Inflácia prekonala ďalšie rekordy, keď v eurozóne vyskočila na 9,1 % a na Slovensku až na 13,3 %
Európsky štatistický úrad Eurostat prináša ďalšie nepríjemné správy. Týkajú sa pokračujúceho nárastu cien tovarov a služieb. Hlavným hnacím motorom inflácie v auguste 2022 boli stále rastúce ceny energií. Výsledkom je, že inflácia v krajinách eurozóny stúpla z júlových 8,9 % na 9,1 % a na Slovensku o pol percentuálneho bodu na 13,3 %.

Foto: Shutterstock
Príčinou vysokej inflácie sú drahé energie
Podľa zatiaľ rýchleho odhadu Eurostatu sa ceny energií sa v auguste 2022 v rámci krajín eurozóny medziročne zvýšili o 38,3 %, pričom tempo ich rastu sa len mierne spomalilo. Ceny potravín, alkoholu a tabaku vzrástli o 10,6 %. Ceny neenergetického priemyselného tovaru stúpli o 5 % a služieb o 3,8 %.
Najviac rástli ceny v Estónsku (25,2 %), o viac než 20 % vzrástli aj v Litve (21,1 %) a v Lotyšsku (20,8 %). Najnižšia inflácia bola vo Francúzsku (6,5 %).
Zaujímavé je, že nie vo všetkých krajinách eurozóny sa inflácia zvyšovala. Naopak, znižovala sa hneď v niekoľkých. Najviac klesla na Cypre z júlových 10,6 % na augustových 9,6 %. Znížila sa však aj v Írsku (z 9,6 % na 8,9 %), v Španielsku (z 10,7 % na 10,3 %), vo Francúzsku (zo 6,8 % na 6,5 %), v Grécku (z 11,3 % na 11,1 %) či v Slovinsku (z 11,7 % na 11,5 %).
Toto však nebol prípad Slovenska, kde sa inflácia medzimesačne zvýšila o pol percentuálneho bodu na 13,3 %.
Na ťahu je Európska centrálna banka
Ďalší nárast inflácie v krajinách eurozóny vytvára predpoklad na pokračovanie v razantnom prijímaní protiinflačných opatrení zo strany Európskej centrálnej banky (ECB). Tá síce v lete zvýšila svoje kľúčové úrokové sadzby o pol percentuálneho bodu, ale už vtedy bolo zrejmé, že na zastavenie rastu inflácie to stačiť nebude.
Už vtedy sa predpokladalo, že najneskôr v septembri tento krok zopakuje, a potom vo zvyšovaní úrokových sadzieb bude pokračovať aj v ďalších mesiacoch. Inflácia v eurozóne sa totiž nachádza vysoko nad dvojpercentným cieľom centrálnej banky. Najbližšie zasadnutie rady guvernérov ECB sa koná v septembri 2022.
Ekonomika Veľkej Británie smeruje do recesie
Inflácia stúpa aj v európskych krajinách, ktoré sa nachádzajú mimo eurozóny. Napríklad vo Veľkej Británii stúpli ceny tovarov a služieb z júlových 9,4 % na augustových 10,1 %. Hlavným ťahúňom tohto nárastu neboli energie, ale prudko rastúce ceny potravín.
Stúpajúca inflácia vyvinula masívny tlak aj na miestnu centrálnu banku. Bank of England preto zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu na 1,75 % s tým, že inflácia v krajine by mala kulminovať na jeseň tohto roku na úrovni približne 13 %, čo by bolo najviac za posledné štyri desaťročia, presnejšie od roku 1980. Analytici zároveň predpokladajú, že miestna ekonomika upadne do recesie, v ktorej by mala zotrvať väčšinu nasledujúceho roka.
Krajiny s infláciou zápasia, ako len vedia
Ďalšou krajinou mimo eurozóny, ktorá s infláciou zápasí vlastnými silami a prostriedkami, je Maďarsko. V tomto štáte inflácia prekonala hranicu 13 %, pričom sa očakáva, že na jeseň sa prehupne až cez 20 %.
Maďarská centrálna banka v obavách z takéhoto scenára agresívne zvyšovala kľúčové úrokové sadzby s cieľom podporiť domácu menu. V súčasnosti sa nachádzajú na úrovni 11,75 %. Len o dva percentuálne body nižšie drží túto sadzbu na úrovni 9,75 % Česko. Najvyššiu kľúčovú úrokovú sadzbu má v súčasnosti Turecko, ktoré sa dostalo na úroveň 69,5 %. Ani to mu však nepomohlo znížiť astronomickú infláciu, ktorá sa v tejto krajine vyšplhala na 70 %.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Takto sa od 1. júla 2023 zvýšia penzie dôchodcom podľa počtu odpracovaných rokov
- 4.Národná banka Slovenska poslala poisťovňu Novis do likvidácie, tá sa plánuje súdiť
- 5.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie