analytici.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
- 2.Christina Lagardová: Éra ultranízkej inflácie sa už pravdepodobne nevráti
- 3.Netflix má na Slovensku nového konkurenta v podobe Disney+. Obe spoločnosti majú problém
- 4.Cestovatelia, pozor – kreditky Diners Club končia, tak aby vám to nepokazilo dovolenku
- 5.Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia