Inflácia na Slovensku v januári 2025 vyskočila na 3,9 %
Rast cien tovarov a služieb na Slovensku sa na začiatku tohto roku zrýchlil. Januárová inflácia sa vyšplhala na 3,9 %, čo je najviac za posledných 12 mesiacov. O jej nárast sa postaral najmä nárast dane z pridanej hodnoty (DPH) či nárast dane z cukru v nealkoholických nápojoch. Pritom priemerná inflácia za rok 2024 na Slovensku predstavovala len 2,8 %.

Foto: Shutterstock
Za čo si priplácame viac a za čo menej
Ceny tovarov a služieb v medziročnom porovnaní dosiahli v januári 2025 najvyššiu úroveň rastu za posledný rok, a to vo všetkých 12 sledovaných oblastiach. Nárast inflácie na Slovensku sa pohybuje od 2,4 % v odvetví odevov a obuvi až po 11 % v oblasti vzdelávania.
Podľa informácie Štatistického úradu SR si výrazne priplácame nielen za vzdelávanie, ale aj za mnohé ďalšie tovary a služby. Rast cien na medziročnej úrovni významne ovplyvnili najmä zvýšenia cien nápojov. Ceny za alkoholické nápoje a tabak boli medziročne vyššie o viac ako 7 %, pričom najviac zdraželo víno (+14 %).
Dvojciferný rast dosiahli aj ceny nealko nápojov (+12 %), čo primárne ovplyvnilo zavedenie spotrebnej dane z cukru. Ceny minerálnych vôd, nealko nápojov a štiav tak boli medziročne vyššie o 16,3 % a káva, čaj a kakao zdraželi o takmer 7 %.
Miernejší rast cien je u potravín, ktoré medziročne zdraželi „len“ o 1,7 %. Výnimkou sú len oleje a tuky, kde ceny rastú dvojciferne. Naopak, lacnejšie ako pred rokom sa predávali mäso, chlieb a zelenina.
Relatívne nižšie je tiež zdražovanie bývania a energií (+2,5 %). „Dvojciferné tempo rastu už niekoľko mesiacov pretrváva pri cenách dodávky vody a zberu smetí. Aktuálne sa do mierneho rastu dostali aj ceny energií – plynu, tepelnej energie a elektriny,“ konštatujú slovenskí štatisti.
Najvyššiu infláciu na Slovensku pociťujú zamestnanci
Inflácia v domácnostiach dôchodcov klesla na sklonku uplynulého roku na 2,5 %. V priemere za celý rok 2024 sa tak podľa údajov Štatistického úradu SR vrátila na hodnotu spred štyroch rokov – na 2,2 %. Menej priaznivá situácia však panovala v ostatných slovenských domácnostiach. Priemerná inflácia v nízkopríjmových domácnostiach vlani dosiahla 2,8 % a v domácnostiach zamestnancov dokonca až 2,9 %.
Inflácia na Slovensku bude druhá najvyššia v EÚ
Inflácia na Slovensku na začiatku tohto roku vyskočila nahor najmä kvôli nárastu dane z pridanej hodnoty (DPH). Mohla byť však ešte o niečo vyššia, no zabránilo jej v tom zastropovanie cien energií a opätovné zavedenie plošnej pomoci domácnostiam.
„V ďalších mesiacoch predpokladáme ešte mierne zrýchlenie medziročného rastu cien, kulminovať by mohlo v lete na úrovniach okolo 4,5 %. Priemerná miera inflácie by tak v tomto roku mohla skončiť nad úrovňou 4 %, čo by predstavovalo druhý najvyšší spotrebiteľský rast cien zo všetkých krajín Európskej únie. Priemerná miera inflácie v Európskej únii sa očakáva na úrovni 2,4 %,“ konštatuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Ceny stúpajú aj v eurozóne
Medziročná inflácia sa počas januára 2025 zvýšila aj v dvadsiatke krajín eurozóny. Cenový rozdiel oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roku je 2,5 %, pričom nárast v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom predstavuje plus jednu desatinu percentuálneho bodu.
Očakávania analytikov pritom boli úplne opačné. Napokon aj Európska centrálna banka na začiatku tohto roku znížila svoje kľúčové úrokové sadzby s tým, že inflácia členských krajinách eurozóny bude v nasledujúcich mesiacoch klesať.
Počas uplynulého mesiaca medziročne najviac zdraželi služby, potraviny a energie. Najvyšší nárast zaznamenali spotrebiteľské ceny v sektore služieb, ktoré sa medziročne zrýchlili o 3,9 %. Januárová inflácia v segmente potravín, alkoholu a tabaku predstavovala 2,3 %, v oblasti energií 1,8 % a u priemyselných tovarov bez energií dosiahla 0,5 %.
Ako sú na tom jednotlivé členské krajiny
Z pohľadu jednotlivých krajín eurozóny v januári 2025 až 10 z 20 členských štátov tohto ekonomického zoskupenia zaznamenalo medzimesačný nárast inflácie, v štyroch prípadoch zostala na nezmenenej úrovni, a šestica štátov platiacich eurom zaznamenala pokles rastu spotrebiteľských cien.
V priebehu uplynulého mesiaca inflácia najviac zrýchlila v Litve (+1,5 percentuálneho bodu), Írsku a Slovenskej republike (+1 percentuálny bod) a v Luxembursku (+0,8 percentuálneho bodu). Naopak, najvýraznejší úbytok štatisti zaznamenali v Estónsku (–1,3 percentuálneho bodu) a v Holandsku (–1 percentuálny bod).
Inflácia v USA sa opäť začína trojkou
Index spotrebiteľských cien v Spojených štátoch v januári 2025 v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka mierne vzrástol z decembrových 2,9 % na rovné 3 %. Medziročná inflácia v USA sa minulý mesiac zrýchlila, čo stupňuje tlak na Federálny rezervný systém (FED), aby sa vzhľadom na rastúcu neistotu v ekonomike neponáhľal s návratom k znižovaniu úrokových sadzieb.
A FED sa so znižovaním úrokov ani neponáhľa. Na svojom poslednom zasadnutí v januári 2025 totiž ponechal svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na úrovni 4,25 až 4,50 % s tým, že počká na zmiernenie rastu cien v krajine, ktorá žije v očakávaní zmien súvisiacich s návratom Donalda Trumpa do Bieleho domu.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Materská v roku 2026 poriadne stúpne. Získať môžete až 2 329 eur
- 2.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 3.Všeobecná zdravotná poisťovňa necháva voľbu benefitov na svojich poistencov, tí najlepšie vedia, čo potrebujú
- 4.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 5.Do roku 2035 bude podľa prognózy polovica slovenských detí trpieť nadváhou a obezitou