Inflácia na Slovensku klesla na 3,4 %, zdražovanie potravín sa spomalilo
Inflácia na Slovensku aj v celej eurozóne každým mesiacom spomaľuje, čo je dobrá správa pre občanov a ich rodinné rozpočty. Podľa priebežných údajov Európskeho štatistického úradu vo februári tohto roku klesla na 3,7 % a po spresnení dát domácim Štatistickým úradom SR je ešte o tri desatinky nižšia, keď sa zastavila na úrovni 3,4 %.
Foto: Freepik
Blízko 2,5-ročnému minimu
Trend spomaľovania rastu cien pokračuje a februárová inflácia sa v medziročnom porovnaní priblížila k 2,5-ročnému minimu na úrovni 3 %. Kým ešte v decembri 2023 inflácia na Slovensku dosahovala 5,9 %, vo februári 2024 je to už o 2,5 % menej. Tempo rastu cien v medziročnom porovnaní spomaľuje nepretržite už 12 mesiacov. Aktuálne dosiahlo hodnotu 3,4 %.
Najvyšší rast cien tovarov a služieb sme mali na Slovensku na prelome rokov 2022 a 2023, keď sa inflácia štyri mesiace po sebe držala nad hranicou 15 %.
„Utlmovanie rastu cien sa prejavilo najmä pri potravinách, výraznejšiemu spomaľovaniu zdražovania však zabránili vyššie ceny za alkohol a tabak. Medzimesačne vzrástli najmä ceny tabakových výrobkov, dopravných služieb, pohonných látok, ako aj ceny tovarov a služieb pre údržbu domácnosti,“ konštatuje Štatistický úrad SR.
Konečne aj dobré správy
Pre občanov Slovenska je dôležitá informácia, že tempo zdražovania potravín sa už počas uplynulých mesiacov prudko spomalilo a prvýkrát od novembra 2021 bolo miernejšie než celkový rast spotrebiteľských cien. Inflácia potravín poklesla z úrovne takmer 29 % zo začiatku minulého roka na súčasných 3,3 %.
Medziročne vyššie ceny zaznamenalo sedem z deviatich zložiek potravín, no okrem ovocia s dvojciferným rastom vo všetkých zložkách sa zdražovanie spomaľovalo. Menej ako pred rokom platili spotrebitelia za mlieko, syry a vajcia o 3,7 % a za oleje a tuky o 7,5 %.
Naopak, zvýšila sa aj cena tabaku a tabakových výrobkov o 12,5 % a destilátov, ktoré boli medziročne drahšie o 21,4 %. Vzrástli tiež poplatky v materských a základných školách.
Ako sú na tom krajiny eurozóny
Z pohľadu jednotlivých krajín eurozóny väčšina štátov zaznamenala pokles inflácie. Najnižšia inflácia spomedzi dvadsiatky krajín eurozóny je v Litve (0,7 %), Taliansku (0,9 %), Lotyšsku (1,1 %), Fínsku (1,2 %), na Cypre (2,2 %), v Írsku (2,2 %) a v Portugalsku (2,3 %).
Naopak, najvyššia inflácia je v Chorvátsku (4,8 %), Estónsku (4,4 %), Rakúsku (4,2 %), Belgicku (3,6 %), na Slovensku a v Slovinsku (po 3,4 %). Slovensko tak je opäť bližšie k priemeru eurozóny, ktorý je na úrovni 2,6 %.
Dôležité sú rozhodnutia ECB
Pre zníženie vysokej inflácie na želanú úroveň 2 % sú kľúčové rozhodnutia Európskej centrálnej banky (ECB) o výške jej kľúčových úrokových sadzieb. Hoci priemerná inflácia dvadsiatky krajín eurozóny vo februári klesla na prijateľných 2,6 %, centrálna banka sa opakovane rozhodla podržať svoje sadzby na doterajšej úrovni 4,5 %. Rovnakú úrokovú politiku praktizuje aj americký Federálny rezervný systém (FED), ktorý drží úroky ešte o 1 % vyššie na hladine 5,5 %, pričom inflácia v krajine vo februári zastala na úrovni 3,2 %.
„Robíme pokroky smerom k nášmu inflačnému cieľu, ale nie sme si dostatočne istí,“ povedala šéfka ECB Christine Lagardová s tým, že bankári potrebujú viac dôkazov a viac údajov, aby sa mohli zodpovedne rozhodnúť. „Už v apríli budeme vedieť o niečo viac, a v júni budeme vedieť oveľa viac,“ uviedla a dodala, že na marcovom rokovaní Rady guvernérov ECB sa o znižovaní kľúčových úrokových sadzieb ani nehovorilo.
Konštatovala tiež, že domáce inflačné tlaky zostávajú stále vysoké, čiastočne v dôsledku výrazného rastu miezd. Zopakovala, že Rada guvernérov ECB je pripravená upraviť všetky svoje nástroje v medziach svojho mandátu, aby v strednodobom horizonte zabezpečila návrat inflácie na cieľové 2 %.
Prognóza: Nižšia inflácia aj nižší rast ekonomiky
ECB vo svojich prognózach znížila výhľad inflácie, ktorá by podľa nej v tomto roku v členských krajinách eurozóny mala dosiahnuť v priemere 2,3 % a v budúcom roku by mala klesnúť na želané 2 %. Zároveň však zhoršila aj výhľad ekonomického rastu. Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny by v tomto roku mal dosiahnuť len slabých 0,6 %, pričom v nasledujúcom roku by malo dôjsť k miernemu zrýchleniu na 1,5 %.
Maďarsko: Zotavuje sa z recesie
Inflácia v Maďarsku aktuálne klesla na 3,7 %, čo je najmenej za posledné tri roky. Rast spotrebiteľských cien v krajine sa spomaľuje od januára minulého roku, keď kulminoval na úrovni 25 %.
Maďarská ekonomika sa v súčasnosti už zotavuje z recesie, jej oživenie je však stále krehké, pretože dopyt spotrebiteľov je zatiaľ nízky. Miestna centrálna banka však už začala so znižovaním kľúčových úrokových sadzieb. Naposledy tak urobila o 1 %, no počíta sa s tým, že v tejto aktivite bude pokračovať.
Česko: Želané 2 % sú realitou
Medziročná inflácia v Česku sa vo februári tohto roku dostala na úroveň želaných 2 %, pričom už v januári 2024 dosiahla príjemne nízku hladinu 2,3 %. Naposledy tu bola takáto nízka inflácia v roku 2018. Analytici očakávajú, že celoročný údaj v tomto roku dosiahne nanajvýš 2,6 %, pričom Česi si priplatia najmä za bývanie a stravovacie služby.
Egypt: Inflácia sa drží na 30 %
Opačnú stratégiu zvolila egyptská centrálna banka, ktorá začiatkom marca zvýšila kľúčové úrokové sadzby o rovných 6 percentuálnych bodov, čím sa dostala na úroveň 28,25 %. Ako dôvod uviedla stále vysokú infláciu dosahujúcu 30 % a snahu podporiť ekonomiku.
Cieľom opatrení je tiež prilákať viac investícií do krajiny, ktorá v poslednom období zápasí s nedostatkom devízových rezerv. Ekonomika Egypta dopláca na kombináciu viacerých negatívnych faktorov. Na jednej strane to bola pandémia koronavírusu, dôsledky vojny na Ukrajine a najnovšie aj vojenský konflikt v Pásme Gazy.
Argentína: Rekordná úroveň 276 %
Krajinou s jednou z najvyšších inflácií na svete je Argentína. Aktuálne dosahuje 276 %, čo je najviac od roku 1991, a miestnym obyvateľom dochádza trpezlivosť. V chudobe žijú dvaja z troch Argentínčanov (57 %), miestne pesos nemajú takmer žiadnu hodnotu, štát je zadlžený a jeho rozpočet má obrovský deficit. Otázkou zostáva, či reformy prezidenta Mileiho konečne prinesú želaný efekt, alebo sa krajina prepadne do ešte väčšej biedy.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Policajtom chcú po vzore Orbána zakázať odchod do výsluhového dôchodku, podľa Šeligu vytvára Šutaj Eštok so Solákom atmosféru strachu
- 2.The Best Epic Film Music & Music of Game of Thrones 22. novembra 2024
- 3.Pri bytovom dome v Bratislave našli mŕtvu ženu, jej totožnosť zatiaľ nie je známa
- 4.Až dve tretiny domácností v čase krízy pochopili, že si musia vytvárať finančné rezervy na horšie časy
- 5.Pápež na Krížovej poprosil Boha o odpustenie za škandály v cirkvi a tiež za hanbu ľudstva