Inflácia na Slovensku klesla na 3,7 %, priemer eurozóny je na úrovni 2,6 %
Inflácia v eurozóne už niekoľko mesiacov za sebou klesá. Vo februári 2024 predstavovala 2,6 %, pričom v porovnaní s prvým mesiacom tohto roku klesla o dve desatiny percentuálneho bodu. Zvoľnenie rastu cien tovarov a služieb bolo očakávané a opäť je o niečo bližšie k dvojpercentnému cieľu Európskej centrálnej banky. Dobrou správou pre Slovensko je, že inflácia klesá aj u nás. V uplynulom mesiaci sa zastavila na úrovni 3,7 %.
Foto: Freepik
Inflácia priebežne klesá
Medziročná inflácia v eurozóne sa vo februári 2024 zvoľnila na 2,6 %. Konštatuje to Európsky štatistický úrad Eurostat na základe svojich predbežných údajov, ktoré bude v priebehu mesiaca ešte spresňovať. Medziročný pokles bol očakávaný a súhrnné číslo pre eurozónu je tak opäť bližšie k želanému cieľu, ktorý je dlhodobo na úrovni rovných 2 %.
Najvyšší podiel na inflácii majú podľa dát Európskeho štatistického úradu stále ceny potravín, alkoholu a tabaku (4 %), pričom ešte pred mesiacom to bolo 5,7 %. Nasledujú služby (3,9 %), priemyselné tovary bez energií (1,6 %) a napokon energie (–3,7 %).
Ako sú na tom jednotlivé krajiny
Z pohľadu jednotlivých krajín eurozóny väčšina štátov zaznamenala pokles inflácie. Najnižšia inflácia spomedzi dvadsiatky krajín eurozóny je v Litve (0,7 %), Taliansku (0,9 %), Lotyšsku (1,1 %), Fínsku (1,2 %), na Cypre (2,2 %), Írsku (2,2 %) a v Portugalsku (2,3 %).
Naopak, najvyššia inflácia je v Chorvátsku (4,8 %), Estónsku (4,4 %), Rakúsku (4,2 %), na Slovensku (po 3,7 %), v Belgicku (3,6 %) a v Slovinsku (3,4 %).
Slovenská republika už druhý mesiac nie je najhoršia spomedzi 20 krajín eurozóny. Poklesu inflácie u nás pomohli najmä zmrazené regulované ceny energií pre domácnosti, ktoré sú na Slovensku aj naďalej dotované zo štátneho rozpočtu. Lacnejšie sú aj pohonné látky a najmä potraviny.
Začala sa hra nervov
Klesajúca inflácia má zásadný vplyv aj na rozhodovanie sa centrálnych bánk, aby konečne uvoľnili svoju menovú politiku a pristúpili k postupnému znižovaniu svojich kľúčových úrokových sadzieb. Sme však svedkami toho, že tie najväčšie centrálne banky sa tomuto procesu akoby bránia a odkladajú ho na neskôr.
Európska centrálna banka aj americký Federálny rezervný systém (FED) pristúpili na „hru nervov“, ktorú sprevádza držanie momentálnych úrokových sadzieb na ich pôvodnej úrovni s tým, že sa usilujú vystihnúť správny moment, kedy pristúpiť k ich znižovaniu.
Európska centrálna banka (ECB) prestala so zvyšovaním kľúčových úrokových sadzieb už v septembri minulého roku, a aj v súčasnosti ich drží na nezmenenej úrovni 4,5 %. „Aby sme mohli pristúpiť k ich redukcii, potrebujeme viac informácií,“ vyhlásil viceprezident ECB Luis de Guindos.
Najbližšie zasadnutie Rady guvernérov ECB je naplánované na 7. marca 2024, kde budú prezentované nové ekonomické prognózy. Na základe ich výsledkov sa začne alebo nezačne hovoriť o uvoľňovaní menovej politiky v blízkej budúcnosti. Predpokladá sa však, že dostatok relevantných informácií bude k dispozícii až v júni tohto roku, a že k zmenám dôjde až po ich vyhodnotení.
Zmenu je potrebné správne načasovať
Aj guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír vyhlásil, že „pri znižovaní úrokových sadzieb je potrebné zostať trpezlivý a opatrný, pretože znižovanie úrokových sadzieb treba správne načasovať“. Dôležité podľa neho bude počkať si na dostatok informácií, aby ECB neurobila unáhlené rozhodnutia.
„Dezinflácia ide oveľa rýchlejšie, ako sme očakávali, no zatiaľ si nemôžeme byť istí jadrovou infláciou, pretože vývoj miezd zostáva nejasný,“ uviedol ďalej s tým, že cieľom je takzvané mäkké pristátie alebo porážka inflácie bez vyvolania recesie.
Aktuálna sadzba pre jednodňové refinančné operácie ECB je na úrovni 4,75 % a pre jednodňové sterilizačné operácie na úrovni 4 %. V praxi to znamená, že tieto sadzby, ktoré sa nachádzajú na svojom 22-ročnom maxime, už dosiahli svoj vrchol, a teda ich ďalší nárast sa nepredpokladá. Pre porovnanie, momentálna kľúčová sadzba amerického FED-u je 5,5 %.
Spojené kráľovstvo: Blízko 2 %
Inflácia v tejto krajine fungujúcej mimo siločiar eurozóny poklesla z januárových 2,9 % na februárových 2,5 %. Je to najnižší rast cien od marca 2022 a zároveň je to číslo, ktoré je už mimoriadne blízko želaným dvom percentám.
Najvyšší nárast cien aj v Spojenom kráľovstve zaznamenávajú potraviny, ktoré medziročne zdraželi o 5 %. Naopak, nepotravinová inflácia je tu stabilná na úrovni 1,3 %, teda na úrovni dvojročného minima.
Maďarsko: Výrazný pokles
Aj v susednom Maďarsku sa zvyšovanie cien tovarov a služieb zmiernilo na prijateľnú úroveň. V druhom mesiaci tohto roku to bolo na „komfortných“ 3,8 %, pričom v roku 2022 tu inflácia kulminovala na úrovni 25 %.
Na túto situáciu zareagovala aj miestna centrálna banka, ktorá znížila svoje kľúčové úrokové sadzby z 10 na 9 %. Napriek tomu to je najvyššia úroveň úrokových sadzieb v rámci celej Európskej únie.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.V druhom dôchodkovom pilieri za pol roka pribudlo takmer 30-tisíc nových sporiteľov
- 2.Až 60 % percent Slovákov si v investíciách neverí. Čo nám robí najväčšie problémy?
- 3.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 4.Hygienici zverejnili výsledky testov kvality vody, kúpanie neodporúčajú vo viacerých lokalitách
- 5.Českú novinárku vyšetrujú pre reportáže o sektách, za jedno hnutie agitovala aj slovenská prokurátorka