Inflácia na Slovensku klesla na 12,3 %, napriek tomu je najvyššia v celej eurozóne
Zdá sa, že vysoká inflácia je definitívne na ústupe. Klesla prakticky vo všetkých krajinách eurozóny (s výnimkou Holandska). Priemerná inflácia v eurozóne klesla z aprílových 7 % na májových 6,1 %. Pokles registruje aj Slovenská republika, keď sa rast cien tovarov a služieb znížil z aprílových 14 % na májových 12,3 %.

Foto: Shutterstock
Poklesli všetky sledované údaje
Inflácia vo väčšine krajín eurozóny podľa rýchleho odhadu Európskeho štatistického úradu Eurostat výrazne klesá. Príčinou je najmä nižšia jadrová inflácia, ktorá je očistená od cien energií a potravín. Tej sa podarilo klesnúť výraznejšie, ako predstavovali odhady analytikov. Zlacneli však aj ďalšie kľúčové komodity.
Ceny samotných potravín zmiernili svoj medziročný rast z 13,5 na 12,5 %. To isté platí aj pre priemyselné tovary bez energií, u ktorých nárast poklesol zo 6,2 % na 5,8 %, služby „zvoľnili“ o dve desatiny percentuálneho bodu na rovných 5 % a energie sú dokonca o 1,7 % lacnejšie.
Slovensko je na tom najhoršie v celej eurozóne
Dobrou správou je, že klesla aj inflácia na Slovensku. Medzimesačne je nižšia o 1,7 percentuálneho bodu, keď z aprílových 14 % poklesla na májových 12,3 %. Chybičkou krásy je len skutočnosť, že ceny tovarov a služieb v okolitých krajinách klesajú ešte rýchlejšie ako u nás, výsledkom čoho je, že inflácia na Slovensku je aktuálne spolu s tou v Lotyšsku najvyššia medzi krajinami platiacimi eurom.
Luxembursko má ideálne 2 %
Rozptyl v inflácii medzi jednotlivými krajinami eurozóny je naozaj široký. Na jednej strane spektra je napríklad Luxembursko, kde sa tento údaj v máji 2023 zastavil na ideálnych 2 %. Veľmi nízka je aj v Španielsku (2,9 %), na Cypre (3,6 %) a v Grécku (4,1 %). Naopak, najvyššia je na Slovensku, v Lotyšsku (12,3 %), v Estónsku (11,2 %) a v Litve (10,7 %).
Najvýraznejší medzimesačný pokles zaznamenal rast cien v Lotyšsku (–2,7 %), Litve (–2,6 %), Estónsku (–2,1 %) a na Slovensku (–1,7 %). Jediný štát eurozóny, v ktorom inflácia v máji tohto roku rástla, bolo Holandsko (+1 %).
Máme už vrchol za sebou?
V súvislosti s klesajúcim rastom cien tovarov a služieb sa vyjadrila aj šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová: „Inflácia v eurozóne klesla viac, ako sa očakávalo. Zatiaľ však neexistuje žiadny jasný dôkaz, že už dosiahla svoj vrchol.“
Aj preto sa očakáva, že ECB bude aj naďalej pokračovať v sprísňovaní menovej politiky a v polovici júna 2023 opätovne zvýši svoje kľúčové úrokové sadzby, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú na úrovni 3,75 %, o ďalšieho 0,25 bázického bodu na rovné 4 %.
ECB sa obáva o ceny nehnuteľností
Sprievodným efektom týchto jej krokov môže byť okrem iných „nepríjemností“ aj „nekontrolovaný pokles cien nehnuteľností“. ECB to uvádza vo svojej najnovšej správe o finančnej stabilite publikovanej na konci mája tohto roku.
„Príčinou nekontrolovaného poklesu cien nehnuteľností môžu byť stále vyššie úrokové sadzby hypoték, čo len zhoršuje ich dostupnosť a zvyšuje záťaž aj pri starších úveroch, a to najmä v krajinách, kde dominujú hypotéky s variabilnou úrokovou sadzbou,“ uvádza Európska centrálna banka.
Španielsko: Príjemné prekvapenie v eurozóne
Zrejme najpríjemnejším prekvapením medzi krajinami eurozóny je v súvislosti so spotrebiteľskými cenami tovarov a služieb Španielsko. Inflácia v tejto krajine, ktorej ekonomika nie je v rámci eurozóny považovaná za silnú, klesla z aprílových 4,1 % na májových 3,2 %. Je to najmenej od júla 2021, teda za posledné takmer dva roky.
Analytici síce predpokladali takýto vývoj, no reálny pokles cien bol priaznivejší ako samotné očakávania. Znížila sa aj jadrová inflácia, do ktorej sa nezapočítavajú nestabilné ceny energií a potravín. Španielsko je natoľko spokojné s vývojom ekonomických ukazovateľov, že miestni štatisti zverejnili inflačné čísla už tri dni pred koncom mája.
Poľsko: Infláciu krotia rýchlejšie ako my na Slovensku
Medziročná inflácia v susednom Poľsku sa vyvíja veľmi podobne ako tá na Slovensku. Z aprílových 14,7 % klesla na májových rovných 13 %. Tento prepad je výraznejší, ako očakávali analytici, ktorí predpokladajú, že priemerná inflácia v krajine v tomto roku dosiahne o niečo menej ako 12 %, v roku 2024 klesne pod 6 % a v roku 2025 sa stabilizuje na úrovni 3,5 %.
Spojené kráľovstvo: Jadrová inflácia neočakávane stúpla
Európske krajiny, ktoré fungujú s vlastnými menami mimo eurozóny majú obyčajne vyššiu infláciu ako tie, kde sa platí eurom. Výnimkou nie je ani Spojené kráľovstvo. Aj táto krajina však vysiela dobré správy o postupnom znižovaní spotrebiteľských cien. Naposledy to bolo medzimesačne z 10,1 na 8,7 %.
Rast spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve sa tak začína vzďaľovať od 41-ročného maxima, ktoré krajina dosiahla na úrovni 11,1 % vlani v októbri. Aj tu je však problémom takzvaná jadrová inflácia (bez regulovaných a dotovaných cien), ktorá v minulom mesiaci namiesto očakávaného poklesu vzrástla a dosiahla svoje maximum za posledných 31 rokov.
Argentína: Krajina tlačí inflačné bankovky
Táto latinskoamerická krajina, ktorá už v minulosti niekoľkokrát skrachovala, má aj v súčasnosti jednu z najvyšších inflácií na svete. V uplynulom mesiaci atakovala hranicu 109 %. Analytici predpokladajú, že inflácia v krajine ešte porastie, a že priemer za tento rok dosiahne hranicu približne 130 %.
Argentína na vzniknutú situáciu reaguje tlačením inflačných bankoviek. Tou najnovšou je bankovka v nominálnej hodnote 2-tisíc pesos. Oficiálne má hodnotu približne 8,2 amerického dolára, no na čiernom trhu sa dá kúpiť aj za 4 doláre.
Na fakt, že najdrahšia bankovka má len takú malú skutočnú hodnotu, sa sťažujú firmy aj občania. Častým javom v krajine sú úplne prázdne bankomaty. Miestna vláda preto deklaruje, že bude venovať zvýšenú pozornosť digitalizácii finančného sektora.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Aké poistenie je najvhodnejšie u prenajatého bytu, aby chránilo vlastníka, nájomcu aj suseda?
- 2.Vo vojne o využitie umelej inteligencie proti sebe stoja projekty Gemini a Gobi
- 3.Takto sa od 1. októbra 2023 zvýšia príspevky pomoci v hmotnej núdzi
- 4.Pod hrozbou bankrotu v USA schválili zákon o núdzovom financovaní federálnej vlády
- 5.Nitrianska hudobná jeseň 5. - 26. októbra 2023