Inflácia na Slovensku v januári 2022 vystúpila na 8,4 %, v Česku dokonca na 9,9 %
Medziročný rast cien v januári 2022 dosiahol najvyššiu mesačnú hodnotu inflácie na Slovensku za viac ako sedemnásť rokov (od júla 2004). Medzimesačne aj medziročne hýbali cenami najdôležitejšie položky spotrebného koša slovenských domácností, a to rastúce ceny potravín o viac ako 8 %, bývania a energií, palív o 12,6 %. Január však pohol cenami naprieč celým spotrebným košom a zvyšovanie sa prejavilo pri mnohých službách a tovaroch.

Foto: Shutterstock
Príliš prudký nárast cien
Štatistický úrad SR potvrdil odhad Európskej centrálnej banky zo začiatku februára 2022. Inflácia na Slovensku je tretia najvyššia v rámci eurozóny. Horšie ako my sú na tom len Litva a Estónsko. Priemer eurozóny sme predstihli až o 3,3 %.
Spomedzi európskych krajín, ktoré sa nachádzajú mimo eurozóny, je na tom horšie ako my aj Česko. Inflácia tu vyskočila z decembrových 6,6 % na januárových 9,9 %. Medziročný nárast cien u našich susedov bol najvyšší od vzniku samostatnej Českej republiky v roku 1993.
„Na Slovensku medzimesačne ceny vzrástli o 2,7 %. Tempo rastu cien sa výrazne zrýchlilo, vyššia medzimesačná inflácia bola naposledy pred osemnástimi rokmi (v januári 2004),“ konštatuje Štatistický úrad SR. Spomedzi 12 hlavných zložiek spotrebného koša ceny vzrástli v jedenástich, medzimesačný rast zmiernil iba pokles cien odevov a obuvi.
Zdraželi najmä potraviny a energie
Infláciu medziročne najvýraznejšie podporil rast cien potravín o 8,1 %, čo je najvyššia hodnota od septembra 2008. Najvýznamnejšie tento výsledok ovplyvnili rastúce ceny mlieka a syrov, chleba a obilnín, obe zložky boli medziročne drahšie o viac ako 9 %.
Drahšie sme kupovali aj zeleninu a oleje a tuky, medziročne sme zaplatili až o štvrtinu viac (v decembri to bolo 18,5 %). Mierny tlmiaci účinok malo medzimesačne iba zlacnenie odevov a obuvi.
Najväčšia položka v štruktúre výdavkov slovenských domácností – bývanie a energie, zvýšili rast cien na hodnotu 12,6 %, čo bolo spôsobené predovšetkým zvýšením regulovaných cien energií. Úprava cien energií prebieha vždy najmä v januári a aktuálny rast je ovplyvnený nízkou porovnávacou základňou, pretože v januári 2021 ceny energií klesli.
Naďalej na ceny vplývali aj výrazne drahšie stavebné materiály, ktoré sa premietajú do rôznych zložiek výdavkov odboru bývanie, významne rástli od polovice minulého roka a pokračovali aj na začiatku roka 2022.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO




- 1.Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
- 2.TOP 7 najdrahších známok na svete. Prečo sú tieto staré farebné papieriky také vzácne?
- 3.Vodičov so smartfónom čakajú mastné pokuty. Zareagujú aj poisťovne?
- 4.Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
- 5.Niektoré fintech spoločnosti prepúšťajú, iné robia masívne nábory – chcú získať konkurenčnú výhodu