Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Inflácia: Tempo zdražovania na Slovensku sa spomaľuje, no stále sme vysoko nad priemerom eurozóny

Robert Juriš Ekonomika Poslať

Rýchly odhad Európskeho štatistického úradu Eurostat zo začiatku tohto mesiaca a aktuálne hlbšie dáta Štatistického úradu SR sú tentoraz vo vzácnej zhode. Inflácia na Slovensku v marci 2023 predstavovala 14,8 %. Je to o niečo menej, ako zaznamenala v predchádzajúcich mesiacoch, no je to dvakrát viac, ako dosahuje priemer krajín eurozóny (6,9 %).

image

Foto: Shutterstock

Inflácia rastie už dva roky

„Napriek spomaleniu tempa rastu celkovej inflácie ceny potravín opätovne atakovali doterajšie maximum z decembra minulého roku na úrovni 29 %. Náklady na bývanie, energie a položky súvisiace s bývaním sa mierne znížili a dostali sa na úroveň zo začiatku roka 2022. Ceny pohonných látok klesli medziročne na deflačnú hodnotu, čo sa stalo prvýkrát po dvoch rokoch,“ konštatujú slovenskí štatisti.

Marcová inflácia na Slovensku poklesla na úroveň z októbra minulého roka (rovnako 14,8 %). Medziročne rástla od začiatku roka 2021, pričom vo februári tohto roka tretíkrát v priebehu predchádzajúcich štyroch mesiacov dosiahla svoje doterajšie maximum 15,4 %. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v marci 2023 medzimesačne vzrástli o 1,2 %.

Čo zdraželo najviac

Podľa dát Štatistického úradu SR boli vyššie ceny zaznamenané vo všetkých 12 sledovaných výdavkových skupinách. Polovica z nich dosiahla medziročný rast nad 10 %. Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú stále rastúce ceny potravín a zvýšenie cien nákladov na bývanie vrátane energií. Ide o dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností, súhrnne tvoria takmer polovicu výdavkov.

Ceny potravín rastú nepretržite už tretí rok. V marci 2023 sa opäť zvýšili na 29 % a dosiahli úroveň z decembra minulého roka. Výrazne rástli ceny mäsa (+30,5 %), chleba a obilnín (+27,2 %), mlieka, syrov a vajec (+35,7 %), ale tiež zeleniny (+32,1 %), olejov a tukov (+28,3 %), cukru a cukroviniek (+30,3 %). Zdraželi aj nealkoholické nápoje (+19,6 %).

Druhý najväčší vplyv na výdavky domácností majú ceny v oblasti bývania a energií. Marcový nárast týchto cien dosiahol 13,6 %, pričom dynamika rastu opäť mierne poklesala, a to už tretí mesiac po sebe. Vyššie ceny boli aj za dodávku vody a rôzne služby týkajúce sa obydlia (+17,8 %).

Dobrou správou je, že ceny v doprave medziročne vzrástli len o 2,2 %, čo je najnižšia hodnota od februára 2021. Tento výsledok bol ovplyvnený na jednej strane rapídnym poklesom cien pohonných látok o 7,1 %, na druhej strane pretrvávajúcim rastom cien na nákup dopravných prostriedkov o 8,2 % a dopravných služieb drahších o 15 %.

Komu vysoké ceny škodia najviac

Stále tiež platí, že inflácia je milosrdnejšia k domácnostiam zamestnancov, teda k rodinám, kde sa o príjem starajú dvaja dospelí ľudia (14,7 %). Horšia je situácia v prípade nízkopríjmových domácností (15,7 %) a domácností dôchodcov (15,8 %).

Kľúčové sadzby sa ešte budú zvyšovať

Centrálne banky v boji so znižovaním inflácie aj v marci tohto roku zvyšovali svoje kľúčové úrokové sadzby. Európska centrálna banka na 3,5 %Federálny rezervný systém (FED) na 5 %.

Podľa slov guvernéra španielskej centrálnej banky Pabla Hernándeza de Cos bude ECB aj naďalej pokračovať v tejto svojej politike. Vyhlásil totiž, že jadrová inflácia v eurozóne je vysoká a je reálny predpoklad, že na tejto úrovni zotrvá až do konca roka.

Podobne sa vyjadrili aj hlavný ekonóm ECB Philip Lane či guvernér NBS Peter Kažimír. Americký FED však určite bude opatrnejší, a to aj preto, lebo marcová inflácia v USA klesla na 5 %, čo je najmenej od mája 2021.

Česko: Má podobnú infláciu ako my na Slovensku

Inflácia v Česku sa dlhé mesiace držala nad úrovňou inflácie na Slovensku. V marci 2023 však výraznejšie poklesla z februárových 16,7 % na úroveň 14,8 %, čo je hladina veľmi podobná tej na Slovensku.

Podľa informácie Českého štatistického úradu sa na tejto pozitívnej informácii podieľa najmä pokles cien potravín, čo sa stalo po prvý raz od októbra 2021. Zlacňovanie je vidieť aj na čerpacích staniciach a tiež v oblasti bývania.

Analytici predpokladajú, že tento trend by mal trvať aj v nasledujúcich mesiacoch, a že už v júli tohto roku by sa inflácia v Česku mohla dostať na jednocifernú úroveň. Celoročnú infláciu v krajine odhadujú na niečo málo viac ako 10 %.

Maďarsko: Inflácia sa stále drží nad úrovňou 25 %

Iná situácia panuje v susednom Maďarsku, kde inflácia tiež síce o máličko klesla, no stále sa drží na vysokých 25,2 %. Medzimesačne sa znížila len o dve desatiny percentuálneho bodu, pričom k spomaleniu rastu cien prispel miernejší rast cien potravín, energií a tovarov dlhodobej spotreby.

Maďarská centrálna banka aktuálne drží svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na úrovni 13 %. Napriek tomu nedokázala znížiť vysokú infláciu, ale podarilo sa jej oslabiť spotrebiteľský dopyt, a ekonomiku krajiny dostala do technickej recesie.

Švajčiarsko: Inflácia už je pod hranicou 3 %

Švajčiarsko je európskou krajinou mimo združenia eurozóny, ktorá má nižšiu infláciu ako toto zoskupenie 28 krajín. Spotrebiteľské ceny sa tu v marci 2023 oproti marcu 2022 zvýšili len o 2,9 %, čo je najnižšia inflácia za posledných 10 mesiacov, pričom v predchádzajúcom mesiaci dosahovala ešte 3,4 %. Marcové výsledky vo Švajčiarsku sú priaznivejšie, ako očakávali analytici. Okrem nákladov na kultúru a rekreácie klesli prakticky všetky sledované položky. 

Turecko: Tvrdohlavý prezident chce opäť vyhrať voľby

Krajinou s tradične najvyššou infláciou, ktorá sa nachádza v dotyku s Európskou úniou, je Turecko. Aj tu má inflácia klesajúcu tendenciu, keď sa znížila z februárových 55,2 % na marcových 50,5 %. Od jesene minulého roka podľa agentúry Bloomberg poklesla z októbrových 85,5 %, čo bolo najviac za posledných 24 rokov, presne o 35 %.

Za vysokým rastom cien v tejto krajine je potrebné hľadať menovú politiku krajiny, ktorá v Turecku vypukla na sklonku roka 2021. Prispela aj netradičná stratégia prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý miestnu centrálnu banku prinútil, aby postupovala opačne ako všetky ostatné centrálne banky na svete, a teda aby nezvyšovala, ale znižovala svoje kľúčové úrokové sadzby.  

Jeho rozhodnutie bolo motivované snahou nespomaľovať ekonomiku krajiny pri boji s vysokou infláciou pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami, ktoré sa v Turecku uskutočnia už v máji 2023. Hlavným favoritom týchto volieb je práve Erdogan, ktorý by rád zostal prezidentom aj ďalšie volebné obdobie.

78723

Egypt: Devalvovali menu a majú príliš drahé potraviny

Vysoké medziročné ceny tovarov a služieb registrujú v africkom Egypte. Aj tu je však vidieť mierne zlepšenie situácie, keď inflácia v krajine klesla z februárových 32,7 % na marcových 31,9 %. Najzásadnejší rast tu zaznamenali ceny potravín a nealkoholických nápojov, ktoré išli medziročne nahor o viac ako 60 %.

Za rastom cien je podľa agentúry Reuters najmä séria devalvácií miestnej meny, s ktorou Egypt začal v marci minulého roka po problémoch spojených s vojnou na Ukrajine. Odvtedy klesla hodnota egyptskej libry oproti doláru približne o polovicu. Káhira sa potom s Medzinárodným menovým fondom (MMF) dohodla na pôžičke vo výške 3 miliardy dolárov.

Krajina má tiež problém s nedostatkom devízových rezerv a pokračujúcimi problémami s dovozom tovarov do Egypta.

Svetová banka zlepšuje prognózy rastu ekonomiky

Mierne zlepšenie situácie v súvislosti s infláciou viedlo Svetovú banku k zlepšeniu prognózy rastu svetovej ekonomiky v tomto roku. Ešte v januári 2023 tvrdila, že tohtoročný rast dosiahne 1,7 %, no v súčasnosti už hovorí o 2 %. Prezident banky David Malpass však varoval pred zvýšením dlhových problémov rozvojových krajín, ako aj pred vyššími cenami ropy a problémami v bankovom sektore.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.9.2023 Redakcia FinReport

INESS: Najlepší volebný program v oblasti verejných financií majú SaS a PS

Analytici Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií INESS zhodnotili volebné programy politických strán kandidujúcich v nadchádzajúcich ...

21.9.2023 Roland Régely

Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?

Kým v západných krajinách, ako sú Rakúsko, Francúzsko, Dánsko a Holandsko, existuje koncept komerčného zdravotného pripoistenia už roky, ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Netrisk a Bauer Media zlúčia svoje online porovnávače v strednej a východnej Európe

Bauer Media Group a Netrisk Group sa dohodli na spojení svojich online porovnávacích spoločností v šiestich krajinách strednej a východnej ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Podvod: Podnikateľ zdokladoval, že tankoval aj 30-krát denne, daniari mu to spočítali

Podnikateľ chcel optimalizovať výsledok hospodárenia svojej firmy, a preto sa uchýlil k nečestnému konaniu. Do nákladov si zahrnul množstvo ...

21.9.2023 Robert Juriš

Príprava digitálnych mien centrálnych bánk sa dostala do ďalšej fázy, Swift koordinuje beta testy

Spoločnosť pre medzibankovú komunikáciu Swift spolupracuje s tromi centrálnymi bankami a 30 finančnými inštitúciami na beta testoch ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Stále pracujeme viac ako priemerní Európania

Slovenskí zamestnanci stále pracujú viac ako priemerní Európania. V minulom roku strávili v práci približne 39,6 hodiny týždenne, čo je o ...

20.9.2023 Martin Jamnický

Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov

Vzdelávanie sa je pre finančných agentov alfou a omegou pre ich bezpečné pohybovanie sa vo svete financií, ako aj pre ich zdokonaľovanie sa vo ...

20.9.2023 Robert Juriš

Druhý pilier: Za dva roky sa z konzervatívnych do indexových fondov presunie 3,7 miliardy eur

Počet sporiteľov v druhom pilieri presiahol 1,8 milióna. Úspory približne pol milióna z nich už migrujú do predvolenej investičnej ...

20.9.2023 Redakcia FinReport

Google sa snaží zachrániť pred pokutou vo výške 2,5 miliardy eur

Spoločnosť Google čelí obvineniu z využívania obchodných praktík, ktoré poškodzujú hospodársku súťaž. Firme hrozí pokuta vo výške ...

20.9.2023 Redakcia FinReport

Úrady práce registrujú rekordne nízke počty absolventov vysokých škôl

Nezamestnanosť v lete na Slovensku stagnovala. Miera evidovanej nezamestnanosti sa v auguste v porovnaní s júlom zvýšila o jedinú stotinu ...

20.9.2023 Redakcia FinReport

Špecialistom v IT či manažérom zo zahraničia bude stačiť na udelenie víz bakalársky titul

Vláda rozhodla o zmiernení podmienok vzdelania na udeľovanie víz pre špecialistov z tretích krajín. Ide najmä o manažérov, špecialistov v ...

19.9.2023 Roland Régely

Lietanie zatiaľ nie je zelené, ani keď si priplatíme za kompenzáciu uhlíkovej stopy

Aerolinky sa po celom svete snažia presviedčať zákazníkov, že za zelený príplatok dokážu zmierniť emisie pri lietaní. Takéto tvrdenia ...

19.9.2023 Redakcia FinReport

Štát podpísal zmluvu s elektrárňami, elektrina na budúci rok nezdražie

Vláda sa so Slovenskými elektrárňami dohodla na cene elektriny pre domácnosti na nasledujúci rok. Bude rovnaká ako v súčasnosti, teda 61,20 ...

18.9.2023 Redakcia FinReport

Objednávky v priemysle začali klesať. Stalo sa tak po piatich mesiacoch rastu

Hodnota nových objednávok v priemysle v júli 2023 dosiahla celkový objem 4,54 miliardy eur. Medziročne to predstavuje pokles o 7,3 % a po ...

14.9.2023 Redakcia FinReport

Benzín zlacnel, motorová nafta zdražela, ich ceny sú už takmer rovnaké

Ceny 98-oktánového benzínu a motorovej nafty sú opäť vyššie ako v predchádzajúcom týždni. Nachádzajú sa na svojich tohtoročných ...

14.9.2023 Robert Juriš

Inflácia na Slovensku klesla pod 9 %. Ktoré položky zlacňujú a ktoré, naopak, zvyšujú svoje ceny?

Koniec leta pre bojovníkov s vysokou infláciou príliš úspešný nebol. Priemerná inflácia v krajinách eurozóny aj naďalej zostala na ...

14.9.2023 Miloslava Némová

V piatok 15. septembra je sviatok pracovného pokoja, obchody budú zatvorené

Zajtra, teda 15. septembra, sa na Slovensku slávi sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Počas tohto dňa bude väčšina predajní zatvorená, ...

13.9.2023 Martin Jamnický

Zamestnanci sú málo angažovaní a poriadne vystresovaní. Pomohol by im návrat do kancelárií?

Zamestnanci v Európe sú v globálnom meradle dlhodobo najmenej angažovaní. Podľa najnovšieho prieskumu dosahuje miera angažovanosti na starom ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay