Inflácia na Slovensku vzrástla na 2,8 %. Je to viac, ako má väčšina krajín eurozóny
Rýchlosť zvyšovania cien tovarov a služieb na Slovensku sa počas tohtoročných prázdnin začala zvyšovať. Európsky štatistický úrad Eurostat začiatkom mesiaca odhadol, že inflácia na Slovensku v uplynulom mesiaci dosiahla 3,2 %. Štatistický úrad SR jeho čísla neskôr skorigoval na 2,8 %. Stále je to však viac ako v predchádzajúcom mesiaci a zároveň viac, ako predstavuje priemer krajín eurozóny.
Foto: Freepik
Najdôležitejšie faktory inflácie
Augustová medziročná inflácia na Slovensku oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástla o dve desatiny percentuálneho bodu. Je tretia najvyššia v tomto roku. Ceny tovarov a služieb medziročne vzrástli vo všetkých 12 sledovaných odboroch – najviac u potravín a nealkoholických nápojov, ako aj v oblasti dopravných služieb.
Práve rast cien potravín mal na celkovú infláciu na Slovensku počas uplynulého mesiaca najvýraznejší vplyv. Podľa údajov Štatistického úradu SR výšku inflácie najviac ovplyvnil drahší chlieb a obilniny (+5 %), ale aj oleje a tuky (+14 %), a tiež cukor a cukrovinky (+7 %). Miernejšie zdraželo mäso, mlieko, syry a vajcia (+2 %).
Významný vplyv na celkovú infláciu mal tiež rast cien v doprave, aktuálne najmä prudší rast cien dopravných služieb o takmer 17 %. Nedokázali ho kompenzovať ani nižšie ceny pohonných látok, ktoré medziročne zlacneli v priemere o 8 %.
„Infláciu zároveň podporil efekt zvýšenia cien vybraných odborov z predošlých mesiacov, ktorý sa prejavuje vždy celý nasledujúci rok. Boli to napríklad drahšie alkoholické nápoje, zdravotnícke výrobky a služby, ako aj vyššie ceny dovolenkových zájazdov či rôznych služieb – stravovacích, ubytovacích, kaderníckych aj sociálnych a niektorých druhov poistenia,“ konštatujú štatisti.
Pre občanov je však dôležité, že reálne mzdy u nás sú aktuálne vyššie ako inflácia, a to vo všetkých sledovaných odvetviach. Najintenzívnejšie rastú v medziročnom porovnaní v prípade maloobchodu (+7,4 %) a v priemysle (+7 %).
Vplyv na výšku inflácie majú aj rozdielne výdavky
Miera inflácie pre tri špecifické sociálne skupiny má mierne iné hodnoty, čo vyplýva z inej štruktúry výdavkov týchto domácností v rámci spotrebného koša. V súhrne za sedem mesiacov roku 2024 sa spotrebiteľské ceny v rámci Slovenskej republiky medziročne zvýšili o 2,6 %. V domácnostiach zamestnancov to bolo o 2,8 %, v nízkopríjmových domácnostiach o 2,6 %, v domácnostiach dôchodcov o rovné 2 %.
Priemerná inflácia v krajinách eurozóny je 2,2 %
Z pohľadu jednotlivých krajín eurozóny v auguste 2024 až 15 z 20 členských štátov tohto ekonomického zoskupenia zaznamenalo medzimesačný pokles inflácie a v piatich prípadoch sa rýchlosť rastu spotrebiteľských cien zvýšila. Toto konštatovanie sa týka aj Slovenskej republiky, kde inflácia stúpla na 2,8 %.
Najnižšia inflácia spomedzi dvadsiatky krajín eurozóny je momentálne v Litve (0,7 %), Lotyšsku (0,9 %), Fínsku, Írsku a Slovinsku (po 1,1 %), a v Taliansku (1,3 %). Naopak, najvyššia inflácia je v Belgicku (4,5 %), Estónsku (3,4 %), Holandsku (3,3 %), Grécku (3,1 %) a Chorvátsku (3 %).
Spomedzi členských krajín eurozóny počas uplynulého mesiaca inflácia najviac zrýchlila vo Fínsku (+0,6 percentuálneho bodu). Naopak, najvýraznejší úbytok štatisti zaznamenali v Luxembursku (–1 percentuálny bod), Belgicku a Portugalsku (po –0,9 percentuálneho bodu).
Inflácia v USA klesla na 2,5 %
Inflácia však počas uplynulého mesiaca neklesla len v krajinách eurozóny, ale aj v USA, a to o štyri desatiny percentuálneho bodu z 2,9 % na 2,5 %. Je to najmenej od februára 2021, teda za posledného tri a pol roka.
Nárast cien tovarov a služieb v krajine tak postupne klesá k dvojpercentnému cieľu Federálneho rezervného systému (FED), od ktorého sa v nasledujúcom týždni očakáva, že pristúpi k uvoľňovaniu svojej menovej politiky v podobe znižovania kľúčových úrokových sadzieb.
Americkí štatisti oceňujú najmä pokles cien energií. Stalo sa tak po piatich mesiacoch nárastu. Zároveň však upozorňujú na jadrovú infláciu bez cien potravín a energií, ktorá je stále relatívne vysoká na úrovni 3,2 %.
Dobrou správou je, že spolu s infláciou v USA klesá aj miera nezamestnanosti, ktorá sa znížila zo 4,3 % na 4,2 %. To je ďalší argument, prečo by miestna centrálna banka mohla pristúpiť k znižovaniu svojich úrokových sadzieb, ktoré aktuálne od minulého roku drží na úrovni 5,25 až 5,50 %.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Noc světových vánočních melodií 16. decembra 2024 - 20. januára 2025
- 2.WAVE Festival: Halloween - Trenčín 31. októbra 2024
- 3.LADY CARNEVAL - Největší hity božského Káji 23. novembra 2024
- 4.Fico: Súčasná vláda nemala doteraz žiadnu väčšiu aféru
- 5.Peňaženky na digitálne euro by sa v ideálnom prípade mohli objaviť už v roku 2025