Inflácia na Slovensku rastie už 15 mesiacov za sebou, aktuálne je na 11,8 %
Medziročná hodnota inflácie je najvyššia od júna 2000. Vo februári tohto roku predstavovala 9 %, v marci 10,4 % a v súčasnosti je na úrovni 11,8 %. Jej nárast podporili najmä rastúce ceny potravín, palív a účtov za energie. Ceny však stúpali aj pri ostatných položkách.

Foto: Shutterstock
Klesla iba cena ovocia
Aktuálne podľa najčerstvejších údajov Štatistického úradu SR na medzimesačnej úrovni rástli ceny v 10 spomedzi 12 výdavkových skupín domácností. Medzimesačne rástli najmä ceny potravín o 2,6 %. Mäso zdraželo o 5,6 %, chlieb o 2,3 %, mlieko, syr a vajcia o 2 %. Spomalil sa rast cien zeleniny na 2,9 %, naopak, rýchlejšie rástli ceny olejov a tukov o 3,3 % a klesli iba ceny ovocia o 0,9 %.
Medziročne sú potraviny drahšie až o 14,3 %, a to vo všetkých deviatich sledovaných položkách. Najviac zdražel chlieb a obilniny o 16,4 %, oleje a tuky o 29,8 % a zelenina o 26,2 %. Najvyšší podiel vo výdavkoch slovenských domácností však predstavujú náklady na bývanie, pričom ich medziročný rast bol v apríli 2022 na úrovni 15,7 %.
Najviac zdraželi pohonné hmoty
Pohonné hmoty mali medziročne vyššie ceny o 31,2 %. V porovnaní s aprílom 2021 sme si priplatili aj za stravovanie v reštauráciách a kaviarňach o 11,7 %, za náklady na osobnú starostlivosť o 8,7 % a za ambulantné služby 7,1 %.
V súhrne za štyri mesiace roku 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 9,9 % –za domácnosti zamestnancov a za nízkopríjmové domácnosti zhodne o 9,8 %, a za domácnosti dôchodcov až o 10,7 %.
Zlepšenie príde až na konci roka
„Tempo rastu je historicky vysoké a pravdepodobne sa bude ešte zrýchľovať. Vojna na Ukrajine prispieva k nárastu cien v celom potravinovom reťazci. Potvrdil sa aj predpoklad o zrýchlení rastu cien mäsa a výrobkov z mäsa. Trhové ceny potravinárskych komodít naznačujú, že spomaľovanie rastu cien potravín je možné očakávať až na konci tohto roka,“ konštatuje analytik Národnej banky Slovenska Branislav Karmažin.
Na základe aktuálnych dát odhaduje rast cien plynu pre domácnosti v januári 2023 o viac ako 120 %. „V prípade spotrebiteľských cien elektriny existuje stále riziko, že porastú o približne 60 %. Ceny energií sa budú premietať do výrobných cien a následne do cien tovarov, ako aj cien trhových služieb,“ dodáva analytik s tým, že čistá inflácia bez pohonných látok aktuálne dosahuje 9,3 % a je najvyššia od roku 1998.
Obavy z nesplácania pohľadávok
V súvislosti s vysokou infláciou upozorňuje na možné riziká aj Asociácia slovenských inkasných agentúr (ASINS). Podľa nej sa v blízkej budúcnosti môže vyskytnúť nárast nesplácaných pohľadávok, a to zo strany ľudí aj firiem.
„Pokiaľ sa dostaneme do bodu, keď už nedokážeme splácať svoje dlhy, alfou a omegou je komunikácia so svojimi veriteľmi. Pre firmy je potrebná maximálna podpora zo strany štátu. A to nehovoríme primárne o priamej finančnej pomoci, ale o podpore cez stabilné a funkčné podnikateľské prostredie. V týchto časoch naozaj nie je vhodné realizovať akékoľvek populistické rozhodnutia, ktoré na jednej strane môžu zhoršiť už aj tak neradostnú vymožiteľnosť práva, a na strane druhej zvýšia finančné zaťaženie firiem,“ konštatuje prezident ASINS Martin Musil.
Podľa neho nás čaká nárast nesplácaných pohľadávok. Upozorňuje preto na potrebu zmeny legislatívneho prostredia tak, aby sa zefektívnili procesy vymáhania pohľadávok pri zachovaní všetkých štandardov ochrany najviac ohrozených skupín obyvateľstva. „Cieľom by malo byť v maximálnej miere zamedziť podvodnému či účelovému vyhýbaniu sa úhrade svojich záväzkov,“ dodáva na záver.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO




- 1.Vláda schválila jednorazové zvýšenie prídavkov na deti vo výške 100 eur
- 2.Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku
- 3.Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?
- 4.Nemecko sa pokúsi získavať až 80 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Ako sme na tom na Slovensku?
- 5.Potravinári protestujú proti obmedzeniu vývozu potravín a pekári varujú, že bez plynu nič neupečú