Hľadaj

Inflácia: Tempo zdražovania na Slovensku sa spomaľuje, no stále sme vysoko nad priemerom eurozóny

Robert Juriš Ekonomika Poslať

Rýchly odhad Európskeho štatistického úradu Eurostat zo začiatku tohto mesiaca a aktuálne hlbšie dáta Štatistického úradu SR sú tentoraz vo vzácnej zhode. Inflácia na Slovensku v marci 2023 predstavovala 14,8 %. Je to o niečo menej, ako zaznamenala v predchádzajúcich mesiacoch, no je to dvakrát viac, ako dosahuje priemer krajín eurozóny (6,9 %).

inflácia

Foto: Shutterstock

Inflácia rastie už dva roky

„Napriek spomaleniu tempa rastu celkovej inflácie ceny potravín opätovne atakovali doterajšie maximum z decembra minulého roku na úrovni 29 %. Náklady na bývanie, energie a položky súvisiace s bývaním sa mierne znížili a dostali sa na úroveň zo začiatku roka 2022. Ceny pohonných látok klesli medziročne na deflačnú hodnotu, čo sa stalo prvýkrát po dvoch rokoch,“ konštatujú slovenskí štatisti.

Marcová inflácia na Slovensku poklesla na úroveň z októbra minulého roka (rovnako 14,8 %). Medziročne rástla od začiatku roka 2021, pričom vo februári tohto roka tretíkrát v priebehu predchádzajúcich štyroch mesiacov dosiahla svoje doterajšie maximum 15,4 %. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v marci 2023 medzimesačne vzrástli o 1,2 %.

Čo zdraželo najviac

Podľa dát Štatistického úradu SR boli vyššie ceny zaznamenané vo všetkých 12 sledovaných výdavkových skupinách. Polovica z nich dosiahla medziročný rast nad 10 %. Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú stále rastúce ceny potravín a zvýšenie cien nákladov na bývanie vrátane energií. Ide o dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností, súhrnne tvoria takmer polovicu výdavkov.

Ceny potravín rastú nepretržite už tretí rok. V marci 2023 sa opäť zvýšili na 29 % a dosiahli úroveň z decembra minulého roka. Výrazne rástli ceny mäsa (+30,5 %), chleba a obilnín (+27,2 %), mlieka, syrov a vajec (+35,7 %), ale tiež zeleniny (+32,1 %), olejov a tukov (+28,3 %), cukru a cukroviniek (+30,3 %). Zdraželi aj nealkoholické nápoje (+19,6 %).

Druhý najväčší vplyv na výdavky domácností majú ceny v oblasti bývania a energií. Marcový nárast týchto cien dosiahol 13,6 %, pričom dynamika rastu opäť mierne poklesala, a to už tretí mesiac po sebe. Vyššie ceny boli aj za dodávku vody a rôzne služby týkajúce sa obydlia (+17,8 %).

Dobrou správou je, že ceny v doprave medziročne vzrástli len o 2,2 %, čo je najnižšia hodnota od februára 2021. Tento výsledok bol ovplyvnený na jednej strane rapídnym poklesom cien pohonných látok o 7,1 %, na druhej strane pretrvávajúcim rastom cien na nákup dopravných prostriedkov o 8,2 % a dopravných služieb drahších o 15 %.

Komu vysoké ceny škodia najviac

Stále tiež platí, že inflácia je milosrdnejšia k domácnostiam zamestnancov, teda k rodinám, kde sa o príjem starajú dvaja dospelí ľudia (14,7 %). Horšia je situácia v prípade nízkopríjmových domácností (15,7 %) a domácností dôchodcov (15,8 %).

Kľúčové sadzby sa ešte budú zvyšovať

Centrálne banky v boji so znižovaním inflácie aj v marci tohto roku zvyšovali svoje kľúčové úrokové sadzby. Európska centrálna banka na 3,5 %Federálny rezervný systém (FED) na 5 %.

Podľa slov guvernéra španielskej centrálnej banky Pabla Hernándeza de Cos bude ECB aj naďalej pokračovať v tejto svojej politike. Vyhlásil totiž, že jadrová inflácia v eurozóne je vysoká a je reálny predpoklad, že na tejto úrovni zotrvá až do konca roka.

Podobne sa vyjadrili aj hlavný ekonóm ECB Philip Lane či guvernér NBS Peter Kažimír. Americký FED však určite bude opatrnejší, a to aj preto, lebo marcová inflácia v USA klesla na 5 %, čo je najmenej od mája 2021.

Česko: Má podobnú infláciu ako my na Slovensku

Inflácia v Česku sa dlhé mesiace držala nad úrovňou inflácie na Slovensku. V marci 2023 však výraznejšie poklesla z februárových 16,7 % na úroveň 14,8 %, čo je hladina veľmi podobná tej na Slovensku.

Podľa informácie Českého štatistického úradu sa na tejto pozitívnej informácii podieľa najmä pokles cien potravín, čo sa stalo po prvý raz od októbra 2021. Zlacňovanie je vidieť aj na čerpacích staniciach a tiež v oblasti bývania.

Analytici predpokladajú, že tento trend by mal trvať aj v nasledujúcich mesiacoch, a že už v júli tohto roku by sa inflácia v Česku mohla dostať na jednocifernú úroveň. Celoročnú infláciu v krajine odhadujú na niečo málo viac ako 10 %.

Maďarsko: Inflácia sa stále drží nad úrovňou 25 %

Iná situácia panuje v susednom Maďarsku, kde inflácia tiež síce o máličko klesla, no stále sa drží na vysokých 25,2 %. Medzimesačne sa znížila len o dve desatiny percentuálneho bodu, pričom k spomaleniu rastu cien prispel miernejší rast cien potravín, energií a tovarov dlhodobej spotreby.

Maďarská centrálna banka aktuálne drží svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na úrovni 13 %. Napriek tomu nedokázala znížiť vysokú infláciu, ale podarilo sa jej oslabiť spotrebiteľský dopyt, a ekonomiku krajiny dostala do technickej recesie.

Švajčiarsko: Inflácia už je pod hranicou 3 %

Švajčiarsko je európskou krajinou mimo združenia eurozóny, ktorá má nižšiu infláciu ako toto zoskupenie 28 krajín. Spotrebiteľské ceny sa tu v marci 2023 oproti marcu 2022 zvýšili len o 2,9 %, čo je najnižšia inflácia za posledných 10 mesiacov, pričom v predchádzajúcom mesiaci dosahovala ešte 3,4 %. Marcové výsledky vo Švajčiarsku sú priaznivejšie, ako očakávali analytici. Okrem nákladov na kultúru a rekreácie klesli prakticky všetky sledované položky. 

Turecko: Tvrdohlavý prezident chce opäť vyhrať voľby

Krajinou s tradične najvyššou infláciou, ktorá sa nachádza v dotyku s Európskou úniou, je Turecko. Aj tu má inflácia klesajúcu tendenciu, keď sa znížila z februárových 55,2 % na marcových 50,5 %. Od jesene minulého roka podľa agentúry Bloomberg poklesla z októbrových 85,5 %, čo bolo najviac za posledných 24 rokov, presne o 35 %.

Za vysokým rastom cien v tejto krajine je potrebné hľadať menovú politiku krajiny, ktorá v Turecku vypukla na sklonku roka 2021. Prispela aj netradičná stratégia prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý miestnu centrálnu banku prinútil, aby postupovala opačne ako všetky ostatné centrálne banky na svete, a teda aby nezvyšovala, ale znižovala svoje kľúčové úrokové sadzby.  

Jeho rozhodnutie bolo motivované snahou nespomaľovať ekonomiku krajiny pri boji s vysokou infláciou pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami, ktoré sa v Turecku uskutočnia už v máji 2023. Hlavným favoritom týchto volieb je práve Erdogan, ktorý by rád zostal prezidentom aj ďalšie volebné obdobie.

78723

Egypt: Devalvovali menu a majú príliš drahé potraviny

Vysoké medziročné ceny tovarov a služieb registrujú v africkom Egypte. Aj tu je však vidieť mierne zlepšenie situácie, keď inflácia v krajine klesla z februárových 32,7 % na marcových 31,9 %. Najzásadnejší rast tu zaznamenali ceny potravín a nealkoholických nápojov, ktoré išli medziročne nahor o viac ako 60 %.

Za rastom cien je podľa agentúry Reuters najmä séria devalvácií miestnej meny, s ktorou Egypt začal v marci minulého roka po problémoch spojených s vojnou na Ukrajine. Odvtedy klesla hodnota egyptskej libry oproti doláru približne o polovicu. Káhira sa potom s Medzinárodným menovým fondom (MMF) dohodla na pôžičke vo výške 3 miliardy dolárov.

Krajina má tiež problém s nedostatkom devízových rezerv a pokračujúcimi problémami s dovozom tovarov do Egypta.

Svetová banka zlepšuje prognózy rastu ekonomiky

Mierne zlepšenie situácie v súvislosti s infláciou viedlo Svetovú banku k zlepšeniu prognózy rastu svetovej ekonomiky v tomto roku. Ešte v januári 2023 tvrdila, že tohtoročný rast dosiahne 1,7 %, no v súčasnosti už hovorí o 2 %. Prezident banky David Malpass však varoval pred zvýšením dlhových problémov rozvojových krajín, ako aj pred vyššími cenami ropy a problémami v bankovom sektore.

logo
Prečítajte si tiež:
17.4.2025 Redakcia FinReport

Aký dopad má transakčná daň na slovenský trh?

Vo FinReport Podcaste sa dozviete, ako zareagovali banky na povinné podnikateľské účty, ako sa transakčná daň vyvíjala v Maďarsku, ako aj ...

17.4.2025 Redakcia FinReport

Top vedecké výsledky dostanú automatickú finančnú podporu

Ministerstvo školstva zaviedlo nový spôsob financovania vedeckých výstupov, ktorý výrazne zjednodušuje a urýchľuje proces podpory pre ...

16.4.2025 Tlačová správa

Čo sa skrýva za pojmom dropshipping?

Ak ste si v minulosti objednali tovar z e-shopu, o ktorom ste sa domnievali, že je slovenský a na vaše prekvapenie ste zistili, že k vám ...

16.4.2025 Laura Lišková

Študenti môžu získať štipendium na štúdium v zahraničí!

Študenti, doktorandi ako aj mladí výskumníci majú skvelú príležitosť získať finančnú podporu na študijný či výskumný pobyt v ...

15.4.2025 Tlačová správa

Hypotéky a investície v prvom kvartáli 2025: Nízke sadzby, vysoké ceny nehnuteľností a presun k bezpečným aktívam

Prvý kvartál roka 2025 priniesol na finančných trhoch pokračovanie trendov zo záveru roku 2024. Úrokové sadzby klesali, ceny inzerovaných ...

15.4.2025 Tlačová správa

Investície z 2. piliera do projektov na Slovensku sa stávajú realitou

Umožní to návrh zákona o starobnom dôchodkovom sporení z dielne rezortu práce. V pléne Národnej rady SR získal širokú politickú podporu, ...

15.4.2025 Eva Sadovská

Marcová inflácia zrýchlila na 4,0 %. Ako rast cien ovplyvní naše financie a investície?

Štatistický úrad SR dnes zverejnil marcový vývoj cien tovarov a služieb. Na medziročnej báze došlo k zrýchleniu, nakoľko ...

15.4.2025 Michal Sobek

Zbohom papierovým faktúram: Slovensko chystá povinné e-faktúry

Od roku 2027 čaká slovenských platiteľov DPH významná zmena. Budú totiž vystavovať faktúry výlučne v elektronickej podobe. Je to ...

9.4.2025 Redakcia FinReport

Koniec vlakov zadarmo?

V uplynulých dňoch sa na Slovensku objavili správy o plánovanom zavedení minimálneho cestovného vo výške jedného eura pre cestujúcich vo ...

3.4.2025 Tlačová správa

Trumpova politika svetovým akciám neprospieva, tie európske však rastú

Odliv kapitálu z amerických akcií do tých európskych dosiahol najvyššiu úroveň v ...

1.4.2025 Mário Špilberger

Ste vodič, ktorý zvažuje auto zo zahraničia? Základom je zmluva

V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na to, ako si správne vybrať auto, ktoré kupujeme zo zahraničia. Po tom, ako sme si vybrali auto ...

30.3.2025 Mário Špilberger

Kúpa auta zo zahraničia. Ako si správne vybrať?

FinReport vám prináša sériu článkov o tom, ako si správne vybrať, dobre kúpiť, optimálne prefinancovať, bezpečne previezť a správne ...

28.3.2025 Roland Régely

Od apríla 2025 sa na Slovensku zvýšia sumy stravného

Od 1. apríla 2025 sa na Slovensku zvýšia sumy stravného. Udeje sa tak na základe automatickej valorizácie stanovenej v legislatíve, ktorá ...

27.3.2025 Laura Lišková

Vláda schválila nové opatrenia na rýchlejšiu výstavbu škôlok

Slovensko už dlhodobo čelí problému s nedostatkom miest v materských školách. Aby sa táto situácia zlepšila, vláda schválila plán na ...

22.3.2025 Redakcia FinReport

Prieskum: Väčšina ľudí je presvedčená, že 2 % z dane zlepšujú život na Slovensku

Firmy, ktoré podávajú daňové priznanie za minulý rok v riadnom termíne a chcú poskytnúť časť zaplatenej dane na podporu ...

21.3.2025 Roland Régely

NBS varuje pred falošnými eurami. Ako odhaliť falzifikát hmatom či pohľadom?

Falošné eurobankovky sa stále objavujú v obehu, pričom najčastejšie sú falšované nominály 20 € a 50 €. Národná banka Slovenska (NBS) ...

20.3.2025 Finančná správa

Výber daní sa v januári a februári zvýšil o 24,5%

Prvé dva mesiace tohto roka ukazujú, že plnenie rozpočtu má pozitívny trend. Finančná správa počas nich vybrala o 672 miliónov eur viac, ...

20.3.2025 Klaudia Lászlóová

Za družstevným bývaním sa už netreba sťahovať do Rakúska

Na Slovensku družstevné byty po roku 1989 zanikli, ale veľa Slovákov využíva túto formu bývania napríklad v susednom Rakúsku. Práve ...

Apríl

 
P
U
S
Š
P
S
N
Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay