Inflácia prudko rastie nielen v eurozóne, ale aj v Rusku, USA a v Česku
Odhad Európskeho štatistického úradu Eurostat o tom, že inflácia v rámci krajín eurozóny vo februári vystúpila na 5,8 % je známy už niekoľko dní. Aktuálne sa k tomuto odhadu pridávajú správy o cenách tovarov a energií z ďalších „nečlenských“ krajín a všetky sú zásadne vyššie, v niektorých prípadoch aj dvojciferné.

Foto: Shutterstock
USA: Najviac zdraželi energie
Index spotrebiteľských cien v Spojených štátoch v porovnaní s januárom stúpol o 0,4 % na 7,9 %. Inflácia v USA sa tak zrýchlila viac, ako sa pôvodne očakávalo, a dosiahla svoje 40-ročné maximum z augusta 1982.
Najvyššie v USA vyskočili ceny energií – medziročne až o 25,6 %. Ceny potravín sa v porovnaní s februárom 2021 zvýšili o 8,6 %.
Rusko: Hodnota rubľa sa prepadla
Medziročná inflácia v Rusku sa vo februári zrýchlila na 9,15 % z januárových 8,73 %. Rast spotrebiteľských cien je v krajine najvyšší za posledných sedem rokov. Ceny sa budú zvyšovať aj naďalej, pretože sankcie Západu zrazili nadol cenu rubľa, burza je zatvorená, obchodovanie nefunguje a ruská ekonomika slabne.
Vo februári 2022 sa v krajine zvýšili ceny takmer všetkého od chleba až po benzín. Jeden z najvyšších nárastov, zhruba o pätinu, vykázali ceny cukru a obilnín. Podľa miestneho štatistického úradu však najviac vzrástli ceny stavebných materiálov, a to o 22,5 %. V reakcii na prepad ceny rubľa a nárast inflácie ruská centrálna banka zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 9,5 % až na 20 %.
Česko: Najvyššie hodnoty za posledných 24 rokov
Česko sa zaradilo medzi krajiny, v ktorých inflácia dosiahla dvojciferné hodnoty. Aj tu rast spotrebiteľských cien akceleroval rýchlejšie, ako očakávali ekonómovia. Dosiahol najvyššie tempo za posledných 24 rokov, pričom hodnota inflácie za február sa ustálila na 11,1 %, kam vyskočila z januárových 9,9 %.
Februárová miera inflácie v Česku je najvyššia od roku 1998. Najviac zdražela cena bývania, energií, pričom najvyššie sa dostali ceny elektriny a zemného plynu.
Situácia v eurozóne a reakcia ECB
V rámci krajín patriacich do eurozóny je aktuálna inflácia najvyššia v Litve (13,9 %) a Estónsku (12,4 %). Blíži sa k nim Belgicko (9,6 %) a vysoká miera inflácie je aj na Slovensku (8,2 %). Táto situácia prinútila reagovať aj Európsku centrálnu banku (ECB). Z posledného zasadnutia Rady guvernérov ECB vyplynulo, že banka ešte v tomto roku utlmí svoje stimulačné opatrenia v podobe výkupu dlhopisov a hneď vzápätí začne so zvyšovaním kľúčových úrokových sadzieb. Najskôr by sa tak mohlo stať v treťom štvrťroku tohto roku.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 3.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 4.Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení