Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Inflácia na Slovensku klesla pod 9 %. Ktoré položky zlacňujú a ktoré, naopak, zvyšujú svoje ceny?

Robert Juriš Ekonomika Poslať

Koniec leta pre bojovníkov s vysokou infláciou príliš úspešný nebol. Priemerná inflácia v krajinách eurozóny aj naďalej zostala na nezmenenej úrovni 5,3 %, pričom vo väčšine členských krajín došlo namiesto poklesu k jej prekvapujúcemu rastu. Na Slovensku sa situácia oproti predchádzajúcemu mesiacu mierne zlepšila, keď inflácia klesla z júlových 9,7 % na súčasných 8,9 %.

20 eurovky

Zdroj: Unsplash

Klesá, no zatiaľ príliš pomaly

Medziročný nárast cien tovarov a služieb na Slovensku sa v uplynulom mesiaci zastavil pod 9-percentnou hranicou. Dobrou správou je, že stále priebežne klesá, horšou správou je, že klesá pomaly a Slovensko má stále najvyššiu infláciu spomedzi dvadsiatky štátov, ktoré v rámci eurozóny platia eurom.

86165

Určite pozitívna je informácia, že počas augusta 2023 po prvý raz v tomto roku zlacneli všetky potravinové zložky, najmä sezónna zelenina a ovocie. Tento cenový pokles však vyvážilo významné zdraženie pohonných látok. Výsledkom týchto cenových posunov a tlakov je, že aktuálna výška inflácie na Slovensku je najnižšia od februára minulého roku.

Nadol idú najmä potraviny a bývanie

Najväčší vplyv na celkovú infláciu na Slovensku majú stále dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností – potraviny s nealko nápojmi a bývanie s energiami.

Dynamika rastu cien potravín spomaľovala už piaty mesiac. V auguste 2023 boli podľa údajov Štatistického úradu SR medziročne drahšie o 13,6 %. Rast cien nad 20 % sa týkal už len cukru, džemu a cukroviniek. Ďalší pokles však zaznamenali ceny olejov a tukov, ktorých medziročné zníženie o 6,8 % bolo spôsobné predovšetkým ich prudkým zdražením v minulom roku.

84653

Rast cien v odbore bývanie a energie sa utlmil a klesol na úroveň 7,3 %, čo je najnižšia hodnota od konca roka 2021. Nad úrovňou 20 % sa však stále držali ceny pevných palív, tepelnej energie na 17 %, ceny údržby a opravy obydlia klesli na 15 %.

Čo všetko nám zdraželo

Výraznejšiemu poklesu celkovej inflácie bránilo napríklad zdražovanie v reštauráciách a hoteloch, zdravotníctve a vo vzdelávaní. Najvýznamnejšie posuny cien nahor boli aj pri farmaceutických výrobkochambulantných službách, z toho najmä pri službách zubných lekárov, ktoré sa opäť priblížili k medziročnému navýšeniu o 20 %,“ konštatujú štatisti.

85033

Tovary a služby na bežnú údržbu domácností vzrástli oproti vlaňajšku o 17,9 %, primárne a predprimárne vzdelávanie je oproti vlaňajšku drahšie o 30,8 %. Ceny pohonných látok síce medzimesačne výrazne zdraželi, no oproti augustu 2022 sú nižšie o 4,5 %.

Index spotrebiteľských cien sa v auguste 2023 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 8,9 %, za nízkopríjmové domácnosti o 9,4 % a za domácnosti dôchodcov o 8,8 %.

Vysoké ceny znižujú spotrebu domácností aj výšku investícií

Inflácia sa v súčasnosti začína podpisovať aj na konečnej spotrebe slovenských domácností, ktorá bola v auguste 2023 o 3,3 % nižšia. Nižšie sú aj investície, a to výrazne, až o 19,5 %. „Tvorba hrubého fixného kapitálu však dokázala rásť o 5,2 %. Rast hrubého domáceho produktu (HDP) výrazne ťahal nahor najmä zahraničný obchod, keďže výška exportov zostala stabilná, no dovoz bol o 8,3 % nižší. Táto odolnosť ekonomiky napriek nižšej spotrebe a investíciám predstavuje výzvu aj pre centrálnu banku, ktorá sa snaží bojovať proti vysokej inflácii,“ myslí si analytik spoločnosti XTB Marek Nemky.

Ako sú na tom ostatné európske krajiny

Pri pohľade na dáta Európskeho štatistického úradu Eurostat je zrejmé, že aj na sklonku leta sa medziročne najviac zvýšili ceny potravín, alkoholu a tabakových výrobkov (+9,8 %). Rast cien služieb dosiahol 5,5 %, priemyselné tovary bez energií zdraželi o 4,8 % a energie zlacneli o 3,3 %.  

Spomedzi jednotlivých členských krajín eurozóny si najviac pohoršilo Luxembursko, kde inflácia vystúpila z júnových 2 % na augustových 3,5 %. Ďalej sú to Belgicko (z 1,7 na 2,3 %), Cyprus (z 2,4 na 3 %), Portugalsko (zo 4,3 na 5,3 %), Francúzsko (z 5,1 na 5,7 %), Rakúsko (zo 7 na 7,6 %) a Chorvátsko (z 8 % na 8,5 %).

Naopak, najviac si polepšili Holandsko (z 5,3 na 3,4 %), Estónsko (zo 6,2 na 4,3 %), Lotyšsko (zo 6,6 na 5,6 %), Taliansko (zo 6,3 na 5,5 %), Litva (zo 7,2 na 6,4 %) a Malta (z 5,5 na 5 %). 

Mimochodom, medzi krajinami, kde inflácia klesá najrýchlejšie, sú všetky tri pobaltské štáty, kde ešte vlani mali čísla vysoko presahujúce úroveň 20 %, a teda sa nachádzali ďaleko za Slovenskou republikou. Dnes je však situácia úplne opačná.

Ako sa zachovajú centrálne banky?

So stále vysokou, hoci už priebežne klesajúcou infláciou aj naďalej bojujú centrálne banky na oboch brehoch Atlantického oceánu. Európska centrálna banka aj americký Federálny rezervný systém naposledy v júli tohto roku zvýšili svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu. V prvom prípade tak úroková sadzba stúpla na 4,25 % a v druhom dokonca na 5,5 %, čo je najviac od roku 2001.

ECB zdvihla úrokové sadzby už deviatykrát za sebou. Otázkou je, či tak urobí aj desiatykrát v rade, alebo na nasledujúcom zasadnutí Rady guvernérov centrálnych bánk členských krajín eurozóny ponechá súčasné status quo. Problémom totiž je, že zvyšujúce sa úroky majú síce tendenciu znižovať vysokú infláciu, no zároveň si vyberajú daň v podobe spomaľujúceho sa dopytu po úveroch, čo zase oslabuje ekonomické aktivity.

84441

Kľúčová úroková sadzba sa zvyšovala aj v USA. Americký Federálny rezervný systém začal so zvyšovaním úrokových sadzieb v marci minulého roku. Odvtedy tak urobil spolu jedenásťkrát. V júni 2023 zvyšovanie po prvý raz prerušil, no na svojom júlovom zasadnutí opäť pokračoval vo svojej jastrabej politike sprísňovania menovej politiky v snahe o definitívne skrotenie inflácie, ktorá sa stále nachádza nad jeho dlhodobým cieľom.

Maďarsko a Česko: Rast cien sa zmierňuje

Spomedzi európskych krajín, ktoré nie sú súčasťou eurozóny, majú najvyššiu infláciu v Maďarsku. Koncom augusta sa zastavila na úrovni 16,4 %. K spomaleniu rastu cien tu došlo už v siedmom mesiaci za sebou. Najväčší podiel na stále vysokej inflácii majú ceny potravín (+19,5 %) a ceny energiípohonných látok (+35 %).

Ceny tovarov a služieb postupne klesajú aj v susednom Česku. Z júlových 8,8 % sa ich rast v auguste spomalil na 8,5 %. Sú tak stále o niečo nižšie ako na Slovensku. Ceny tovarov v minulom mesiaci tu vzrástli o 9,4 % a ceny služieb o 7,1 %.

Turecko: Nečakane zvýšilo úroky na 25 %

Turecko od začiatku inflačnej krízy postupuje inak ako zvyšok sveta. Kým centrálne banky vo väčšine krajín zvyšovali úrokové sadzby, aby skrotili vysokú infláciu, turecká centrálna banka riadiaca sa príkazmi samotného prezidenta Erdogana postupovala úplne opačne.

Aj preto má vývin inflácie v krajine zaujímavý priebeh. Pred tohtoročným letom sa ju z minuloročných 80 % podarilo zraziť na menej ako polovicu. Počas leta však opäť začala rásť, aby sa znova vyšplhala cez hranicu 60 %.

Aj preto turecká centrálna banka nedávno zdvihla svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 7,5 percentuálneho bodu z doterajších 17,5 % na rovných 25 %, a to aj napriek tomu, že analytici hovorili o náraste maximálne na úroveň 20 %. Centrálna banka pod vedením novej guvernérky Hafize Gaye Erkanovej sa tak vrátila späť k tradičnému postupu v boji s infláciou.

Japonsko: Inflácia poklesla na 2,9 %, ale...

Spotrebiteľské ceny v Japonsku počas uplynulého mesiaca klesli na 2,9 % a dostali sa na svoje dvanásťmesačné minimum. Vďaka poklesu jadrovej inflácie (bez dotovaných cien potravín a energií) prekonali aj očakávania analytikov. Japonská centrálna banka však stále nie je spokojná, pretože inflácia v krajine sa dlhodobo drží nad inflačným cieľom, ktorý je rovnako ako v Európe a USA na úrovni 2 %. 

Egypt: Krajina má vážne problémy

Iné problémy majú v jednej z ekonomicky najsilnejších krajín Afriky – v Egypte. Inflácia tu na konci augusta dosiahla rekordných takmer 40 %, pričom ceny potravín medziročne zdraželi o viac ako 70 %. Kurz miestnej libry sa oproti doláru len v tomto roku prepadol zhruba o polovicu a mnohým obyvateľom viac ako 100-miliónovej krajiny hrozí chudoba

84542

Podľa Svetovej banky už pred súčasnou krízou žila asi tretina Egypťanov pod pásmom chudoby, no po skončení tohto roku by sa vo finančnom nedostatku mala ocitnúť ďalšia tretina miestneho obyvateľstva. Aktuálny dlh krajiny je viac ako 165 miliárd dolárov a len za posledné desaťročie sa viac ako strojnásobil.

USA: Po znížení prišli dva mesiace rastu

Inflácia v krajine nabrala neželaný smer. Keď sa ju v júni tohto roku podarilo znížiť na rovné 3 %, mnohí optimisti si mysleli, že Spojené štáty majú definitívne vyhraté. Skeptici však upozorňovali na možné riziká v podobe vyššej jadrovej inflácie a, žiaľ, mali pravdu. V júli 2023 inflačný ukazovateľ vystúpil na 3,2 % a v auguste o ďalšieho pol percenta už na 3,7 %.

logo
Prečítajte si tiež:
3.10.2023 Robert Juriš

Cena zlata sa prepadla, je najnižšia za posledných sedem mesiacov

Krach niekoľkých amerických bánk na začiatku tohto roku vyhnal cenu zlata výrazne nahor. V polovici marca sa dostala nad úroveň 1 900 ...

3.10.2023 Redakcia FinReport

Ikonický červený sveter princeznej Diany s ovečkami vydražili za viac ako milión dolárov

Ešte nebola princeznou, keď si ho po prvý raz obliekla. Stalo sa to niekoľko mesiacov pred svadbou v roku 1981. Dnes, po viac ako štyroch ...

3.10.2023 Redakcia FinReport

K dispozícii je 36-miliónový nenávratný finančný príspevok pre veľké podniky

Veľké podniky z vybraných okresov Trenčianskeho a Košického kraja môžu žiadať o nenávratný finančný príspevok na transformáciu. ...

3.10.2023 Redakcia FinReport

Novým podpredsedom predstavenstva UniCredit Bank je Slavomír Beňa

Novým podpredsedom predstavenstva a námestníkom generálneho riaditeľa UniCredit Bank je doterajší riaditeľ firemného bankovníctva Slavomír ...

3.10.2023 Redakcia FinReport

Prieskum odhalil zhoršujúcu sa finančnú situáciu slovenských spotrebiteľov

Až tri štvrtiny (76 %) spotrebiteľov na Slovensku každý mesiac minú celý svoj príjem, alebo siahajú na úspory, či idú do dlhu. Až ...

3.10.2023 Roland Régely

Swiss Life Select Slovensko: Rekordné tržby a nová posila pre korporátne služby

Spoločnosť Swiss Life Select Slovensko v minulom roku opäť vylepšila svoje hospodárske výsledky. Firme narástol obrat na 19,8 milióna eur, ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Schodok štátneho rozpočtu na úrovni 3,9 miliardy eur je trojnásobne vyšší ako vlani

Schodok štátneho rozpočtu Slovenska je aktuálne na úrovni 3,9 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku je približne ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Slovensko sa v inováciách nachádza až na samom chvoste Európskej únie

Inovácie sa na Slovensku nevyvíjajú tak, ako by sme si možno želali. Globálny inovačný index, ktorý zverejnila Svetová organizácia ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Štyri najzásadnejšie výzvy pre novú vládu

Parlamentné voľby sú za nami a zostavovanie novej vlády nás ešte len čaká. A na túto novú vládu po ekonomicky mimoriadne náročnom ...

1.10.2023 Redakcia FinReport

Spravodlivé ceny pre pestovateľov kávy sú pre budúcnosť kávy nevyhnutnosťou

Prvý október je podľa Medzinárodnej organizácie pre kávu (International Coffee Organisation) Medzinárodným dňom kávy. Tento deň tradične ...

29.9.2023 Redakcia FinReport

Allianz: Sme chudobnejší ako pred pandémiou a naše dlhy sú vyššie ako majetok

Slovenskí sporitelia sa v uplynulom roku bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili ...

29.9.2023 Redakcia FinReport

Už len málo chýba, aby bola nafta drahšia ako benzín

Ceny pohonných látok naďalej neúnavne rastú. Ceny nafty sa zvyšujú rýchlejšie ako ceny benzínu, a tak sa už v nasledujúcom týždni ...

29.9.2023 Robert Juriš

Vysoké ceny nás neopúšťajú. Stále máme najvyššiu infláciu v eurozóne

Inflácia v Európe opäť ukázala, aká vie byť nevyspytateľná. Napriek očakávaniam analytikov v priebehu septembra tohto roku dokázala ...

28.9.2023 Redakcia FinReport

Na Slovensku je každé štvrté dieťa ohrozené chudobou alebo sociálnym vylúčením

Európsky štatistický úrad Eurostat priniesol alarmujúce správy o počte detí, ktoré sú v krajinách Európskej únie ohrozené chudobou ...

28.9.2023 Eva Sadovská

Návštevnosť nákupných centier vzrástla o 8 %. Prečo ľudia nakupujú viac?

Za posledné desaťročie sa plocha obchodov na Slovensku zväčšila o približne 60 %. Stalo sa tak vďaka pribúdajúcim nákupným centrám či ...

28.9.2023 Redakcia FinReport

Spotrebiteľská nálada na Slovensku je najlepšia za posledné dva roky

Dôvera v slovenskú ekonomiku v septembri tohto roku poklesla v priemysle, stavebníctve, ale aj v obchode. Pozitívnejšie sú naladení ...

28.9.2023 Redakcia FinReport

Vláda odklepla 2-tisíc národných víz pre zamestnancov z cudziny ročne

Vláda SR schválila nariadenie o udeľovaní národných víz pre cudzincov z tretích krajín. Toto opatrenie sa bude týkať zamestnaní v oblasti ...

27.9.2023 Redakcia FinReport

Nárast cien vo výrobe sa zmierňuje, poľnohospodári dokonca registrujú pokles

Nárast cien v priemyselnej výrobe a v stavebníctve sa postupne zmierňuje a v poľnohospodárstve je dokonca výrazne nižší ako pred rokom. ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay