Inflácia na Slovensku klesá, no podstatne pomalšie, ako by sme si želali
Slovensko má najvyššiu infláciu spomedzi dvadsiatky krajín eurozóny. Máme však aj jednu dobrú správu – oproti rýchlemu odhadu Eurostatu spred dvoch týždňov, ktorý ju za jún 2023 vyčíslil na 11,3 %, je po upresnení dát Štatistickým úradom SR o polovicu percentuálneho bodu nižšia, a teda 10,8 %.

Foto: Shutterstock
Problémom sú vysoké ceny potravín
Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v júni 2023 medzimesačne vzrástli o 0,2 %. Inflácia na Slovensku tak od roku 2021 bez prestávky rastie, no už štvrtý mesiac po sebe jej dynamika klesá. Aktuálne je na úrovni 10,8 %, ktorú dosahovala aj v marci minulého roku. Napriek tomu, dvojciferná hodnota je v porovnaní s okolitými štátmi stále príliš vysoká.
„Najväčší vplyv na celkovú infláciu mali ceny potravín s nealko nápojmi, ktoré sú jednou z najvýznamnejších položiek vo výdavkoch domácností. Tie nepretržite rastú už tretí rok a v júni medziročne stúpli o 19 %,“ konštatuje vo svojej správe Štatistický úrad SR.
Podľa jeho dát až päť z deviatich sledovaných skupín potravín si udržiava rast cien nad úrovňou 20 %. Najvýznamnejšie boli najmä vyššie ceny chleba a obilnín o 20 %, mlieka, syrov a vajec o 21,6 %, zeleniny o 25 %, cukru a cukroviniek o 28,5 %. Ceny nealkoholických nápojov sa zvýšili o 17,7 %.
Ďalšie dvojciferné nárasty
Pred letom k celkovému výsledku inflácie prispeli aj vyššie ceny za stravovacie služby o 12,9 %, z toho hlavne v reštauráciách a kaviarňach o 14,7 %, ako aj vyššie ceny za ubytovacie služby o 9,5 %. Naďalej rástli ceny za tovary a služby osobnej starostlivosti o viac ako 15 %. Vyššie ceny zaznamenalo aj odievanie či vzdelávanie.
Vyššie ceny zaznamenali tiež pevné palivá o 37,1 % a tepelná energia o 17,7 %, ako aj údržba a oprava obydlia o 15,6 % a zber smetí o 17,2 %.
Rast cien tlmila len doprava
Rast cien v odbore bývanie a energie, ktorý tiež patrí k váhovo najvýznamnejším položkám a spolu s potravinami tvorí takmer polovicu všetkých výdavkov domácností, bol v júni 2023 na úrovni 9,7 %. Hodnotu pod 10 % mal naposledy v decembri 2021.
„Dlhodobý vplyv rastu cien stavebných materiálov sa prejavuje v imputovanom nájomnom, ktoré zaznamenalo medziročné zvýšenie cien o 6 %, čo bola najnižšia hodnota za posledné dva roky,“ dodávajú štatisti s tým, že medziročný rast cien tlmila iba doprava. Ceny v nej klesli o 5,1 %. Najväčší vplyv mal pokles cien pohonných látok, ktoré boli medziročne lacnejšie o 18,6 %.
Komu vysoké ceny škodia najviac
Stále tiež platí, že inflácia je milosrdnejšia k domácnostiam zamestnancov, teda k rodinám, kde sa o príjem starajú dvaja dospelí ľudia. Index spotrebiteľských cien v týchto domácnostiach v máji 2023 dosahoval 10,7 %. Horšia je situácia v prípade nízkopríjmových domácností (11,6 %) a domácností dôchodcov (11,4 %).
Predbehla nás celá eurozóna
Inflácia na Slovensku je dvojnásobne vyššia, ako predstavuje priemerná inflácia vo všetkých 20 krajinách eurozóny. Kým u nás sa drží na 10,8 %, za celú eurozónu predstavuje 5,5 %. Predstihli nás dokonca už aj krajiny ako Litva, Lotyšsko a Estónsko, ktoré až donedávna za Slovenskom výrazne zaostávali.
Naopak, v dvoch krajinách sa inflácia dostala úplne blízko želanej 2-percentnej hranici a v ďalších dvoch je dokonca už nižšia. Grécko a Cyprus mali v júni tohto roku infláciu na úrovni 2,7 %, Španielsko ju dokázalo stlačiť na 1,6 % a Luxembursko dokonca na rovné 1 %.
USA: Konečne blízko 2-percentného cieľa
Medziročná inflácia v USA v júni klesla na viac ako dvojročné minimum, keď z májových 4 % klesla o celý percentuálny bod na júnové rovné 3 %. Vo finále to vyzerá tak, že medzimesačne tu ceny stúpli len o 0,2 %.
Inflácia v Spojených štátoch sa tak postupne približuje k dvojpercentnému cieľu Federálneho rezervného systému (FED). Svoj vrchol dosiahla minulý rok v júni, keď vystúpila na 9 %, čo bolo najviac od krízového roku 1981.
FED v záujme skrotenia vysokej inflácie zvýšil svoje kľúčové úrokové sadzby prakticky z nuly na začiatku minulého roka na súčasnú úroveň 5,25 %, čo je najviac od roku 2006. Časť analytikov tvrdí, že FED v blízkej budúcnosti svoje kľúčové úrokové sadzby nezvýši. Existujú však aj takí, ktorí tvrdia, že ho k tomu prinúti stále vysoká jadrová inflácia (očistená od dotovaných cien potravín a energií), ktorá v USA stále zostáva blízko 5-percentnej hranice.
Česko: Lepšie čísla ako na Slovensku
Inflácia v susednom Česku bola dlhodobo vyššia ako na Slovensku. Situácia sa však zmenila. Aktuálne sa kritické čísla u našich západných susedov dostali pod dvojcifernú úroveň, presnejšie na 9,7 %, čo je najmenej od decembra 2021.
Spomalenie rastu cien sa dotklo najmä potravín, nealkoholických nápojov a bývania. Vysoký nárast cien, naopak, stále platí pre zemný plyn a tuhé palivá, no aj v tomto prípade sa zdražovanie začína spomaľovať.
Český premiér Petr Fiala pripísal zlepšenie situácie najmä zastropovaniu cien energií a odpusteniu poplatkov za obnoviteľné zdroje energií. Podľa neho je tu ešte stále priestor na intenzívnejší pokles inflácie. Analytici očakávajú, že dosiahnutie 2-percentného cieľa sa môže stať realitou v polovici nasledujúceho roka.
Ako reagujú centrálne banky
V súvislosti s bojom proti stále vysokej inflácii sú zaujímavé kroky jednotlivých centrálnych bánk. Niektoré svoje kľúčové úrokové sadzby zvyšujú, kým iné sa zase rozhodli spomaliť a možno aj zastaviť sprísňovanie svojej menovej politiky. Najväčšou obavou pre ne je spomalenie ekonomického rastu krajiny, respektíve prepad do ekonomickej recesie.
Napríklad Európska centrálna banka a The Bank of England zrejme budú aj v blízkej budúcnosti zvyšovať svoje úrokové sadzby. Naopak, FED, Bank of Canada alebo Reserve Bank of Australia patria do druhej skupiny centrálnych bánk, ktoré zvoľnili a možno aj zastavili tempo zvyšovania úrokov.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Prestížny turnaj FALDO Series pre juniorov už ôsmykrát v Tatrách
- 2.Novým generálnym riaditeľom PPSS a DSS Poštovej banky je Gabriel Balog
- 3.Kam sa v zime lieta z Bratislavy a aké novinky sú v pláne na rok 2023?
- 4.Poistné za kurzarbeit musia firmy platiť aj za pracujúcich dôchodcov
- 5.Iránska štátna televízia oznámila nové odpálenia rakiet proti Izraelu, ide o priamu reakciu na konanie USA