Inflácia: Nárast cien tovarov a služieb v eurozóne na konci roka 2021 dosiahol rekordných 5 %
Inflácia v krajinách eurozóny sa ku koncu roka 2021 dostala na úroveň, kde dosiaľ ešte nikdy nebola, teda najvyššie od zavedenia eura v roku 2002. Európsky štatistický úrad tvrdí, že súhrnný údaj za celú eurozónu v decembri oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástol o jednu desatinu percentuálneho bodu na rovných 5 %.

Foto: Shutterstock
Pobaltie a západná Európa
Zaujímavejšie ako medzimesačné vyznieva medziročné porovnanie. Ku koncu decembra v roku 2020 sa totiž ceny tovarov a služieb v štátoch eurozóny držali na úrovni –0,3 %. Ich medziročný nárast teda predstavuje až 5,3 %.
Najvyššia inflácia v rámci eurozóny je aktuálne v pobaltských krajinách. Suverénne najvyššia je v Estónsku na úrovni 12 %. Dvojciferné parametre dosahuje aj v susednej Litve, kde sa vyšplhala na 10,7 % a tretia najvyššia je v Estónsku, kde atakuje 7,7 %.
Hneď za nimi nasledujú štáty západnej Európy, ako Španielsko (6,7 %), Belgicko (6,5 %), Holandsko (6,4 %) a krajina s najsilnejšou európskou ekonomikou Nemecko (5,7 %). Nad 5-percentným priemerom eurozóny je aj niekoľko ďalších krajín spoločne so Slovenskom, kde sa inflácia vyšplhala na 5,6 %.
Menším ekonomikám sa darí lepšie
Naopak, pod priemerom eurozóny sa nachádzajú krajiny, ktorých ekonomiky majú menší výtlak ako u väčšiny spomenutých štátov. Spomenieme napríklad Cyprus (4,8 %), Grécko (4,4 %), Portugalsko (2,8 %) či Maltu (2,6 %), kde je v rámci eurozóny najnižšia inflácia.
Celkovo je však v rámci celej eurozóny vo všetkých krajinách vyššia a vo väčšine krajín výrazne vyššia inflácia, ako určuje cieľ Európskej investičnej banky (ECB) na úrovni 2 %. Napriek tomu táto smer udávajúca banka zotrváva na svojom optimistickom postoji, že inflácia počas roku 2022 poklesne a postupne sa vráti na svoje pôvodné hodnoty. To je hlavný dôvod, prečo sa zatiaľ bráni zvyšovaniu základných úrokových sadzieb, hoci americký FED už ohlásil, že tak urobí od marca 2022 a niektoré ďalšie krajiny toto opatrenie zrealizovali už v roku 2021.
Najviac zdraželi energie
V rámci eurozóny počas tohto roka najviac rástli ceny energií. Medziročne sa zvýšili až o 26 %. Potraviny, alkohol a tabakové výrobky zdraželi o 3,2 % a ceny neenergického priemyselného tovaru medziročne stúpli o 2,9 %.
Podľa ďalšej správy Eurostatu vychádzajúcej z prieskumu medzi firmami, väčšina z nich v roku 2022 očakáva, podobne ako ECB, že tempo rastu cien sa predsa len v blízkej budúcnosti spomalí a inflácia napokon začne klesať. Zostáva len dúfať, že tento prieskumom zistený sentiment sa čo najrýchlejšie stane realitou.
Kľúčové slová
Podujatia

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Vojna na Ukrajine

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
- 2.Inflácia na Slovensku dosiahla rekordných 13,6 %, no jej nárast je už pomalší
- 3.Prieskum: Takmer polovica Slovákov si na dôchodok neodkladá žiadne financie
- 4.Využívanie geotermálnej energie na Slovensku má potenciál, financovanie bude jednoduchšie
- 5.Viacero afrických krajín pracuje na vývine vlastných digitálnych mien